Tudta, hogy éppen zajlik a Rögbi Világbajnokság Franciaországban? És azt, hogy a Román Rögbi Válogatott is ott van résztvevőként? Bár az ország nagyrésze a focit és a Forma 1-et kedveli nézőként, néhányan néznek teniszt, vízipólót, esetleg kézilabdát (Székelyföldön meg hokit), a rögbi is figyelmet érdemel(ne), hisz Románia egész jó ebben a sokak számára homály övezte sportban.
A rögbi (angolosan rugby) elsősorban az angolszász országokban kedvelt sport, története egészen a Római Birodalomig vagy talán Spártáig nyúlik vissza. Véletlenül sem szabad összetéveszteni az amerikai vagy az ausztrál futballal, hisz bár első ránézésre hasonlónak tűnnek, teljesen különböző szabályaik vannak. A rögbit, aminek több fajtája is létezik (7, 10, 12 és 15 fős) ovális labdával játsszák – akárcsak a már említett amerikai és ausztrál focit. Közép- és Kelet-Európa országaiban a 15 fős, azaz az úgynevezett uniós rögbi terjedt el a leginkább, de a 20. század elején megszületett ligarögbit (ez 13 fős) is játsszák.
Az ókori Rómában harpastumnak hívták a játékot, melyben a játékosok a labdát egymásnak dobva, ellenfeleiket kikerülve, fellökve kellett előre juttassák. Egyesek szerint a francia la soule nevű játék, melyet a középkorban játszottak előszeretettel szintén a rögbi őse lehetett, lehetne.
1514-ben Stephanus Taurinus (Taurinus István) Stauromachia (Paraszti háború) című elbeszélő költeményében – melynek egyébként a Dózsa-féle parasztháború a témája – beszámol a a rögbi valamely korai formájának magyarországi kedveltségéről:
Ezután évszázadokig nem történt semmi érdemleges rögbitörténeti szempontból, majd eljött az 1823-as év.
Bár a 19. század elején a foci szabályai még nem teljesen körvanalózódtak, már akkor sem lehetett kézzel érinteni a labdát, de a helyieknek tetszett a lázadó újítás, így megszülett a rugby football, vagyis a Rugby város szabályai szerint játszott foci.
Több mint húsz év telt el, mire 1848-ben egyértelműen lefektették a rögbi hivatalos szabályait, illetve a rögbi és futball csak 1963-ban vett végső könnyes búcsút, azaz vált el hivatalosan egymástól. Fontos megemlíteni azt is, hogy már 1871-ben megalapították a Rugby Football Uniont, amely magába foglalta Dél-Afrikát, Új-Zélandot és az ausztráliai Új-Dél-Walest is (ez azért lényeges, hogy megérhessük, hogy például a legutóbbi rögbi vb-t miért épp a Dél-Afrikai Köztársaság nyerte.
1900-ban már olimpiai versenyszám volt, de csupán 1926-ig, amikor is erőszakos mivolta miatt betiltották (egészen 2016-os visszavezetéséig).
A Rögbi Világbajnokságot 1987 óta négyévente rendezik meg, Románia pedig azon kevés (szám szerint 12) ország közé tartozik, amely eddig mindenik kiadáson részt vett.
De mi is a lényege ennek a játéknak?
Alapvetően az, hogy a két csapat tizenöt, tizenhárom vagy épp hét játékosa a labda vitelével, passzolásával, rúgásával és lehelyezésével pontokat szerezzen. A labdát csak hátrafelé lehet passzolni, előre csak vinni vagy rúgni szabad. Szerelni csak azt a játékost lehet, akinél a labda van – az illető földre vitelével, az úgynevezett mélyfogással. A földre vitt játékosnak el kell engednie a labdát. Pontot az jelent, ha például valaki a játékosok közül az ellenfél célterületére (end zone) beviszi a labdát, vagy az irányító a célterületen álló társának dobja a labdát, aki mindkét lábával érinti a földet. A pontok mellett büntetéseket is lehet szerezni. A rögbiben a játékosok szinte alig viselnek védőfelszerelést, ellentétben az amerikai focival (épp ezért sokak szerint az amerikai foci sokkal látványosabb, hiszen a vállvédős, térdvédős, sisakos játékosok hajlamosabbak durvulni). Persze, ez nem jelenti azt, hogy a rögbi finomkodó, a Nagyváradi Napló egy 1935-ös cikke egy ugyanabban az évben született amerikai statisztikát idéz:
Az amerikai fociban egyébként lehet előre is passzolni, ami szintén egy fontos különbség.
És hogy jön mindenhez Románia, amely a rögbi világranglistán (a férfiak eredményeit nézve – hiszen természetesen ma már női változata is van) tizenkilencedik?
Már 1913-ban megalapították az első bukaresti rögbiklubot, majd 1931-ben megalakult az országos rögbiszövetség is. Az első klub Bukaresten kívül Brassóban alakult 1939-ban a helyi repülőgyár csapataként.
Illusztráció az 1923-as Vasárnapi Újságból
Kolozsváron is hamar népszerű lett az új sport, melyet a Vasárnapi Újság 1923-ban egy részletes cikkben ismertetett. A játék leírásán túl a szerző, mintegy pszichiáterként elemezte a játékot:
Ebben az időszakban egyfajta tendencia érzékelhető a tömegsporttá válás fele, országszert alakultak klubok, illetve többször felmerült, hogy a katonák, rendőrök számára tegyék kötelezővé ezt a sportot, amely erőt, fegyelmet, elszántságot egyaránt jelent.
A Románia Magyar Szó 1959-ben szentelt egy cikket az akkor 50 éves román rögbi múltjának felelevenítésére. A korszak szellemiségéhez igazodva a cikk írója megjegyzi, hogy 1944-ig szinte csak „a kizsákmányoló osztályok fiatalabb korosztályainak képviselői” űzték ez a sportot. A cikk írásának idején már több erdélyi városban is volt rögbicsapat, így Kolozsváron (Tudomány néven), Szebenben, Brassóban és Vajdahunyadon is, illetve a bánsági Temesváron is. A Kolozsvári U férfi rögbicsapata 1949-ben alakult, és 2012 óta női csapata is van.
A rendszerváltás nem jelentett drámai törést a romániai rögbiélet szempontjából (ellentét sok más sporttal) – bár a Román Rögbi Válogatott több játékosa is életét vesztette a forradalom során – egy részük azért, mert a hadsereg vagy a rendőrség tagja is volt.
És mi van most?
A világranglistát vezető Írország ellen vereséget szenvedett, s a következő meccse a címvédő Dél-Afrikával lesz, szóval nem jók a kilátások. Na meg a válogatott tagjai jelenleg elég fiatalok. Csodás eredményre nem sok esélyük van, de ott vannak. Elszántan. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy
A román válogatott következő meccse vasárnap lesz. Mondanám, hogy nézzen bele Ön is, de azt nem tudom megígérni, hogy tetszeni fog. Van, aki a golfot szereti nézni, van, aki a rögbit – talán temperamentum, mentalitás kérdése is. Az tény, hogy ha az ember érti a lényegét, ismeri a szabályait és a sok lökdösődésen túl elkezdi látni a stratégiát, megérzi az izgalmát is. Ja és azt sem mondom, hogy nézzen női rögbit, mert az finomabb, mivel ha a női válogatott vagy a kolozsvári U lányait megnézi játékközben, az lesz az első gondolata, hogy nem szeretne tőlük egy taslit.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
Megnéztük, hogy tartanak maguk elé görbe tükröt a komédiázó (erdélyi) románok: egy kortárs népmesét láttunk, egy parasztlázadásocskát. Amely jobban sül el, mint a valóságban, mert hát ilyenek a népmesék. És közben nevetni is tudtunk.
Mi az az Éber, és hogyan képezi le kicsiben a rendszerváltás utáni pillanatnyi eufória szabadságrohamát? És mi köze mindennek a bányákhoz?
Hiába tetováltatta a karjára Ciolacu, hogy nem lesz áfa-emelés, mert elképzelhető, hogy áfa-emelés lesz. Nagyon rosszul járt egy férfi, aki bűnözők pénzéből gazdagodott meg a bitcoin-piacon.
Tánczos Barna pénzügyminiszter még az idén javaslatot kíván tenni a készpénzforgalom csökkentésére bizonyos területeken az adóelkerülés elleni küzdelem érdekében.
Amputált végtagokat loptak egy kórházból, keresik a tettest. Speciális gyermekotthonokat bírságoltak meg Maros megyében. Érmellék gyászol: brutális gyilkosság áldozata lett egy köztiszteletnek örvendő nyugalmazott tanárnő és fia.
Tűz ütött ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi kórház egyik kórtermében csütörtökre virradóra – derül ki a Hargita megyei tűzoltóság közleményéből.
Január 20-án, hétfőn kezdődnek az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik Bihar megyei szakaszán, Bisztraterebes éa Berettyószéplak között.
Kocogás közben rontott rá féltucatnyi nagytestű pásztorkutya Dimény-Haszmann Árpádra Ikafalván. A férfi szerencsésnek mondhatja magát, hogy megúszta az ijedtséggel. Nem az ő az egyetlen, akinek meggyűlt a baja a pásztorkutyákkal.
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Huszonöt napig követte Mircea Gherase és Lucian Mircu dokumentumfilmes kilenc hosszútávfutó teljesítményét az erdélyi túraútvonalon. Megnéztük.
Huszonöt napig követte Mircea Gherase és Lucian Mircu dokumentumfilmes kilenc hosszútávfutó teljesítményét az erdélyi túraútvonalon. Megnéztük.
A romániai államszocializmus utolsó évtizedeinek székelyföldi társadalma elképzelhetetlen volt a hétköznapi ügyeskedések nélkül – mondja Kovács Eszter szociológus.
A romániai államszocializmus utolsó évtizedeinek székelyföldi társadalma elképzelhetetlen volt a hétköznapi ügyeskedések nélkül – mondja Kovács Eszter szociológus.
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
Népvándorláskori kincskeresés a kincses város Történeti Múzeumában – bécsi, budapesti és romániai múzeumok fogtak össze, hogy először látható legyen a híres szilágysomlyói aranylelet Erdélyben. Megnéztük.
Népvándorláskori kincskeresés a kincses város Történeti Múzeumában – bécsi, budapesti és romániai múzeumok fogtak össze, hogy először látható legyen a híres szilágysomlyói aranylelet Erdélyben. Megnéztük.
Megnéztük a romániai választások előtt egy hónappal a hazai piacra dobott új román ponyvaszatírát. És a kolozsvári tankhadműveleten meg pár hasonló poénon túl azt láttuk, hogy az élet valóban jobb, mint a film.
Megnéztük a romániai választások előtt egy hónappal a hazai piacra dobott új román ponyvaszatírát. És a kolozsvári tankhadműveleten meg pár hasonló poénon túl azt láttuk, hogy az élet valóban jobb, mint a film.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
Megnéztük, hogy tartanak maguk elé görbe tükröt a komédiázó (erdélyi) románok: egy kortárs népmesét láttunk, egy parasztlázadásocskát. Amely jobban sül el, mint a valóságban, mert hát ilyenek a népmesék. És közben nevetni is tudtunk.
Mi az az Éber, és hogyan képezi le kicsiben a rendszerváltás utáni pillanatnyi eufória szabadságrohamát? És mi köze mindennek a bányákhoz?