Forrás: Facebook/fkcsikszereda
Forrás: Facebook/fkcsikszereda
Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.
Már április végén matematikailag is biztossá vált, hogy az FK Csíkszereda először jut fel a román labdarúgás élvonalába, a Szuperligába. A történelmi siker bénítóan hatott, hisz a másodosztályú rájátszást márciusban még toronymagasan vezető székelyföldi csapat április 8-a óta nem nyert mérkőzést. Így az utolsó forduló előtt a Bukaresti Steaua és a FC Argeș is megelőzik az Ilyés Róbert vezette együttest, amely csak a két közvetlen riválisa veresége esetén fejezhetné be az első helyen a bajnokságot.
Mivel az is kiderült, hogy a másik egyenesági feljutó a FC Argeș lesz, ezért különösebb tétjük nem volt már a hátralévő mérkőzéseknek. Ha viszont azt nézzük, hogy az idény jelentős részében csak távcsővel nézte a mezőny a csíkiak hátát, kissé savanyú maradna a szájíz, ha a harmadik helyen végeznének. Ettől eltekintve, rendkívüli dolog van készülőben: amennyiben a Sepsi OSK kiharcolja hétvégén a bennmaradást, két székelyföldi klub indulhat egyszerre az első osztályban, amire korábban nem volt példa. A két klub első ligás szereplése egy egészséges rivalizálást teremthet különleges hangulatú székely rangadókkal.
Bárhogy is végződjön tehát a bajnokság a Csíkszereda számára, a megsüvegelendő teljesítmény nagyszerűségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A csapat 2019-ben jutott fel a másodosztályba, és öt év után máris a Szuperligában találta magát, ahová már egy évvel ezelőtt is jó esélye volt feljutni, ám akkor még alulmaradt (0-2 és 0-0) a Bukaresti Dinamo elleni osztályozón.
Azt FK Csíkszereda április közepén bemutatott 2024-es pénzügyi beszámolójából kiderül, hogy a bevételek 8,6 millió eurót tettek ki, ami egy szinten mozog a Szuperliga rájátszásában érdekelt Kolozsvári U bevételeivel, messze maga mögé utasítva több első ligás egyesületet is.
A csapat mögött marad ebben a mutatóban az FC Botoșani (5,95 millió euró), az Aradi UTA (5,95 millió euró), az Oțelul Galați (5,6 millió euró), a Petrolul Ploiești (4,9 millió euró), a Gloria Buzău (3,65 millió euró) és az Unirea Slobozia (2,4 millió euró). A másodosztályban szereplő riválisok is elmaradnak ezen a téren: a FC Argeș 3,35 millió euró, a CSM Reșița 1,8 millió euró, míg a Steaua București 1,6 millió euró bevételt tudhatott magáénak 2024-ben.
Az elmúlt két évben ráadásul összesen 16,3 millió eurós bevételt könyvelhetett el az FK Csíkszereda, amelynek az 1400 férőhelyesre bővített, felújított stadionját 2022-ben adták át, akárcsak a csapat új sportbázisát is. A sportparkban játssza bajnoki mérkőzéseit az FK Csíkszereda első osztályú női csapata.
A rendezett anyagi háttér, az átgondolt sportszakmai stratégia mit sem érne a tudatosan felépített utánpótlásrendszer nélkül. A férfi és a női utánpótláscsapatok valamennyi korosztályos bajnokságban szerepelnek, akárcsak a Székelyföld Labdarúgó Bajnokságban, amely az U7-től az U17-es korosztályig nyújt versenyzési lehetőséget. Az akadémiai modell ugyanakkor nemcsak a tehetségek felkutatására és kinevelésére fókuszál, hanem a játékosok komplex fejlesztésére is, amely hosszú távon biztosíthatja a klub saját nevelésű, versenyképes játékosainak folyamatos beépítését az első csapatba.
amely 2013-ban jött létre a magyarországi Puskás Akadémia FC-vel partnerségben. Az SZLA központja Csíkszeredában található, de 16 alközpontja működik Erdély szerte. Földrajzilag Székelyföldtől a legtávolabb eső centrumok Nagyváradon, Kolozsváron, és a szilágysági Krasznán működnek. Az SZLA 2023-ban a második helyen végzett a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) akadémiai rangsorában, ami jól tükrözi az akadémián zajló színvonalas sportszakmai munkát.
Az FK Csíkszereda játékospolitikája a helyi és régiós tehetségek kinevelésére, valamint a magyarországi és nemzetközi kapcsolatok kiaknázására épül. A saját nevelésű, székelyföldi és erdélyi fiatalokra mellett, tapasztalt magyarországi és külföldi játékosokkal egészül ki a csapat, amelyben több korábbi NB I-es magyar labdarúgó (pl. Babati Benjamin, Hegedűs János, Kelemen Dávid, Szilágyi Szabolcs, Torvund Alexander) is játszik.
De említhetjük a magyar állampolgárságot szerzett Raul Palmeșt, aki a Budapesti Honvédban nevelkedett, Francisco Anderson Ceará brazil középpályást, aki a neves Santos FC neveltje, vagy Soufiane Jebari, barcelonai születésű, marokkói-spanyol kettős állampolgárt, aki 2017 óta meghatározó tagja a csapatnak. A keretből kilenc játékosnak van érintettsége a magyar labdarúgással, a csapat magyar identitása a romániai ultrák egy részében kelthet kiszámítható ellenérzéseket.
A stabil kerettel, és a kiegyensúlyozott, jól szervezett játékkal az FK Csíkszereda dominálni tudta a második ligát, ám a Szuperliga tempója, a fizikai igénybevétel és technikai színvonala jelentősen magasabb, mint a másodosztályé.
A homogén, összeszokott keret mellett a sikeres támadójáték is segítheti a csapatot, hisz a másodosztályban 40 meccsen 61 gólt szereztek (1,53 gól/meccs), ami kiemelkedő támadópotenciált jelez. A házi gólkirály Jozef Dolný 16 góllal. A kiváló támadójátékhoz jó védekezés is társul, volt periódus, amikor 17 mérkőzésen nem kaptak gólt.
Kihívást jelent ugyanakkor, hogy az első osztályban debütáló újonc csapatokhoz hasonlóan a játékosok többsége most először szerepel majd az élvonalban, ami a szezon elején hullámzó teljesítményt eredményezhet. A Szuperliga színvonalához várhatóan több poszton is minőségi erősítésre lesz szükség, különösen a védelemben és a középpályán, ha fel akarják venni a versenyt az olyan rutinos, nagy múltú csapatokkal, mint a FCSB, a Kolozsvári CFR, a Rapid, a Dinamo, a Kolozsvári U, vagy az Universitatea Craiova, amelyek sokkal nagyobb költségvetéssel, tapasztalattal, és erősebb játékosállománnyal rendelkeznek.
Ezek alapján a piros-feketék elsődleges célja a bennmaradás lehet, amit a stabil gazdasági háttér, a magas színvonalú szakmai munka és a szurkolói lelkesedés, támogatás segíthet elérni. Az újoncok számára jellemzően az első év a legnehezebb, de a csapat jelenlegi szervezettsége, és a feljutás során mutatott teljesítménye alapján reális esély mutatkozik arra, hogy elkerüljék a kiesést, különösen, ha sikerül néhány rutinos, élvonalbeli tapasztalattal rendelkező játékossal megerősíteni a keretet. A középmezőny elérése nagy bravúr lenne, de a bennmaradás jó eséllyel teljesíthető célkitűzés, ha a klub folytatja a tudatos építkezést, és alkalmazkodni tud a Szuperliga követelményeihez.
A Csíkszereda feljutása a Szuperligába nem csak sporttörténeti esemény, egyben jelentős szimbolikus értékkel is bír az erdélyi magyar közösség számára. Ez az első alkalom, hogy egy túlnyomórészt magyar kötődésű csapat ilyen magas szinten képviselheti a romániai magyarságot a román futball elitjében.
Itt adja magát a jégkoronggal való párhuzam, hisz a város hokicsapata, a Sportklub is hasonló szerepet tölt be. Egy olyan identitáshordozó intézmény, amely nemcsak sportsikereket szállít, hanem kulturális és szimbolikus jelentéssel is bír. A román jégkorongot hosszú évtizedek óta meghatározó együttes a helyi magyarság számára önazonossági pontként is szolgál, ugyanúgy, ahogy most a román Szuperligában szereplő helyi focicsapat is hangsúlyos identitásformáló tényezővé válhat.
A labdarúgás ugyanakkor sokkal nagyobb társadalmi és médiafigyelmet kap, mint a jégkorong, így a fociszakmai vonatkozásokon túl a feljutás tétje és hatása is ezzel arányos lehet. Az első osztályú szereplés lehetőséget ad arra, hogy a romániai magyar közösség heti rendszerességgel megmutathassa magát a legnépszerűbb sportágon keresztül az országos médiatérben, akárcsak a Sepsi OSK, amely hasonló jelentőséggel bír.
Az FK Csíkszereda filozófiájának centrumában a magyar nemzeti identitás áll, a csapat hivatalos közleményeiben is fontos a magyar nyelvű tájékoztatás. Szondy Zoltán klubelnök többször is hangsúlyozta, hogy elsődleges feladatuknak a magyar utánpótlás kinevelését tartják, és céljuk, hogy egy a Székelyföldön nevelkedett játékos debütáljon a magyar nemzeti tizenegyben. Összességében a klub magyar identitásra épülő stratégiája jól illeszthető a Sepsi OSK-hoz hasonló modellhez, de egyben vitákat is szül a román futballkörnyezetben.
Míg a jégkorongban mára tartalmát vesztette a sportvetélkedést övező, egy időben központilag is hevített etnikai feszültség, kialakult a sportszakmai tisztelet és rivalizálás, amely képes volt túllépni ezeken sérelmeken, addig
Ennek egyik oka, hogy a futball Romániában sokkal nagyobb tömegeket mozgat meg, szimbolikus terepe a román nemzeti önkifejezésnek is, így a nemzeti kisebbségi jelenlét is intenzívebb reakciókat generálhat.
A Sepsi OSK példája jól mutatja, hogy a magyar kötődésű klubok milyen előítéletekkel, időnként nyílt magyarellenességgel találkoznak a stadionokban és a közbeszédben, és kapott ebből ízelítőt az FK Csíkszereda is. Legutóbb április elején, amikor a Steaua szurkolói Csíkszeredába tartva letörték a csíkszentkirályi turulmadaras emlékműre kitűzött székely zászlót.
Ezután a Mikó-vár előtti téren kifeszített molinóval üzentek a székelyföldi magyaroknak, akiknek felrótták, hogy aljas területi követeléseket fogalmaznak meg, miközben éhen halnak. A fővárosi ultrák a mérkőzés alatt is botrányosan viselkedtek, folyamatosan szidalmazva a romániai magyarságot és Magyarországot. Az első ligában szereplő riválisok, mint a FCSB, a Bukaresti Dinamo, a Bukaresti Rapid, a Kolozsvári U jóval nagyobb létszámú és hangú szurkolótábora sem fog kesztyűs kézzel bánni a csíkiakkal, akiknek minden eddiginél nagyobb nyomással is számolniuk kell, és nemcsak a pályán, hanem azon kívül is.
Az FK Csíkszereda feljutása várhatóan új helyzeteket teremt nemcsak a pályán, hanem azon kívül is. A csapat szereplése az élvonalban fokozott figyelmet vonhat maga után a szurkolói közösségek részéről, a nagyobb, fővárosi ultracsoportok irányából, ahogy azt korábban a Sepsi OSK is megtapasztalhatta. A kihívások így nem csupán sportszakmaiak, hanem társadalmi és kommunikációs természetűek is, nem beszélve arról, hogy ha rendszeresen több ezres szurkolói csoportok teszik tiszteletüket Csíkszeredában, az alaposan felbolygathatja a megyeszékhely hétköznapjait.
Egyszerre kell nekünk a fa, a só és a pénz. A természet adja is, hogyne. Csak közben beomlik a bánya.
Nicușor Dan győzelme pillanatnyi megkönnyebbülést hozott ugyan, de még messze nem vagyunk túl a veszedelmen.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
… medvét gázoltak el az autópályán, emberéletben nem esett kár… és bezárta kapuit Călin Georgescu laza kis neolegionárius egyesülete.
Tánczos Barna pénzügyminiszter a bukaresti kormány csütörtöki ülésén az Országos Sóipari Társaság és a Vízművek vezetőinek menesztését kezdeményezte a parajdi helyzet súlyosbodása miatt.
Egyre több román tér haza, de hányan maradnak itthon? Keddtől mintegy 108 ezer végzős diákra várnak az írásbeli érettségi vizsgák.
Holtan találtak az erdőben egy eltűnt fiatalembert Maros megyében szerdán – tájékoztat a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Dübörög az autópálya-építés Erdélyben, ám nem mindenhol ugyanúgy pörgő ritmusban, a lassúság pedig végzetes lehet az uniós finanszírozású országos helyreállítási terv részeként épülő szakaszok anyagi fedezete tekintetében.
Százak gyújtottak gyertyát csütörtök este a hétfői balesetben elhunyt kézdiszéki motoros emlékére. Réthi Leventét, aki két gyermek édesapja, kiváló tűzoltó, és a motoros közösség megbecsült tagja volt, egy ittas autóvezető gázolta el.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
Megnéztük, milyen 2025-ben a tavaly felújított kolozsvári Szamos-part a kirobbanó nyárban. Nem csalódtunk.
Megnéztük, milyen 2025-ben a tavaly felújított kolozsvári Szamos-part a kirobbanó nyárban. Nem csalódtunk.
Torockón koncertezett a legendás banda, ahol összefutottunk az emberrel, aki 25 év után először volt Edda koncerten.
Torockón koncertezett a legendás banda, ahol összefutottunk az emberrel, aki 25 év után először volt Edda koncerten.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
A sokrétű tevékenysége mellett papnéi feladatokat is ellátó Rüsz-Fogarasi Enikővel, a BBTE Magyar Történeti Intézetének egyetemi tanárával nemcsak szakmai dolgokról beszélgettünk. A történész mögötti emberre is kíváncsiak voltunk.
A sokrétű tevékenysége mellett papnéi feladatokat is ellátó Rüsz-Fogarasi Enikővel, a BBTE Magyar Történeti Intézetének egyetemi tanárával nemcsak szakmai dolgokról beszélgettünk. A történész mögötti emberre is kíváncsiak voltunk.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
Egyszerre kell nekünk a fa, a só és a pénz. A természet adja is, hogyne. Csak közben beomlik a bánya.
Nicușor Dan győzelme pillanatnyi megkönnyebbülést hozott ugyan, de még messze nem vagyunk túl a veszedelmen.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.