// 2025. július 15., kedd // Henrik, Roland
tárgyiasító személyesítés

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Láng Orsolya és Csutak Gabi. (Fotó forrása: Lector Kiadó/Facebook)

Láng Orsolya és Csutak Gabi. (Fotó forrása: Lector Kiadó/Facebook)

Láng Orsolya és Csutak Gabi. (Fotó forrása: Lector Kiadó/Facebook)

// HIRDETÉS

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

A költészetről nem lehet beszélni, igaz, nem is érdemes.

Nem azért, mintha a költészet jelentéktelen volna, hanem azért mert a költészetről való beszélés aktusa szükségtelen.

// HIRDETÉS

A jó költők ezt alighanem tudják. A rosszaknak meg megmarad vigaszdíjként a róla való parttalan beszélés.

Láng Orsi szemmel láthatóan nem szeret a költészetről beszélni, paradox módon éppen ezért érdemes eljárni a könyvbemutatóira. Egy ilyen alkalmon ugyanis lényegében arra van kényszerítve, hogy a költészetről beszéljen, ezt pedig szimpatikus öniróniával teszi, hiszen tisztában van vele, milyen nevetséges tud lenni olykor a költészetről való túl komoly beszélés.

Új verseskönyvét (Ház, délután) kedd este mutatták be a kolozsvári Planetáriumban (ez egy kocsma – a szerk.), az est moderátora, Csutak Gabi író pedig

azonnal fel is hívta a figyelmet a lábakra.

Ugyanis Orsi előző verseskötetének (Személyes okok, 2021), meg a mostaninak a borítóján is lábak láthatók (utóbbin a sajátjai). Mindkét borítón a szerző saját fényképe szerepel: előbbi egy Makaóban (Kína) készült „elrontott” panorámakép, amelyen egy férfi átmasírozott. A felvételen azonban csak a lábai és az árnyéka maradt meg, „a felsőteste kisétált a képből”.

A véletlen művészete.

Orsinak erről eszébe jut az új kötet egyik verse (Az első ember, akit fénykép őriz), amely Louis Daguerre 1838-ban készített Boulevard du Temple című dagerrotípiájáról szól. A párizsi utcakép azért nevezetes, mert úgy tartják, hogy ez az első dagerrotípia, amely emberi alakot is megörökített

– mégpedig a véletlen révén.

Mivel Daguerre akkori szerkezete több percen át exponált, a mozgó alakok elmosódtak, mintegy láthatatlanná váltak az utcaképen, kivéve egy férfialakot, aki azért állt egy helyben perceken keresztül, mert egy cipőpucoló fiú szolgáltatását vette éppen igénybe. Ennek az alaknak is a lábai hangsúlyosak.

Mindebből a nyájas Olvasó (meg a nyáj nélküli is) bizonyára rájött már, hogy Orsi több médiumot használ az önkifejezésre. Már csak az irodalomban is változatos, amit csinál, hiszen eddigi öt kötete között nemcsak verseskönyveket, de kisregényt és útirajzot is találni, emellett pedig grafikusként, könyvillusztrátorként, animációs filmesként is ismert (Makaóba is egy filmfesztivál kedvéért utazott el annak idején, és lám, kötetborítót hozott onnan haza), de a fényképezésben is jeleskedik. (Utálom ezt a szót: jeleskedik.)

Közönséges este volt. (Fotó forrása: Lector Kiadó/Facebook)

Közönséges este volt. (Fotó forrása: Lector Kiadó/Facebook)

Szóba kerül az új kötet hátsó fülén szereplő szerzőportré is, ami szintén saját kép,

és amin Orsinak csak az árnyéka szerepel.

Ezzel kapcsolatban elmondja, hogy ezen a téren alapvetően két stratégia van: vannak szerzők, akik minden könyvükhöz ugyanazt a portrét használják, annak ellenére, hogy az ember egy idő után már nem úgy néz ki, mint a kedvenc képén. Az ezt a stratégiát alkalmazók tehát „nem akarnak szembenézni az idővel”. A másik út, hogy mindig aktuális képet használsz magadról, ez pedig olyan,

„mintha meg akarnál felelni az idő elvárásainak”.

„Szerintem jobban jellemez engem ez az árnyékfotó, mint egy stúdióportré” – teszi hozzá.

Láng Orsi, amikor mégis muszáj költészetről beszélni, okosan, érzékenyen teszi, mint ebben a korábbi műhelyesszében, amelyből Csutak Gabi a következő passzust idézi:

„Nem önéletrajzi és nem is vallomásos költészetet szerettem volna működtetni. A legtöbb vers a másikról szól (és legyen az a másság a külvilág bármely elemére kiterjeszthető), de a hozzá fűzött reflexiók, gondolatkísérletek a lírai én hangján szólalnak meg. Tehát amennyiben alanyi költészetet művelek, azt a tárgyias költészet felől teszem, a tárgyiasságot pedig az alanyiság felől érem el.”

„Most hull le a lepel a nagy kamuról” – ejti el Orsi a közönség általános derültségére. Aztán megpróbálja elmagyarázni mégis:

a távolítás-közelítés egyszerre van benne a versírásban.

Amikor valami nagyon személyesen érinti, és amiatt szeretné megírni, hogy átlássa az adott helyzetet, akkor hátralép, eltávolodik, megpróbál tárgyiasítani. Amikor viszont úgy érzi, hogy a dologi világ, a tárgyak túlságosan személytelenül veszik körül, ha szeretne beljebb kerülni a körön, implikálódni egy hangulatba, akkor a személyesítés eszközével él, megpróbálja kihámozni az adott helyzetből azt, ami róla szól.

Számomra ennek van értelme, önirónia ide vagy oda.

„Ha úgy tekintünk az életre, mint egy nagy folyamat, akármiről írunk, az csak egy részlet kiragadása. Engem tényleg érdekel, mik a motivációi egy versnek, mi az a háttérország, amiből nagykövetként, szószólóként kiválik. És itt nem feltétlenül a költő vagy a regényíró magánéletére gondolok, hanem arra, hogy a nagy egészet hogyan hordozza magában az a sok kis rész. Éppen az az izgalmas az irodalomban, hogy nem mond ki mindent.”

Ez se rossz.

Még egy random idézet:

„A líra logika, de nem tudomány. A mondatok logikája sokszor közelebb hoz valamit.”

Ezt azzal párhuzamba állítva mondja, hogy milyen nevetséges az, amikor például a tudomány a maga bikkfanyelvével és behatárolt eszközeivel megpróbál megmagyarázni megmagyarázhatatlan dolgokat – sikertelenül. A versnek ilyen téren sokkal több esélye van.

Az úgynevezett konceptkötetekről azonban (hál’ Istennek!) sincs valami jó véleménye (példaként egy, a kizárólag a mélyvízi búvárok szemszögéből megírt fiktív kötetet említ), hiszen ezek egy idő után nagyon egysíkúak lesznek.

Orsi elsősorban arra kíváncsi,

milyen lehet a világ titkainak hatástalanítása a költészeten keresztül, miközben megpróbálja vissza is építeni azt a titkot, azt a rejtélyt, amitől izgalmas az egész.

Teccikérteni?

A korábbi, Pályamatricák című útirajz kapcsán szóba kerül az utazás, az „életvitelszerű többlakiság”, amelyek Orsi számára szintén meghatározó dolgok. Kolozsvár például (Szatmár vagy Marosvásárhely mellett) nemcsak egy hely, hanem az életének egyik korszaka, ami ijesztő is: ha most Kolozsvárra jön, nem ugyanoda jön, ahol az egyetemista éveit töltötte, hiszen az időben nem tud visszamenni.

A honvágy az időre is érvényes.

Az ember visszakívánkozik néha a múltjába, bizonyos pillanataiba az életének, de hiába keresi fel utólag a helyeket, ahol ezeket a pillanatokat töltötte, mert nem kerülhet már vissza abba a dimenzióba, amibe vágyik. „Számomra a helyek személyesek, át vannak itatva az emberközi kapcsolatokkal” – mondja.

„Egy kisebbségi mindig kisebbségi marad…”

– üti meg a fülem az Oda-vissza című vers egyik sora felolvasás közben, és hát nem tudok vitatkozni.

Tallinnban írta, Észtországban ahol egy hónapig élt, az észt animációt kutatva (nem mintha elveszett volna), a honvágyról szól, az otthontalanságról, az idegenségről, meg talán arról, hogy mindez milyen otthonos. Milyen érzés megtapasztalni egy-egy pillanatra idegenben az otthonosságérzet olyan fokát, amit az ember otthon is ritkán érez.

Mégsem maradhatsz ott, hiszen nem oda tartozol.

Ha mégis ottmaradsz, akkor az örök hiányérzettel kell szembenézned, hiszen nem akarhatod egész életedben azt énekelni, hogy „Gyere velem a Hargitára…” Tallinnból. „Nem akarok ilyen torz nosztalgiát érezni” – mondja.

Jogos.

Dedikálás. (A szerző felvétele)

Dedikálás. (A szerző felvétele)

Orsi különben utólag ritkán és keveset javít a szövegein,

mert az adott gondolatkörhöz az a forma illik, amit ott és akkor megkeresett.

Az írás pillanatát felfokozott idegállapot, nagy erőfeszítés jellemzi, baromi kimerítő. Hogyan lehetne utólag hozzányúlni egy ilyen pillanatban született szöveghez?

„Olyan a vers, mintha távcsőbe nézne az ember” – hangzik el a Távcső című vers kapcsán. Csavargatod az optikát, más-más részlet kerül közelebb hozzád, élesedik ki, míg a többi elmosódik…

A közönség soraiból ekkor egy kislány válik ki édesanyjával, bájosan el is köszön a beszélgetésben megtorpant párostól, majd távozik.

„Én is kimennék…”

– esik ki Orsi száján, a közönség nevet, és a könyvbemutató abban a pillanatban véget ér, annak ellenére, hogy elhangzanak még kérdések és válaszok is.

A költészetről nem lehet beszélni, és nem is érdemes. Maximum így, ahogy most megtörtént.

A nagy lényeg úgyis a versekben marad…

// HIRDETÉS
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!
Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség
Krónika

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség

Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé
Főtér

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé

Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
Székelyhon

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament
Krónika

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament

Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben
Székelyhon

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben

A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS