Eredeti helyére került vissza a Mária-oszlop Kolozsvár szívében, ezzel pedig létrejött egy új tér, amit minden idelátogatónak érdemes megnéznie.
Huszonkilenc évnyi kolozsvári élet után biztosan kijelenthetem, hogy az egész évben őrülten rohanó város sajnos csak rövid ideig, nyáron mutatja meg a legszebb arcát. Van egy-két hét augusztus elején, amikor Kolozsvár érezhetően lelazul – érthető: sokan elutaznak szabadságolni, nincs iskola, az egyetemisták is máshol vannak.
Nem vagyok embergyűlölő, de a mára túlzsúfolttá vált Kolozsvár ilyenkor a legélhetőbb. A város szellősebb, nyugodtabb, a gépkocsiforgalom a felére-negyedére csökken. Na, ilyenkor szép Kolozsváron járkálni, nézelődni, ráérősen inni egy kávét egy teraszon.
Hadd mutassak egy, de inkább két fotót:
A képeket augusztus 15-én, csütörtökön, tehát hétköznap dél körül készítettem – ilyen nyugodt és szellős Főteret csak ebben az időszakban lehet látni. Máskor itt tömeg, közlekedészaj, kipufogógáz-szag, rohanás és bolondulás van.
Most éppen az Egyetem utcába igyekeztem, gondoltam, megnézem az eredeti helyére visszaállított Mária-oszlop ünnepélyes felszentelési ceremóniáját. És itt kapcsolódik a történetbe a fenti gondolatmenet, mivel ehhez az eseményhez nem lehetett volna jobb időpontot találni. Az oszlop ugyan már tavaly decembertől ott áll az Egyetem utcában, amit – és a környékét is – az önkormányzat teljesen átalakított, de utána még hónapokig építőtelep volt a környék, sóderhalmokkal, gödrökkel, drótkerítéssel, burkolatmaradványokkal.
Aztán jött a nyár, az egyetem főépülete és a tőszomszédságában levő iskolák környékén pedig nagyüzem volt, ballagással, vizsgákkal, nyüzsgéssel, egymás hegyén-hátán araszoló és parkoló autókkal. És az égig hullámzó vitákkal, felháborodással, hogyaszongya: az önkormányzat lemészárolta az Egyetem utcát, a Farkas utcát, elrontotta a korábbi szép utcaképet, kivágatta a fákat satöbbi.
Aztán a viták is nagyjából elültek, a Főtér felől megközelítve pedig így néz ki az Egyetem utca a felújítás után:
Ez csúnya? Szerintem nem, ellenkezőleg. A fanyalgókéval ellentétben nekem az a benyomásom, hogy így, a gépkocsiforgalom kitiltásával, az új utcaburkolattal, az éttermek és kávézók teraszaival, a fákkal, színes virágokkal és díszbokrokkal, a hosszú kőpadokkal, a sétálgató emberekkel vált az Egyetem utca azzá, aminek lennie kellett. Megnyílt a tér, aminek egyszerre szerves részeivé váltak a környező épületek, a piarista templom, az egyetem főépülete és a paloták.
Korábban hatalmas felzúdulás volt civil körökben, miután az utca átépítése keretében kivágtak egy-két öreg fát, amelyek pont a piarista templom előtt álltak.
És igaz, hogy az egyébként gyakran eszement módon „fejlesztett” kolozsvári beton- és kőrengetegben igencsak felértékelődik bármilyen fa, bokor, fűcsomó és minden, aminek zöld levele van. De nézzünk csak rá a képekre: a piarista templom bejáratát, homlokzatát igenis szabaddá kellett tenni, meg kellett nyitni, akár favágás árán is, hogy teljes egészében láthatóvá váljon a díszesen faragott kőkapu, a meleg és vidám narancsszínűre festett homlokzat (hej, de szép tud ez lenni alkonyatkor, amikor az utolsó napsugarak visszaverődnek a nyugat felé néző magas templomhomlokzatról).
Ezt az új teret pedig magától értetődő természetességgel, gyakorlatilag pillanatok alatt lakták be a sétáló emberek, a diákok, a teraszokon kávézgató, sörözgető turisták.
Hiányoznak a fák a templom elől? Szerintem nem.
Ebből a szögből az Egyetem utca és a Főtér szerves egységet alkot.
Na és ebbe a térbe került bele a Szűz Mária-oszlop, amely augusztus 15-étől „hivatalosan” is, egyházi áldással magasodik a tér spirituális közepén. Mert hogy valóban térré vált itt a korábbi utca: bár az Egyetem utca technikailag és adminisztratíve a Főteret köti össze a Petőfi (Avram Iancu) utcával, az átalakítással és a Mária-oszlop eredeti helyére kerülésével itt egy átlényegülés történt: az utca fele hosszából tér lett, amiből aztán egy valóban utcának kinéző rövid útszakasz vezet át a Petőfi utcába. Az oszlop helyén korábban egy mindig zsúfolt és ronda, háromszög alakú parkoló foglalta el a teret.
Eredeti helyén a Mária-oszlop.
Térré változott az utca.
A Mária-oszlop térteremtő funkciója konkrétan három szereplőnek köszönhető: Macalik Arnold kolozsvári építész megálmodta és csapatával meg is valósította az Egyetem utca és környékének újratervezését, Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője évekkel ezelőtt, még önkormányzati tanácsosként felvetette a Mária-szobor visszaállításának ötletét, majd ezt hivatalos formában be is nyújtotta a városi tanácsban, a városvezetés pedig elfogadta az elképzelést. Így kerülhetett vissza eredeti helyére az oszlop, hatvanöt év után. Pontosabban a teljesen újjáépített, újrafaragott másolata, az eredeti ugyanis nagyon megrongálódott.
De mi is ez a Mária-oszlop?
Előtte, utána. Az oszlop a Szentpéteri-templom kertjében és a jelenlegi, régi-új helyén.
Röviden: egy barokk stílusban készült kőszobor, egy díszes talapzaton álló oszlop, amelynek tetején Szűz Mária alakja áll. Kolozsvár legrégebbi, Erdély második legrégebbi köztéri emlékműve. Az oszlopot 1744-ben állították fel, gróf Kornis Antal főkormányszéki tanácsos és felesége, Petki Anna adományaként, akik a Kolozsváron éppen elmúlt pestisjárvány után ezzel fejezték ki hálájukat. A szobrot egy osztrák szobrászművész, Anton Schuchbauer készítette. Az oszlop a második világháború vége felé megrongálódott, az 1950-es években pedig a kommunista hatalom már nem nézte jó szemmel, 1959-ben pedig részekre bontották és a Mátyás-szülőházhoz közeli ferences templomban raktározták el. Aztán 1961-ben az akkor még Kolozsvár keleti szélének számító részen álló Szentpéteri templom mellett állították fel. Később megépült a Mărăști lakótelep, a templom és a Mária-oszlop pedig beszorult a panelházak és a templomot mindkét oldalról szorosan közrefogó kétsávos utak közé. A szobor innen került ki 2022-ben, amikor elkezdődött a felújítása, 2023 decemberében visszaállították az eredeti helyére, 2024. augusztus 15-én pedig felszentelték. A szobor erősen megrongálódott eredeti részeit jelenleg múzeumban őrzik, a most visszahelyezett oszlop másolat.
A szobor régi-új helyszíne pedig valóban szakrális-spirituális pont. Ugyanis ha megállunk a szobor talapzatánál, északi irányba akadálytalanul látni a főtéri Szent Mihály-templomot, keleti irányba nézve szintén zavartalanul látjuk az ugyancsak felújított, megnyitott térré alakított Farkas utcai református templomot (mellette a református kollégiummal), délre pedig ott a kapcsolat a légvonalban kőhajításnyira levő Házsongárdi temetővel. Miközben a szobor tőszomszédságában magasodik a piaristák temploma, az egyetem főépülete és a Báthory István Elméleti Líceum (na meg a „kicsi Báthory”).
Nincs átmenet, szervesen kapcsolódik össze az Egyetem utca a Farkas utcával.
Nem is kell Dan Brown-i regényekbe illő hangulatban és észjárással nézzük a dolgokat, mivel könnyedén arra a felismerésre vezetnek rá a gondolataink, hogy spirituális értelemben tulajdonképpen ez lett a város igazi főtere – kisebb, diszkrétebb, intimebb, mint a Mátyás-szoborcsoport és a Szent Mihály-templom uralta nagy Főtér, de ezek a szakrális, világi és funkcionális erőterek itt metszik egymást a leginkább.
Hit és tudás, lélek és ész, ráció és érzelem, földi és égi világ találkozik itt igen erőteljes és harmonikus szimbolisztikában, a Mária-oszlop pedig talán épp az utolsó, hiányzó elem, összekötő kapocs volt ebben a harmóniateremtésben.
A Farkas utca a Mária-oszlop felől nézve.
Mondjon bárki bármit, ez csúnyának nem nevezhető, sőt.
Érdemes tehát így, ilyen összefüggésben, a nagyobb képet nézve szemlélni ezt a teret. Nem csak az Egyetem utcát, hanem a Főtér, az Egyetem utca, a Farkas utca és a környék együttesét. Mert a Főtér igen szépen folyik át az Egyetem utcába, a Mária-oszlopnál pedig ugyanilyen természetességgel kanyarodik el a szemlélő tekintet a Farkas utcába. Aminek a felújítását szintén elégedetlenség, bírálatözön és felháborodás-hullám fogadta, de végül szép lett.
Lehet lamentálni, hogy régebbjobbvót meg hasonlók, (és persze lehet jogosan elégedetlenkedni a technikai megvalósítás amúgy könnyedén javítható hiányosságai miatt) de a Farkas utca most nyílt meg, most vált utcából térré, most érkezett meg, én úgy érzem.
Az Egyetem utca folytatása a Petőfi utca felé.
Szóval érdemes ezt a belvárosi térséget egyben bejárni. Nem nehéz, az ember elindul mondjuk a ferencesek templomától, a Karolina-térről, elballag a Mátyás-szülőház mellett a Főtérig, onnan átmegy az Egyetem-utcába, kinéz a Házsongárd felé, majd visszafordul és folytatja sétáját a Farkas-utcában, a református templomnál továbbmegy a várfalig, az Apáczai líceumnál a Deák Ferenc (Eroilor) utcát keresztezve átmegy a szintén felújított és sétálóutcává alakított Szentegyház (Iuliu Maniu) utcába, amelyen végighaladva visszajut a Főtérre, ott pedig megiszik egy kávét egy teraszon és megemészti a látottakat. Hát ez Kolozsvár szíve, lényege, szelleme.
Nézze meg képeinket a Mária-oszlop 2024. augusztus 15-i felszentelési ünnepségéről:
László Attila főesperes (jobbról a második).
Isten nem azt nézi, milyen színű a hajunk.
Ökumenikus pillanat. Római katolikus, unitárius, görög katolikus, ortodox papok. Magyarul és románul mondtak áldást és imádkoztak.
A kórus magyarul és románul is énekelt.
A ceremónián nem volt tömeg, az emberek egy része a környező éttermek teraszainak napernyői alatt keresett menedéket a hőség elől.
Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök.
Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere a városvezetést képviselte.
Macalik Arnold építész, aki az Egyetem és a Farkas utca átalakítását és felújítását megtervezte.
Az Egyetem utcából nyíló Virág utca.
Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője. Az ő ötlete volt a Mária-oszlop visszaállítása az eredeti helyére.
Szűz Mária az oszlop tetején. Eredetileg egy kereszt is volt a kezében, ezt most elhagyták. Visszakerült a szoborra a fejét övező aranyglória, amelyet a hányódása során veszített el az eredeti alak.
Igazán szép munkát végzett a restauráló-újjáépítő csapat: Kiss Zoltán kőrestaurátor, Gere István kőfaragó, Sipos István Márton és André Csongor szobrászok és Bede Izabella keramikus.
Nyári csütörtök az Egyetem utcában a ceremónia után.
Hogyan látná Erdélyt valaki, aki soha nem járt még a környéken. Legyen ez a valaki ezúttal hipotetikusan mondjuk egy Zöld Elefánt…
Sosem kérdezzük meg magunktól, hogy mit tudunk azzal a valósággal kezdeni, amelyben nem voltunk, és ma sem vagyunk a domináns történelmi fél.
Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
A Krónikát Pravdának, lapunk főszerkesztőjét „üvöltöző NER-es provokátornak” próbálja beállítani Perintfalvi Rita magyarországi teológus, író azután, hogy Kolozsváron szembesítettük korábbi rágalmazó, becsületsértő, valótlanságokat sorjázó állításaival.
A sokrétű tevékenysége mellett papnéi feladatokat is ellátó Rüsz-Fogarasi Enikővel, a BBTE Magyar Történeti Intézetének egyetemi tanárával nemcsak szakmai dolgokról beszélgettünk. A történész mögötti emberre is kíváncsiak voltunk.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
Ismét ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak és megsérült a medrét védő geofólia, így a bezúduló víz pár órán belül teljesen elöntheti a regionális turizmus motorjának számító székelyföldi létesítményt.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
Az Antarktisz kutatásában új fejezetet nyitó hajó és legénységének történetét bemutató tárlat szeptember végéig látogatható.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
A temesvári Dordeduh úgy szólt koncerten, mint az atom.
A sokrétű tevékenysége mellett papnéi feladatokat is ellátó Rüsz-Fogarasi Enikővel, a BBTE Magyar Történeti Intézetének egyetemi tanárával nemcsak szakmai dolgokról beszélgettünk. A történész mögötti emberre is kíváncsiak voltunk.
A sokrétű tevékenysége mellett papnéi feladatokat is ellátó Rüsz-Fogarasi Enikővel, a BBTE Magyar Történeti Intézetének egyetemi tanárával nemcsak szakmai dolgokról beszélgettünk. A történész mögötti emberre is kíváncsiak voltunk.
Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.
Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
Felvirradt a nagy nap, a Svédországban élő kolozsvári származású énekes rajongói újra együtt voltak.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
El kellene dönteni: a medve fontosabb vagy az ember.
Dés valóban hét dombra épült, akárcsak az olasz főváros. És hét határra szóló múltja van. A jelene viszont egy csendes kisvárosé. Ahol béke van. És némi rend, az össznemzeti rendetlenség közepette.
Dés valóban hét dombra épült, akárcsak az olasz főváros. És hét határra szóló múltja van. A jelene viszont egy csendes kisvárosé. Ahol béke van. És némi rend, az össznemzeti rendetlenség közepette.
Gondolatok a hétvégén Sepsiszentgyörgyön kezdődő divízió 1/A jégkorongvilágbajnokság elé.
Gondolatok a hétvégén Sepsiszentgyörgyön kezdődő divízió 1/A jégkorongvilágbajnokság elé.
Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.
Sajátos Erdély-tapasztalat, közösségi felelősség, angol romantika és Balassi-kard. József Attila nyelvi öröksége, mágikus ritmusok. Hogyan aránylik Kolozsvárhoz a mindenség? László Noémi költővel Visky András beszélgetett a magyar költészet napján.
Hogyan látná Erdélyt valaki, aki soha nem járt még a környéken. Legyen ez a valaki ezúttal hipotetikusan mondjuk egy Zöld Elefánt…
Sosem kérdezzük meg magunktól, hogy mit tudunk azzal a valósággal kezdeni, amelyben nem voltunk, és ma sem vagyunk a domináns történelmi fél.
Július közepétől új időszámítás kezdődik az FK Csíkszereda életében, ami a hargitai megyeszékhelyen is érezhető változásokkal fog járni.
Az ember megáll egy-egy hajdan délcegen magasodó erdélyi rom előtt, eltöpreng a múlt dicsőségén, a sors forgandóságán… aztán az is eszébe jut, hogy mit, mennyit hasznos megmenteni a düledékek közül.