Kovács Istvánt, a sepsiszentgyörgyi rockbanda dalszerző-gitáros-énekesét többek közt színpadi hitelességről, dalszerzésről, lemezkészítésről kérdeztük, de még Lemmy Kilmister és egy teniszütő is szóba került.
Nincs két éve még, hogy a ZanZa megalakult, de a sepsiszentgyörgyi zenekar tagjai – Kovács István énekes-gitáros, Kátai Jocó dobos és Lovas Lala basszusgitáros – már veteránoknak számítanak a székelyföldi rockprérin, számos formációban megfordultak a korábbi években, most azonban az új projektjük első lemezén dolgoznak és készülnek az idei koncertszezonra. Mi a frontemberrel beszélgettünk el a rockbanda körüli legfontosabb teendőkről, a rock and roll életérzésről, a színpadi hitelességről. Azt is megkérdeztük, milyen lemezeket vinne magával egy lakatlan szigetre.
Tudomásom szerint több zenekarban is megfordultál, mielőtt összeállt a legújabb zenei projekted. Hogyan indult ez az egész?
Az a helyzet, hogy én mindig is éreztem, hogy zenélni fogok, mert pontosan tudtam, hogy ez nekem menni fog. 14 éves koromban még teniszütővel a kezemben ráztam a fejem a tévé előtt a kedvenc videoklipjeimre, s egy évvel később már valódi gitárra váltottam. Akkortájt állt össze az első zenekarom, amely Addiction néven futott. Lokálisan elég hamar hírességekké váltunk, de nem annyira a zenénk, inkább az életmódunk miatt. Mondjuk ki: vadul éltünk. Ezután megalakult a Holy Shoe nevű formáció, mellyel már a Szent György Napok nagyszínpadán is felléptünk, ezt pedig több más projekt is követte.
Aztán valamivel több mint másfél évvel ezelőtt álltál a ZanZa élére. Erről mit kell tudni?
Bekövetkezett az életemben egy rendkívül kellemetlen élmény, melyről nem szívesen beszélnék, de a lényeg az, hogy a bánatomat – mint ahogy azt a legtöbb zenész teszi – én is dalokba öntöttem, majd a szerzemények egy részét felraktam a Soundcloudra. S bár megosztottam őket, ezt nem nagyon reklámoztam, mivel úgy éreztem, túl személyesek. Ezeket a felvételeket hallották meg a mostani zenésztársaim – Kátai Jocó dobos és Lovas Lala basszusgitáros –, majd megkerestek azzal hogy nem-e lenne kedvem ezeket közösen kidolgozni és előadni. A többi történelem: fogtuk a dalokat, és zenekari verziókat készítettünk belőlük, ők is jöttek a saját ötleteikkel és így született meg az a fantasztikus zene, amit ZanZa néven adunk elő. A társaim is tapasztalt muzsikusok, számos formációban megfordultak már, szóval veteránoknak számítunk mindhárman ilyen szempontból.
A névválasztás ötletével ki állt elő?
Azt közösen választottuk. Ahogy lenni szokott ilyenkor, mi is összeírtunk szavakat, aztán a ZanZára esett a választás, mert úgy éreztük, hogy könnyen megjegyezhető, jól mutat szórólapokon, plakátokon és jól esik kimondani is. Szóval képvisel minket. Nem beszélve a jelentéséről, amely egyfajta talizmán a dél-amerikai indiánoknál, az ellenség fejét egy szertartás keretében kiszárították és összezsugorították, így készült. De utalhat egy irodalmi mű lerövidített kivonatára is.
A Tápszerem a rock'n'roll című dalotok refrénjében ezt énekled: „Függő vagyok, kábszerem a rock and roll, / Mindig ezt fogom nyomni majd valahol”. Ez úgy hangzik, mint egy ars poetica. Számodra mit jelent ez az életérzés ma?
Ezt jó, hogy megkérdezted. Mert ma valóban nem azt a világot éljük, mint amikor én zenélni kezdtem. A lázadás bennem ugyanúgy megvan, csak már más dolgok ellen lázadok. Régebben talán könnyű volt azt mondani, hogy lázadunk a rendszer ellen. Ezt ma is megtesszük, csak már másképp, a rendszernek egy másik szegmense ellen lázadunk. Számomra azt jelenti ez az életforma, hogy azt teszek, amit akarok, de megpróbálom úgy csinálni, hogy ez ne legyen másoknak a kárára, sőt, ha lehetséges, akkor legyen szórakoztató. Szórakoztatok és közben én magam is szórakozok. Ma már intelligensebben kell lázadni, mint korábban.
Rockzenei szakértők szerint április 12-én ünnepeljük a rock and roll születésnapját, mert 1954-ben Bill Haley ezen a napon rögzítette a Rock Around The Clock című lemezét, ezt a kifejezést pedig erre a muzsikára akasztották rá először. Amúgy mit gondolsz, kiveszőben van ez a fajta asztalra csapós, rendszerkritikus, lázadó életérzést közvetítő attitűd?
Tény, hogy a nyugaton elterjedt cancel culture, vagy a woke mozgalom nem nagyon kedvez a rock and rollnak. De az is kijelenthető, hogy lehet ezt az egészet színvonalasan és lázadó szellemben csinálni úgy, hogy semmilyen közösséget ne bántsunk meg ezzel. Nekünk a célunk, hogy mindenkihez szóljunk, és azokra a dolgokra fókuszáljunk, melyek összehozzák az embereket és semmiképp sem azokra, melyek szétválasztanak.A mai környezetben kicsit nehezebb visszaadni a rock’n’roll-életérzést, de ez nem azt jelenti, hogy lehetetlen. Hiszem azt, hogy lehet ezt művelni úgy is, hogy a társadalom különböző szegmenseit ne sértsük meg.
Komoly zenei szcéna van Székelyföldön s ezen belül Sepsiszentgyörgyön. Követed valamilyen szinten az új bandákat? Tetszik, amit hallasz?
Követem őket, természetesen, és nagyon tetszik, amit hallok. Ismerem is a szcéna képviselőit, keresztnevükön szólítom. A város méretéhez képest ki lehet mondani, hogy fantasztikus zenei szcéna van Sepsiszentgyörgyön, jó kis rock- és jazzbandáink, etno-zenészeink is vannak. Az itteni remek fiatal bandák közül a Raklap zenekart, vagy a Kardiofaktúrát tudnám példaként említeni.
A zenekar dalszerzője és szövegírója is te vagy. Mi inspirál téged témaválasztáskor?
Ha történik velem valami olyasmi, ami kizökkent, lesokkol vagy megdöbbent, akkor szoktam tollat és gitárt ragadni. Ha elhagy a lány: dalt írok róla. Ha megbüntet a rendőr: dal írok róla. Ha problémám, bánatom, örömem van, azokból általában dal születik. A dalszövegeimben a saját életérzéseimet próbálom megfogalmazni, de figyelek arra, hogy a végkicsengés pozitív legyen, bármennyi is benne a keserű elem. Abban az időszakban, amikor azok a dalok készültek, melyeket felraktam a Soundcloudra, olyan szerzeményeket is rögzítettem, melyekről úgy éreztem, hangulatilag lehúznák a teljes anyagot. Ezeket nem is akartam a világra szabadítani.
Kik azok az előadók, akikre te felnézel, akiknek a munkássága valamilyen formában inspirálja azt, amit te csinálsz?
A hitelesség az, ami a legfontosabb. A legjobb példa erre Lemmy Kilmister, a Motörhead néhai énekes-basszusgitárosa. Na ő abszolút az „azt kapod, amit látsz” típusú arc volt. Olyan volt a zenéje, ahogy kinézett, úgy élt, ahogy kinézett, arról szóltak a dalai, amit megélt. A magyar rockzenei életből nagy tisztelője vagyok Lukács Lacinak, a Tankcsapda énekesének, de Hobónak is – mindketten kivételes dalszövegírók. A zenekarok közül a Road és a Depresszió jut eszembe most elsőre. A külföldiek közül főleg az amerikai rock’n’roll, hard rock és heavy metal vonal a kedvencem. De igazából mindent meghallgatok. Életemnek ebben a szakaszában amolyan zenei mindenevő lettem.
Három lemez, amit Kovács István, a zenekar dalszerző-gitáros-énekese magával vinne egy lakatlan szigere:
">Mötley Crüe – Dr. FeelGood
">Ozric Tentacles – The Floor's Too Far Away
">Joe Pass – Meditation
Bónusz:
">Guns N’ Roses – Appetite for Destruction
Készülőben van a ZanZa bemutatkozó lemeze, melyet az év végére ígértetek. Hogy álltok ezzel?
A dalok már megvannak 90 százalék arányban, már egyeztettünk egy stúdióval is, aztán ha nem jön közbe valamiféle akadály, ezt idén össze is fogjuk hozni.
Fontosnak tartod még az albumformátumot? Vagy te is úgy érzed, hogy az előadók mára inkább odavetett dalokban, hanyagul szétszórt morzsákban gondolkodnak?
Én amolyan old school gyerek vagyok, szóval számomra még mindig fontos ez a formátum. Szeretem a standard fizikai formátumot, szeretem a kezemben tartani a lemezt, nézegetni a borítót, elolvasni a szövegkönyvet. Tudom, hogy sokan most már csak a zenemegosztó platformokon fogyasztanak zenét, de én régi vágású csávó vagyok.
S milyen tervekkel vágtok neki a következő időszaknak? Hogyan alakul a koncertnaptár?
Hogy mit szeretnénk? Legyen koncert koncert hátán! Mindenhová, minden magyarlakta területre el szeretnénk jutni, ahol a zenénket megértik és meghallgatják. Ha hívnak, mi ott leszünk!
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.