// 2024. szeptember 28., szombat // Vencel
Hárompontos

A régi sikereket idéznék a gyergyói kosárlabdázók

Valamit nagyon jól csinálnak a székelyföldi kisvárosban, ahol nemcsak a zenei szcéna, a sportélet is reneszánszát éli. Kercsó Zoltánnal, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjével beszélgettünk.

Kisváros nagy sportélettel – így is jellemezhetnénk Gyergyószentmiklóst, ahol a legendák szerint az újszülöttek hokikorcsolyával a lábukon jönnek világra. Jelen írásban viszont nem a legnépszerűbbnek számító helyi szakágról, a jégkorongról lesz szó, nem is a szép eredményeket elérő labdarúgó klubról, hanem a hamvaiból feléledő kosárlabdáról.

Arról a labdajátékról, amely a múlt század ötvenes éveiben vetette meg a lábát a Piricske tövében, a néhai Basilides Tibornak köszönhetően. A tornatanár egyébként megalakította a város első jégkorongcsapatát is, valamint ő alapította meg a gyergyószentmiklósi sportiskolát is, ahonnan számos országos bajnok, világbajnok és olimpiai bajnok sportoló került ki az évtizedek alatt.

Ma már az ő nevét viseli a 2007-ben átadott városi sportcsarnok, ahol a férfi kosárlabdacsapat is edz. A mérkőzéseiket a szárhegyi sportcsarnokban játsszák, mivel ott van olyan parket, amit a Román Kosárlabda Szövetség kér. Remélik, hamarosan sikerül felújítani a Basilides Tibor sportcsarnok padlózatát és megfelelő parkettre cserélni.

Tizenhat év után, 2022-ben lett újra felnőt férficsapata a városnak. A klubvezetés elsősorban a saját nevelésű fiatalokra építve igyekszik helytállni a román másodosztály küzdelmeiben.

A harmadik szezon nyitánya előtt Kercsó Zoltánt, a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK edzőjét kérdeztük, aki már 1998-ban elindította az első csapatát. Érdekesség, hogy abból a társaságból az egyik alapjátékos ma is a keretet erősíti. Lokodi Mátyás szép profi karriert befutva tért vissza a nevelőegyesülethez.

A szakember büszke arra, hogy több generációt sikerült kinevelni, mivel a romániai rendszerben nem egyszerű egy 17-18 éves játékos számára, hogy egyből a profi ligába kerüljön. Ezért van létjogosultsága a csapatnak, így szeretnének fejlődési és játéklehetőséget biztosítani a fiataloknak.

A szakágra is jellemző az az általános tendencia, hogy számos külföldi játékost igazolnak, főképp szerbeket és amerikaiakat, így az általuk hozott színvonalat nehéz rögtön megugrani. Felnőtt csapat nélkül ezek a gyergyói generációk elvesztek volna, nem jutottak volna játéklehetőséghez.

A Kercsó által dirigált 2003/2004-es korosztály hatodik helyezést ért el az U19-es bajnokságban, és egy kiszállás alkalmával döntöttek úgy, hogy nem szeretnék annyiban hagyni ezt a történetet. Ekkor merült fel a felnőtt csapat megalapításának ötlete az edző részéről, a játékosok pedig egy kivétellel, fülig érő szájjal mondtak igent az elképzelésre.

A mai csapatnak ezek a srácok adják a magját.

Tizenhat év alatt jelentős fejlődésen ment át a román bajnokság második vonala. Míg a kezdetekkor 30-40 néző látogatta a mérkőzéseket, ma már 300 fős teltház előtt játszanak, és jól fogynak a szurkolói mezek is. A mérkőzéseket a román kosárlabda-szövetség élő adásban közvetíti a YouTubeon. A csapatnak tavaly egy szlovén és egy amerikai légiósa volt, előbbi most is az együttest erősíti. A légiósok teljes szerződéssel játszanak, míg a hazai játékosok ingyen, vagy pár száz lejes jelképes összegért játszanak.

„Gyergyóban, a jégkorong után a kosárlabda a második legnépszerűbb sportág. Tavaly, egy kivétellel, minden mérkőzésünket teltház előtt játszottunk, ami jelentős dolog egy ilyen kisvárosban”

– mondja Kercsó Zoltán, akitől azt is megtudom, hogy Romániában a legtöbb leigazolt sportoló a labdarúgás után a kosárlabdában van.

Szépen indult tehát a gyergyói kosárlabda legújabb fejezete, ám tavasszal olvastam egy Facebook-bejegyzést, amelyben az edző elkeseredésnek adott hangot a klub anyagi helyzetét illetően.

„A Gyergyószentmiklósi ISK-VSK úgy zárta a tavalyi szezont, hogy a rájátszásba is bejutott, ám maradtak kifizetni valóink. Azt a posztot az elkeseredés szülte, akkor tényleg úgy nézett ki a helyzet, hogy az utolsó mérkőzését játszotta a csapat. Nem volt átgondolt lépés a részemről, hogy a fiúknak azt mondtam, lehet a történet végére érkeztünk, és ez lehet az utolsó szezonunk. A játékosaimra is ráragadt ez a hangulat, egy-két mérkőzést sajnos lelki okok miatt veszítettünk el. Ez az én hibám volt, vállalom érte a felelősséget. Nemcsak edző vagyok, hanem ember is, nehéz volt megélni, hogy 25 évnyi edzősködés után lehet fel kell adnom mindazt, amit felépítettem”

– idézi fel.

Viszont a posztnak köszönhető, hogy további két olyan támogató jelentkezett, akik jelezték, készek a gyergyói kosárlabda ügye mellé állni. Ezen kívül vannak olyan Gyergyóból elszármazott vállalkozók, akik szintén segítik a szakágat. Egy volt játékos Németországban vezet sikeres céget, ő is lelkes támogatója a csapatnak, egy másik volt kosaras pedig szintén cégvezetőként állt a projekt mellé, Maros megyéből. Jelen állás szerint egy kolozsvári céggel is sikerült megegyezniük, így egyelőre elhárultak az anyagi problémák, az idei esztendőre adott a szükséges anyagi keret.

A csapat éves költségvetése 70-80 ezer euró között mozog, ami azt jelenti, hogy minimum ennyi szükséges az induláshoz. Ahol lehet spórolnak. Például egy bukaresti kiszállás nem ottalvós, a mérkőzés után utaznak is haza, vagy a játékosok közül csak a nem helyi illetőségűek kapnak ebédet napi szinten.

„Ha úgy gondolkodunk egy jégkorongcsapat éves költségvetése mondjuk 2 millió euró, akkor szerintem a rendkívül népszerű és tekintélyes múlttal rendelkező kosárlabdát is el tudnánk tartani 80-100 ezer euróból. Nyilván a két fenntartónak, a sportiskolának és a városi sportklub anyagi lehetőségeinek is megvannak a korlátaik, de bízom benne, hogy a fennmaradó részt fedezni tudjuk a jelenlegi és jövőbeni támogatóink révén. Hálásak vagyunk minden egyes adományért.”

Az első szezon a tapasztalatszerzés jegyében zajlott, a fiatal játékosainkat bedobtuk a felnőtt bajnokság mélyvizébe. Az eredmények biztatóak voltak, az utolsó hat mérkőzésből ötöt nyertek. A második szezonban igazolták a már említett két légióst. Sokan nem értették, miért van szükség rájuk. Az amerikai játékos edzőként is dolgozott, a kis csapatokat edzette, míg a szlovén játékos pedig a karakterével, a hozzáállásával rengeteget segített a fiataloknak.

A második szezonban volt olyan időszak, hogy zsinórban hét mérkőzést nyertek. A jó sorozat nyomást helyezett a csapatra, sokan a final fourról meg az első osztályba való jutásról kezdtek el beszélni. Két győzelemre álltak az egyenes kiesés szakasztól, de ahhoz, hogy feljussanak az első osztályba, nem elég csak a pályán jól teljesíteni. A profi ligában való szerepléshez minimum 350-400 ezer euróra lenne szükség, ami jelenleg nem reális.

„A harmadik szezonra megint kicserélődött egy generáció, nagyon sokan elmentek egyetemre, ami örvendetes, mert mi nemcsak játékosokat, hanem embereket is nevelünk. Nagyon büszke vagyok arra, hogy mindegyik volt játékosom vitte valamire. Úgy gondolom, hogy egy nevelőmunkát is végeztünk, ami sokkal fontosabb, mint az, hogy most öt meccset nyerünk sorozatban, vagy húszat. Van egy játékosunk, Bodó Tamás, aki aláírt Marosvásárhelyre, a profik között játszik, megsüvegelendő teljesítmény.”

Ennek apropóján említi az edző, hogy három moldovai játékos, aki a junior korában a borszéki Kosárlabda Akadémiánál játszott, a gyergyói csapatot választotta egy próbaedzés után. Van egy kézdivásárhelyi játékosuk is, aki edzői pályát fontolgat, ezért hazaköltözött Magyarországról, és ő is a VSK-t választotta, hogy náluk játszhasson.

„Mindezek a munkánkat, a csapatunk teljesítményét igazolják, vonzó lett a csapatunk. A csapat nagyon kicserélődött, öt fiatal került fel a felnőtt keretbe, ezért a szezon eleje nem ígérkezik sétagaloppnak. Van potenciál a fiúkban, úgy gondolom, hogy a 25 csapatos versenysorozat közepétől már egy teljesen összeszokott gárda fog játszani. Jó a hangulat, nagyon akarnak, kaparnak, megtesznek mindent azért, hogy fejlődjenek, ezek mind pozitív dolgok. Türelmesnek kell lennünk, a fiataloknak különösen, mert ők hajlamosak korán elveszíteni a lelkesedésüket. A szurkolóink támogatása elengedhetetlen, egy dobszó, egy taps, egy dicsérő szó az mindenkit visz előre.”

Hosszútávú tervekből sincs hiány a csapat háza táján. Még 2018-ban indítottak el egy projektet, amelyben kérték a magyar kormány segítségét egy székelyföldi kosárlabda akadémia létesítésében. E kapcsán több egyeztetés és találkozó volt, körvonalazódtak a lehetőségek, de a kedvezőtlen világgazdasági konjunktúra nem kedvezett a továbblépésnek.

Kercsó reméli, hogy nincs veszve az ügy, mivel létjogosultsága van az akadémiának, a szakmai és anyagi segítségnek, hisz a régió számos városában van kosárlabdaoktatás, de mindenki anyagi gondokkal küzd.

„Maximalista ember vagyok. Szeretném, ha öt év múlva 600-800 férőhelyes sportcsarnokban játszhatnánk, a csapatunk felét pedig székelyföldi játékosok adják.”

Ezzel le is zártuk volna a telefonbeszélgetést, ám ekkor a háttérből megszólal egy női hang:

„Te sem akarod megkérdezni, hogy az edző felesége, hogy érzi magát?”

Igaza volt Kercsó Annamáriának, nem sokat tudni arról, hogy sportágtól függetlenül miként élik meg az edzőfeleségek a sikerek és kudarcok állandó változását, azok hatását a családi életre.

„Három évvel ezelőtt meghívtam egy nagy szaktekintélyt Gyergyószentmiklósra. Az olasz Fabio Fossati harmadik helyezést ért el a Dinamo Moszkvával az Euroligában, őt láttuk vendégül. A vacsora alkalmával elmondta, hogy a felesége nehezen viseli az edzői léttel járó megpróbáltatásokat. Annamarinak azóta is csillog a szeme”

- emlékszik vissza az edző a találkozó emberi oldalának a csúcspontjára.

Éltem a lehetőséggel, és megkérdeztem én is, mivel jár edzőfeleségnek lenni.

„Mindenki ismer, nem lehet úgy kimenni a kapun, hogy ne köszönjenek. Ha a csapat mérkőzést nyer, akkor Zolié a világ, minden szülő gratulál, de egy vesztes meccs után nagyon sok negatív tapasztalat ér. Az edző a csapatával tölti a szabadideje nagy részét is, éjszaka is dolgozik, ezenkívül lelkileg is rendben kell tartani a fiúkat. A két gyermekünknek hiányzik az apjuk, sírásra áll a szájuk, amikor megy ki az ajtón. Ez kívülről nem látszik, mindenki csak a győzelem-vereség koordinátában gondolkodik. Egy vesztes mérkőzés után a felesége istápolja az edzőt, az egyik legnehezebb feladat, hogy összeszedjed a férjed ilyenkor. Megértetni vele, hogy holnap is ugyanúgy kel fel a nap, megy tovább az élet.„

Már fogalmaztam magamban a kérdést, hogy mindezek után ki szedi össze az edző feleségét, de ekkor gyerekzsivaly töltötte meg a helyiséget.

Úgy gondolom, jó kezekben van a támogatóit kereső gyergyói kosárlabda.

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.

Patka Gergő: „A kung-fu nemcsak a harcra, hanem az életre is felkészít”

Egy harcművészetben nem az a lényeg, hogy az edzéseken szétverjük a partnerünket, hanem az, hogy egymást támogatva segítsük a kölcsönös fejlődést - mondja a Wing Tsun Transylvania kung-fu iskola vezetője.

// ez is érdekelheti
Jövő héten minket is elér a dunai árvíz, nagy dobásra készül a tordai sóbánya – vasárnapi hírek
Főtér

Jövő héten minket is elér a dunai árvíz, nagy dobásra készül a tordai sóbánya – vasárnapi hírek

A pantelimoni klánháború miatt pedig egy komplett hadsereget vezényeltek ki.

Magyar és román vasúttársaságoknak készülnek mozdonyok egy dél-romániai üzemben
Krónika

Magyar és román vasúttársaságoknak készülnek mozdonyok egy dél-romániai üzemben

Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.

Páciensek verekedtek, törtek-zúztak két megyei kórházban – hírek szombaton
Főtér

Páciensek verekedtek, törtek-zúztak két megyei kórházban – hírek szombaton

Nyugdíja nélkül maradt egy férfi, miután egy idegen megölelte az utcán. Ittas állapotban még egy rendőrnek sem sikerül mindig a két sánc között maradni az autójával.

Megtalálták az eltűnt sepsiszentgyörgyi fiút
Székelyhon

Megtalálták az eltűnt sepsiszentgyörgyi fiút

Kedden távozott sepsiszentgyörgyi otthonából a 15 éves Keresztes Róbert-Szabolcs, aki azóta nem tért haza. kérik, hogy aki tud róla, hogy hol tartózkodhat jelezze a rendőrségen.

Hetedszer érkezett kisbaba a sokgyermekes erdélyi magyar polgármester családjába
Krónika

Hetedszer érkezett kisbaba a sokgyermekes erdélyi magyar polgármester családjába

Megszületett Soós Zoltán hetedik gyereke – jelentette be Facebook-oldalán Marosvásárhely polgármestere.

Kamerát szerelt fel a kukkoló a zetelaki községháza személyzeti vécéjében
Székelyhon

Kamerát szerelt fel a kukkoló a zetelaki községháza személyzeti vécéjében

Hatalmas felháborodást váltott ki a zetelaki közösségben, miután kiderült, hogy a polgármesteri hivatal egyik alkalmazottja videókamerát szerelt fel a községháza egyik személyzeti vécéjében. A polgármester feljelentést tett az ügyben a rendőrségen.

// még több főtér.ro
Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág
2024. szeptember 14., szombat

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág

A magyar főváros ad otthont a világ ötödik legnagyobb sporteseményének, a 45. Sakkolimpiának. A férfi versenyben 197 csapat, a női versenyben 184 válogatott indul.

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág
2024. szeptember 14., szombat

Két hétig Budapestre figyel a sakkvilág

A magyar főváros ad otthont a világ ötödik legnagyobb sporteseményének, a 45. Sakkolimpiának. A férfi versenyben 197 csapat, a női versenyben 184 válogatott indul.

Merengés a kézműves vásárokról
2024. augusztus 26., hétfő

Merengés a kézműves vásárokról

Gondolatok a kézműves vásárok kínálatáról, kreativitásról. Mire érdemes figyelni, ha válogatunk a standok kínálatából? Érdekel-e egyáltalán minket, hogy ki miből és hogyan dolgozik?

Merengés a kézműves vásárokról
2024. augusztus 26., hétfő

Merengés a kézműves vásárokról

Gondolatok a kézműves vásárok kínálatáról, kreativitásról. Mire érdemes figyelni, ha válogatunk a standok kínálatából? Érdekel-e egyáltalán minket, hogy ki miből és hogyan dolgozik?

Különvélemény

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Pityókaföld az erdő mélyén – tizedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az agrárpiacot egyetlen nagy gigacég, a Genotech uralta, csúcstechnológiával, elképzelhetetlenül nagy területeken termesztettek mindent. A szinte teljesen automatizált agrártechnikát mesterséges intelligencia irányította.”

Nagyítás

Itt az új erdélyi macskafajta: cuki és titokzatos

Transylvania cat néven jegyezték be az újonnan elismert erdélyi macskafajtát az Egyesült Királyságban.

Patka Gergő: „A kung-fu nemcsak a harcra, hanem az életre is felkészít”

Egy harcművészetben nem az a lényeg, hogy az edzéseken szétverjük a partnerünket, hanem az, hogy egymást támogatva segítsük a kölcsönös fejlődést - mondja a Wing Tsun Transylvania kung-fu iskola vezetője.