Egy szinte banális, de szépen elmesélt történet egy szerelmes kamaszról, aki a Mobrájával felkerekedik, hogy meglátogassa szerelmét Kolozsváron, és közben átutazik az országon.
Pár hónapja fut a romániai mozikban egy román-szerb-bolgár koprodukciós alkotás, a Horia. Az Ana-Maria Comănescu által rendezett road movie-t – amely egyszerre útifilm és felnövéstörténet – az idei TIFF-en néztük meg a román filmek versenyén, június 18. keddi napján, a Mărăști moziban.
Amikor először megjelentek a filmet népszerűsítő reklámok, plakátok és más promóanyagok, felkaptam a fejem: road movie? Romániában? Írjatok fel engem is! – majd elégtétellel nyugtáztam, hogy itt bizony földrajzszeretet lesz, az ország tájai fognak feltűnni a képkockákon. Ami be is vált, noha nem célja a filmnek Románia dokumentarista bemutatása a domborzati formák sokszínűsége kapcsán. Ennek ellenére képes előhívni az emberben valami keserédes, jobbára meghatározhatatlan érzéscsokrot, ami egyszerre áll közel a hazaszeretethez és az idegenséghez is. A földrajz itt szimbolikus minden értelemben – de erről később.
Adott egy 17 éves srác, Horia (Vladimir Țeca főszereplésével), valahol a Duna mentén – tán Dobrudzsában –, aki türelmetlenül várja az érettségi eredményeket. Miután kiderülnek az eredmények, boldogan summázza, hogy sikerült az érettségi, ezért felhívja Kolozsváron élő, vele egykorú barátnőjét, Anát, hogy neki is gratuláljon az eredményeihez. Hősünk nagyon szerelmes – hogy ez milyen mértékben viszonzott, azt nem spoilerezzük –, ráadásul közeleg a születésnapja is, aminek alkalmával autószerelő apja meglepi egy régi, kipofozott Mobra motorbiciklivel.
Az is kiderül, hogy Horia édesanyja már nem él, az apuka egy csajozós-motorozós fickó, csak úgy ontja magából egy tinédzser számára idegesítő életvezetési tanácsait, amik vagy beválnak, vagy nem… Horia azonban az apjával való veszekedés után megfogja az éppen csak működőképes tragacsot, és egy éjszaka felkerekedik, hogy meglátogassa szerelmét Kolozsváron. Egy hátizsákkal, néhány ruhával és szendviccsel meg egy mobiltelefonnal. Jogosítvány nélkül, kiskorúként.
Itt jön be a képbe egy 13 éves leányzó, aki egy lerobbant Daciából kiugorva kilopja a vasúti híd alatt éjszakázó Horia zsebéből kilógó mobiltelefont… az egyetlen eszközt a túléléshez, navigáláshoz. Nos, innen bonyolodnak a dolgok: ugyanis nem várt körülmények teszik lehetővé, hogy Stela, a mobiltolvaj kiscsaj megszökjön az őt lopásra kényszerítő testvérétől és apjától és elrobogjon a naplementében és napfelkeltében Horiával Kolozsvár irányába, ahol – állítása szerint – megkeresi majd a nagybátyját és vele fog lakni. Meg persze megkerül a mobil is.
Hogyan fognak boldogulni és eljutnak-e a célpontig? – teszi fel a kérdést minden létező road movie, amit egyszer leforgattak.
Minden kliséjétől eltekintve (szerencsés véletlenek, kalandos problémamegoldás, túlélés, nem várt veszélyek, mély beszélgetések, baleset, benzinkút, roncstelep, és még egy szimbolikus vándorcirkusz is, amely, mint liminális hely, transzcendenssé teszi az egészet némileg) ez egy olyan film, amit ezredfordulósok csináltak maguknak mai fiatal színészekkel, a kései kommunizmusban és a korai posztrendszerváltásban születetteknek, mintegy válaszként és kompenzációként.
Mire is gondolok itt: nekünk, akik az amerikai filmeken nőttünk fel, ez egyfajta elégtételként szolgál, hogy lám, egy ilyet mi is tudunk, itt a Balkánon, a maga sajátos, mégis untig ismerős helyszínekkel, beállításokkal, zenékkel, nosztalgiánkkal – valami után, ami valószerűnek és lehetségesnek tűnik. Nevezetesen: hagyni a hülye felnőtteket, megszökni, világgá menni, szembesülni vele, megmenekülni, magunkkal szembenézni.
Csakhogy ez mind olyan, mint egy jól megírt novella. Megmarad fikciónak, de tartalmazza azokat a valóságelemeket, amelyek sajátossá teszik. Miközben kicsit azért mesei. Így van ez Romániával és a benne utazással is. Közben meg mi is felnőttünk és apáink zenéjét tesszük be aláfestésnek.
[embed]
[/embed]
A szereplők filmbéli problémamegoldása briliáns – szerencse szerencse hátán, igazán kalandossá és élvezhetővé teszi minden jelenetét. Amikor kiszámítható, akkor sem teljesen az: mégis tűkön ül az ember, hogy ez a két gyerek mégis mit a fenét fog legközelebb kitalálni, hogy boldoguljon. „Dészkurkörecek” (románul: descurcăreț, vagyis talpraesett, élelmes, ügyeskedő) akcióban.
Közösségi oldalakon – főként a Letterboxd nevű filmes applikáción – többen is szóvá tették, hogy a film elég avíttas néhol, főleg párbeszédek terén, mondván, hogy nem beszélnek így manapság a tinédzserek. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy nincs két egyforma tini. Ami pedig két hősünket illeti: egy elszigetelt vidéken élő, kicsit mamlasz srác és egy életrevaló, de pimasz, korábban eléggé erőszakos körülmények között élő lány párbeszédeinek lehetünk szem- és fültanúi, ami olykor meglehetősen szikár, de nem mentes vicces szófordulatoktól és attitűdöktől.
A berzenkedő, társadalmat minden szegletében jól ismerő kommentelők figyelmét szeretném felhívni: ez továbbra is egy film. Ami nem biztos, hogy eleget akar tenni a kor- és élethű ábrázolásnak. A Stephen King-novella alapján készült, a műfajában klasszikusnak számító, Rob Reiner által rendezett Stand by Me is néha kis felnőtteket mutat nekünk. (De persze eszünkbe jutnak itt mások is: Bonnie and Clyde, Natural Born Killers, vagy a Thelma and Louise…)
Ami nagy dolog: a harmincéves Ana-Maria Comănescunak ez volt az egészestés debütje. Az utazós-kalandos hangulat mellett kiegyensúlyozottan van jelen egyébként egynémely dolog finom problematizálása is, ami felüdülés a mostani filmipar tendenciái mellett: láttat, de nem ítélkezik, vizuálisan teszi fel a kérdéseket, nem szájbarágósan.
Dobrudzsa, Duna-part, alföld, szubkárpáti erdők, Transalpina, Kolozsvár – egy motoros szemüvegen keresztül.
Dobrudzsa a világ vége, a kelet, a messzi Kolozsvár pedig a fejlett nyugat, a haladás, a beteljesült találkozások célpontja, ami egyszerre tűnik mitizálható messzeségnek és legyőzhetőnek, mígnem kiderül, hogy van ennél nyugatabbra is – itt pedig meg is állnék a spoilerezéssel. A Balkán és Közép-Európa egyszerre van a filmvásznon is, a nézők lelkében is.
Ami pedig a földrajzot illeti: érdemes felülni egy Mobrára és világgá menni Romániában. Azt szoktam mondani: persze, hogy értem, hogy a románok miért tartanak igényt Erdélyre, hiszen én is itt, Erdélyből igényt tartok Romániára. És mindenkitől elnézést kérek, aki politikainak nézi az előbbi kijelentésemet, de az valóság, hogy ez az ország igen szép. A szépség pedig néhanapján felülírja a történelmet és a politikát.
Forrás: képernyőmentés
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
450 éve halt meg Heltai Gáspár, az erdélyi nyomdászat úttörője, reformátor, a kora újkori magyar irodalom egyik legszínesebb alakja. A Heltai-nyomda régi könyveiből kiállítás nyílt a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban – megnéztük, mi lapul a vitrinek mögött.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
Beszterce-Naszód és Szucsáva két méltán népszerű kirándulóhelyén jártunk. Megérte.
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
A 19. század derekától tudjuk, az a jó hazafi, aki hazait vásárol. No de hogyan jelentkezett ez az irodalomban és a korabeli közbeszédben?
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.