// 2025. április 3., csütörtök // Buda, Richárd
Futás!

A hosszútávfutó magánya – test és lélek harcai a Via Transilvanicán

Forrás: Apă și talpă / Facebook

Forrás: Apă și talpă / Facebook

Forrás: Apă și talpă / Facebook

// HIRDETÉS

Huszonöt napig követte Mircea Gherase és Lucian Mircu dokumentumfilmes kilenc hosszútávfutó teljesítményét az erdélyi túraútvonalon. Megnéztük.

Valószínűleg mindenkiben bekapcsol akaratlanul is az ismert, mára már mémmé változott reakció, ha valaki saját akaratából indult el valahova, és nehézségbe ütközik: minekmentoda. Amikor a kolozsvári Művész moziban megnéztem az Apă și talpă című, a Via Transilvanicát 2022-ben leszaladó hosszútávfutókról szóló dokumentumfilmet, kicsit ez a minekmentoda-érzés kapott el.

Főleg akkor, amikor egyikük egy csipesszel próbálta lepiszkálni a futástól levált nagylábujj-körmét, mindezt nagytotálban.

Ez szerencsére csak röpke percig tartott, mivel a film sokkal nagyobb léptékű témákat dolgoz fel.

// HIRDETÉS

De ne szaladjunk előre! A Via Transilvanica nem ma született projekt: 2018-ban a Borgói-hágói székhelyű Tășuleasa Social egyesület úgy döntött, egész Erdélyt átszelő túraútvonalat létesít a kirándulni, szaladni, biciklizni, zarándokolni vágyók számára, Moldva szélétől a Bánság legszélsőbb szegletéig. Mint írják,

„Az ötletet a gyulafehérvári Vár téren indítottuk útjára, amikor a projekt néhány kezdeti partnere és támogatója aláírta a memorandumot. Akkor úgy gondoltuk, hogy legalább tíz évbe telik, mire ez az út elkészül. Beszterce-Naszód megyével kezdtük, ahol már hozzászoktunk a projektekhez és a hatóságokkal való együttműködéshez. 2019-ben ennek az útnak a végpontjait fejlesztettük ki, nevezetesen Bukovina térségben és Mehedinți megyében. Ez egyfajta ígéret volt, hogy ha egyszer az útnak van eleje és vége, akkor kötelező ezt a két pontot összekötni a térképen. 2020-ban Maros, Hargita és Szeben megye, 2021-ben Krassó-Szörény megye (amely egyben a legtöbb kilométert befogadó megye is), majd 2022-ben az utolsó két megmaradt megye, Hunyad és Fehér következett.”

Ma a teljes Via Transilvanica 1400 km hosszú, festett jelzésekkel és andezitból készült kilométerjelzőkkel van ellátva, amelyek mindegyike egyedi szobrászati műalkotás. Népszerű kirándulócélpont, sokan keresik fel évente, még ha csak egy-egy régiós szakaszára is.

Az Apă și talpă (Víz és talp) Mircea Gherase és Lucian Mircu a túraútvonalon játszódó dokumentumfilmje kilenc hosszútávfutó és ultramaratonos kihívásáról szól: hogyan és hányan fogják huszonöt nap alatt sikeresen leszaladni az 1400 kilométeres távot teljes egészében? Milyen akadályokba ütköznek szereplőink és a futáson kívül mi mindenről szólhat még ez a huszonöt nap?

Forrás: viatransilvanica.com

Forrás: viatransilvanica.com

Az egy és fél órás alkotást már hetek óta vetítik a romániai mozikban, Kolozsváron is többet ért meg (és még látható!). Nem tudtam, mire számítsak – kizárólag a sportra koncentráló, a saját köldükük körül forgolódó ultramaratonosok hisztijeire, a román tájak idilli drónfelvételeire, vagy az útvonal részletes bemutatására, netán mindháromra?

Mindháromra és mégsem. Az Apă și talpă diszkrét film.

Érzékeny, intim: közel megy a kihívás résztvevőihez, mindegyikükről megtudunk valamit, ami egyedivé teszi a történetüket, leginkább abban, hogy miért vállalják ezt az egészet.

Ugyanakkor tágas: megtanulják ők is, mi is, mit jelent 1400 kilométer Romániában, az évszak, az időjárás, a tájtípusok váltakozásában. A megfáradt futók napközbeni és esti vendéglátóinak viszonyulásában, vagy azokéban, akikkel találkoznak az út során (legyen az egy öreg havasi pásztor vagy Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter).

Látunk persze drónfelvételeket is, leginkább akkor, amikor egyikük-másikuk egyedül marad a napi 50-60 kilométeres útszakaszon, és saját gondolataiba merülve rója a göröngyös utat valahol Erdélyben. Az Apă și talpă azonban nem természetfilm, bár őszintén szólva hiányoltam belőle azokat a snitteket, amelyeken kicsit elmélázunk ennek az országnak a szépségén – valójában azon, amiért ez az egész útvonal létrejött. Aztán megbizonyosodhattam, hogy ez azért mégsem kizárólag a Via Transilvanicáról szól, az csupán egy meder, amibe az emberi történetek, erőfeszítések, pillanatok terelődnek.

Ultramaratonosaink egyszerre indulnak útra minden reggel a 25 nap alatt – a rajt a putnai kolostortól indul és az egész túra Szörényváron ér véget (Drobeta Turnu-Severin), útközben pedig mindenféle szállások és megállók várnak rájuk. Napközben kevés csomagot viselnek, néhány vizespalack és elengedhetetlen ruhadarabon, kütyün kívül minden mást egy autó (autók?) visz, ami nyilvánvalóan a filmes stáb kellékeinek szállítását is biztosítja. Az együtt indulástól számolva mindenki a maga ritmusában teljesíti a napi kitűzött távot, de persze vannak, akik egymást motiválva együtt maradnak, főleg, ha kondíciójuk és ritmusuk nagyjából megegyezik.

Hallunk itt aztán zsíros poénokat és sztorikat is, amennyiben a tüdejük engedi, vagy éppen egy futás helyetti gyorsgyalogláson találják magukat hegynek fölfelé... a kilenc résztvevőből nyolcan férfiak, így aztán megtudhatjuk, hogy korábbi versenyeken, edzéseken miket hallottak, láttak.

Egyikük meséli: „Már a nap végén jártunk. Nagyon el voltam fáradva. Estefele mondom a haveromnak: te, az izmaim te... most megfordult a kocka. A testemen most mindenem merev, kivéve a f*szom, na az az egyetlen, ami puha.” Lehet-e akkor így gyorsítani hegynek fölfele, az a kérdés. Máskor a nézőnek szinte fáj a szíve, hogy a sok réten virító gombát miért nem szedik fel, ha már ott vannak, aztán eszébe jut, hogy ez nem az a film... bármennyire is kecsegtető lenne a lassú, megfigyelői pozíció, ahol az ember elidőz egy-egy lombkorona szépségénél.

Forrás: Apă și talpă / Facebook

Forrás: Apă și talpă / Facebook

Néhol azért hiányoltam a napi teljesítmény bemutatásának rovására a szemlélődést, meditatív pillanatokat.

Anélkül, hogy minden sportoló történetét elspoilerezzük, figyelemre méltónak számít egyikük, Tibi Ușeriu életútja. Ő az egyike a Tășuleasa Social csapatának, az egyesületet a bátyja alapította, később ő is csatlakozott. Ușeriu több elképesztő megmérettetést vállalt az elmúlt években, például sarkköri ultramaratonokat. Amit kevesen tudnak róla, hogy piti bűnözőként kezdte életének legszebb éveit, számos rablásban vett részt, háromszor volt börtönben, két alkalommal meg is szökött, harmadszorra egy fokozott biztonságú cellában tartották hosszú évekig.

„Az emberek hosszútávfutóként ismernek. Amit nem ismernek, az a párhuzamos életem története. Voltam felváltva szolga pásztoroknál a Borgói-hegyekben, sertéspásztor a román hadseregben, politikai menedékkérő Berlinben, pizzasütő egy olasz étteremben, testőr egy szerb alvilági vezetőnél, tanú egy játékteremben Gran Canarián és fegyveres rabló. Két európai börtönből szöktem meg, de a harmadikból nem. Az Interpol által üldözve egy szigorúan őrzött börtön tölteléke lettem. Így majdnem 10 évig hiányoltam a fiatalságomat, teljesen egyedül, négy nagyon is elgondolkodtató fehér fal közé zárva. Akkoriban egy teljesen más életet éltem, a saját életemen belül. Rabló voltam, és a bírák szerint nagyon veszélyes bandavezér. Sok év múlva az ügyészségi aktákból újra felfedezném az életutamat – például azt, hogy egy hajszál leplezett le néhány gyémánt- és aranyékszer közé keveredve”

olvashatjuk az életrajzában.

A férfit a sportkihívások, a hosszútávfutói életmód mentette meg és rehabilitálta,

testvérének segítségével hatalmasat ívelt fölfelé az élete, a Via Transilvanica-projekt fáklyavivőjeként vált a romániai sport- és túraközösség ismert alakjává.

Hozzá hasonlóan a többi résztvevő is küzd nehéz múlttal, korábbi betegséggel, traumával – mindenki valamiért fut: magáért, a családjáért, vagy maga, netán a családja elől. A filmben egy pillanatig sem a versenyszellem dominál, és egymás segítése a norma. Ha valakit az egésznapos eső utáni hipotermia veszélyeztet az este leszállta után a sötét erdőben, akkor érte mennek, ha fáj és gyulladt a lábszár, megmasszírozzák és bekenik, ha pedig úgy dönt, hogy egészségesebb feladnia és hazamennie, akkor abban támogatják.

Az Apă și talpă az emberi lélek saját magával megvívott harcának filmje elsősorban, ahol nem csak külső, 1400 kilométeres távban mérhető és földrajzilag leírható zarándokúton vesznek részt, hanem mindenki belső utazását is figyelemmel követhetjük.

Az akaraterő, az elszántság filmje, amelyben az erdélyi (de nem csupán) emberek kitartásának lehetünk szemtanúi.

A hosszútávfutó magánya pedig semmihez sem fogható:

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
Főtér

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Az utcán támadt emberre a medve
Székelyhon

Az utcán támadt emberre a medve

Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Rendőrök hozták a behívót
Székelyhon

Rendőrök hozták a behívót

Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.

// még több főtér.ro
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
2025. március 27., csütörtök

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein
2025. március 17., hétfő

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával
2025. március 04., kedd

Moldvai kultúranzix, avagy hogy találkoztam Diana Șoșoacával

A félreolvasások elkerülése végett: ez a történet nem egy álom. És egyéb misztikus és kevésbé misztikus találkozásokról is szól. Továbbá: Moldva meg Bukovina bűbájos vidék, akkor is, ha a hazai protokronizmus fő amazonja épp ott tornyosul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS