A Ceaușescu-rendszerről és megítéléséről végzett döbbenetes INSCOP-felmérés fájdalmas látlelete annak, hogy mai napig nem tudjuk, mit kezdjünk a nehezen kivívott szabadságunkkal.
Forrás: Kommunizmus Múzeuma Bukarest / Facebook, Wikipedia
Végtelenül unom már, hogy folyton Ceaușescuról kell írni. Hogy nem lehet megszabadulni tőle (hogy is lehetne), mert ha megszabadulunk a gondolatától, akkor egyúttal elfelejtjük azt is, ami hozzá kapcsolódik. Hogy azoknak is teherként kell a hátukon cipelni őt, akik nem élték meg a korszakát, és az egész mocskos, véres, bűzlő koncot, amit életében vetett a nép elé, és amit rothadásnak ítélve hagyott maga után ebben az országban.
Valójában mégsem unom:
hosszúra nyúlt árnyék a forradalom utáni első évtized felett, amelyet élhettem, láthattam és tapasztalhattam.
Vannak azonban olyanok is – nem is kevesen, mint legutóbb kiderült –, akik döbbenetes módon visszasírják a kommunista diktátor korszakát különböző okokból.
Nem kis port kavart a minap előbb Remus Ștefureac, az INSCOP közvéleménykutatásokkal foglalkozó cég vezetőjének bejegyzése, amely még a véglegesített adatok és eredmények közzététele előtt látott napvilágot a közösségi médiában: az INSCOP-nak a romániai kommunizmus megítéléséről szóló legfrissebb felmérése szerint a megkérdezettek (1500 fős, telefonos mintavétel alapján) 48 százaléka gondolja úgy, hogy a kommunista rendszer alatt jobb volt az élet, és 55 százaléka véli úgy, hogy az a rendszer inkább jót tett Romániának.
Ez csak két szembeötlő adat. Vannak ezt árnyalók, de meredekebbek is, például: 68 százalékuk mondta azt, hogy elegendő információval rendelkezik ahhoz, hogy véleményt alkosson a kommunista időszakról, ugyanakkor
– olvashatjuk a Krónika összefoglalójában. Teljesen természetes, hogy felmerül a kérdés: ha a válaszadók többsége nem is élt a kommunizmusban, és csupán másodkézből hallott vagy szerzett más módon információt róla, akkor hogy a fenében gondolhatja azt, hogy az egész átkos diktatúra jobb volt, jót tett Romániának, sőt, 66 százalékuk szerint a Kárpátok Géniusza egy jó vezető volt? Úgy, hogy közben azt gondolja, hogy neki elegendő információja van erről az időszakról.
főleg azokéban, akik úgy nyilatkoznak erről a korszakról pozitívan, hogy soha a büdös életben nem kellett lapátoljanak orrvérzésig a Duna-csatornánál, nem kellett reggel négytől sorban álljanak tejért és nem kellett betiltott rádióadókat tekergetniük titokban a garázsban, attól félve, hogy elviszi őket a szeku. Nem kellett a diktátort ajnározó műsorokat nézniük és olvasniuk, dicsőítő himnuszokat énekelniük minden reggel az iskolában, nem fagytak meg a vonaton télen, nem igazoltatta őket a rendőr este tízkor az utcán. Nem kellett „válogatniuk” a boltok kínálatából, nem kellett sem a banánt, a narancsot vagy a szebeni szalámit rejtegetniük az osztálytárs és a tanárok elől a pad alatt.
Nem kellett attól félniük, hogy egy bizalmas információt majd a legjobb barátjuknak hitt beszervezett besúgó fog továbbítani az állambiztonságiaknak, vagy nem kellett megélniük, hogy semmi nem jár neki a nagy egyenlőségben, hacsak nem párttagok. Nem kellett pszichológiai átnevelésen keresztülmenniük, és nem kellett olyan kórházak termeiben feküdniük koszban és hidegben, amelyek alagsorában embereket kínoztak.
Nem kellett megtapasztalniuk, hogy alkotásaikat, művészeti produktumaikat, írásaikat keresztülvágja a cenzúra, nem nézhették végig, ahogy falvakat rombolnak szét, otthonokat dózerolnak le, öngyilkosságba hajszolják az otthonaiktól megfosztottakat, nem kellett ünnepi parádékon hajbókolniuk a dicsőséges vezetőnek és még sorolhatnám.
Ennek ellenére a megkérdezettek többsége (80 százalék) úgy gondolja, hogy a kommunista időszakban kisebb volt a szabadság mértéke, és körülbelül ugyanennyien tudtak arról is, hogy román állampolgárok százezreit ölték vagy kínozták meg a kommunista börtönökben.
Ștefureacék és a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (ICCMER), amellyel közösen végezték a felmérést, nem csupán megdöbbentőnek és aggasztónak találták a felmérés eredményeit, hanem egyenesen nemzetbiztonsági kockázatúnak.
– mondta az intézet elnöke, Daniel Șandru.
– még maga Lenin is azt mondta (nyilván a saját ideológiai konstrukciójából), hogy a forradalom utáni első nap a legfontosabb, mert a forradalom utáni élet az, ami meghatározza majd az emberek mindennapjait, nem az esemény nagysága.
Paradox módon találó az egész. Tudjuk, hogy Romániában a fejekben csak részben történt rendszerváltás, és a forradalom utáni napok, hetek, hónapok történései, majd az utána következő évtizedek sem voltak képesek tartós és maradandó változást eredményezni (lásd például a legújabb generációk megnyilvánulásait).
Az elvesztett fiatalság iránti nosztalgia, a hamis biztonságérzet iránti igény, az utólag szelídnek tűnő kontroll, a fentről gondoskodó állam és az erős kezű vezető vágyképe
– egy magára hagyott, bizonytalanságban élő, megnyomorított, történelmi traumák által a végtelenségig megzavart (és ezért kollektív érzelmiintelligencia-deficites) népről van szó. Amelyet a hirtelen felívelő, laissez-faire kapitalista berendezkedés és uniós felzárkóztatás révén mintha loholni hagytak volna a semmiben.
nincsen kiforrott, véleményformáló értelmiség, nincsenek megfelelő példaképek (lásd az ingadozást a vasgárdista és nacionálkommunista vezetők idealizálása között), akkor vajon miért is megdöbbentő, hogy azok a felmérés eredményei, amik?
Nicușor Dan államfő reakciója is ezt példázza, mely szerint
valamint a korrupció, az átláthatóság hiánya, a nem betartott ígéretek, amelyek az igazságtalanság érzését erősítették meg, és megrengették az emberek bizalmát a jelenben és a jövőben.
A közösségi médiában zajló dezinformáció csak egy része ennek.
Az újabb generációk számára is megragadhatatlan ez a fogalom – csupán annyi jön át, hogy „azt csinálok, amit akarok, és ennek nincsenek következményei”, „jogaim vannak” (de kötelezettségeim nincsenek, vagy alig vannak), „európai állampolgár vagyok” stb.
Az elhibázott emlékezetpolitika, az elszámoltatás hiánya, az örökös megúszás és evickélés juttatta ezt a társadalmat oda, ahol van: a történelmi mocsok rétegeibe kellene leásni ahhoz, hogy valami gyökérképződmény nyomaira bukkanhassunk.
Nem tudunk mit kezdeni a szabadságunkkal. Minden nehézség és probléma ellenére sosem éltünk még ennyire jól, mint most, mégis úgy tűnik,
Nem a jelenlegi politikai-gazdasági rendszer apológiája ez, hanem egy szilárd és tudható, megismerhető viszonyítási alap, amely szerint soha és semmilyen körülmények között nem lehetett jobb az, ami 1989 előtt volt Romániában (az iparosítás meg kiépülés, a munkahelyek konstans megléte és az analfabetizmus felszámolása ellenére), ha emberek százezreinek vére és erőszakos indoktrináció tapad hozzá.
Nekünk, és főleg annak a 65,2 százalék válaszadónak, aki nem élt a kommunizmus alatt, vagy csak kisgyerekként élt akkor, van a legnagyobb felelősségünk ebben. Hogy elhitették velünk a forradalmi delírium utáni fetrengésben, hogy bármi lehet belőlünk, és aztán ez lett belőlünk: passzivitásba fulladt, a szabadságukkal kezdeni mit nem tudó felnőttek, akik idealizmusba menekülnek.
Szégyelljük magunkat.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.
A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.
Kormányt buktatna szeptemberben az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség. Újabb nyúlfarknyival bővülhet az észak-erdélyi autópálya.
A szokásosnál jóval hidegebb, a turisták szerint jéghideg a Fekete-tenger vize. A ritka, a nyaralók számára kellemetlen jelenség már hetek óta érzékelhető a román tengerpart számos üdülőhelyén.
… egy polgár elkötötte a mentőautót, amely éppen érte érkezett, majd furikázott egy jót… és megvan az első város (erdélyi!), amely a megszorítások nevében lemondta a városnapokat.
Egész Szentegyháza gyászolja Filip Alettát, az örök gyerekfilist, huszárlányt, a Szent Gellért Alapítvány leglelkesebb önkéntesét, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház mindent tudó gyógyszerész-asszisztensét.
Jókora pénzösszeget és több mint egytucatnyi útlevelet találtak a görög hatóságok Vladimir Plahotniuc szökésben levő moldovai oligarchánál egy 1 milliárd dolláros banki csalásban és más bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak.
Megvan, hogy kik lesznek idén a Csíkszeredai Városnapok sztrárfellépői, ezt a rendezvény Facebook-oldalán tették közzé a szervezők.
Ő az, aki jelenleg a gazdasági minisztériumot irányítja, ám lelkes elképzeléseinek nem sok alapja van…
Ő az, aki jelenleg a gazdasági minisztériumot irányítja, ám lelkes elképzeléseinek nem sok alapja van…
Ozzy nem egyszerű zenész, hanem annál sokkal több, a klasszikus rocksztár ősmintája, ikon, szimbólum, vagy ahogy tetszik. És az egyetemes emberi kultúra tagadhatatlanul fontos része.
Ozzy nem egyszerű zenész, hanem annál sokkal több, a klasszikus rocksztár ősmintája, ikon, szimbólum, vagy ahogy tetszik. És az egyetemes emberi kultúra tagadhatatlanul fontos része.
Bezzegrománia bajban van. A lufi kipukkant, ráadásul az ország szinte beleesett a választási nackógödörbe. Az elit szerint a nép a hibás. És akkor most a kormány belerúg a kultúrába. Ki érti ezt?
Bezzegrománia bajban van. A lufi kipukkant, ráadásul az ország szinte beleesett a választási nackógödörbe. Az elit szerint a nép a hibás. És akkor most a kormány belerúg a kultúrába. Ki érti ezt?
Merre tart a vihar? Hol volt szivárvány? Hol kattog a kanálistető? Honnan árad a bűz?
Merre tart a vihar? Hol volt szivárvány? Hol kattog a kanálistető? Honnan árad a bűz?
Az influenszerkedésnek akkora hatása van, hogy társadalmi léptékben is mérhető párhuzamos, informális hatalom-kiépülésnek lehetünk szemtanúi.
Az influenszerkedésnek akkora hatása van, hogy társadalmi léptékben is mérhető párhuzamos, informális hatalom-kiépülésnek lehetünk szemtanúi.
Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…
Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…
Befejezhetetlen írás a Pénzpazarlásra Harminc Éve Rácsodálkozó Döntéshozók Országára rácsodálkozásról.
Befejezhetetlen írás a Pénzpazarlásra Harminc Éve Rácsodálkozó Döntéshozók Országára rácsodálkozásról.
A birminghami műfajteremtő metállegendák hagyatéka az egyetemes kultúra része marad. Azoknak is, akik a vasfüggöny mögül lesték őket, és azoknak is, akik az angol vasöntödékből.
A birminghami műfajteremtő metállegendák hagyatéka az egyetemes kultúra része marad. Azoknak is, akik a vasfüggöny mögül lesték őket, és azoknak is, akik az angol vasöntödékből.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.
A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.