// 2024. december 3., kedd // Ferenc, Olívia
Botházi Mária Botházi Mária

Húszéves a Krónika

// HIRDETÉS

Húszéves a Krónika, a lap, amelynek jelentőségéről nem beszélünk az erdélyi magyar nyilvánosságban. Pedig kellene.

(Külön)Vélemény

Szerző: Botházi Mária
2019. október 30., 08:40

Sajtóról általában csak negatív felhanggal szokás tájainkon szót ejteni, pedig a rendszerváltás utáni intézményeink egyik legfontosabbika az erdélyi magyar napilap, amely (1) új hangot, tényleges változást hozott az 1989 utáni honi magyar nyelvű sajtóban, (2) egy olyan szellemi műhely volt, amilyenre nincs példa sajtótörténetünkben.

1.

A rendszerváltást követően a sajtó előállítóit – persze fogyasztóit is – felkészületlenül érte a szabad sajtó működése: a kilencvenes évek gombamód szaporodó kiadványainak java része hamar eltűnt a süllyesztőben. Emellett képzett médiaszakembereink sem voltak még, és a különböző közéleti funkciók összemosódása sem volt ritka: előfordult ekkoriban, hogy az újságíró egyben politikus is volt, valamilyen szervezet, intézmény képviselője.

Az átmeneti időszak legsikeresebb lapjai az előző rendszerből átöröklöttek maradtak, amelyek a korábbi infrastruktúrára támaszkodva 1990-től függetlenekké és önfenntartókká próbáltak válni. A román lapoktól eltérően a nagy befektetők figyelmen kívül hagyták a kisebbségi kiadványokat, s – szintén a többségi lapoktól eltérően – ideológiai tagoltság sem volt érhető tetten bennük:

a napilapok az RMDSZ ernyője alá húzódtak be a túlélés reményében.

A helyi lapok szinte országos, de mindenképpen több megyét átfogó kiadványokként tudtak működni, ami a konkurenciahiányra vezethető vissza.

A rendszerváltás első tíz évében a sajtó magán és magában hordozta – hogyne hordozta volna – az előző időszak beszédmódjának sajátságait is: gyakran visszaköszönt a kommunista bükkfanyelv, a sztereotip gondolkodásminták közvetítése, a diktatúra idején megszokott szimbolikus, agyonbonyolított, poétikus kifejezésmód, az érzelmi túlfűtöttség. A lapok mindemellett gyakorta meglehetősen információszegények voltak, s minthogy egyik napról a másikra éltek, kiszolgáltatottak is, konfliktuskerülők, hiányzott belőlük a közéletünk bírálata. A konfliktuskerülés persze sajátos kisebbségi helyzetünkből is ered, lesz még róla szó: a kisebbségi sajtó sosem tud úgy működni, mint a többségi.

Ezt az évekig kissé önmaga pillanatfelvételévé merevedett sajtóképet mozdítja meg (lassan) a Krónika 1999 őszétől. (Ez a változások éve egyébként az erdélyi magyar sajtóban: 1999-ben megkezdi működését a Transindex is, amely fiatalos, újszerű hangvételével, a tabukat feszegető írásaival szintén új típusú újságírást képvisel.) A Krónika új nevekre épít, újságírógárdáját elsősorban fiatalok – főként a nagyváradi Ady Endre Sajtókollégium, de a kolozsvári újságíró egyetem első évfolyamainak végzettjei is – alkotják. Az általa kijelölt, Erdélyben mindaddig ismeretlen stílusbeli, szakmai, tematikai, hangvételbeli nyomvonal konkurenciális helyzet elé állítja elsősorban az országos napilapot (Romániai Magyar Szó) és a megyei napilapokat. A lap példányszám tekintetében nem váltja be ugyan a hozzá fűzött reményeket, de mindenképpen frissességet hoz, megjelennek olyan jelek a sajtóban – intézmények, közszereplők, alapítványok bírálata, de akár kulturális és sporttémák gyakran erős hangú, szókimondó megközelítése –, amelyek „többségi-szerűvé” (Papp Z. Attila szociológus kifejezése) teszik működését.

2.

A kétezres évek eleje az az időszak, amikor nagyszerűen egymásra talál a lehetőség, a társadalmi fogadókészség és a lap szerkesztőségében dolgozó fenegyerekek, akik többsége aztán sajnos sorra kiábrándul, és kilép a lap kötelékéből. Néhány évig meghatározó szellemi műhely a Krónika, az ott dolgozók számára jóval több egyszerű szerkesztőségnél. Elhivatottsággal és energiával vetették bele az emberek magukat a lapcsinálásba, hittel és bizakodva a változásban, amihez a pozitív hátszél remek lendületet adott.

Krónikásnak lenni reggeltől késő estig tartó foglalkozás volt (ma is az),

tizenkét órányi őrült munkatempó, amelyet gyakran a közös kocsmázások, bulik követtek, levezetendő a napi terheket. Eközben olyan véd- és dacszövetség, olyan baráti kötelék alakult ki a munkatársak között, amely életre szólóan meghatározó.

Aki volt valaha krónikás, mindig krónikás marad – újra és újra feléledő közös fészbúkcsoportok tanúskodnak erről, és időről-időre megtartott találkozók. Kicsit olyan ez, mint a katonaság vagy a szülés: kiélezett, felfokozott életidőszak, viszonyítási pont a teljes életre. A talán a folyamatos egymásra utaltságból is fakadó fantasztikus csapatmunka olyan szakmaisággal párosult, amelyet mindenki magáévá tett, és hiányát szóvá is. A munkabírást erős kritikatűrő képességgel kellett ötvöznie minden krónikásnak, a reggeli lapértékelő gyűlések gyakran hatalmas csatározásokká lettek, ahol akár keresetlen szavakkal is elmondták a kollégák, hogy mit kifogásolnak egymás tegnapi munkájában és annak eredményében. Utána pedig békésen megkávéztak a teraszon, és baráti beszélgetésbe kezdtek, a legtermészetesebben elválasztva egymástól a szakmai- és magánéletet.

A mai erdélyi magyar sajtó igen jelentős része a Krónikánál formálódott,

ideológiai meggyőződéseitől függetlenül szakmailag az onnan hozottakból táplálkozik, és jócskán tovább ad abból az utána jövőknek. A Krónika így sejtszinten is szerves része lett mai médiánknak-médiakultúránknak, bármilyen újságíró iskolánál meghatározóbb tanoda, és ezt a sejtszintű beépülést és átörökítést az állandó fluktuáció is elősegítette a lap elmúlt két évtizedében.

(3)

Mert hosszasan kitartani csak nagyon keveseknek sikerült a lapnál. Egyrészt a biztos kiégést hozó felfokozott iram, másrészt a borzalmas alulfizetettség (az újságírók a létminimumon tengődtek a két évtized java részében), harmadrészt pedig az állandóan változó és a szerkesztőség feje felett új intézkedéseket hozó vezetőségek okán. Utóbbiak rendszerint Magyarországról érkeztek hajmeresztő elképzelésekkel, figyelmen kívül hagyva a kisebbségi média és újságírás sajátságait és az itteni szakértők-munkatársak javaslatait. Milyen szemléletes példája azért ez is a kisebbségiségnek: a többség, akihez képest kisebbségi vagy, felülről kezel, inkompetensnek tart a saját életteredben is, mindegy hogy honnan érkezik.

A kisebbségi média hatalmas problémája, hogy képtelen és mindig is képtelen lesz (bárcsak ne lenne ez igaz) a nyereségességre és az önfenntartásra, kivéve némiképp (talán) a tömbmagyar területeket. Másként működik a nyilvánosságunk (folyamatosan önkorlátoz ma is, és az összetartás jegyében nem szívesen bántja a saját kutyák kölkét), más rangsort kapnak például a médiafunkciók (a többséginél jóval fontosabb tematizációs funkciót kap például az önazonosság problémaköre), kisebb, és másként fragmentálódik a piac, és más kulturális-társadalmi viszonyítási pontok tartják össze az olvasókat is. Ezeket a tendenciákat lehet kritizálni, rossznak nevezni, jelzőkkel ellátni, éppen csak megkerülni nem lehet. Erdélyben ott honol az erdélyiség, ilyen ez.

A mi kisebbségi médiánk folyamatosan lélegeztetőgépre szorul a túléléshez,

s a be- és kikapcsológombon mindeddig a politikum tartotta és tartja a kezét. Ma éppen olyan a helyzet, hogy eljött az erdélyi nyilvánosság visszatabusodásának időszaka, sajtónk (nem csak az írott, az elektronikus is) – amelynek a kor kihívásaival, többek közt a bulvárosodással, a csitíthatatlan híréhséggel, a közönség látható jelenlétével, az újságírói presztízsvesztéssel is szembe kell néznie –, óvatosabbnak, korlátok közé szorultabbnak tűnik, mint két évtizeddel ezelőtt. Pedig micsoda remek példa arra éppen a Krónika első időszaka, hogy a mi médiánk is képes jobban működni, csak támogatni kellene és egyszerűen hagyni dolgozni azokat, akik lélekkel és hozzáértéssel tudnak tenni érte.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért nem foglalkozik az állam megfelelően az emberek digitális képzésével?

Fall Sándor

Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.

Még néhány keresetlen szó Iohannis úr páratlan politikai pályafutásáról

Varga László Edgár

A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

A blues Kolozsváron is ugyanazt csinálja, mint Memphisben: istenesen odavág

Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Nincs megállás Erdélyben
Főtér

Nincs megállás Erdélyben

Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.

Rekord részvétel mellett zajlik a parlamenti választás
Krónika

Rekord részvétel mellett zajlik a parlamenti választás

Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.

Hivatalos: Románia 2025-től teljes körű tagja a schengeni övezetnek – szerdai hírmix
Főtér

Hivatalos: Románia 2025-től teljes körű tagja a schengeni övezetnek – szerdai hírmix

Sőt: amerikai vízummentességet is élvez jövőtől. Szabadkőműves-e Călin Georgescu államelnökjelölt? Iohannis összehívta a Legfelső Védelmi Tanácsot.

Hargita megye teljesített a legjobban a választási részvétel tekintetében a parlamenti választásokon
Székelyhon

Hargita megye teljesített a legjobban a választási részvétel tekintetében a parlamenti választásokon

Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.

Győzött a PSD, előretört a román szélsőjobb, küszöb fölött az RMDSZ a felmérések alapján
Krónika

Győzött a PSD, előretört a román szélsőjobb, küszöb fölött az RMDSZ a felmérések alapján

A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.

Hivatalos eredmények: hat százalék fölött az RMDSZ, élen a PSD
Székelyhon

Hivatalos eredmények: hat százalék fölött az RMDSZ, élen a PSD

Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Miért nem foglalkozik az állam megfelelően az emberek digitális képzésével?

Fall Sándor

Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.

Még néhány keresetlen szó Iohannis úr páratlan politikai pályafutásáról

Varga László Edgár

A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

A blues Kolozsváron is ugyanazt csinálja, mint Memphisben: istenesen odavág

Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.

// HIRDETÉS