// 2025. július 1., kedd // Tihamér, Annamária
Szántai János Szántai János

Hogyaszongya: Romániának nincs más választása, mint Crin Antonescura szavazni. Tessék?

// HIRDETÉS

Értjük: Georgescunál egy levitézlett nímand is jobb. De: hogy is jutottunk idáig? És: miért kell úgy kommunikálni, hogy abból az is kiolvasható, hogy Románia politikai impotenciában szenved?

(Külön)Vélemény

Szerző: Szántai János
2025. február 25., 17:29

Nézzük a kontextust: 2024. december hatodikán (Mikulás napján), a romániai államelnök-választások második fordulója előtt két nappal az alkotmánybíróság széles lendülettel törölte... tulajdonképpen a választásokat. Miért? Mert bizonyos információk szerint egy másik állam (nyilván Oroszország, csak nem mondta ki akkor senki) belekavart a választási procedúra demokratikus menetébe. Minek következtében

egy meglepetés-jelölt, az emeletes marhaságokat beszélő Călin Georgescu nevű egyén jött ki favoritnak.

Aki azóta is fel-alá korzózik a mioritikus nyilvánosság rétjein és ontja magából a válogatott hülyeségeket, de a népszerűségének ez szemmel láthatóan mit sem árt. Megkockáztatom: a szavazó népnek annyira tele lett a hócipője a Románia sorsát kockán eljátszó politikai (ál)elittel – PSD-stől, PNL-stől, Iohannisostól –, hogy hovatovább egy részeg papagájt is megszavazna államelnöknek, nem hogy egy Georgescut.

// HIRDETÉS

Hogy ez egy másik államnak köszönhető-e mégis és nem az istenadta nép dühének, máig is bizonyításra vár. Ugyanis a hangzatos kijelentéseken és homályos titkosszolgálati jelentéseken kívül egyébbel nemigen szolgált a népnek a tisztelt politikai elit. És ez nem igazán segít a népharag csitításában.

Na de menjünk tovább: január 20-án beiktatták az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökét, Donald J. Trump urat. Aki kertelés nélkül beharangozta: ő bizony újra fogja értékelni Amerika viszonyát a szövetségesekkel.

És nem telt bele sok idő, elkezdtek hullni a rétori rakéták Romániára, látszólag a semmiből.

J. D. Vance amerikai alelnök feketére pofozta a mioritikus hazát a müncheni biztonsági konferencián, hogy miféle demokrácia az, amelynek a választásaiba egy másik állam csak úgy beleTikTokozhat.

Ifjabb Donald Trump is küldött egy sallert, aztán megérkezett a kurrens amerikai kormányzati adminisztráció (szintén a politikai nihilből jött) zsoli zsókere, Elon Musk, térdig beleállt Romániába (öt bejegyésben!) és georgescuzott meg sorosozott egy jóízűt (például itt). A mioritikus politikai elit – amely ugye, hozzászokott ahhoz, hogy RO az USA hű szövetségese és csatlósa és mindene is, tehát nem tapossák a sárba a tengeren túlról – a maga részéről azt se tudta, köpjön-e, nyeljen-e, esetleg belerottyantson a nadrágba.

Megjegyzendő: tökösen egységes és oszthatatlan román nemzeti válasz egyik taslira sem érkezett. (Óva intjük Amerikát, például…)

És még tovább: a tisztelt alkotmánybíróság döntése új elnökválasztás elé állította az államot, amelyre 2025 májusában kerül sor, mégpedig a nulláról, vagyis a jelöltek újra szépen be kell jelentkezzenek stb.

Ennek az volt a következménye, hogy Klaus Ionopotchivanoc Iohannis álkisebbségi államelnök bejelentette, az új elnök megválasztásáig ott marad a Cotroceni-palotában. Hát, nem maradt ott. Ugyanis február 12-én fogta magát és kínkeservvel lemondott (végre), hogy Ilie Bolojan úr kerüljön a helyére, mint ideiglenes államelnök.

Nagyjából itt tartunk most, a globális geopolitikai felfordulás kellős közepén.

Nem tudom, Önöknek kemény, erőt sugárzó államnak tűnik a pillanat Romániája? Mert nekem nem.

Őszintén megmondom: nekem úgy tűnik, hogy a jelenlegi román politikai elit kevés kivétellel egy rakás szerencsétlenből, kóklerből, kültelki politikusból áll. Akik nem tudják, mit tegyenek egy ilyen valóban éles helyzetben, mint a mostani. Nem tudják, hogyan reagáljanak, ha egy váratlanul agresszív Amerika elkezdi őket rugdosni, nyilván a saját érdekei mentén. Nem tudják, hogyan udvaroljanak szimultán a transzatlanti meg az európai (uniós) szövetségeseknek, hiszen az egyik épp azt akarja, amit a másik nem. Értem, Románia nem valami kivétel e tekintetben, de ez lényegében mellékes, hiszen nem melegít senkit idehaza, ha Belgium se tudja, mit mondjon.

És ha valaki nem tudja, mit tegyen, akkor óhatatlanul hibázik.

A PSD–PNL–RMDSZ koalíció egy levitézlett, gyakorlatilag nem létező politikai roncsot, ezt a Crin Antonescu nevű urat húzta ki a kalapból, hogy a közös színekben induljon az államelnöki tisztségért. Hogy miért tette, gőzöm nincs. Feltehetően azért, mert nem került jobb. (Hát ja, ha egy politikai elit ennyire leépül, nincs is miért csodálkozni rajta.) Az pedig ebben az igen fiatal, egységes és oszthatatlan nemzetállamban

elképzelhetetlen, hogy egy magyar ember legyen az állam elnöke.

Akkor se, ha akkora szarhegy van az ország kellős közepén, mint a Himalája. De hiába, hogy Kelemen Hunor képes lenne ellátni a feladatot. Ha akarná. És ha engednék. Hiába akarná, nem engednék. Mert magyar. Pont.

Szóval, a demokrácia képviselőjeként a hármas koalíció nevében Marcel Ciolacu miniszterelnök úr kiállt ország-világ elé és azt találta mondani, hogy:

„Ezúttal azonban az az igazság, hogy jelenleg nincs más választásunk, ami Románia államelnökét illeti, mint Crin Antonescu.”

Értem én, hogy ezt úgy KELL értelmezni, hogy Romániának ezt KELL választani, mert másképp valóra válik a valóban borzalmas forgatókönyv,

jön Georgescu úr a hülyeségeivel, na és ennél egy nímand is jobb. Értem, és egyetértek.

De két halk kérdésem van. Az első: hogyan jutottunk idáig? Hogy történhetett meg, hogy az 1989-es rendszerváltás óta eltelt 35 évben gyakorlatilag elfogytak azok a politikusok, akik államférfiként tudtak viselkedni?

Meglátásom szerint az történt, hogy a kommunista diktatúrából önmagukat átmentő figurák voltak azok, akik meghatározó szerepet tudtak játszani Románia posztkommunista sorsának alakításában.

Ahogy ők sorra kiöregedtek, úgy tűntek el a nagyívű politikusok az arénából.

Tehát: senki sem törődött, senkinek sem állt érdekében a nívós politikai utánpótlás kiképzése. Hogy azért-e, mert a funkciók klientúraalapon kerültek leosztásra vagy sem, igazából irreleváns. Az eredmény itt van.

Cseszhetjük, ahogy mondani szokás.

A másik halk kérdésem a következő: hogy a jóistenbe lehet úgy kommunikálni, hogy azt az üzenetet szinte kapásból félre lehessen érteni? Ki volt az a marha, már elnézést kérek, aki ezt a mondatot kitalálta? Ízlelgessük csak: Romániának nincs más választása… Mit lehet még ebből kiolvasni? Hát azt, kedves Olvasók, hogy

Románia kényszerhelyzetben van. Hogy Románia kutyaszorítóba került. Hogy Románia gyenge. Hogy Románia politikai impotenciában szenved.

Ezt is simán ki lehet olvasni a fenti mondatból. És ha ki lehet, akkor ki is fogják. Na de akkor ne csodálkozzunk, ha az arrogáns, agresszív partnerek unzsenír pofozgatják Romániát a globális tárgyalóterem előtt.

De most komolyan, képzeljük el az ország felelős miniszterelnökét… megvan? Marcel Ciolacu a neve. Na és egy sajtóértekezleten érkezik a kérdés, egyetért-e miniszterelnök úr azzal, amit Trump elnök úr mondott, hogy Volodimir Zelenszkij egy diktátor. Mire a ország felelős miniszterelnöke ezt válaszolja:

„Én egyetérthetek vagy nem érthetek egyet. A lényeg más: nem tudom, mennyire érdekli Amerika elnökét, hogy én, Románia miniszterelnöke egyetértek-e, avagy sem.”
Tessék? Hát, üzenem az ország (nem) felelős miniszterelnökének, hogy ennyi erővel a magasba is köphetett volna és alá is állhatott volna.

Minősíthetetlen viselkedését pedig adott esetben a választók fogják büntetni, hahó!

Ja, van itt még egy apróság, afféle bájos kis hab a tortán. Ciolacu úr bejelentette az elnökválasztási szlogeneket is. Azzal, hogy Románia, előre!, nincs különösebb bajom, hiszen nem rosszabb az átlagnál. (Mindig az a kérdés ilyenkor, hogy merre van az előre, ugye.) Na de megszületett, pontosabban valakik megszülték a választási szlogent is. Románul így szól:

„România înainte, Crin Antonescu președinte!”

(Vagyis: Románia, előre, szavazz Crin Antonescura!) A szlogen akár klassz is lehetett volna, ha a klasszikus, könnyen mondható, ritmizálható felező nyolcas változatban dobták volna be a köztudatba: „România înainte, Antonescu președinte!” Na de

ha kimarad a Crin, akkor a nép esetleg Antonescu marsallra asszociál skandálás közben és akkor mi lesz?!

Ezért aztán a szlogenírók vállalták a béna ritmusbicsaklást. Ahelyett, hogy kiizzadtak volna magukból egy más ritmusképletű, ütős szlogent. Bár, a szlogen az egész nagy katyvasznak is valamiféle görbe tükre.

Ahogy a román mondja: Atât s-a putut. Ennyire tellett.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix
Főtér

Kelemen Hunor szerint Ilie Bolojan egy killer – hírmix

További híreink: elhunyt Kincses Előd, a marosvásárhelyi fekete március nagy tanúja, leégett a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás, és van ahol idén már másodszor virágzik a cseresznye…

Sóstó lehet a sóbánya helyén – Elégedetlen a parajdi medermunkálatokkal a gazdasági miniszter
Krónika

Sóstó lehet a sóbánya helyén – Elégedetlen a parajdi medermunkálatokkal a gazdasági miniszter

A tárcavezető szerint az állami sóipari vállalat (Salrom) vezetősége részéről nincs törekvés a helyzet valódi megoldására, a rengeteg állami pénz ellenére lassú a munkavégzés és műszakilag helytelen megoldásokat választottak.

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix
Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Felbontaná a minisztérium azon orvosok szerződését, akik munkaidejükben a magánegészségügyben dolgoznak
Székelyhon

Felbontaná a minisztérium azon orvosok szerződését, akik munkaidejükben a magánegészségügyben dolgoznak

Az egészségügyi minisztérium sürgősségi rendeletet készít elő, amelyik lehetővé tenné az állami intézményeknél alkalmazott orvosok munkaszerződésének felbontását, ha munkaidejükben a magánegészségügyben dolgoznak.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
Krónika

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket
Székelyhon

185-tel mérték be a rendőrök a két fiatalt, akik menekülés közben a teljesen kiégett autóban vesztették életüket

Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.

// még több főtér.ro
Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből
2025. június 16., hétfő

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Különvélemény

Az első medve – tizenkilencedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”

Magánélet-e a korrupció? Avagy mit üzen az alkotmánybíróság legutóbbi döntése?

Varga László Edgár

A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A nagyváradi polgármesteri hivatal torkán akadt a premontrei apát

Sólyom István

A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.

A zene, amely miatt a hadsereg lerohant egy köztársaságot… és más történetek

Szántai János

A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.

// HIRDETÉS