Rendszeresen belebotlunk valami kellemetlenségbe a kávéházban, a vendéglőben, a panzióban. Mi az oka, mivel magyarázzuk és miért jó ez nekünk?
Népszerű kolozsvári kávézó, ahol interjúzni akartam, de nem engedték, hogy a laptopot használjam, így máshova kellett menni beszélgetőpartneremmel.
Ismert kolozsvári vendéglő, ahol az érdeklődésünk, hogy van-e szabad asztal, mert ebédelni szeretnénk, zavarta a pincért és mindent megtett, hogy távozzunk, amit végül meg is tettünk.
Lángosozó egy székelyföldi üdülőváros közepén, ahol a személyzet elhajtja a sorban álló vásárlókat, mert zárnak, fő turistaszezonban, uzsonnaidőben.
Székelykő alatti nyár, panzió, érkező szállóvendégek, csepegő csapok, szivárgó zuhanytálca, bűzös víz.
Székely kürtőskalácssütő, az eladó lópokróc stílusban közli a turistákkal, hogy „osztán hiába állnak itt nekem sorban, mert a következő adag tésztának még meg kell kelni”.
Nos, csak néhányat írtam le a hazai vendéglátással kapcsolatos rossz tapasztalataimból, lenne még bőven. Nyilván van sok, ennél jobb élményem is,
Sokat gondolkodtam, hogy miért van így. Mert a vendéglátás az egyik legősibb emberi foglalatosság, és nem csak a kereskedelmi részére gondolok, hanem a valakit megetetni, megitatni, elszállásolni jó érzésének igényére, ami ősi ösztön az embernél.
Más országokban mindig megfigyelem, hogyan működik ez. Hogy a görög pincér mennyire melegen és közvetlenül foglalkozik az emberrel, hogy a taverna tulajdonosa leül az asztalodhoz, megkínál az úgymond saját rakijából és vált néhány kedves szót veled. Hogy a brüsszeli kiskocsma idős pincére, aki kifogástalan eleganciájával, ezüstkeretes szemüvegével úgy néz ki, mint egy rangidős orvosprofesszor, mennyire türelmesen és hozzáértően magyarázza el annak a fogásnak vagy sörnek a történetét, elkészítését. Hogy az olasz pizzázó pincérnője olyan napsütésesen, mosolygósan kedves modorban pátyolgatja a városnézésben megfáradt turistát, hogy annak kedve támad az asztalra felállva elénekelni egy O sole miót. Hogy az amerikai bolt eladója akkora széles vigyorral fogad és kezel, mintha rég nem látott kedves barátja lennél.
nyilván nem érdekli ténylegesen, hogy te, a vadidegen, hogy vagy, és pontosan tudod, hogy ez a vendégfogadási gyakorlat az üzlet része. És ezt persze ők is pontosan tudják, különben nem, vagy jóval kisebb mértékben csinálnák.
Engem az zavar, hogy tájainkon a hivatásos vendéglátók jelentős része meg sem próbál így viselkedni. Pedig eltelt 33 év a rendszerváltás óta, ennyi idő alatt valahogy kievickélhettünk volna a kávéházi kultúrához és vendéglátói tudáshoz hasonló burzsoá huncutságokat (is) tűzzel-vassal – és sajnos sikerrel – üldöző kommunista aranykorszak fél évszázadából. Pedig három évtized alatt bőven lett volna lehetőség ellesni, például a külföldi utazások alkalmával, hogyan csinálják máshol, jól. És bőven lett volna lehetőség az ország, a társadalom és a szakma vezetőinek és illetékeseinek például képzéseket, tanulmányi utakat, tudásgyarapító foglalkozásokat szervezni, de olyanokat, hogy az eredmény ne csak egy igazoláson, diplomán vagy minősítésen, hanem ténylegesen is látszódjon és érződjön a vendéglátók tevékenységében.
De nagy mértékben meghatározza az is, ahogyan egy társadalomban az emberek viszonyulnak egymáshoz, ahogy kezelik egymást, ahogy beszélnek egymáshoz és ahogy figyelnek egymásra. Vagyis a vendéglátás nem csak szakma, hanem kulturális és társadalmi jelenség is egyben.
Azt mondják, egy társadalom állapotáról pontos képet ad, hogy miként bánik a gyerekekkel és az öregekkel (kell-e ezt részletesen fejtegetni, vagy elég, ha csak címszavakban a hazai oktatásra, gyerek- és idősotthonokra gondolunk?) Ehhez hozzátenném, hogy a vendéglátói kultúrán keresztül is közvetlenül letapogatható a társadalom állapota is, hiszen ez közvetlenül az ember legalapvetőbb igényeivel van érintkezésben: az evéssel, az ivással, az alvással. Hogyan etetsz meg, hogyan fektetsz le egy idegent úgy, hogy az elégedett legyen – ebből minden látszik.
Az tehát, hogy egy pincér faragatlanul beszél a vendéggel, hogy egy panziós nem javíttatja meg a csöpögő csapot, hogy egy lángosos pofátlankodik a fizető emberrel, azt jelzi: jól van az úgy, ennek ez a rendje. Ez pedig visszamutat a civilizációs-kulturális állapotainkra is,
A másik vonatkozás a romániai vadkapitalizmussal kapcsolatos: eladni a gyenge minőségű szolgáltatást jó drágán. Itt pedig a vállalkozók térfelén pattog a labda, de szoros az összefüggés a kulturális dimenzióval: minek nyújtani jó szolgáltatást, ha a rosszat is megvásárolják. Viszont ha továbblépünk egyet, rögtön jön a következő elem: rosszul fizetett munkaerővel adja el azt a szolgáltatást.
Nos, legalábbis Kolozsváron a kávézók, éttermek többségében (de a nagyobb bevásárlóközpontokban is) szegény ázsiai vagy afrikai vendégmunkások dolgoznak keményen, éhbérért (aminek a felét hazaküldik a családnak!), mivel az itteni munkavállaló nem hajlandó annyi pénzért szervírozni, hajlongani és a vendég kedvében járni. Hatalmas a fluktuáció, a hazai munkavállalók többsége kényszerből, rövid időre lesz pincér vagy recepciós, amíg nem akad jobb, vagy amíg elrendezi a külföldi munka formaságait. Az a vállalkozó, aki esetleg ragaszkodik ahhoz, hogy hazai munkaerőt alkalmazzon, igen gyorsan szembesül a személyzethiánnyal. Így két reális útja marad: vagy több olyan embert vesz fel, aki – kényszerből, ideiglenesen – beéri kevesebb pénzzel, majd az első adandó alkalommal faképnél hagyja, vagy pedig az ideális létszámnál kevesebb, de egy kicsit jobban megfizetett személyzettel dolgozik. Az a gond, hogy mindkét megoldásnak a fogyasztóvendég látja a kárát (az ideális vendég fizet és befogja száját, ugye).
Hát egyrészt mivel a romániai (kelet-európai) vállalkozói ethosz egyik jellemző aranyszabálya a meredek meggazdagodási ív. A lehető legrövidebb időn belül, a lehető legkisebb befektetéssel a lehető legnagyobb haszon. Ez az alapelv nyilván kitapintható a tankönyvi kapitalizmusban is, de a mi vidékünkön kap egy kis helyi színezetet is, mert itt nem olyan nagy divat a kisebb mértékű, de hosszabb távon stabil profitszerzés, nálunk az a beidegződés, hogy a vállalkozónak egyik napról, hétről a másikra kell meggazdagodnia, az emberi és anyagi erőforrások maximális kizsigerelésével. Ez az oka annak is, hogy
hogy megitatják az olcsón beszerzett, gyenge minőségű kimérős bort, hogy a panziókban a lehető legolcsóbb lepedőt, szappant, tévét és egyebet biztosítják a kedves fizetővendégnek.
Másrészt viszont – és ezzel tovább ágas-bogasodik az ügy – a vendéglátó vállalkozót fojtogatja a rengeteg adó, illeték, be- és kifizetni való, amivel az állami intézmények szembesítik, a bérlemény díja, a folyamatos beszállítói és energiadrágulás és sorolhatnánk. Sok esetben talán szíve szerint adna nagyobb fizetést az alkalmazottaknak, de akkor oda a profitja. Az erdélyi városközpontokban megszokott látvány a lehúzott redőnyű, bezárt vendéglő, kávézó. Aztán jön a helyébe egy másik vállalkozás, amely fél év után szintén bebukik. Ha a tulaj nem elég ügyes.
Szóval elég sok, akár objektívnek is tekinthető körülménnyel is magyarázható, hogy tájainkon miért olyan a vendéglátás, amilyen. Ha mindenképpen magyarázni akarjuk, akkor ezekkel fogjuk, mert kényelmes. Ám a mindennap tapasztalható trehányságok, lehúzások és otrombaságok igen nagy része csak a minimális jóérzésen és odafigyelésen múlik, és nem csak a vendéglátásban.
Az a fura, hogy ezt tudjuk is, a vállalkozó, a pincér és a vendég is. A problémákat és a megoldást is ismerjük. Csak nekünk ez így valamiért jó, különben nem csinálnánk.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Hogy ne érezzük magunkat egyedül a sok ember között, s tudjunk beléjük kapaszkodni, hogy megtartsanak.
Hogy ne érezzük magunkat egyedül a sok ember között, s tudjunk beléjük kapaszkodni, hogy megtartsanak.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
Soha nem volt ennyire kevés közös referenciapontjuk a generációknak, mint most.
Soha nem volt ennyire kevés közös referenciapontjuk a generációknak, mint most.
Ha unja már a „nálunk mindenszentek vannak, a hétszentségit” típusú megnyilvánulásokat, akkor a következő napokban nagyon fog unatkozni… Vigyázat, humorveszély – akinek nem inge, ne vegye gatyára!
Ha unja már a „nálunk mindenszentek vannak, a hétszentségit” típusú megnyilvánulásokat, akkor a következő napokban nagyon fog unatkozni… Vigyázat, humorveszély – akinek nem inge, ne vegye gatyára!
Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!
Kiscicák, kiskutyák, szex, vér, dráma. Ossza meg és uralkodjon!
Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.
Mégis milyen lehet egy kampányüzenet 2024-ben? Kicsit nézzük meg közelebbről.
A szavazópolgárok álmai meghallgatásra leltek… és azonnal beindultak a szülési fájdalmak. Itt is az új baba (értsd, országprojekt): szép és jó és kedves…, hiszen még nem lehet számonkérni.
A szavazópolgárok álmai meghallgatásra leltek… és azonnal beindultak a szülési fájdalmak. Itt is az új baba (értsd, országprojekt): szép és jó és kedves…, hiszen még nem lehet számonkérni.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.