// 2026. június 8., hétfő // Medárd
Kánaán

Tessék: ekkora (de mekkora!) fizetéseket akasztanak le az állami vállalatok vezérei…

// HIRDETÉS

… a brassói közegészségügyi hatóság igazgatónőjét elvitte a DNA, mert ingyen vizsgálatokért szivárogtatott… és meghekkelték a román külügyminiszter asszony ruháját.

Tessék: ekkora (de mekkora!) fizetéseket akasztanak le az állami vállalatok vezérei

Amióta kiderült, hogy valakik (nyilván az országot irányítgató politikusokról és haverjaikról van szó) hatalmas léket ütöttek az állami költségvetésen, folyik a paláver arról, hogy első lépésként sikerült ugyan a lakosságot megterhelni némi adóemelésekkel, de vajon mi lesz például az állami vállalatok igen gyakran sóhivatalként sem működő halmazával, pontosabban az ezeket a vállalatokat vezető igazgatók, igazgatótanácsok tagjainak gyakran szemtelenül nagy fizetésével.

A fenti kérdésre szerintünk a Jóisten se tud válaszolni, viszont arra igenis van válasz, hogy pontosan milyen összegekről beszélünk. Az állami vállalatok monitorizálását és hatékonyságát vizsgáló ügynökség éppen most hozott nyilvánosságra egy adatsort az állami vállalatok vezetőinek, illetve igazgatótanácsok tagjainak havi bruttó fizetéséről. A Hotnews cikkében található grafikonok böngészhetők, de csak azoknak ajánljuk, akiknek kötélből, nem is, inkább acélsodronyból vannak az idegei. Ugyanis akkora fizetéseket lehet ott találni, hogy attól egy magas vérnyomásos ember rögtön a tablettákért nyúl.

// HIRDETÉS

Kapásból választottunk egy állami intézményt, az országos meteorológiai intézetet. Na kérem, a főidőjós néni havi 38 000 lej bruttó fizetést kap (végül is lehet, jogos, hiszen megmondja, jön-e az a fránya Barbara ciklon, vagy sem). Igen, de az intézetnek öt igazgatója is van, akik persze kevesebbet kapnak, mint a főnéni, 27 000 és 30 000 lej közt mozog a havi bruttó bérük. Az adminisztratív tanács tagjai igazi olcsójánosok: csak havi 8700 lejt kapnak.

Nézzünk egy másikat: az Antibiotice nevű iași állami gyógyszeripari vállalat igazgató urának bruttó fizetése havi 63 060 lej (tyűha!). Itt is van még két igazgató, ők kevesebbet keresnek (43 000 lej körül), az igazgatótanács emberei viszont bruttó 31 530 lejért ülnek a bársonyszékekben.

És akkor még egy példa: a hazai bélyegkiadó vállalat (Romfilatelia) diri nénijének 38 627 lej bruttó fizetése van. A másik diri néni bruttó fizetése „csak” 20 000 lej, az egyetlen igazgatótanácsi tag pedig szinte sóher (normális ember ennyiért nem is vállalná egy állami vállalat igazgatását), a maga 4273 lej bruttójával. Ja, a Romfilatelia hírhedten veszteséges vállalat.

A legek legje a listán a légi forgalmat irányító állami vállalat (ROMATSA). A dirinek itt 71 000 lejes bruttó fizetése van, az öt igazgatótanácsi tag közül pedig négy 70 000 lejt, egy 63 900 lejt kap (bruttó).

Hát, jó böngészést és további szép napot kívánunk!

A brassói közegészségügyi hatóság igazgatónőjét elvitte a DNA, mert ingyen vizsgálatokért szivárogtatott

Az ügyeletes szerkesztő arcát elönti a szégyenpír, amikor a brassói közegészségügyi hatóság ügyvezető igazgatónőjéről olvas. Akit a hétfői szent napon elvitt a DNA, majd hatósági felügyelet alá helyezte.

Az ügyeletes szerkesztő ugyanis azt hitte, hogy a jó diri néni legalábbis ellopta az egészségügyi kasszát. Vagy valami komoly bűntettet hajtott végre. De nem. Egy piti tyúktolvajról van szó, már ha megfalapozottnak bizonyul a vád. Az is igaz, hogy a közérdekű adatok szerint egy ilyen igazgató legtöbb 7000 lejt keres havonta. Ami a fentebbi igazgatói fizetésekhez képest aprópénz.

Na de mi történt? Egész konkrétan az, hogy a diri néni leadta a fülest a Brassó megyei sürgősségi kórháznak és a brassói sürgősségi gyermekkórháznak, amikor ellenőrzésre indultak az alkalmazásában álló felügyelők. Így tehát a két kórház ügyesen felkészülhetett az ellenőrzésre.

Persze, a diri néni nem ingyen telefonálgatott. Amikor egy rokonnak, barátnak, családtagnak szüksége volt egy vizsgálatra, a két kórházban ingyen megcsinálták nekik.

Nagyon tyúktolvaj. Na de legalkább elkapták a diri nénit. És egy ideig biztos nem fog többet mutyizni.

Meghekkelték a román külügyminiszter asszony ruháját

Az MI-alapú technológiák iszonyúan gyors fejlődése komoly gondot okozhat bárkinek. Bizony, a kormánytagoknak is. Így járt például a román külügyminiszter asszony, Oana Țoiu.

A külügyér hölgy a múlt hétvégét Hágában töltötte, mégpedig egy NATO-csúcstalálkozón. És az történt, hogy (egyelőre) ismeretlen tettesek megtechnikáztak egy fotót, amelyen Țoiu asszony valakikkel beszélget. Konkrétan, a külügyminiszter asszony által viselt szolid nadrágkosztümöt szexi piros ruhácskára cserélték.

A miniszter asszony pártja, az USR azonnal reagált mondván, hogy az oroszbarátok sikertelen támadásáról van szó. Továbbá harcolni kell a hamis hírek ellen.

Az USR szerint a ruszofilek azért utálják a külügyér asszonyt, mert az benyújtott egy törvénytervezetet, amelynek értelmében akár 12 év börtönbüntetést kaphatnak mindazok, akik romániai vállalatokon keresztül finanszírozzák Oroszországot.

Az tény, hogy érdemes odafigyelni a furcsa, meghökkentő képekre a közösségi hálókon, ugyanis vadabbnál vadabb hamisítványok keringenek vadul. És ez nem csak a minisztériumi és egyéb tényellenőrökre, hanem az olyan mindennapi felhasználókra is vonatkozik, mint amilyenek mi vagyunk. A nép.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…
Főtér

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…

… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.

Tusnádfürdő sikere, avagy hogyan lett egy székelyföldi településen a medveproblémából követendő modell
Krónika

Tusnádfürdő sikere, avagy hogyan lett egy székelyföldi településen a medveproblémából követendő modell

Öt évvel ezelőtt még átlagosan tizenöt medve fordult meg nap mint nap Tusnádfürdőn, sokszor a település utcáin bóklászva. A helyiek biztonságot követeltek, a városvezetés és a szakemberek pedig a konfliktusok megelőzésében keresték a megoldást.

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést
Főtér

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval
Székelyhon

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval

Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.

Halálra sebzett a medve egy fiatal férfit az egyik erdélyi megyében
Krónika

Halálra sebzett a medve egy fiatal férfit az egyik erdélyi megyében

Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok
Székelyhon

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok

Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS