Legyünk óvatosak, ne dőljünk be a közelgő ünnepi időszak online átveréseinek. Drogdílereket kapcsoltak le Kolozsváron.
Albániával holtversenyben Romániában a legmagasabb a lakástulajdonosok aránya Európában. A 96 százalékos statisztikai mutató nem mondható meglepőnek, hisz évek óta előkelő helyen szerepelünk a rangsorban. Ahogy az sem meghökkentő, hogy a 35-ös lista első 13 helyén kizárólag közép-kelet-európai országok szerepelnek, a 14. helyen Norvégia található.
A térség országainak lakói között általános a meggyőződés, hogy miért fizessenek lakbért, ha a havi részletet lakáshitelre is költhetik. Ez a gondolkodásmód tükröződik vissza a Profit.ro legújabb elemzésében is.
E szerint a romániai lakosság is inkább befektetésként tekint a lakásvásárlásra, míg a lakbért kidobott pénznek tekinti. Az EU-s országokban átlag 69 százalék a lakástulajdonlási arány. Az is kiderült, hogy minél magasabb a tulajdonosi arány, annál alacsonyabbak a lakásárak a piacon.
A romániai index nem jelenti azt, hogy nincsenek bérlők, különösen a nagyvárosokban, ahol a lakástulajdonosi arány az európai átlaghoz hasonló. Az Unlock Market Research által a Colliers számára készített friss tanulmány azonban azt mutatja, hogy Romániában a 18-55 év közötti városi lakosoknak csak 69 százaléka él saját tulajdonú lakásban.
A 18-55 év közötti városon élő románok 13 százaléka bérel lakást. Sok magán személyes tulajdonban lévő lakást valójában bérelnek, különösen a nagyvárosok újépítésű lakónegyedeiben, közel az üzletközpontokhoz, ahol a bérlők aránya lényegesen magasabb. Sokan azok közül, akik a hivatalos statisztikák szerint tulajdonosként vannak nyilvántartva, valójában más településeken élnek bérelt lakásban.
Az ingatlanvásárlás iránti érdeklődés továbbra is magas. Bár a románok érdeklődése a bérlakások iránt nagy, a lakástulajdonlási vágy továbbra is hívogató, különösen, hogy 2022/23-ig kedvező hitelfeltételek mellett lehetett lakást vásárolni, mivel a törlesztőrészlet alacsonyabb, vagy ugyanannyi volt, mint a bérleti díj.
Emellett a románok szerint a saját lakás a stabilitást jelent, egyértelműen jelzi, hogy az ember elért valamit az életben. Évtizedekkel korábban az volt a közvélekedés, hogy csak az bérelt lakást, akinek nem volt más lehetősége. A lakosság egy ideje nyitottabb a lakásbérlés gondolatára, rugalmasabbak, és látják az előnyeit is. Például azt, hogy olyan környéken is lakhatnak, ahol nem engedhetnék meg maguknak a lakásvásárlást, vagy munkahelyváltáskor szabadon költözhetnek.

Egy 2023-as felmérés szerint az emberek 25 százaléka spontán, válaszlehetőségek nélkül említette, hogy a legnagyobb vágya, hogy lakást vásároljon 2024-ben.
Más kelet-európai országokhoz képest Románia ugyanakkor megfizethetőbb a vásárlók számára. Ez jól látszik a régió lakásárainak alakulásából is. Az Eurostat adatai szerint az idei második negyedévben 6,8 százalékkal emelkedtek a lakásárak Romániában, míg ez a mutató Lengyelországban 17,7 százalék, Bulgáriában 15,1százalék, Litvániában 10,4 százalék, Horvátországban pedig 10 százalék.
A hazai ingatlanügynökök egybehangzó véleménye szerint a romániai lakástulajdonosok nagy száma leginkább a kommunizmus idején lezajlott nagyszabású urbanizációnak köszönhető, amikor rengeteg tömbházlakás épült. Továbbá lélektanilag az ingatlantulajdonosok nemzete a román, a fiatalabb generációk is ebben a szellemben nőttek fel. Valamint az elmúlt évtizedekben jelentősen emelkedett az életszínvonal, aminek következtében egyre többek engedhették meg maguknak a lakhatási körülményeik javítását, ez pedig felturbózta az ingatlanok iránti keresletet.
Mindehhez hozzáadódik, hogy Romániában egyre jobban megfizethetők az új lakások, egyre többen engedhetnek meg maguknak lakásvásárlást – mondja Alexandru Pricop, az egyik legnagyobb romániai ingatlanügynökség, az SVN Residentialist ügyvezető partnere. A szakértő sajnos nem árnyalta ezt a megállapítást, pedig kíváncsiak lettünk volna rá, de azt hozzátette, hogy az árakat olyan tényezők befolyásolják, mint a kereslet mértéke, a belső migráció, a meglévő lakásállomány és az általános gazdasági feltételek.
Az Unlock kutatási adatai szerint egy átlagos bukaresti lakosnak 8 évet kell dolgoznia, hogy a nettó fizetéséből megvásárolhasson egy 60 négyzetméteres lakást. 2008-ban, a romániai ingatlanbuborék csúcspontján ugyanez a ház nagyjából 25 év átlagfizetésének megfelelő összegbe került volna.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a romániai lakások mintegy 40 százaléka az egyetemi városokban találhatók: Bukarest (1,2 millió lakás), Konstanca (225 000), Kolozsvár (218 000), Temes (196 500) és Iaşi (177 444). A romániai lakóingatlanok száma 5,3 millió.
Két hónap múlva már nyakig benne leszünk a karácsonyi ünnepi felhajtásban, amire a kiberbűnözők is teljes erőbedobással készülnek. Az ünnepi időszakban jelentősen megnő az online átverések száma, az alkalmazott módszerek egyre kifinomultabbak.
A szakértők arra figyelmeztetik az internetezőket, hogy a csalók sokszor hamis utazási, szabadidős ajánlatokkal érik el a potenciális áldozatokat. Sokszor odáig is elmerészkednek, hogy a szálláshelyek teljes arculatát és fiókjait ellopják, majd azok nevében hirdetnek karácsonyi, újévi szállásokat a piaci ár alatt.
Az ünnepi időszakban a nagy kereslet közepette sokak számára vonzó az olcsóbb ár. A szakemberek szerint a túlságosan alacsony foglaló gyanús, a potenciális ügyfelek ezért kétszer is ajánlatos meggondolni, hogy kifizetik-e azt.
Mihai Rotariu, az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság kommunikációs igazgatója azt tanácsolja, hogy internetes fizetéskor olyan fizetési eszközt használjunk, amely korlátozott egyenleget tartalmaz. Továbbá nézzünk utána alaposan a szóban forgó kereskedelmi egységnek, ellenőrizzük a fizikai címet, keressünk rá a cégre a Google utcakép szolgáltatása segítségével, keressük a korábbi vásárlók véleményét, valamint kerüljük a pénzösszeg előre utalását, ha van ilyen opció, és az értékelések hiányát minden esetben tekintsük jelzésértékűnek.
Akik pedig úgy gondolják, hogy online átverés áldozataivá váltak, azt tanácsolják, hogy azonnal tegyenek bejelentést a rendőrségen.
Két személyt 30 napos előzetes letartóztatásba, kettőt pedig bírósági felügyelet alá helyeztek szombaton drogkereskedelem gyanúja miatt Kolozsváron.
A DIICOT Kolozs megyei területi irodájának vasárnapi közleménye szerint a négy 21 és 42 év közötti személy - három férfi és egy nő - az utóbbi két évben pszichoaktív szereket (2MMC) birtokolt és értékesített Kolozs megyei fogyasztóknak.
A dílerek 80 és 150 lej közötti áron kínálták eladásra az anyagok grammját. A 42 éves személyt ezenkívül magas kockázatú kábítószerek, a kristálynak nevezett 3-CMC szintetikus drog birtoklásával és eladásával is gyanúsítják.
Az ügyben október 11-én tartottak házkutatásokat négy kolozsvári és bánffyhunyadi helyszínen, amelyek nyomán a rendőrök 130 grammnyi 2MMC pszichoaktív anyagot, kannabiszt, precíziós mérlegeket és más, bizonyítéknak minősülő tárgyakat foglaltak le.
A kolozsvári törvényszék október 12-én az ügy két gyanúsítottját 30 napos vizsgálati fogságba, a másik kettőt bírósága felügyelet alá helyezte.
Az akciót a kolozsvári rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya, a bánffyhunyadi rendőrség és a Kolozs megyei csendőrség segítette.
A digitális tartalmak végtelen világában minden azonnal és mindig elérhető. Ez nekünk nem jó, mert bele fogunk őrülni. De talán van megoldás.
Románia hatalmas munkaerőpiaci változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Több generáció is részt vett és vesz ebben, az oktatás pedig nem úgy alkalmazkodik, ahogy kéne. A mesterséges intelligencia pedig tarolni fog.
Biza, nagyon diszkriminatívan, kolonialistán, rasszistán, szuveranistán, mindencsúfistán hangzik a fenti összehasonlítás. De a pőre igazság az, hogy Luke nyer.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.
A nagyváradi premontrei apát kilakoltatásáról szóló bírósági döntés félelmetes képet fest az igazságszolgáltatás állapotáról, és az államérdekből elkövetett jogtiprásról.
Kedd este hat óra körül óriási robajjal omlott össze a szilágycsehi református templom tornya. A felújítás alatt álló templom tornyának megerősítését a munkálatokat végző kolozsvári cég szakembereinek javaslatára belülről már megtámasztották.
Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.
Baleset történt Szentegyháza és Csíkszereda között kedden délelőtt, egy ember megsérült.
A közösségi médiában fellelhető képek és videók tanúsága szerint kedd este súlyos szerkezeti omlás történt a szilágycsehi református templomnál: az épület jelentős része leomlott.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedd este kijelentette, hogy a kormánynak a korábbi döntését felülvizsgálva az általa meghatározott határokon belül akár 50 százalékkal is csökkentenie kellene a helyi adókat és illetékeket.
További szerdai híreink: Nicușor Dan államfő reagált az amerikai jelentésre, amely szerint Romániában nem az oroszok, hanem az EU avatkozott be a választásokba. Egy kanadai cég pedig jelentős mennyiségű ritka fémeket talált az Erdélyi Szigethegységben.
További szerdai híreink: Nicușor Dan államfő reagált az amerikai jelentésre, amely szerint Romániában nem az oroszok, hanem az EU avatkozott be a választásokba. Egy kanadai cég pedig jelentős mennyiségű ritka fémeket talált az Erdélyi Szigethegységben.
További híreink: az alkotmánybírósághoz fordul az ombudsman a betegszabadságok megnyirbálása miatt, több székelyföldi város pedig petícióban tiltakozik az adóemelések mértéke ellen.
További híreink: az alkotmánybírósághoz fordul az ombudsman a betegszabadságok megnyirbálása miatt, több székelyföldi város pedig petícióban tiltakozik az adóemelések mértéke ellen.
Továbbá: képzeljék el, a moldovai államelnök asszonyt Nobel-békedíjra javasolták. És a tavasz kapja magát és berúgja az ajtót február első felében.
Továbbá: képzeljék el, a moldovai államelnök asszonyt Nobel-békedíjra javasolták. És a tavasz kapja magát és berúgja az ajtót február első felében.
Az iskola folyosóján zaklatta 13 éves diákját egy 64 éves tanár. Alkoholba és gyújtogatásba fojtotta féltékenységi bánatát egy férfi.
Az iskola folyosóján zaklatta 13 éves diákját egy 64 éves tanár. Alkoholba és gyújtogatásba fojtotta féltékenységi bánatát egy férfi.
… Nicușor Dan államelnök bejelentette, hogy kapott ajándékba egy zöld Seroussi nyakkendőt… és egy bánsági polgármester helikopterrel jár munkába, közben nincs víz a faluban.
… Nicușor Dan államelnök bejelentette, hogy kapott ajándékba egy zöld Seroussi nyakkendőt… és egy bánsági polgármester helikopterrel jár munkába, közben nincs víz a faluban.
A csenei gyilkosságban érintett 13 éves fiút egy gyermekvédelmi központba helyezték. A Maros megyei, szintén kiskorúak által elkövetett gyilkossági kísérlet előre megfontolt és kitervelt volt az ügyészek szerint.
A csenei gyilkosságban érintett 13 éves fiút egy gyermekvédelmi központba helyezték. A Maros megyei, szintén kiskorúak által elkövetett gyilkossági kísérlet előre megfontolt és kitervelt volt az ügyészek szerint.
Közben kiderült, hogy a 7 halálos áldozatot követelő Temes megyei közúti baleset görög sofőrje kétféle drogot és alkoholt is fogyasztott, úgy vezetett. És elveszítették a pert a gigafizetésüket menteni próbáló állami ügynökség alkalmazottai.
Közben kiderült, hogy a 7 halálos áldozatot követelő Temes megyei közúti baleset görög sofőrje kétféle drogot és alkoholt is fogyasztott, úgy vezetett. És elveszítették a pert a gigafizetésüket menteni próbáló állami ügynökség alkalmazottai.
Kiderült, mi okozta a szörnyű bánsági közúti balesetet, amelyben hét ember vesztette életét. Kiskorúak bántalmaztak egy taxisofőrt Marosvásárhely közelében.
Kiderült, mi okozta a szörnyű bánsági közúti balesetet, amelyben hét ember vesztette életét. Kiskorúak bántalmaztak egy taxisofőrt Marosvásárhely közelében.
… Maia Sandu oroszveszélyre figyelmeztet, Ilie Bolojan (is) támogatná a Moldovai Köztársaság egyesülését Romániával… és a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál főnöke idén feltolná a rendezvény kezdőbetűit a Fellegvárra.
… Maia Sandu oroszveszélyre figyelmeztet, Ilie Bolojan (is) támogatná a Moldovai Köztársaság egyesülését Romániával… és a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál főnöke idén feltolná a rendezvény kezdőbetűit a Fellegvárra.
További híreink: ideiglenes eltávozást kapott a börtönből a rendőrgyilkos, nem ment vissza, Radu Miruță védelmi miniszter pedig véletlenül megdicsérte Nicolae Ceaușescut.
További híreink: ideiglenes eltávozást kapott a börtönből a rendőrgyilkos, nem ment vissza, Radu Miruță védelmi miniszter pedig véletlenül megdicsérte Nicolae Ceaușescut.
A digitális tartalmak végtelen világában minden azonnal és mindig elérhető. Ez nekünk nem jó, mert bele fogunk őrülni. De talán van megoldás.
Románia hatalmas munkaerőpiaci változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Több generáció is részt vett és vesz ebben, az oktatás pedig nem úgy alkalmazkodik, ahogy kéne. A mesterséges intelligencia pedig tarolni fog.
Biza, nagyon diszkriminatívan, kolonialistán, rasszistán, szuveranistán, mindencsúfistán hangzik a fenti összehasonlítás. De a pőre igazság az, hogy Luke nyer.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.