// 2026. június 24., szerda // Iván
továbbra sem kell aggódni

Részletek derültek ki a Kolozsváron igazolt leprás megbetegedésekkel kapcsolatban – hírek vasárnap

// HIRDETÉS

Komoly vádakat emeltek és házkutatások tartottak egy Temes megyei öregotthon állapotának kapcsán. Meglepő összegeket szednek be a kéregetők az utcán.

Komoly vádak és házkutatások egy Temes megyei öregotthon állapotának kapcsán

A Temes megyei rendőrség nyomoz egy öregotthonhoz kapcsolódó ügyben, amely még pár nappal ezelőtt, december 10-én merült fel. Az előzményekről a News.ro számolt be: bezártak egy Temes megyei öregotthont, miután kiderült, hogy kilencven személyt kell elköltöztetni embertelen körülmények és bánásmód miatt.

Az idősek Csatádon laktak az Ana Heim idősek otthonában, amelyet a Schwabenhause Diana Kft. működtetett, viszont még a hónap elején tett bejelentés alapján kiderült, hogy az 54 férőhelyes otthonban 56-on laktak, többüket az ágyhoz kötözték, leestek a padlóra, hiányos volt az öltözékük, a testükön pedig felfekvések és sebek nyomai voltak. A megkérdezett lakók között többen is arra panaszkodtak, hogy nem adnak nekik elegendő élelmet és vizet.

// HIRDETÉS

A szociális felügyelet vizsgálatai alapján megállapították, hogy olyan személyek hivatalos iratait is megtalálták az otthonban, akik nem ott laktak, így felmerült a gyanú, hogy az iratok tulajdonosait a szolgáltatónak valamelyik másik idősek otthonában szállásolták el. Mivel a bent élők alapvető jogai sérültek és az életük került veszélybe, az otthon működési engedélyét azonnal visszavonták, illetve elrendelték, hogy az időseket más központokba helyezzék át, vagy a családjaik gondjaira bízták. Az üzemeltetőt 80 ezer lejes büntetéssel sújtották és eltiltották három évre a szociális szolgáltatásoktól.

A december 10-én újabb ellenőrzést tartottak az áthelyezés procedúrájával kapcsolatosan, amikor kiderült, hogy a bezárt központból csupán 42 embert helyeztek át, de ennek semmilyen hivatalos nyoma nem volt, viszont más források szerint az öregotthon tulajdonosának egyik saját ingatlanjába kerültek át. A szintén Csanádban lévő magánházban nem kevesebb mint 74 embert találtak a hatóságok összezsúfolva, köztük az áthelyezettekkel, elmondásuk alapján egy ponyvás kocsiba zsúfolva szállították át őket oda.

A helyszínen kiderült, hogy ez a ház semmilyen ilyen célra nem volt engedélyezve, a körülmények pedig gyalázatosak voltak: padlóra vetett matracok, emeletes ágyak, mocskos ágyneműk voltak, és volt olyan, akinek még ágynemű sem jutott, csupán a sima szivacson aludt. Mindenhol fekvőhelyekkel volt tele az ingatlan, az emberek a folyosón, konyhában és étkezőben is feküdtek. Egy matracon találtak meg három mozgásképtelen embert, akiket az alagsorban helyeztek el világítás és fűtés nélkül. Az ingatlanban elviselhetetlen bűz terjengett.

A helyszínre kirendelt mentősök elmondták, hogy az öregek alultápláltak és rossz egészségi állapotúak voltak, és csak 4 felvigyázó gondoskodott róluk. A szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (ANPIS) az adóhatóságot és a bűnüldöző szerveket is értesítette.

Az ügyeket később a Temes megyei ügyészség vette át, házkutatásokat tartottak, amelyek után közölték, hogy a nyomozás komoly vádak értelmében zajlik: jogellenes szabadságelvonás, jogosulatlan szakmai gyakorlat és tevékenység, illetve gondatlanságból elkövetett emberölés és hivatali visszaélés.

„A bizonyítékok összegyűjtése érdekében szombaton a rendőrök 13 házkutatást hajtottak végre Temes megyében, a kereskedelmi társaság tevékenységével, valamint az érintett teljes személyzettel kapcsolatos dokumentumok lefoglalása céljából”

– áll a közleményben.

Meglepő összegeket szednek be a kéregetők az utcán

A téli ünnepkört megelőzően többen koldulnak az utcán, mert ebben az időszakban adakozóbbak az emberek és könyörületesebb attitűdjük van, olvashatjuk a Digi24 hírtelevízió riportjában.

Nem újdonság, hogy az utcák emberei ilyenkor láthatóbb helyeken kéregetnek és adott esetben több pénzt, alamizsnát kapnak, mint általában. Ahogy az sem, hogy amíg világ a világ, mindig is voltak koldusok, ezzel a jelenséggel pedig együtt élünk nap mint nap, a maga furcsaságaival együtt.

Az ünnepek közeledtével azonban a nagy forgalmú útkereszteződéseknél, piacoknál és bevásárlóközpontok előtt megszaporodnak a kéregetők, akik közül sokan erélyesekké, erőszakossá és a hatóságokkal szemben ellenállóbbakká válnak, ha visszautasítják őket.

Mint kiderült, nem mindegyikük kér pénzt, de két-három lejt azért mindig kapnak kézbe azok is többektől, akiknek inkább ételre, ruházatra van szükségük. Mások azonban eldicsekednek azzal, mennyi keresnek az utcán: 100-200 lejt is bezsebelhetnek naponta. Többen azt állítják teljesen nyíltan, hogy a pénzt dohányra, italra, ételre költik, és elég szép összegeik gyűlnek össze, ha naponta ekkora a bevételük.

A járókelőket azonban már nem lehet olyan könnyen becsapni vagy adakozásra bírni, sokan azonnal rájöttek, hogy ha például egy kenyeret kérnek tőlük, azt azonnal eldobják, vagy olyasmire költik a pénzüket, amiket nem szívesen látnak a kezükben (ital, drogok stb.). A koldulást egyébként a törvény tiltja, aki pedig gyerekeket használ fel ilyen célokra, börtönbüntetés fenyegeti.

Részletek derültek ki a Kolozsváron igazolt leprás megbetegedésekkel kapcsolatban

Mint írtuk, két leprás megbetegedést (Hansen-kór) fedeztek fel nemrégiben Kolozsváron két indonéziai származású nőnél, akik egy wellness-központban dolgoztak masszőrként. További két kollégájuknál jelenleg is folyik az epidemiológiai vizsgálat, az egészségügyi minisztérium intézkedéseit követően pedig semmi ok aggodalomra.

A THAIco Spa wellness-központ közleménye szerint alkalmazottjuk hazautazott Indonéziába az édesapja temetésére. Néhány héttel hazatérése után, az érzelmi stressz okozta alacsony immunitás miatt bőrkiütések jelentek meg nála, amelyek a bőrgyógyászati vizsgálatok után a diagnózishoz vezettek.

„A diagnózis megerősítése után kollégánkat azonnal elkülönítettük egy erre a célra kijelölt helyiségben, és jelenleg speciális kezelésen vesz részt. A legnagyobb felelősségteljes magatartás érdekében a THAIco Spa úgy döntött, hogy ideiglenesen felfüggeszti nyilvános tevékenységét, hogy teljes mértékben végrehajthassa az összes biztonsági intézkedést. Folyamatos kapcsolatban állunk a Közegészségügyi Igazgatósággal és a Nemzeti Közegészségügyi Intézettel, és minden orvosi protokollt aktiváltunk és kiegészítettünk. Emellett fokozzuk a higiéniai és ellenőrzési eljárásainkat is, hogy környezetünk minden látogató számára biztonságos maradjon. A tevékenységünket értékelő szakértők megerősítik, hogy nincs kockázat az ügyfelek számára, és helyiségeink biztonságosak” – írták.

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint azok a kliensek, akik az utóbbi időben felkeresték a szalont, nem kell aggódniuk és külön orvosi vizsgálatokon részt venniük, mert az Állami Egészségügyi Felügyelet és a Közegészségügyi Igazgatóság kiterjedt járványügyi vizsgálatot folytat, amelybe a közelmúltban ott járt klienseket is bevonják.

Mint kiderült, a két nő a nyáron részt vett a kolozsvári Untold fesztiválon is, és több hírességnek is nyújtottak masszázs-szolgáltatást, köztük például DJ Tiestónak. A lepra nem terjed olyan gyorsan, hogy egyetlen találkozás alkalmával el lehessen kapni. Az édesapja temetésére hazalátogató nő több hetet töltött egy térben az édesanyjával, aki szintén kórházi ellátásra szorul otthon Indonéziában, így minden valószínűség szerint a SPA alkalmazottja tőle kaphatta el a betegséget.

A leprát antibiotikumok kombinációjával kezelik, és a kezelés akár két évig is eltarthat. A gyógyszeres kezelés megkezdése után néhány nappal a beteg már nem fertőző.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS