// 2026. június 17., szerda // Laura, Alida
továbbra sem kell aggódni

Részletek derültek ki a Kolozsváron igazolt leprás megbetegedésekkel kapcsolatban – hírek vasárnap

// HIRDETÉS

Komoly vádakat emeltek és házkutatások tartottak egy Temes megyei öregotthon állapotának kapcsán. Meglepő összegeket szednek be a kéregetők az utcán.

Komoly vádak és házkutatások egy Temes megyei öregotthon állapotának kapcsán

A Temes megyei rendőrség nyomoz egy öregotthonhoz kapcsolódó ügyben, amely még pár nappal ezelőtt, december 10-én merült fel. Az előzményekről a News.ro számolt be: bezártak egy Temes megyei öregotthont, miután kiderült, hogy kilencven személyt kell elköltöztetni embertelen körülmények és bánásmód miatt.

Az idősek Csatádon laktak az Ana Heim idősek otthonában, amelyet a Schwabenhause Diana Kft. működtetett, viszont még a hónap elején tett bejelentés alapján kiderült, hogy az 54 férőhelyes otthonban 56-on laktak, többüket az ágyhoz kötözték, leestek a padlóra, hiányos volt az öltözékük, a testükön pedig felfekvések és sebek nyomai voltak. A megkérdezett lakók között többen is arra panaszkodtak, hogy nem adnak nekik elegendő élelmet és vizet.

// HIRDETÉS

A szociális felügyelet vizsgálatai alapján megállapították, hogy olyan személyek hivatalos iratait is megtalálták az otthonban, akik nem ott laktak, így felmerült a gyanú, hogy az iratok tulajdonosait a szolgáltatónak valamelyik másik idősek otthonában szállásolták el. Mivel a bent élők alapvető jogai sérültek és az életük került veszélybe, az otthon működési engedélyét azonnal visszavonták, illetve elrendelték, hogy az időseket más központokba helyezzék át, vagy a családjaik gondjaira bízták. Az üzemeltetőt 80 ezer lejes büntetéssel sújtották és eltiltották három évre a szociális szolgáltatásoktól.

A december 10-én újabb ellenőrzést tartottak az áthelyezés procedúrájával kapcsolatosan, amikor kiderült, hogy a bezárt központból csupán 42 embert helyeztek át, de ennek semmilyen hivatalos nyoma nem volt, viszont más források szerint az öregotthon tulajdonosának egyik saját ingatlanjába kerültek át. A szintén Csanádban lévő magánházban nem kevesebb mint 74 embert találtak a hatóságok összezsúfolva, köztük az áthelyezettekkel, elmondásuk alapján egy ponyvás kocsiba zsúfolva szállították át őket oda.

A helyszínen kiderült, hogy ez a ház semmilyen ilyen célra nem volt engedélyezve, a körülmények pedig gyalázatosak voltak: padlóra vetett matracok, emeletes ágyak, mocskos ágyneműk voltak, és volt olyan, akinek még ágynemű sem jutott, csupán a sima szivacson aludt. Mindenhol fekvőhelyekkel volt tele az ingatlan, az emberek a folyosón, konyhában és étkezőben is feküdtek. Egy matracon találtak meg három mozgásképtelen embert, akiket az alagsorban helyeztek el világítás és fűtés nélkül. Az ingatlanban elviselhetetlen bűz terjengett.

A helyszínre kirendelt mentősök elmondták, hogy az öregek alultápláltak és rossz egészségi állapotúak voltak, és csak 4 felvigyázó gondoskodott róluk. A szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (ANPIS) az adóhatóságot és a bűnüldöző szerveket is értesítette.

Az ügyeket később a Temes megyei ügyészség vette át, házkutatásokat tartottak, amelyek után közölték, hogy a nyomozás komoly vádak értelmében zajlik: jogellenes szabadságelvonás, jogosulatlan szakmai gyakorlat és tevékenység, illetve gondatlanságból elkövetett emberölés és hivatali visszaélés.

„A bizonyítékok összegyűjtése érdekében szombaton a rendőrök 13 házkutatást hajtottak végre Temes megyében, a kereskedelmi társaság tevékenységével, valamint az érintett teljes személyzettel kapcsolatos dokumentumok lefoglalása céljából”

– áll a közleményben.

Meglepő összegeket szednek be a kéregetők az utcán

A téli ünnepkört megelőzően többen koldulnak az utcán, mert ebben az időszakban adakozóbbak az emberek és könyörületesebb attitűdjük van, olvashatjuk a Digi24 hírtelevízió riportjában.

Nem újdonság, hogy az utcák emberei ilyenkor láthatóbb helyeken kéregetnek és adott esetben több pénzt, alamizsnát kapnak, mint általában. Ahogy az sem, hogy amíg világ a világ, mindig is voltak koldusok, ezzel a jelenséggel pedig együtt élünk nap mint nap, a maga furcsaságaival együtt.

Az ünnepek közeledtével azonban a nagy forgalmú útkereszteződéseknél, piacoknál és bevásárlóközpontok előtt megszaporodnak a kéregetők, akik közül sokan erélyesekké, erőszakossá és a hatóságokkal szemben ellenállóbbakká válnak, ha visszautasítják őket.

Mint kiderült, nem mindegyikük kér pénzt, de két-három lejt azért mindig kapnak kézbe azok is többektől, akiknek inkább ételre, ruházatra van szükségük. Mások azonban eldicsekednek azzal, mennyi keresnek az utcán: 100-200 lejt is bezsebelhetnek naponta. Többen azt állítják teljesen nyíltan, hogy a pénzt dohányra, italra, ételre költik, és elég szép összegeik gyűlnek össze, ha naponta ekkora a bevételük.

A járókelőket azonban már nem lehet olyan könnyen becsapni vagy adakozásra bírni, sokan azonnal rájöttek, hogy ha például egy kenyeret kérnek tőlük, azt azonnal eldobják, vagy olyasmire költik a pénzüket, amiket nem szívesen látnak a kezükben (ital, drogok stb.). A koldulást egyébként a törvény tiltja, aki pedig gyerekeket használ fel ilyen célokra, börtönbüntetés fenyegeti.

Részletek derültek ki a Kolozsváron igazolt leprás megbetegedésekkel kapcsolatban

Mint írtuk, két leprás megbetegedést (Hansen-kór) fedeztek fel nemrégiben Kolozsváron két indonéziai származású nőnél, akik egy wellness-központban dolgoztak masszőrként. További két kollégájuknál jelenleg is folyik az epidemiológiai vizsgálat, az egészségügyi minisztérium intézkedéseit követően pedig semmi ok aggodalomra.

A THAIco Spa wellness-központ közleménye szerint alkalmazottjuk hazautazott Indonéziába az édesapja temetésére. Néhány héttel hazatérése után, az érzelmi stressz okozta alacsony immunitás miatt bőrkiütések jelentek meg nála, amelyek a bőrgyógyászati vizsgálatok után a diagnózishoz vezettek.

„A diagnózis megerősítése után kollégánkat azonnal elkülönítettük egy erre a célra kijelölt helyiségben, és jelenleg speciális kezelésen vesz részt. A legnagyobb felelősségteljes magatartás érdekében a THAIco Spa úgy döntött, hogy ideiglenesen felfüggeszti nyilvános tevékenységét, hogy teljes mértékben végrehajthassa az összes biztonsági intézkedést. Folyamatos kapcsolatban állunk a Közegészségügyi Igazgatósággal és a Nemzeti Közegészségügyi Intézettel, és minden orvosi protokollt aktiváltunk és kiegészítettünk. Emellett fokozzuk a higiéniai és ellenőrzési eljárásainkat is, hogy környezetünk minden látogató számára biztonságos maradjon. A tevékenységünket értékelő szakértők megerősítik, hogy nincs kockázat az ügyfelek számára, és helyiségeink biztonságosak” – írták.

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint azok a kliensek, akik az utóbbi időben felkeresték a szalont, nem kell aggódniuk és külön orvosi vizsgálatokon részt venniük, mert az Állami Egészségügyi Felügyelet és a Közegészségügyi Igazgatóság kiterjedt járványügyi vizsgálatot folytat, amelybe a közelmúltban ott járt klienseket is bevonják.

Mint kiderült, a két nő a nyáron részt vett a kolozsvári Untold fesztiválon is, és több hírességnek is nyújtottak masszázs-szolgáltatást, köztük például DJ Tiestónak. A lepra nem terjed olyan gyorsan, hogy egyetlen találkozás alkalmával el lehessen kapni. Az édesapja temetésére hazalátogató nő több hetet töltött egy térben az édesanyjával, aki szintén kórházi ellátásra szorul otthon Indonéziában, így minden valószínűség szerint a SPA alkalmazottja tőle kaphatta el a betegséget.

A leprát antibiotikumok kombinációjával kezelik, és a kezelés akár két évig is eltarthat. A gyógyszeres kezelés megkezdése után néhány nappal a beteg már nem fertőző.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo
Főtér

A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo

Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon
Székelyhon

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon

Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS