// 2026. április 21., kedd // Konrád
döntéskényszer

Nem akar népszerűtlen megszorításokat alkalmazni, inkább lemondott egy erdélyi város polgármestere – hírek szerdán

•  Fotó: Facebook/Mircea Moroșan

Fotó: Facebook/Mircea Moroșan

Fotó: Facebook/Mircea Moroșan

// HIRDETÉS

Óra közben omlott rá a diákokra egy iskolai tanterem mennyezete, az épületet nemrég tatarozták. A villanyáram brutálisan megdrágult egy év alatt, de más termékekért és szolgáltatásokért is jóval többet fizetünk – itt a friss statisztika.

Óra közben ráomlott a diákokra a tanterem mennyezete

A tanterem mennyezetének darabjai omlottak le egy botoșani iskolában, az osztályban éppen órát tartottak. A Mihai Eminescu kollégium X. osztályában éppen fizikaóra zajlott, amikor a mennyezet vakolata nagy darabokban lehulltak, pánikot keltve az osztályban.

A vakolatdarabok a tanári katedrára és az első padsorra hullottak. Egy diák könnyebben megsérült, de nem szorult orvosi ellátásra, a többieknek az ijedtségen kívül más bajuk nem esett.

// HIRDETÉS

Az iskolaépületet nemrég újították fel európai uniós forrásokból. A botoșani polgármesteri hivatal szerint a mennyezet leomlása azonban nincs kapcsolatban a nemrég végzett munkálatokkal, azok ugyanis csak csak az épület hőszigetelését, az ablakokat, valamint a fűtési és világítási rendszert érintették. Vagyis a munkálatok során a kivitelezőnek nem volt feladata a vakolatok ellenőrzése.

A városháza szerint a mennyezet meggyengülésének és beomlásának oka az elhasználódás és a nedvesség felhalmozódása, de az is hozzájárulhatott, hogy a téli vakáció idejére az iskolában lekapcsolták a fűtést, ami gyors és nagy hőmérsékleti ingadozásokat okozott.

A polgármesteri hivatal vizsgálatot rendelt el, amelynek során műszakilag ellenőrzik az iskola egész épületét, a felújítási munkálatok kivitelezője pedig sürgősen újraellenőrzi az elvégzett munkálatok minőségét.

Brutálisan megdrágult a villanyáram, tavaly közel 61 százalékkal emelkedett az ára, de vannak termékek, amelyek olcsóbbak lettek

Mindannyian érezzük a zsebünkön, mennyire megdrágult az élet, a tavalyi év során szinte hónapról hónapra magasabbak lettek a közmű-számlákon szereplő összegek, de az élelmiszerek és egyéb termékek, és a szolgáltatások ára is.

Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) szerdán közzétett friss adatai szerint tavaly decemberre az elektromos energia árának éves növekedése 60,91 százalékos volt. Igaz, novemberhez képest 0,01 százalékkal alacsonyabb.

Az élelmiszerek közül a kakaó és a kávé drágult a leginkább, 24,67 százalékkal, a friss gyümölcsök 15,19 százalékkal kerültek többe, mint 2024 decemberében.

Viszont 11 százalékkal olcsóbb lett a krumpli, 4,14 százalékkal került kevesebbe a bab és más zöldségek., és novemberhez képest decemberben 4,67 százalékkal kerültek kevesebbe a déligyümölcsök.

A villanyáram mellett a hőenergia is jelentősen drágult egy év alatt, mégpedig 18,8 százalékkal. Decemberben 10,16 százalékkal kellett többet fizetni a könyvekért, az újságokért és folyóiratokért. Novemberről decemberre 2,09 százalékkal drágult a gáz, viszont 1,29 százalékkal olcsóbbak lettek az üzemanyagok.

A szolgáltatások közül a vasúti közlekedés drágult egy év alatt a leginkább, 24,40 százalékkal, a repülőjegyek ára 18,37 százalékkal lett magasabb, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások pedig 17,65 százalékkal lettek drágábbak.

Nem akart népszerűtlen megszorításokat alkalmazni, inkább lemondott Bánffyhunyad polgármestere

A megszorításokba igencsak belejött Bolojan-kormány két nagy kötelező, központi kormányzati döntésének terhe nyomja jelenleg a helyi önkormányzati vezetés vállát.

Az egyik a helyi közigazgatási reform, amelynek jegyében országszerte több ezerrel kell csökkenteni a települési és megyei közigazgatási állások számát. Ami valószínűleg joggal nem tetszik a helyi illetékeseknek, hiszen vagy kevesebb emberrel kell megoldani ugyanazt a feladatot, amit eddig, vagy pedig csökkentik a működési költségeket.

A másik igen népszerűtlen kormányzati döntés az ingatlan- és járműadók összegének jelentős emelése, ami miatt máris növekedik a lakossági elégedetlenség. Az adók összege településenként változik, az önkormányzatok pedig ezekben a napokban kezdik közzétenni a sok esetben brutálisan megemelt adókötelezettségeket. Sok városban és községben pedig az emberek azzal szembesülnek: az eddigi éves adóösszegek többszörösét kell befizetniük a polgármesteri hivatalnak.

Érthető tehát, ha ezekben az időkben a települési elöljáróknak kicsit elmegy a kedvük a polgármesterkedéstől.

Mircea Moroșan (PNL), aki ötödik polgármesteri ciklusát tölti a Kolozs megyei Bánffyhunyad élén, szerdán bejelentette, hogy részben a népszerűtlen intézkedések meghozatalának kényszere miatt nem kívánja folytatni a munkáját a tisztségben és inkább lemond a mandátumáról – írja a Știri de Cluj portál.

A bánffyhunyadi polgármesteri hivatal szerdai közlése szerint az elöljáró két okból döntött a lemondás mellett. Az egyik az, hogy úgy érzi: kampányígéreteinek és szándékának megfelelően sikerült maradandó jó változásokat elérnie a városban. Ahogy fogalmaz: „kiszedte a sárból” a várost, korszerűsítette Bánffyhunyad utcáit, járdáit és parkolóit, elérte a gázvezeték kiépítését, rendbe tette a város egészségügyi, orvosi ellátását, és azt is elérte, hogy egy nagy gazdasági szereplő, az építőanyagokat gyártó Knauf jelentős befektetést hozzon Bánffyhunyadra.

Moroșan lemondásának másik okaként azt nevezte meg, hogy a legutóbbi önkormányzati választáson eléggé nehezen sikerült újabb polgármesteri mandátumot szereznie, a szavazatoknak csak az egyharmadát kapta.

„Az önkormányzati reformokat érintő fontos döntések küszöbén állunk, és szilárd többség híján nem tartom tisztességesnek, hogy a közösség egészét érintő népszerűtlen döntéseket hozzak. Nem szeretném, hogy a helyi önkormányzat és a polgármester nehéz, központilag vállalt intézkedéseket kényszerüljön meghozni, amelyekhez nincs egyértelmű támogatása a polgárok részéről”

– fogalmaz Mircea Moroșan.

A törvényes előírások értelmében a polgármesteri teendőket ideiglenesen az RMDSZ-es Dézsi Norbert jelenlegi alpolgármester veszi át.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Ki mondja meg, hogy ki a transzilvanista és ki nem?

Szántai János

Kicsit olyan az egész, mint amikor valaki megmondja, ki a fehér, ki a fekete. Ki a Jó, ki a Rossz. Mi meg nézünk, hogy ki ez? És miért mondja meg? És hogy jutottunk ide? Mert itt tartunk.

Kit szoptat az anyaország a hon kebeléből, és kit máshonnan?

Varga László Edgár

Gyerekszótár választások előtti kimerült időkben.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ha már a különnyugdíjukat megnyirbálták, a bírák és ügyészek kibuliztak fejenként 60 ezer euró potyát

Varga László Edgár

A kormány ugyanis, ha nem tudta volna, kétmilliárd lejnyi bérhátralékkal tartozik nekik, amit ők maguk pereltek össze maguknak. És akkor a lehetséges kamatokat még nem is vettük számításba…

Gyerekcsínyek versus jogi ügyek: áldozatokból elkövetők, manipuláltakból drogdílerek az iskolában. Mit tehetünk?

Sánta Miriám

A János Zsigmond Unitárius Kollégiumban arról beszélt jogász és pszichológus, hogy szülőként mit tehetünk annak érdekében, hogy a gyerekünk ne váljon áldozatból elkövetővé.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Erdély a Nagy Meglepődés idején és utána
Főtér

Erdély a Nagy Meglepődés idején és utána

A Fidesz-vereség erdélyi világvége hangulatú megélésének okai nem Magyarországon, hanem itthon keresendők.

Kocsis Máté: „Sok hiba, bűn és árulás történt, sok sunyi, pénzéhes potyautas utazott velünk”
Krónika

Kocsis Máté: „Sok hiba, bűn és árulás történt, sok sunyi, pénzéhes potyautas utazott velünk”

„Sok hiba, bűn és árulás történt, sok sunyi, pénzéhes potyautas utazott velünk” – írta Kocsis Máté, a Fidesz leköszönő frakcióvezetője vasárnap a Facebookon a Tisza Párt kétharmados győzelmét hozó választási eredmény okait elemző posztjában.

Csirkefogónak nevezte Hargita megyei párttársát az AUR-os Dan Tanasă, kapta is a sallert – hírmix
Főtér

Csirkefogónak nevezte Hargita megyei párttársát az AUR-os Dan Tanasă, kapta is a sallert – hírmix

Miközben az országban elszabadultak az árak, a parlament menzáján továbbra is hét lej egy csorba. Hátba lőtték a tárgyalására igyekvő román bérgyilkost Spanyolországban.

A tetejére fordulva állt meg egy autó
Székelyhon

A tetejére fordulva állt meg egy autó

Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.

Külhoni származású politikus lesz a Tisza parlamenti frakcióvezetője
Krónika

Külhoni származású politikus lesz a Tisza parlamenti frakcióvezetője

Magyar Péter Bujdosó Andreát javasolja a Tisza parlamenti frakciójának vezetésére – jelentette be a választáson győztes Tisza Párt elnöke szombaton a Facebookon. A politikus erdélyi származású, Nagyszalontán született.

Bordélyvilág az egykori Csík vármegyében
Székelyhon

Bordélyvilág az egykori Csík vármegyében

Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Ki mondja meg, hogy ki a transzilvanista és ki nem?

Szántai János

Kicsit olyan az egész, mint amikor valaki megmondja, ki a fehér, ki a fekete. Ki a Jó, ki a Rossz. Mi meg nézünk, hogy ki ez? És miért mondja meg? És hogy jutottunk ide? Mert itt tartunk.

Kit szoptat az anyaország a hon kebeléből, és kit máshonnan?

Varga László Edgár

Gyerekszótár választások előtti kimerült időkben.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ha már a különnyugdíjukat megnyirbálták, a bírák és ügyészek kibuliztak fejenként 60 ezer euró potyát

Varga László Edgár

A kormány ugyanis, ha nem tudta volna, kétmilliárd lejnyi bérhátralékkal tartozik nekik, amit ők maguk pereltek össze maguknak. És akkor a lehetséges kamatokat még nem is vettük számításba…

Gyerekcsínyek versus jogi ügyek: áldozatokból elkövetők, manipuláltakból drogdílerek az iskolában. Mit tehetünk?

Sánta Miriám

A János Zsigmond Unitárius Kollégiumban arról beszélt jogász és pszichológus, hogy szülőként mit tehetünk annak érdekében, hogy a gyerekünk ne váljon áldozatból elkövetővé.

// HIRDETÉS