// 2026. július 21., kedd // Dániel, Daniella
változások

Markó Béla: hiba volt az RMDSZ részéről, hogy csak a Fidesszel ápolták a kapcsolatot – hírmix

Fotó: Digi24 (archív)

Fotó: Digi24 (archív)

Fotó: Digi24 (archív)

// HIRDETÉS

Tisztázódott az UNESCO-geoparkok jogi státusza. Továbbá: Románia a régió legkiszolgáltatottabb helyzetében van az iráni háború miatt.

Markó Béla: hiba volt az RMDSZ részéről, hogy csak a Fidesszel ápolták a kapcsolatot

Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke a Digi24 hírtelevíziónak adott interjújában úgy vélekedett kedden, hogy a Szövetség képviselői az utóbbi időben téves politikát folytattak, mivel a romániai magyaroknak szoros kapcsolatokat kellett volna ápolniuk Magyarország összes demokratikus pártjával, nem csupán a Fidesszel.

Arra a kérdésre, hogy hibát követett-e el Kelemen Hunor jelenlegi RMDSZ-elnök Orbán Viktor támogatásával, Markó igennel felelt, majd megindokolta: úgy gondolja, egyenlő távolságtartással kell kezelniük a magyar politikai életet és azokkal a demokratikus pártokkal is szoros kapcsolatokat kell ápolniuk, akik épp nem kormányoznak. Az RMDSZ nem tartott fenn kapcsolatokat más magyarországi pártokkal, az utóbbi időben pedig különleges kapcsolatot ápolt a kormányzó Fidesszel. Ez szerinte nem jó,

„nekünk minden pillanatban szükségünk van az összes politikai párt támogatására”

– hangsúlyozta.

// HIRDETÉS

Markó szerint a pártnak ebben a helyzetben változásra van szüksége és meg kellene próbálnia a lehető legjobb kapcsolatot ápolni a kormányba kerülő párttal és levonnia a tanulságokat a történtekből. A Szövetségben szükség van egy komoly elemzésre és arra, hogy megállapítsák, hol hibáztak, majd hozzátette, nem biztos abban, hogy kollégái tisztában vannak azzal, hogy nagy hibát követtek el, amikor egyetlen párthoz kötődtek.

Az interjúra reagálva Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője kifejtette, hogy ismerik Markó Béla álláspontját, a volt elnök többször is megfogalmazta ezt a véleményét az évek során, ellenben úgy gondolja, nem tévedtek azzal, hogy Orbán Viktort és a Fideszt támogatták.

„Az RMDSZ támogatását nagyon röviden és tömören lehet megmagyarázni: azért, mert Orbán Viktor és a Fidesz helyes hozzáállást tanúsított a romániai magyar közösség iránt. (...) Pénzügyi támogatás is volt, de nagyon téved az, aki azt hiszi, hogy Orbán támogatását csak anyagi szempontokból lehet megmagyarázni. A magyar parlamentben elfogadtak egy törvényt, amely kiterjesztette az állampolgárságot a romániai magyar közösségre is. Helyes hozzáállást tanúsítottak. Ez magyarázza az RMDSZ támogatását. Mi vagyunk a romániai magyar közösség törvényes képviselői, és többségükkel összhangban jártunk el. A szavazók 91%-a támogatta a Fideszt.”

– fogalmazott a szóvivő.

Románia a régió legkiszolgáltatottabb helyzetében az iráni háború miatt

Az Erste legújabb, április 12-i felmérése szerint a közép-kelet-európai régióból Románia az az ország, amely a legkitettebb a negatív gazdasági következményeknek az iráni háború kontextusában. Ha a közel-keleti konfliktus elhúzódik, Románia akár recesszióba is kerülhet.

Románia továbbra is a régió legmagasabb inflációját fogja felmutatni, amely jóval magasabb, mint a Lengyelországban, Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Bulgáriában, Horvátországban vagy Szlovéniában regisztrált érték, és a gazdasági növekedési előrejelzést nullára csökkentették (1%-ról 0,3%-ra). A régió átlagos inflációját 2026-ra 3,8%-ra vetítik elő, és az átlagot jelentősen emeli a Romániára az idei évre vonatkozó 7,7%-os inflációs becslés, amely magasabb, mint 2025-ben, az Ormuz-szoros blokádja miatt. A közép- és kelet-európai inflációs becslések 0,6%-kal emelkedtek az iráni konfliktus kitörése után.

Az Erste becslése szerint a régió központi bankjai a kamatokat a jelenlegi szinten tartják majd. Lehetséges azonban, hogy a BNR 0,25%-kal csökkenti a referencia-kamatot Romániában, de ez legvalószínűbb az év vége felé, novemberben. A Közel-Keleten elhúzódó konfliktus forgatókönyve –amelyet az Európai Központi Bank a legpesszimistábbnak tart – azonban recesszióba taszítaná Romániát az év végéig.

Tisztázódott az UNESCO-geoparkok jogi státusza

A környezetvédelmi minisztérium kedden közölte, hogy feloldották az UNESCO-geoparkok kijelölésének gátját Romániában, miután tisztázták a jogi zavart, mivel a geoparkok természetvédelmi területek közé sorolása téves értelmezésekhez vezetett a földhasználat esetleges korlátozásait illetően.

„Az UNESCO geoparkok nem jelentenek további korlátozásokat a közösségek számára, hanem valódi fejlődési, oktatási és nemzetközi ismertséget biztosító lehetőségeket”

– magyarázta Diana Buzoianu miniszter.

A kormány a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium javaslatára nemrég elfogadott egy sürgősségi rendelettervezetet az 57/2007. sz. sürgősségi rendelet módosítására és kiegészítésére, amely a védett természeti területek rendszeréről szól. A jogszabály tisztázza a geoparkok státuszát, összhangban az UNESCO Nemzetközi Geoparkok Programjának szabályaival és gyakorlatával.

A jogszabály-módosítás egy, a gyakorlatban felmerült valós problémára ad választ: a geoparkok természetvédelmi területek kategóriába sorolása téves értelmezésekhez vezetett a földhasználat esetleges korlátozásait illetően. Ezek a felfogások egyes esetekben a helyi közigazgatási hatóságok ellenállásához és a geoparkok nemzetközi szintű kijelölésére irányuló kezdeményezések megakadályozásához vezettek.

Az új szabályozás értelmében a geoparkokat az UNESCO-szabványoknak megfelelően olyan területekként határozzák meg, ahol a geológiai örökséget a természeti és kulturális örökséggel együttesen, integrált módon hasznosítják a helyi közösségek fenntartható fejlődésének támogatása érdekében. Tehát nem természetvédelmi területekről van szó.

Az UNESCO geopark státuszt korlátozott, 4 éves időtartamra adják meg, rendszeres, szigorú értékelések mellett, ami biztosítja a magas szintű irányítási és helyi részvételi szabványok fenntartását.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

Varga László Edgár

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Szántai János

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Fall Sándor

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Csodaszép természetfilm a Duna-deltáról – akkor él igazán, ha békén hagyjuk

Sánta Miriám

A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Szoborállítással tisztelegtek báró Kemény János emléke előtt a Helikon 100 jubileumi eseménysorozat keretében
Krónika

Szoborállítással tisztelegtek báró Kemény János emléke előtt a Helikon 100 jubileumi eseménysorozat keretében

Báró Kemény János író, színházalapító, mecénás és közösségépítő köztéri mellszobrának felavatásával, kiállításmegnyitókkal, könyvbemutatókkal ünnepelték szombaton Marosvécsen az Erdélyi Helikon megalakulásának centenáriumát.

Így csutakold hófehérre Románia első fasiszta miniszterelnökét!
Főtér

Így csutakold hófehérre Románia első fasiszta miniszterelnökét!

Főleg, ha nyolc évig te voltál a tudomány legfőbb mioritikus katedrálisának pátriárkája, vagyis a Román Akadémia elnöke. És nackó. És besúgógyanús.

Holtan találtak egy nőt csíkszeredai lakásában
Székelyhon

Holtan találtak egy nőt csíkszeredai lakásában

Egy 46 éves nő holttestére bukkantak péntek este a csíkszeredai Tudor Vladimirescu lakónegyedben található lakásán.

Fizetni kell, ha az ember a saját kútvizét issza? Az illetékes hatóság tisztázta a helyzetet
Krónika

Fizetni kell, ha az ember a saját kútvizét issza? Az illetékes hatóság tisztázta a helyzetet

Hamisak azok az információk, amelyek szerint a polgároknak díjat kell fizetniük, vagy büntetőjogi szankciókkal kell számolniuk azért, mert saját kútjaik vizét használják – közölte a Román Vízügyi Hatóság (ANAR).

Ötéves kislány halt meg a dél-erdélyi autópályán történt balesetben – frissítve
Székelyhon

Ötéves kislány halt meg a dél-erdélyi autópályán történt balesetben – frissítve

Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.

// még több főtér.ro
Villámárvíz bénította meg Bușteni központját – hírmix
2026. július 19., vasárnap

Villámárvíz bénította meg Bușteni központját – hírmix

Ikertestvére amszterdami útja miatt illegális schengeni tartózkodással gyanúsították meg a Politico újságíróját a kolozsvári reptéren. Több tengerparti üdülőhely maradt áram nélkül a hálózat túlterheltsége miatt.

Villámárvíz bénította meg Bușteni központját – hírmix
2026. július 19., vasárnap

Villámárvíz bénította meg Bușteni központját – hírmix

Ikertestvére amszterdami útja miatt illegális schengeni tartózkodással gyanúsították meg a Politico újságíróját a kolozsvári reptéren. Több tengerparti üdülőhely maradt áram nélkül a hálózat túlterheltsége miatt.

Különvélemény

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

Varga László Edgár

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Szántai János

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Fall Sándor

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Csodaszép természetfilm a Duna-deltáról – akkor él igazán, ha békén hagyjuk

Sánta Miriám

A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?

// HIRDETÉS