// 2025. december 28., vasárnap // Kamilla
van baj elég

Haragszik az energiaügyi miniszter a vízierőmű-építést gátló csigákra, halakra és tücskökre – hírek csütörtökön

// HIRDETÉS

Nemzetbiztonsági veszélyt látnak Bukarestben abban, hogy magyar cég vásárolja meg a kolozsvári Napolactot. Szexuális agresszió miatt felfüggesztettet kapott az egyik legismertebb román ortodox pap.

Nemzetbiztonsági kockázat hagyni, hogy Orbán-közeli körök vásárolják fel a kolozsvári tejgyárat – mondja Bolojan tanácsadója

A magyar állami tulajdonban levő MVM csoport nemrég jelezte, hogy visszalép a energiaszolgáltató E.On romániai részlegének felvásárlásától. Ezt megelőzően az ügylet a román illetékes intézmények célkeresztjébe került, augusztus végén pedig a külföldi befektetéseket vizsgáló román testület, a CEISD nem hagyta jóvá a tranzakciót és továbbította az ügyet a Legfelső Védelmi Tanácsnak (CSAT), amelynek 90 napon belül kell döntenie.

Most egy másik felvásárlási tervre irányult a román kormányzat figyelme. Sebastian Burduja korábbi energiaügyi miniszter, Ilie Bolojan miniszterelnök jelenlegi tanácsadója, aki korábban az MVM-E.On tranzakciót is ellenezte, arra figyelmeztet: nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet, ha a magyar Bonafarm átveszi a kolozsvári és marosvásárhelyi tejfeldolgozó üzemeket működtető Napolactot a holland FrieslandCampinától.

// HIRDETÉS

A volt miniszter kéri, hogy a román illetékes intézmények vizsgálják meg a Napolact eladásának kérdését, foglalkozzon vele a külföldi és a belföldi hírszerzés (SIE és SRI), és a CEISD is mondjon szakvéleményt az ügyben.

Burduja arra hivatkozik, hogy a Bonafarmot ellenőrző Csányi Sándor közel áll Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz.

„Csányi Sándor úr profilja túllép az egyszerű magánbefektetői minőségén, ő az Orbán Viktor vezette kormány államkapitalista modelljének egyik tartóoszlopa. Az ő szoros és dokumentált kapcsolatai Orbán Viktor miniszterelnökkel egy olyan gazdasági modellre utal, amelyben a nagy konglomerátumok nem a kormány politikai napirendjétől függetlenül működnek, hanem lényegében eszközeivé válnak a magyar kormány térségbeli gazdasági és politikai hatalmi terveinek”

– fogalmazott Sebastian Burduja.

Nemrég Remus Lăpușan Kolozs megyei PSD-képviselő is felhívta a figyelmet a Napolact felvásárlására, szerinte ez veszélyezteti az erdélyi termelők megélhetését.

A FrieslandCampina az év elején jelentette be, hogy eladná romániai érdekeltségeit, a tranzakció irány érdeklődő egyik szereplő pedig a Sole Mizo, a Bonafarm-csoport tagja. A Sole Mizo Csányi Sándor érdekeltségébe tartozik, ő az OTP bankcsoport elnöke is.

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték az egyik legnépszerűbb ortodox papot, aki gyóntatás közben szexuálisan bántalmazott egy nőt

Jogerősen két és fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Visarion Alexa bukaresti ortodox papot, aki szexuális agressziót követett el gyóntatás közben egy nő ellen.

Az ügyben a vádlott és az áldozata is fellebbezett korábban, a bukaresti táblabíróság csütörtökön megerősítette az alapfokú ítéletet.
Az ítélet szerint a papnak 2700 lej anyagi, és 35 ezer lej erkölcsi kártérítést kell fizetnie a nőnek, akit bántalmazott.

Az ortodox pap ellen azt követően indult bűnvádi eljárás szexuális bántalmazás gyanújával, hogy kilenc nő feljelentést tett ellene. A kilenc feljelentésből csak egy jutott bíróság elé. A másik nyolc ügyet megszüntették, mivel a feljelentések a törvényes 90 napos határidőn túl történtek meg.

Visarion Alexát 2022 szeptemberében vették őrizetbe, miután egy nő néhány héttel azelőtt feljelentést tett a rendőrségen és azt állította, hogy a 46 éves pap szexuálisan bántalmazta.

Az ügyészség szerint az ortodox pap kényszert alkalmazva és kihasználva az áldozat védekezésre való képtelenségét, egy bukaresti templom nyári oltáránál tapogatni kezdte a nő testét, majd az áldozat kezét a saját testére irányította, ez pedig kimeríti a szexuális agresszió bűncselekményét.

Visarion Alexa az egyik legnépszerűbb romániai ortodox papnak számít, sok rádió- és tévéműsor vendége volt, a közösségi médiában és a TikTokon is terjedtek a fiataloknak adott tanácsai.

Az energiaügyi miniszter haragszik a vízi erőművek építését hátráltató csigákra, halakra és tücskökre

Nagyon nem tetszik az energiaügyi miniszternek, hogy az utóbbi időben környezetvédelmi okokból leállítják több vízi erőmű megépítését. Dana Buzioanu (USR) környezetvédelmi miniszter nemrég azt mondta, nem támogatja négy, még a rendszerváltás előtt elkezdett vízi erőmű megépítését, ehelyett Romániának napelemparkokat kellene létrehoznia.

Emiatt Daniel Zamfir PSD-szenátor hétfőn kérte, hogy a minisztert hallgassa meg az ügyben a felsőház gazdasági bizottsága.

Bogdan Ivan energiaügyi miniszter csütörtökön a Digi24 hírtelevízióban kifakadt a vízierőmű-építés leállítása miatt. De szerinte Diana Buzoianu nem tud beavatkozni a bíróságok munkájába, amelyet környezetvédő civil szervezetek által indított perek nyomán érvénytelenítik az építkezések környezeti engedélyét. Legutóbb, júniusban a Maros megyei Ratosnyán évtizedek óta épülő vízi erőmű építésének felfüggesztéséről döntött a kolozsvári táblabíróság.

Ezek a civil szervezetek – mondta Bogdan Ivan – a bíróságon támadják meg a környezeti engedélyeket, néha meg is nyerik a pert, de máskor veszítenek és akkor az építkezés folytatódhat.

A miniszter szerint teljesen észszerűtlen, hogy harminc évvel ezelőtt építeni kezdett, akár 80 százalékban elkészült vízierőmű-építkezéseket, amelyek már kifejtették hatásukat a környezetre, most megbénítanak bizonyos „csigák, halak vagy tücskök miatt”.

Ezek stratégiai fontosságú energetikai projektek, amelyek különleges bánásmódot igényelnek, mivel az energia termelése és szállítása közvetlenül összefügg az ország gazdasági helyzetével és az emberek zsebében maradó pénzzel.

Fura, hogy olyan országokban, amelyek Romániánál kevesebb energiát termelnek, amelyek nem rendelkeznek annyi gázzal, mint jelenleg Románia, alacsonyabb legyen a villanyáram és a gáz ára, mint nálunk – jegyezte meg a miniszter.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Mit keresnek a diákjaink egy (szabaduló)szobában Ceaușescuval?

Varga László Edgár

Egy brassói kezdeményezés szemléletesen, élményszerűen igyekszik megmutatni a fiataloknak a diktatúra igazi arcát.

Nem mind korrupció, ami zajlik?

Sólyom István

Avagy miért nem érdemes kiindulni a minden politikus korrupt és a politika nem más, mint intézményesített lopás közhelyéből.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„A norvégok nagyon kedvesek, toleránsak, viszont nem igazán befogadók”

Sólyom István

A helyiek kevesebbet dolgoznak és több időt töltenek a családjukkal – mondja Nagy Ildikó, a Norvégiai mindennapok blog marosvásárhelyi származású szerzője, aki a szaunában is az erdélyi magyarok történetét ecseteli a norvég néniknek.

Drakula bekapja… és élvezi!

Szántai János

A tömegkulturális vámpír erdélyi figura. És biza szomorú, hogy Erdély elfeledte e nagy szülöttjét. De nem baj, mert jött Radu Jude és megmutatta, milyen az orális szex Drakula-módra.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Petri a Petryben: így lesz a növendékmarhalábszár-sonkából emléktábla (kettő)
Főtér

Petri a Petryben: így lesz a növendékmarhalábszár-sonkából emléktábla (kettő)

Petri György költőnek avattak emléktáblát két nyelven az egyik kolozsvári Petry hús- és hentesáruboltban, és ez a legelvontabb és legjobb dolog, ami 2025 végén történhetett.

Romániai tömegkarambol: „a nyájszellem” okozhatta, fontos a biztonságos távolság
Krónika

Romániai tömegkarambol: „a nyájszellem” okozhatta, fontos a biztonságos távolság

A volt román raliversenyző, Titi Aur elmagyarázta, hogy Pitești-Craiova autópályán történt pénteki tömegkarambol – amelyben 12 autó és 32 személy volt érintett – oka az úgynevezett „nyájszellem” volt.

„F-i m-ai bun!” – kifogott a nyelvtan a franciasalátát készítő brăilai háziasszonyon – hírek karácsony másnapján
Főtér

„F-i m-ai bun!” – kifogott a nyelvtan a franciasalátát készítő brăilai háziasszonyon – hírek karácsony másnapján

Négyszáz darab csempésztojással bukott le egy román kamionos Olaszországban. Fejbe vertek egy férfit Bánffyhunyadon, mert nem tudta a karácsonyi ének szövegét.

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók
Székelyhon

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók

Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.

Magyar és német nyelvű emléklapot találtak a vajdahunyadi kastélyt díszítő szobor talpa alatt
Krónika

Magyar és német nyelvű emléklapot találtak a vajdahunyadi kastélyt díszítő szobor talpa alatt

Két dokumentumot tartalmazó borítékot találtak a vajdahunyadi kastély Buzogány-tornyának tetejéről eltávolított, páncélos vitézt ábrázoló szobor lábai alatt – közölték a múzeumként működő kastély illetékesei.

Gyanús ismétlődés: újabb egyházi ingatlan vált a lángok martalékává Kászonjakabfalván
Székelyhon

Gyanús ismétlődés: újabb egyházi ingatlan vált a lángok martalékává Kászonjakabfalván

Újabb tűzeset történt Kászonjakabfalván: az elmúlt éjszaka leégett a plébánia csűrje. Mindössze tíz nappal korábban, ugyanitt, a templom közvetlen közelében egy fatároló semmisült meg. Két hónapon belül ez már a harmadik, helyi egyházat érintő eset.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Mit keresnek a diákjaink egy (szabaduló)szobában Ceaușescuval?

Varga László Edgár

Egy brassói kezdeményezés szemléletesen, élményszerűen igyekszik megmutatni a fiataloknak a diktatúra igazi arcát.

Nem mind korrupció, ami zajlik?

Sólyom István

Avagy miért nem érdemes kiindulni a minden politikus korrupt és a politika nem más, mint intézményesített lopás közhelyéből.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„A norvégok nagyon kedvesek, toleránsak, viszont nem igazán befogadók”

Sólyom István

A helyiek kevesebbet dolgoznak és több időt töltenek a családjukkal – mondja Nagy Ildikó, a Norvégiai mindennapok blog marosvásárhelyi származású szerzője, aki a szaunában is az erdélyi magyarok történetét ecseteli a norvég néniknek.

Drakula bekapja… és élvezi!

Szántai János

A tömegkulturális vámpír erdélyi figura. És biza szomorú, hogy Erdély elfeledte e nagy szülöttjét. De nem baj, mert jött Radu Jude és megmutatta, milyen az orális szex Drakula-módra.

// HIRDETÉS