// 2024. október 9., szerda // Dénes
Románia

Egy pont a magyaroknak, három a románoknak

Magyarország gól nélküli döntetlent játszott a görögökkel, Románia nyögvenyelősen legyőzte a Feröer-szigeteket. Románia első a csoportban, Magyarország a harmadik.

A magyar labdarúgó-válogatott hazai környezetben gól nélküli döntetlent játszott a görög csapattal az Európa-bajnoki selejtezősorozat vasárnapi mérkőzésén, ezzel teljesítette a Dárdai Pál szövetségi kapitány által előzetesen kitűzött minimális célt, azaz az egy pont megszerzését. A magyar válogatottal egy selejtezőcsoportban játszó románok hozták a kötelezőt: nem túl látványos meccsen, nem túl jó játékkal Bukarestben 1-0 arányban legyőzték a Feröer-szigeteket.

Ami a magyar csapat összeállítását illeti, Dárdai Pál szövetségi kapitány nem okozott komoly meglepetést, így

a kapuban az a Király Gábor kapott bizalmat, aki 93. alkalommal ölthette magára a címeres mezt, így az erre vonatkozó örökrangsorban megelőzte Fazekas Lászlót,

és immáron egyedül áll a második helyen a 101-szeres válogatott Bozsik József mögött. A görög kispadon debütáló Sergio Markarián öt helyen változtatott azon az együttesen, amely legutóbb hazai pályán kikapott a feröeriektől.

Az első félidő túlnyomó részében a görögök birtokolták többet a labdát, azonban ez helyzetekben egyáltalán nem mutatkozott meg. A magyar csapat rendkívül fegyelmezetten visszazárt, keményen védekezett és nem hagyott teret a vendégeknek, akik így többször is komoly technikai hibákat vétettek. Az első negyvenöt perc legnagyobb helyzetét - talán az egyetlen komoly lehetőséget - Gera Zoltán hagyta ki, a Ferencváros veterán támadója Szalai Ádám beadása után találta magát ziccerben, de fölé lőtt.

A fordulást követően a görögök nekiugrottak a magyaroknak, az első öt percben többet veszélyeztettek mint a teljes első játékrészben. A folytatásban is a kékben futballozó vendégek akarata érvényesült, rendre a magyar 16-os előterében járatták a labdát. A hajrában a magyar együttes kijött a szorításból, Pintér és Nikolics is eldönthette volna a három pont sorsát, de gól nem született.

A magyar válogatott így nyolc ponttal a pótselejtezőt érő harmadik helyen áll csoportjában, míg a görög együttes mindössze két ponttal továbbra is utolsó, s aligha szólhat már bele a továbbjutásért folyó versenybe. Dárdai Pál csapata legközelebb június 13-án a finnek otthonában lép pályára.

Dárdai a meccs után úgy értékelt: a csapat jól dolgozott, és rendkívül elégedett azzal, hogy az együttes ismét kapott gól nélkül hozott egy találkozót, ráadásul több nagy helyzetet is kidolgozott.

„Jó úton járunk, meg kell tanulnunk az ilyen mérkőzéseket ezekből a nagy helyzetekből eldönteni" - tette hozzá a kapitány.

A románok Ploieşti-en fogadták a feröerieket, akik már régóta nem azok a félamatőr kamionsofőrök, akik a kilencvenes évek elején voltak – ezt jelzi az is, hogy a mostani selejtezősorozatban sikerült legyőzniük a görögöket, a többi ellenfél pedig igencsak nehezen bírt el velük.

Nem volt könnyű dolguk Anghel Iordănescu tanítványaiknak sem, akik ugyan mezőnyfölényben játszottak, de csupán egyszer voltak képesek bevenni az északiak kapuját.

Keşeru két elrontott helyzet után a 21. percben Maxim  kapufáról kicsorgó lövése után kotorta be a hálóba a labdát,

majd néhány erőtlen román helyzet után jött a szünet.

A második játékrész halvány játékot hozott, Keşeru ezúttal minden helyzetét elszórakozta, ahogy Popa és Maxim is. A közönség hangos füttykoncerttel és „Szégyelljétek magatokat”bekiabálásokkal jelezte véleményét, ez azonban inkább a feröerieket rázta fel: a háromperces hosszabbítás első percében Edmundsson küldött hatalmas erejű löketet a bal felső vinkli irányába, amit Pantilimon kapusnak bravúros mozdulattal kellett szögletre tornásznia.

Ezzel maradt a sovány, de mégiscsak három pontot érő 1-0-s román győzelem, a román válogatott pedig a csoport első helyéről várja a folytatást.

Anghel Iordănescu szövetségi kapitány szerint a csapat nagyon fontos három pontot szerzett, és nem meggyőző teljesítménye ellenére is megérdemelte a győzelmet. A problémás járékot a gyepszőnyeg minőségével magyarázta.

A vasárnap győztes román és északír csapat öt, illetve négy ponttal ellépett a harmadik magyar válogatottól.

Sólyom István

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Nagyítás

Hogy is néz ki a sokat emlegetett etnikai csoda Románia „hátsó udvarában”? – 2. rész

Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

// ez is érdekelheti
Főtér

Véglegesítette parlamenti jelöltlistáit az RMDSZ, de még maradt nyitott kérdés
Krónika

Szoros verseny nyomán Markó Attila kapta meg az RMDSZ szórványképviselői helyét a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) hétfői ülésén született döntés értelmében. Az alakulat döntéshozó szerve az EMSZ és az MPE számára is befutó helyet biztosított.

Főtér

Hatalmas visszatérés, elsöprő siker: a székelyudvarhelyi Abodi-Nagy Blanka újra az X-faktorban
Székelyhon

Elsöprő sikert aratott mind a mentorok, mind pedig a közönség körében a székelyudvarhelyi Abodi-Nagy Blanka, aki 13 évvel ezelőtt már egyszer részt vett a magyarországi X-faktor tehetségkutatóban. Hétvégén megújulva tért vissza.

Teljes körű schengeni csatlakozás a magyar EU-elnökség idején? Bukarest optimista
Krónika

Cătălin Predoiu belügyminiszter kedden meggyőződését fejezte ki, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács október 10-i ülésén Románia pozitív jelzéseket fog kapni az ország év végéig megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásáról.