// 2024. november 27., szerda // Virgil
Erdély

Bánffy Miklós bukaresti titkos küldetésétől az önfenntartó Erdélyig

// HIRDETÉS

Miről tárgyalt az erdélyi gróf a románokkal? Milyen a zsidómentő antiszemitizmus? Hogyan látja a világot egy világtalan erdélyi filozófus?

Hármas könyvbemutató helyszíne volt a kolozsvári Sapientia EMTE épülete. A Polis kiadó gondozásában megjelent három kötet három kiemelkedő erdélyi személyiséghez köthető: Bánffy Miklós íróhoz, egykori külügyminiszterhez, Vita Sándor közgazdászhoz, illetve a könyvbemutatón is jelen lévő Sztranyiczki Gábor filozófushoz.

Dávid Gyula, a Polis kiadó vezetője a könyvújdonságok közül elsőként Sztranyiczki Gábor önéletrajzi kötetét említette, mely a látását fiatalon elvesztő későbbi filozófus önmagával és vakságával való szembesülését mutatja be. A másik két életmű több ponton összekapcsolódik, bár Bánffy Miklós és Vita Sándor nem ugyanahhoz a nemzedékhez tartoztak. 1940-44 között mindketten a magyar Országgyűlés tagjai, hasonlóképpen gondolkodtak Erdély jövőjéről, és egyformán fontosnak tartották, hogy a háború rombolásai ne érjék el Kolozsvárt. De vegyük csak sorjára!

 

Csapody Miklós: Bánffy Miklós kettős küldetése 

A szerzőt maga Dávid Gyula vezette rá, hogy Bánffy Miklós munkásságának egy kevésbé ismert epizódjáról, az 1943-as bukaresti titkos küldetéséről írjon – derült ki a kolozsvári könyvbemutatón. Csapody elmondta: a magyar Külügyminisztérium levéltárában végzett kutatás során olyan diplomáciai iratok kerültek elő, melyek eddig ismeretlenek voltak a Bánffy-kutatók számára.

A könyvben a bukaresti kettős küldetés részleteit Bánffy életrajzának kontextusában ismerteti az irodalomtörténész. Ki hatalmazta fel Bánffy Miklóst, hogy tárgyalást folytasson a románokkal? Akkoriban két politikai vonal érvényesült egymással párhuzamosan, az egyik Bethlen István, a másik Teleki Pál nevéhez köthető. Bánffy mindig is „különutasként”, saját elképzelései szerint politizált, inkább Bethlen követője volt. Heroikus megbízatását Kállay Miklóson keresztül tőle kapta – magyarázta a szerző.

A gróf 1943 júniusában, Budapesten ül vonatra, hogy a parasztpárti  Iuliu Maniuval tárgyaljon, akivel egyébként jól ismerték egymást. Azt szerette volna elérni, hogy Magyarország és Románia közösen lépjenek ki a második világháborúból, hogy ezáltal Erdély mentesüljön a háború pusztításai alól. Az ötlet eleve kudarcra volt ítélve, hiszen Románia akkor már megegyezett a szovjetekkel, de egy olyan próbálkozás volt a megegyezésre és a közös érdekérvényesítésre, mely tanulságként szolgálhat a mai diplomácia számára.

Az utókor tartozott az Erdély érdekeit mindig szem előtt tartó Bánffy Miklósnak annyival, hogy pályaképét a teljességében feltárja. Ezt szolgálja Csapody Miklós kötete.

 

Vita Sándor: Erdélyi gazdaság – erdélyi politika 

Az erdélyi közgazdász folyóiratokban, újságokban, különböző kiadványokban megjelent írásait Sárándi Tamás rendezte kötetbe. Két évvel ezelőtt jelent meg a Vita Sándor munkásságát bemutató első kötet, a mostani annak folytatása/kiegészítése. Olyan írásokat is tartalmaz, amelyek mindeddig nem jelentek meg nyomtatásban, például az 1945-46-ban keletkezett, az akkor még készülőfélben lévő békeszerződéshez kapcsolódó, kiadatlan előterjesztéseit is tartalmazza.

Sárándi Tamás Vita Sándorról elmondta, először banktisztviselőként dolgozott Kolozsváron, majd szövetkezeti tisztségviselő, később parlamenti képviselő volt. A Hitel szerkesztőjeként számos cikket írt Erdély gazdasági helyzetéről, Székelyföld önellátásának, iparosításának megszervezéséről. Az utókor elsősorban zsidómentő tevékenysége miatt emlékezik Vitára, neki köszönhetően 70 zsidó család – mintegy 200 személy – menekült meg.

Ezzel kapcsolatosan Sárándi elmondta, Vita írásaiban korlátozott módon, de jelen van a gazdasági alapú antiszemitizmus. Határozott véleménye volt a zsidókérdésről, az erdélyi magyarokkal konkuráló nemzetépítőkként tekintett rájuk. Egyetértett azzal, hogy foglalkozni kell a zsidókérdéssel, de elhurcolásukat, megsemmisítésüket nem támogatta.

Vita írásaiban a népszolgálatot szorgalmazta, amelyen a parasztcsaládok tehetséges gyermekeinek kiemelését és közösségi vezetőkké való nevelését értette. Fontosnak tartotta a párhuzamos társadalmak (egyházi, kulturális, gazdasági élet) összefogását, a népközösségi eszmét, és azt, hogy a földtulajdonoknak a közösség javát kell szolgálniuk. Erdély önfenntartását azért tartotta szükségesnek, hogy az erdélyi magyarok ne függjenek a román államtól.

Írásai alapján egy konzervatív, jobboldali politikus képe körvonalazódik – összegzett Sárándi Tamás.

 

Sztranyiczki Gábor: Párbeszéd másmagammal 

Sztranyiczki Gábor filozófus, filozófiai szakíró, egyetemi professzor önéletrajzi kötetét O. Bogáthy Zoltán, a temesvári Nyugati Egyetem professzora mutatta be, aki elsősorban a jelen lévő szerzővel, egykori tanárával kapcsolatos személyes élményeit, meglátásait ismertette. Különleges emberként írta le Sztranyiczkit, aki sohasem fogadta el a világtalanok életére jellemző másodrangúságot. Sajátos képességet fejlesztett ki: bár fél nap alatt elsajátította a Braille-írást, soha  nem alkalmazta, inkább észben tartja az információkat.

Bogáthy szerint a filozófus első kötete nem kapott kellő figyelmet, pedig fontossága abban áll, hogy a szerzőnek volt bátorsága szembemenni a hegeli dialektikával. Egyetemi tanárként is 35 éven át mellőzték, csak 48 éves korára és hat kötet megjelenése után válhatott lektorrá. Mellőzöttsége okán „gyémánttá csiszolódott” – fogalmazott Bogáthy. A mostani kötet alcímének meghatározása szerint „filozófiai tetemrehívás”, amelyben „az én egyidejűleg alanya is és tárgya is önmagának” – egy olyan kor felidézése, amelyre visszatekintve egy ilyen szembesülésnek különös jelentősége is van. 

Mindhárom kötet megtalálható az Idea könyvesboltjában is, amennyiben valamelyik felkeltette a tisztelt olvasó érdeklődését.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!
Főtér

Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!

Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott
Krónika

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Megvan a külföldi voksolás végeredménye, Călin Georgescu a diaszpórában is mindenkit lepipált
Krónika

Megvan a külföldi voksolás végeredménye, Călin Georgescu a diaszpórában is mindenkit lepipált

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a külföldi szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak
Székelyhon

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak

Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.

// még több főtér.ro
„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...
2024. november 22., péntek

„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...

...nagy a magyar-román diplomáciai erőfeszítés a teljeskörű schengeni csatlakozás irányába, nem kis eredménnyel. Egy Bihar megyei férfit gyanúsítanak illegális migránsok szervezett szállításával. Az amerikai vízummentesség után jöhet a kínai.

„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...
2024. november 22., péntek

„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...

...nagy a magyar-román diplomáciai erőfeszítés a teljeskörű schengeni csatlakozás irányába, nem kis eredménnyel. Egy Bihar megyei férfit gyanúsítanak illegális migránsok szervezett szállításával. Az amerikai vízummentesség után jöhet a kínai.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS