// 2025. október 15., szerda // Teréz
mint a filmekben

Egy elítélt meghekkelte a börtön informatikai rendszerét és csökkentette büntetésének idejét…

// HIRDETÉS

… egy nackós szenátor nagyon elszabadult a plénum előtt… és miután a PSD törölte a „progresszív” kifejezést az alapszabályzatból, Grindeanu elnök úr elutazik egy európai progresszív szockó találkozóra.

Egy elítélt meghekkelte a börtön informatikai rendszerét és csökkentette büntetésének idejét

Ilyen sztorikat általában filmekben szoktunk látni. De ez most a valóság. A Târgu Jiu-i börtönben történt, hogy egy informatikai bűncselekményekért elítélt férfiú betegeskedni kezdett. Na nem baj, szépen elküldték kezelésre a dési börtönkórházba. Ott szépen meggyógyult, de közben mást is csinált. Megleste például az egyik börtönőr felhasználónevét és jelszavát, akinek admin rangja van az országos büntetés-végrehajtó informatikai rendszerében.

Na és amikor visszatért a böribe, kapta magát, a meglesett adatokkal ügyesen belépett a rendszerbe, mégpedig egy információs panelen keresztül, ahol a büntetések idejét lehet ellenőrizni. És onnan nem volt megállás: a férfiú első lépésként megnézett pár pornóoldalt, aztán csökkentette a saját büntetésének idejét, és ha már bejárása volt, kicsit vásárolt is online (méghozzá úgy, hogy az összegeket nem a saját számlájáról vonta le), utalgatott a haveroknak is és végül, mivel nem rossz fiú ő, a cellatársainak is csökkentette a büntetésidejét.

// HIRDETÉS

A hecc jó, lehet is nevetni, de a börtön egyik gazdasági alkalmazottjának feltűnt, hogy az elítéltek vásárolnak, de nem fogy a pénzük. Az illető szólt a feletteseknek, azok körülszaglásztak a derék elítélt cellatáján és a haverok beköpték, mert attól féltek, hogy megbüntetik őket, ha nem működnek együtt.

A hab a tortán az, hogy az informatikai zseni nagyon közel volt már ahhoz, hogy feltételesen szabadlábra helyezzék. Így viszont annak ellenére további büntetésre számíthat, hogy be is vallotta tettét. Elképzelhető, hogy túl nagy volt a kísértés, no meg a szakmai kihívás. Mert ilyet azért kevesen tudnak csinálni.

Egy nackós szenátor elszabadult a plénum előtt és úgy viselkedett, mint egy kerge birka

Ninel Peia úrról rég nem hallottunk. (Régebb jó párszor hallatta a hangját, lásd például itt meg itt) Már azt hittük, teljesen eltűnt a mioritikus politikai rétről és elment, mondjuk ürgepásztornak, de tessék, nem ment el, csak jó időre várt.

Az a baj ezekkel a ninelpeiákkal, hogy egy idő után nem bírják a hallgatást, megszólalnak és onnan kész, olyan, mintha egy kerge birkát nézne az ember.

Most épp az történt, hogy az AUR nevű nackópárt benyújtott egy törvénytervezetet, amelynek lényege, hogy minden pornográf internetes tartalmat blokkolni köteles a szolgáltató, továbbá csak az nézhet ilyen tartalmakat, aki szépen kérvényt küld a szolgáltatónak, hogy ő igenis nagykorú – amihez, ugye, meg kell adni a személyi adatokat.

A tervezetet visszadobták: a 118 jelenlevő szenátor közül 45-en igennel, 72-en nemmel szavaztak, egy szenátor tartózkodott.

Na de nem is ez a lényeg, hanem hogy ki miképpen reagált a szenátusi vitán. Mondjuk, az az USR-s szenátor hölgy, aki elmondta a véleményét a tervezetről, ő se a legélesebb kés a fiókban, ugyanis azzal érvelt, hogy persze, mert az AUR meg a többi nackópárt a szexi tartalmakat Călin Georgescu-beszédekre akarja lecserélni. Ennél hülyébb érvet azért nehéz találni.

De volt még diló érve a hölgynek, ugyanis amolyan költői kérdés formájában felvetette, hogy nekik (mármint a normális, európai pártoknak) vajon miért nem jutott eszükbe, hogy letiltsák és engedélyhez kössék az összes nackópártos aberrációt… hiába na, az USR-s hölgy is eljárhatna pár vitaklubra.

Na de ez mind semmi ahhoz képest, amivel Ninel Peia úr előrukkolt. Jobb helyen ilyenkor elpirul a függöny is. Mert Peia úr azt találta válaszolni az USR-s hölgynek, hogy persze, ha valaki nem sorosista, az azonnal oroszpárti, ha pedig nem csókolgatja Ursula asszony ölét, az szélsőséges. Továbbá, az USR-s hölgy anyukája valószínűleg túl sok paracetamolt szedett, amikor a hölggyel áldott állapotban volt. (Ugye, egyes tanulmányok szerint a terhesség idején szedett túlzott mennyiségű paracetamol károsan befolyásolhatja a magzat agyának fejlődését.)

Bumm! Ekkora tahóságot rég nem mondott politikus a plénum előtt. A bunkóságnak is vannak szintjei. Peia úr pedig a legmélyebb szinten csücsül.

Miután a PSD törölte a „progresszív” kifejezést az alapszabályzatból, Grindeanu elnök úr elutazik egy európai progresszív szockó találkozóra

Ez se vicc: alig pár nap telt el azóta, hogy Sorin Grindeanu úr (tudják, aki allergiás a székely himnuszra), a PSD ideiglenes elnöke azt javasolta, távolítsák el a PSD alapszabályzatából a „progresszív” kifejezést. Mert hogy a szó már nem azt jelenti, amit annak idején, 2000-ben jelentett, amikor beleírták a statútumba. Helyette viszont a következő szép kifejezések kerülnek a sarkalatos dokumentumba: „a román nép demokratikus, nemzeti, vallási, hagyományos és kulturális értékei”.

Oké, eddig szép és jó és nemzeti és egységes és oszthatatlan és minden hasonló. De mire jó ez? Hát arra, hogy az AUR szavazóinak egy részét visszatérítsék a szociáldemokrata párt felé. Magyarán, a PSD AUR-osodni akar. Szép, mi?

Igen ám, de ez a nagy nemzeti kardcsörtetés csak addig tart, amíg be nem ugrik valami jó kis utazás meg kapcsolatépítés. Az Európai Szocialisták Pártja (PES) szervezett egy konferenciát Amszterdamban, amelynek témája a progresszív mobilizáció. Az ember azt várná, hogy a progresszivizmus elől ördögként menekülő peszedisták sikoltozva utasítják vissza így ilyen fujj, de minden rosszal megtömött konferencián való részvételt.

De nem: Sorin Grindeanu peszedista, antiprogresszív, nagynemzeti, himnuszallergiás ideiglenes pártelnök úr örömmel részt vesz a konferencián, sőt, beszédet is fog tartani a progresszív mobilizációval kapcsolatban.

Cuki, nem?

// HIRDETÉS
Különvélemény

A kamaszkor nem patológia, de a diákok mentális egészsége sem játék

Sánta Miriám

Mennyiben romlott ténylegesen a romániai iskolások mentális állapota? És mi az, amire tényleg fokozottan érdemes odafigyelni, mert korunk egyik legnagyobb általános kihívása?

A politikus, az esze, a paradicsom és az avokádó

Szántai János

Az ember olvassa a híreket, aztán hirtelen úgy érzi, most azonnal mindent abba kéne hagyni… vagy fizetni havi 15 000 lejt egy politikusnak csak azért, hogy többet a büdös életben ne politizáljon.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Továbbra is trollkodunk – de tudunk-e röhögni is magunkon? 2. rész

Fall Sándor

Pamfletünk előző részében a facebookos tartalomtrollok öt kategóriáját vettük sorra, a második, befejező részben öt másik jellegzetes típust nézünk meg közelebbről.

Amikor az erőszak és szenvedés újratermeli önmagát, kell valaki, aki feláll és megtöri

Sánta Miriám

Sok millió kelet-európai dolgozik nyugat-európai országokban, ahol kizsákmányolják őket. Ugyanezek az emberek más lelki csomagokat is cipelnek magukkal. Lina Vdovîi moldovai, jelenleg Kolozsváron élő filmrendező dokumentumfilmje pontos látlelet erről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A kék sarokban: Krasznahorkai László! A piros sarokban: Mircea Cărtărescu!
Főtér

A kék sarokban: Krasznahorkai László! A piros sarokban: Mircea Cărtărescu!

Nem értem, miért kell a Nobel-díjból román–magyar kérdést csinálni. Az elegancia hiányát sem igazán értem, mármint a „vesztes” részéről.

Ilyen is van: gőzerővel épülnek az autópályák Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban
Krónika

Ilyen is van: gőzerővel épülnek az autópályák Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban

Jó iramban haladnak a kivitelezők azon autópálya-szakaszokon, amelyeken sokszor több éves huzavona után végre megkezdődhetett a munka.

Az erdélyi magyar közösség jelentős része maradna képviselet nélkül, ha csökkentenék a parlamenti képviselők számát – hírmix
Főtér

Az erdélyi magyar közösség jelentős része maradna képviselet nélkül, ha csökkentenék a parlamenti képviselők számát – hírmix

További híreink: az árvizek ellen kitett homokzsákokat is képesek voltak valakik ellopni. Törvényjavaslatot nyújtottak be a kényszerházasságok szankcionálásáról.

Amikor az adóhatóság is arra kér, ne utaljunk pénzt
Székelyhon

Amikor az adóhatóság is arra kér, ne utaljunk pénzt

Az adóhatóság nevében küldött újabb hamis e-mailekre figyelmeztetett hétfői közleményében az Országos Adóhatóság (ANAF).

Legolcsóbb áram: engedtek a nagy szolgáltatók, kivéve egyet
Krónika

Legolcsóbb áram: engedtek a nagy szolgáltatók, kivéve egyet

Jelentős változások történtek a legolcsóbb áramot kínáló romániai energiaszolgáltatók toplistáján az államilag fenntartott árkorlátozás kivezetése, az árliberalizáció július elsejei bevezetése óta eltelt bő három hónapban.

Égett szagot éreztek a rendőrautóban, megdöbbentő, hogy mi volt az ajtóba rejtve – videóval
Székelyhon

Égett szagot éreztek a rendőrautóban, megdöbbentő, hogy mi volt az ajtóba rejtve – videóval

Égettműanyag-szagot érzett a rendőrautóban a járőregység, és amikor ki akartak szállni a szolgálati Polóból, beragadt a központi zár. Amit pedig ezután tapasztaltak, elmenne egy bohózatba is – szellőztette meg a sztorit az Europol szakszervezet.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A kamaszkor nem patológia, de a diákok mentális egészsége sem játék

Sánta Miriám

Mennyiben romlott ténylegesen a romániai iskolások mentális állapota? És mi az, amire tényleg fokozottan érdemes odafigyelni, mert korunk egyik legnagyobb általános kihívása?

A politikus, az esze, a paradicsom és az avokádó

Szántai János

Az ember olvassa a híreket, aztán hirtelen úgy érzi, most azonnal mindent abba kéne hagyni… vagy fizetni havi 15 000 lejt egy politikusnak csak azért, hogy többet a büdös életben ne politizáljon.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Továbbra is trollkodunk – de tudunk-e röhögni is magunkon? 2. rész

Fall Sándor

Pamfletünk előző részében a facebookos tartalomtrollok öt kategóriáját vettük sorra, a második, befejező részben öt másik jellegzetes típust nézünk meg közelebbről.

Amikor az erőszak és szenvedés újratermeli önmagát, kell valaki, aki feláll és megtöri

Sánta Miriám

Sok millió kelet-európai dolgozik nyugat-európai országokban, ahol kizsákmányolják őket. Ugyanezek az emberek más lelki csomagokat is cipelnek magukkal. Lina Vdovîi moldovai, jelenleg Kolozsváron élő filmrendező dokumentumfilmje pontos látlelet erről.

// HIRDETÉS