// 2026. június 24., szerda // Iván

A focivébé leghálószaggatóbb fordulatai

// HIRDETÉS

A 2018-as foci-világbajnokság győztesei, vesztesei és tanulságai – mindent levonunk.

A legjobb csapat nyert 

A franciák minden meccset uraltak taktikailag, a legtöbb kiemelkedő egyéniség náluk játszott, Deschamps pedig kissé túl óvatosan, de a végeredmény szempontjából tökéletesen taktikázott. Nagy rizikót vállalt Rabiot, Martial, Coman vagy Lacazette kihagyásával, de az eredmény őt igazolta. #bajnokok

 

Németország bukása

Láttunk már – saját mércéjéhez képest – gyenge német csapatot, de az is elvergődött legalább a legjobb nyolcig. Gyengén játszó jó német csapatot viszont mindeddig soha. Joachim Löw rettenetesen mellényúlt a válogatásnál, ragaszkodott a saját kipróbált embereihez, akik közül többen (Boateng, Khedira, Özil) is látványosan rosszul fociztak. 

 

Özil és Gündogan pózolása Erdogan török elnökkel pedig olyan negatív médiakampányhoz vezetett, amelyet korábban csak az angol bulvársajtó követett el saját csapata ellen. A Mexikótól elszenvedett, elsősorban taktikai vereség padlóra küldte a csapat önbizalmát, és ezt Kroos utolsó másodperces győztes szabadrúgásgólja a svédek ellen sem hozta vissza. #unerklärlich

Horvátország felemelkedése

Szimpatikus, várakozásokon felül teljesítő kelet-európai / balkáni válogatott szinte minden nagy tornán akad, ám a Nagy Kaland általában legkésőbb az elődöntőben véget ér. Modricsék karnyújtásnyira kerültek a Világkupától, amire Csehszlovákia 1962-es döntője óta nem volt példa: a futball középhatalmai jellemzően inkább Európa-bajnokságot tudnak nyerni (Szovjetunió 1960, Csehszlovákia 1976, Hollandia 1988, Dánia 1992, Görögország 2004, Portugália 2016). 

 

A horvátok meccsei a Bruce Willis-filmeket idézték: négyszer jöttek vissza vesztes helyzetből az egyenes kieséses szakaszon, ötödször, plusz 90 perccel a lábukban már nem sikerült feltámadni. #diehard 

 

Anglia szakított a hagyományaival

Anglia háromvédős rendszerben játszott. Angliától senki semmit nem várt. Anglia 11-es párbajt nyert. Anglia bejutott az elődöntőbe. Az angol szurkolók és sajtó sikerként ünneplik a negyedik helyet. Kane gólkirály lett. Mindezt egy olyan edzővel, akinek eddigi legjobb eredménye a Premier League 12. helye volt, de mellényével divatikon lett. #Southgate  

A spanyol dominóeffektus

Ki olyan hülye szövetségi kapitány, aki néhány nappal a szerződése meghosszabbítása után, főnökei tudta nélkül leül tárgyalni és megegyezik a Real Madriddal? Ki olyan keményfejű elnök, aki ennek hírére két nappal az első vébémeccs előtt kirúgja az edzőt? Melyik csapat tekinti a futball céljának kizárólag a passzolást? Melyik az a bajnokesélyes csapat, amelyben a világ egyik legjobb kapusa négy meccsen csak egy lövést tud kivédeni? #Lopetegui

Neymar meggyűlölteti a brazil focit

A CR7 és Messi trónjára legjobb eséllyel pályázó világsztár fetrengéseivel, színészkedéseivel és öncélú játékával még a jogo bonito örök híveit is elfordította a brazil válogatottól. Az Aranylabdát elfelejtheti, és a Real is lemondott a megvásárlásáról. #Oscar

 

Berobbant a videobíró

Nagyon kellett már, és rengeteget javított a bíráskodás minőségén. Sem jogtalanul befújt büntető, sem lesgól nem volt ezen a világbajnokságon. A mindössze négy piros lap is annak köszönhető, hogy a visszanézés lehetőségétől rettegő hivatásos csonttörők visszafogták magukat. 

 

Messze nem tökéletes, mert az emberi tényezőt teljesen nem lehetett kiiktatni, főleg a kezezések megítélései voltak ellentmondásosak, de a FIFA végre rálépett a helyes útra. Várjuk a tökéletesítését. #VAR 

Az orosz biztonság a döntőben bukott meg 

Addig dicsérték a remek szervezést, a szigorú, de működő biztonsági intézkedéseket, amíg pont a finálét trollkodták meg az orosz állam punk kritikusai. #pussyriot

Szenegál a sárga lapok miatt esett ki

Először kellett alkalmazni a versenykiírás egyik olyan pontját, amelyet a legtöbb futballrajongó mindezidáig nem is ismert. Japán és Szenegál azonos pontszámmal, azonos gólkülönbséggel, azonos számú rúgott góllal és egymás elleni döntetlennel végzett a H csoportban, így a sportszerűség kritériuma döntötte el, hogy az ázsiai csapat jut tovább. 

 

A néha kaotikus, de rendkívül szórakoztató szenegáli csapat edzője, Aliou Cissé viszont igazi úriember módjára kezelte a helyzetet mondván, hogy tisztában voltak a szabályokkal, így maguknak köszönhetik a kiesést. #fairplay  

Ázsia túlszárnyalta Afrikát

Pont a japánok kevesebb sárgájának köszönhetően. Miközben Afrika egyelőre továbbra is csak játékosokat termel az európai kluboknak, infrastrukturális és vezetői hiányosságai miatt csapatai egyre gyatrábban teljesítenek a vébén. Igaz, most legalább senki sem sztrájkolt az elmaradt prémiumért, és senkit se kellett hazazavarni. 

 

A kelet-ázsiai országok sokkal jobban értik a foci csapatjáték- és stratégiai jellegét, még a nagyon gyenge képességű játékosokból álló Szaúd-Arábia is tudott meccset nyerni. A japánok pedig a nyolcaddöntőben letolták a vébé legdrámaibb félidejét Belgium ellen. #banzai   

Jó helyre kerültek az egyéni díjak

A FIFA az elmúlt húsz évben sportot űzött abból, hogy még a döntő előtt megszavazzon egy olyan nagynevű játékost a vébé legjobbjának, aki aztán csődött mond a fináléban: 1998-ban Ronaldót, 2002 Kahnt, 2006-ban Zidane-t, 2014-ben Messit. Most is a vesztes oldalról került ki a győztes, de Modric tényleg teljes mértékben megérdemelte, játéka és vezéri képességei miatt egyaránt. A legjobb kapus (Courtois) és a legjobb fiatal játékos (Mbappé) díjával sem lehet vitatkozni. #MVP 

 

Az érem nélkül maradt érmes

Volt néhány nagy öntökönszúrás a vébén, de Nikola Kalinic mégis toronymagasan nyerte ezt a kategóriát. A Milan csatára sérülésre hivatkozva nem akart beállni a Nigéria elleni meccs utolsó négy percére, mire Zlatko Dalic szövetségi kapitány kitette a keretből, és mehetett haza. 

 

Nemcsak kimaradt a horvát diadalmenetből, de a szövetség vezetői szerint érmet is csak akkor kap, ha a csapat többi tagja megszavazza neki. A voksolás eredményéről még nem érkezett hír. #lúzer

Még többet kell várnunk a következőre

Mivel a következő tornát Katar vette kapta meg, ahol nyáron embertelen meleg van, a FIFA magasról tett az európai klubok érdekeire és a hagyományos versenynaptárra, és 2018. november 21–december 18. között rendezi meg a tornát. Mi pedig négy helyett négy és fél évet kell várjunk a focitörténelem első forraltboros világbajnokságára. #pénzbeszél 

 

A Főtér.ro álomcsapata:

Courtois (belga) – Trippier (angol), Varane (francia), Godín (uruguayi), Vida (horvát) – Modric (horvát), Kanté (francia), Coutinho (brazil) – Mbappé (francia), Griezmann (francia), Inui (japán). Edző: Didier Deschamps (francia).

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke
Székelyhon

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Székelyhon

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS