Nagyvárad közúti infrastruktúrája látványos fejlődésen ment át az elmúlt évek során: azon kevés romániai városok közé tartozik, mely elsőként vezette ki – majdnem teljes egészében – a teherforgalmat a városból, a körgyűrűként emlegetett terelőútja mellé egy „belső körgyűrűt” is épített, mely révén a Kolozsvár felől érkezők a belvárost elkerülve hajthatnak rá a Szatmárnémeti felé tartó főútra.
Ha minden jól alakul, 2023-ig a partiumi városnak
Olvasson még:
- Székelyföldi községből indult, a legnagyobb elektronikus zenei fesztiválok színpadáig jutott – Nick Havsen DJ-producerrel beszélgettünk
- Magyargyűlölet a lelátókon, cirkusz a parlamentben, belenéztünk a kormányfő pénztárcájába – napi hírmix
- A könyvek megtalálják olvasóikat – beszélgetés Papp Ildikóval, az Idea Könyvtér mindenesével
immáron az észak-erdélyi (A3) autópályához kapcsolódó gyorsforgalmi útja is lesz.
Az erről szóló megbízatási szerződést most írta alá Cătălin Drulă szállításügyi miniszter és az osztrák kivitelező cég, a közép-európai építőiparban, így Romániában is jól ismert Strabag képviselőjével.
Az 542 milliós lejes, EU-s finanszírozású szerződés szerint a tervezés hat hónapot vesz igénybe, a kivitelezésre pedig 24 hónapot szánnak. A Strabag azt ígérte, hogy a szerződésben foglalt 2023-as határidő előtt megépíti a 19 kilométeres gyorsforgalmi utat (valójában csak 13 kilométer számít a szó szoros értelemben vett gyorsforgalmi útnak, 6 kilométer négysávos főútnak minősül majd).
Nyomvonala a körgyűrűnél kezdődik, a határ felé tartó borsi út érintésével, illetve Biharpüspöki és Bihar elkerülésével halad majd az A3-as autópálya irányába. Három csomóponttal, 12 híddal, passzázzsal és viadukttal fog rendelkezni.
Már csak arra lenne a szükség, hogy az A3-as autópálya Bihar megyei szakaszai vezessenek is valamerre, mert a 2020-ban átadott Bihar és Bors közötti 5,35 km jelenleg „csak” a magyarországi M4-eshez kapcsolódik.