Miközben sok esetben évtizedek óta húzódik a kommunizmus idején államosításnak nevezett nyílt színi rablás során a magyar egyházaktól, intézményektől és magánszemélyektől elorzott ingatlanok ügye, most mégis örülhetünk: a restitúciós bizottság visszaszolgáltatott egy patinás, több száz éves nagyenyedi épületet az Erdélyi Református Egyházkerületnek.
A Bethlen- avagy Fejedelmi kastélyként ismert, több mint 400 éves épületről van szó,
amelyben korábban a Bethlen-kollégium is működött.
Olvasson még:
- A könyvek megtalálják olvasóikat – beszélgetés Papp Ildikóval, az Idea Könyvtér mindenesével
- Magyargyűlölet a lelátókon, cirkusz a parlamentben, belenéztünk a kormányfő pénztárcájába – napi hírmix
- A hős amerikaiak és a tudjukmilyen németek – megjelent egy megmagyarázhatatlan könyv a második világháborúról
A hírt maga a város polgármestere, Oana Badea jelentette be, aki szerint 15 éve húzódó restitúciós eljárás végére tett pontot egy bírósági döntés.
A gond csak az, hogy az ingatlanban jelenleg a Nagyenyedi Történelmi Múzeum működik. A polgármesternő közölte, nem szeretnék kiköltöztetni onnan, ezért már meg is kereste a református egyházkerület illetékeseit,
hogy szeretnék továbbra is az ingatlanban működtetni a múzeumot.
Ennek nyomán természetesen az önkormányzatnak bérleti díjat kell majd fizetnie a református püspökségnek, ha az beleegyezik a múzeum maradásába.
Ez az utolsó, a nagyenyedi várban álló épület, amelyet visszaszolgáltattak jogos tulajdonosának.
A döntés nyomán várhatóan előbb-utóbb a felújítása is elkezdődhet.
A Bethlen-kastély fejedelmi kastély funkcióját töltötte be az Erdélyi Fejedelemség idején. A várfal északi részén áll, korábban a Bethlen Gábor Kollégium tulajdona volt, a kollégium Nagyenyedre költözésekor ebben az épületben folyt a tanítás.
A földszinti termeket volt, amikor istállónak használták, de a fejedelmi időkben konyha lehetett. Békeidőben a kastély földszintjét kollégiumi tornateremmé alakították át.