Tavaly történt, hogy a kolozsvári polgármesteri hivatal nagyot lépett előre a civilizációs fejlődés útján, és kinyilatkoztatta: sétálóövezetté kívánja alakítani a Farkas utcát és környékét, miáltal a kincses város történelmi központja köszönő viszonyba kerül a normalitással. Ki is írtak egy tervpályázatot, amelyet a Mossfern tervezőiroda nyert meg. A Mossfern képviselőjével, Macalik Arnold műépítésszel készített anyagunkat itt olvashatják.
Olvasson még:
- Hétfői hírmix: A galaciak esete a trianoni megemlékezéssel, parkolóházból esett ki a medve, az elnök felesége ékszert reklámoz
- Hogyan lehet lapot készíteni kamaszoknak a TikTok korában? – Interjú Farkas Kingával, a Cimbora főszerkesztőjével
- „Bizonyos értelemben az iskola egy gyerekmegőrző lett” – interjú Bak Márta pedagógussal
Amint a név is sejteti, a Szentegyház utca nyugati részén (a Fő tér és a Bolyai utca között) álló épületek teljesen egyformák, vagyis tükörképei egymásnak. Az Erdélyi Római Katolikus Sátus birtokában levő neobarokk palotákat a 19. század végén kezdték építeni, Alpár Ignác tervei alapján.
Ehhez képest az az újdonság, hogy a polgármesteri hivatal két legyet akar ütni egy csapással, és a korábbi tervekhez hozzácsatolja a Tükör utcaként is ismert Szentegyház utca sétálóövezetté való átalakítását is. Ez egyben azt is jelenti, hogy még 81 központi utcai parkolóhely megy a levesbe, vagyis a tisztelt autósok nem hagyhatják autójukat pont azelőtt a bolt előtt, ahova be akarnak menni. Tisztelet a kivételnek, természetesen.
Az újabb, 75 ezer lej értékű projektet szintén a Mossfern tervezőiroda kapta meg, ami logikusnak tűnik, ha egyszer ők foglalkoznak a Farkas utca és környéke átalakításával is. A technikai terveknek idén decemberre kell elkészülniük, a konkrét kivitelezés becsült ideje pedig hét hónap a Szentegyház, húsz hónap a Farkas utca és környéke esetén.
A polgármesteri hivatal képviselői szerint ezzel a lépéssel a kolozsvári emberek fontos kívánsága teljesül. Főleg, ha sikerül európai pénzeket szerezni az immár két sétálóövezetre bővült projekt kivitelezésére.
A képen megfigyelhető, hogy a zászlóktól, egyéb díszektől eltekintve a két épülethomlokzat „egymás tükrébe néz”.
Aminek örülni lehet majd (ha minden a tervek szerint alakul): 81 parkoló eltűnik, helyette viszont lesz osztott tér (shared space, vagyis a gyalogosok és járművesek egymás társaságában közlekednek majd, remélhetőleg békésen), továbbá 20 darab fa, ami valóban nóvum, tekintettel arra, hogy most egy sincs.
És hogy mennyibe kerül az egész? A polgármesteri hivatal szerint tokkal-vonóval 6,4 millió lejbe. Hát, szurkoljunk, főleg azért, hogy a munka ne a szokásos mioritikus ütemben zajlódjék.