Például ahelyett, hogy „nem raboljuk ki a hazát”.
Újra előhúzták a naftalinból a 90-es években keringő nacionalista és idegengyűlölő kliséket. És remekül bejöttek a választási kampányban. Újra az idegenek a hibásak, el akarják orozni az országunkat, mi pedig holmi sorsüldözött szerencsétlenek vagyunk. Senkit sem zavar, hogy a mieink halálra lopták magukat. Hiszen
A 90-es években teli torokkal üvöltözték, hogy „nem adjuk a hazát”, és meglehetősen sokan meggyőződéssel tették. Az emberek hitték, hogy jó dolog a „belügyekbe be nem avatkozás” ceauşiszta szlogenje, és tiszta szívből gyűlölték a külföldi befektetőket. Mint ahogy – a Vatra Românească, a România Mare és Europa folyóiratok vagy Vadim Tudor beszédei hatására – tiszta szívből gyűlölték az „Erdélyünkre ácsingózó magyarokat”. A bányászok, amikor lerohanták Bukarestet, szintén azt üvöltözték, hogy „nem adjuk a hazát!” és „halál az értelmiségiekre!”. Ami számukra egy és ugyanaz volt, hiszen az értelmiségieket „külföldről fizették” a parasztpártiak és liberálisok székházaiban fénymásolt pénzzel. A kommunista propaganda hatékony volt: sok honfitársunk agymosott volt. A Ceauşescu által hirdetett nemzeti-kommunizmus éreztette hatását: a külföldi ellenség volt, nekünk, románoknak pedig szegényeknek és becsületeseknek kellett maradnunk, méltósággal kellett védelmeznünk szükségleteinket és nemzetségünket, de semmiképpen sem volt szabad engednünk a pogány senkiháziaknak. Mi – nem igaz? – védelmeztük a kereszténységet, pajzs voltunk az inváziókkal szemben, miközben a nyugatiak kastélyokat és katedrálisokat építgettek. És most a nyugatiak ahelyett, hogy hálásak lennének és segélyeket küldenének és befogadnának minket az EU-ba, a NATO-ba és általában véve megvédenének és megóvnának bennünket (mert elég betegesek voltunk kiskorunkban), nos, a nyugatiak fel akarják vásárolni az iparunkat, a mezőgazdaságunkat, szocialista boltjainkat és civilizációból leckéztetnek minket. Nem! Mi nem adjuk a hazát!
Ezt tanították nekik, verték bele a fejükbe, így indoktrinálta őket a kommunista propaganda (mely a 90-es években is meglehetősen virgonc volt). Most, 20 évvel később is még elég sokan gondolkodnak így. Időközben Románia óriásit változott, az embereknek volt alkalmuk a saját szemükkel látni, hogy a külföldi befektetők munkahelyeket hoztak létre, talpra állították a kommunizmus által lepusztított gyárakat (melyeket „darabonként” lopkodtak szét a mi románocskáink a privatizációig), alkalmuk volt legalább a szomszédos országokig eljutni és láthatták, hogy a külföldiek – a magyarokat beleértve – nem állnak egész nap kirántott karddal, készen arra, hogy fejét vegyék a mioritikus juhászoknak. Hála istennek, a románoknak elég idejük és elég alkalmuk volt az elmúlt húsz évben ráébredni, hogy társadalmunk civilizálódott, a külföldieknek is hála.
Úgy tűnhet, hogy sok polgártársunk leragadt a felelőtlen és ostoba politikusok által most újra felszínre hozott régi sztereotípiáknál. Felelőtlenek, mert a nacionalizmus és az idegengyűlölet, ha egyszer felpiszkálták őket, tovagördülnek és semmi jóra nem vezetnek. Ostobák, mert az állami tisztségekben ülők, a képviselők és a szenátorok között elég sokaknak nem jut jobb az eszükbe: hogy az idegenek rosszat akarnak nekünk és a hazácskát meg kell „védeni”. Így hát megint teli torokból üvöltözik – propagadista-csapatok, obskúrus vagy látható honlapok, a Facebookon minden alaptalan zagyvaságot megjelenítő (és megosztó) balekok segítségével –, hogy „nem adjuk a hazát”.
Ez a dráma.
Vadrománocskáinknak semmilyen gondot nem okozott, hogy továbbra is olyanokat válasszanak meg polgármesternek vagy parlamenti képviselőnek, akiknek büntetőítéletük van. Románocskáink hozzászoktak a kisebb-nagyobb lopkodásokhoz: sokak számára elfogadható, ha egy polgármester, mondjuk, miután lerakta az aszfaltot és behúzta a gázt a városba, kiveszi a maga részét, hisz emberek vagyunk, nem? „Mert mi, te nem ezt tennéd a helyében?”. Egy olyan országban, ahol a kiskorrupció széles körű gyakorlat (mert „kenni” kell a gépezetet, ezért aztán osztogatod a kenőpénzt a közigazgatásban, az iskolában, a városházán, az orvosnál és így tovább), a nagykorrupció a társadalom jelentős részét nem érdekli. Elég sokan hajlandók megszavazni egy tetten ért plagizálót, de „büszke románok”.
Ez a velünk kitoló külföldiekről és a kormányokat az ujja köré csavargató Sorosról szóló egész történet olyan politikai mocsarat alakíthat ki, ahonnan nehezen tudunk majd kivergődni: a primitív nacionalizmus, a bezárkózás és – végső soron –
Egyáltalán nem kellene boldoggá tennie, hogy nem vagyunk egyedül a világon. Hiszen a Brexit egy odavalósi nagypofájú – Nigel Farage – demagógiájának és politikai primitívségének eredménye, aki a románokat és a bolgárokat változtatta Nagy-Britannia első számú közellenségévé. Trumpot pedig azon ígéretei miatt is választották meg, hogy kirúgja az országból a bevándorlókat és „again” naggyá teszi Amerikát. Az ilyenfajta alakok olyan frusztráltak, akik akkora hazugságot mondanak az embereknek, mint egy ház, és újraaktiválják a félelmeiket (elsősorban a „másik törzzsel” szembeni félelmet): a mai összekapcsolt és globalizált világban már egyetlen ország – egyetlen egy sem – maradhat elszigetelve. Az az elképzelés, hogy veszélyes illúzió az az elképzelés, hogy méltóságteljesen ücsöröghetsz a saját portádon és eheted a saját kertedben nőtt zöld- és fokhagymát. Ez már nem lehetséges. Vagy igen: Észak-Koreában.
Így hát felmerül bennem a kérdés – hiszen nem látok más megoldást, nemcsak a korrupció, hanem a román politikában létező aljas ostobaság és felelőtlen propaganda leküzdésére sem –, hogy a fiatalok elég sokan elmennek szavazni ahhoz, hogy megválasszák a „saját” Romániájukat, azt az országot, ahol holnap élni szeretnének. Azok a fiatalok, akik több száz és ezer kattintással és tetszikkel jutalmazzák az interneten keringő legszebb gondolatokat és legjobb ügyeket, de akik a „politikától undorodva” általában nem szavaznak. Azokra kellene szavazniuk, akik másfajta politikát akarnak. Mert ha továbbra is ilyen frusztráltak jutnak hatalomra és maradnak ott, akik lopnak és a külföldiek között keresik a vétkeseket, akkor a kattintásokat és tetszikeléseket kedvelők hosszú távon ráfáznak: előbb-utóbb lámpaoltás lesz. Korlátozni fogják kattintási lehetőségeiket (Törökország ismerős nektek, kedves fiatalok?). A 90-es években azoknak, akik azt üvöltözték, hogy „nem adjuk a hazát”, volt még egy határozott meggyőződésük: hogy az internet veszélyt jelent a nemzetbiztonságra. A mostaniak ugyanolyanok, de aljasabbak.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.