Az elnök és a nép. Mármint az a nép, amelyik kimegy az utcára, ha rá akarnak lépni a tyúkszemére.
Bármennyire bírálnánk is az államfőt, vagy átkoznánk a magas szintű korrupciót, nem hasonlíthatjuk magunkat Klaus Iohannis hatékonyságához. Aki csodákra lenne képes, ha segítségére lenne a nép, no meg a még nem teljesen átpészédésített (PSD – Szociáldemokrata Párt – a szerk.) intézmények.
Klaus Iohannis január 18-án döntő módon sietett Románia segítségére: a kormány ülésén történt meglepő és dicséretes megjelenésével megakadályozta olyan sürgősségi rendeletek elfogadását, melyek
Este pedig több ezer fiatal tüntetett az ország nagyvárosaiban, akiket nem annyira a civil szervezetek vittek utcákra, akármennyire is dühöng Alina Mungiu Pippidi. És a pártok sem. Hanem sokkal inkább a lelkiismeret.
A román társadalom legtájékozottabb és dinamikusabb szegmensét képviselő tüntetőkből és a 2014-ben számos hazai és diaszpóra-beli fiatal szavazataival megválasztott elnökből álló páros Románia reményévé változott, mely meglehet, hogy az utolsó lesz, ha szertefoszlana.
A volt szekus oligarcha, Dan Voiculescu, más nevén Felix, vagy az országnak ezt az egészet kiötlő nem hivatalos kormányfője, Liviu Dragnea típusú veszélyes, jogerősen elítélt bűnözők kaptafájára és érdekére szabott rendeletek súlyos merényletet jelentenek a román jogállamiság ellen.
Elfogadásuk és egy esetleges amnesztia, amely megtisztítja „a mocsoktól az összes fontos ember erkölcsi bizonyítványát”, hogy Sabina Fatit idézzem, nemcsak a román börtönök kiürítését szolgálná, hanem és főleg a társadalom intoxikálását és automatikus ön-intoxikálását. Arról a társadalomról van szó, melynek a médián keresztül, szisztematikusan azt sugallják, hogy „emancipálódjon” egy valójában képzelt „rosszal” szemben, fogjon össze a korrupcióellenességgel szemben, mely állítólag a „diktatórikus” visszaélések strukturális (nem eseti) forrása volt. Băsescunak az igazságszolgáltatás felszabadítása érdekében történt démonizálása ezáltal zavartalanul folytatódott a DNA (Országos Korrupcióellenes Igazgatóság – a szerk.) démonizálásával. Márpedig a két rendelet nemcsak a DNA-nak mutatna fityiszt.
Hiszen végső soron
visszaélve a hatalommal, a Duna és a Kárpátok között évszázadokig uralkodó rezsimek gyászos szokását tartósítva. Ennek a folyamatos erőszaknak a kommunista rezsim idején jutottak el a csúcspontjára. Majd a rabul ejtett és a terror áldozatait sújtó Stockholm-szindrómában szenvedő társadalom 1989 után továbbra is szisztematikusan kitolt magával. Például azzal, hogy nem fogadta el a Temesvári Kiáltvány 8. Pontját, és ezáltal közvetve engedélyezte azt a büntethetetlenséget, amiben a nomenklatúra, a Securitate és a tisztjei részesültek.
Röviden, a PSD-s vezető és cinkosai közvetlen hasznára Liviu Dragnea irodájában megszületett rendeletek elfogadásával a társadalom olyan fészénés (FSN – Nemzeti Megmentési Front – a szerk.) restaurációt vállalna, mellyel a végtelenségig hagyná magát a szekus-nomenklaturista maffia második és harmadik nemzedéke által mérgezni, kirabolni és félrevezetni.
De vajon gyakorlatilag nem a választók adták beleegyezésüket a posztkommunista intoxikálás és rablás folytatódásához? Nem szerepelt az a múlt ősszel tartott választással létrehozott új többség mandátumában? Ezt a választást nagyrészt a betarthatatlan ígéreteknek, dezinformálásnak, nacionalista manipulálásnak és egy adag pofátlan demagógiának köszönhetően nyerték meg, melynek mértéke még egy nem-demokratikus választási harci módszerekhez szokott országra nézve is példátlan. Nem kevésbé igaz, sajnos, hogy
mely – íme – nyilvánvalóan ellentétes a román állam megreformálására, modernizálására és megerősítésére vonatkozó érdekükkel.
De mindebből annak kell következnie, hogy most passzívan végig kell nézniük azt, hogy bűnözők és kebelbarátaik megfojtják a demokráciát, az igazságot, az igazságosságot és a jogállamiságot? A legkevésbé sem. Erre akkor sem lehetne őket rákényszeríteni, ha nem választották volna meg megsemmisítő többséggel államfőnek Klaus Iohannist.
Az elítélt bűnözőkkel szemben, akiket nagyrészt az alacsony részvétel miatt választottak meg, az elnök legitimitása szilárd és vitathatatlan. Ismételten elkövetett hibáit elemezni és bírálni kellett, és kell majd továbbra is. De világos, hogy szerepe mostantól döntő lesz annak a kevés szabadságnak és vérszegény demokráciának a védelmét illetően, melynek a románok – még – örvendenek.
Az elnököt, aki nem kevésbé elszigetelt, mint Traian Băsescu is volt bizonyos időszakokban, továbbra is felfüggesztéssel fogják fenyegetni. Fokozódni fognak az államfővel szembeni médialincselési és a támogatóival szembeni rágalmazási kampányok. Egymást érik majd a Klaus Iohannisra és az őt ágyútűz alá nem vevő újságírókra vonatkozó összeesküvés-elméletek.
De ha az ország fiataljai mellette maradnak, és szükség esetén megmozdulnak annak a konfrontációnak az akut szakaszaiban, melyet az államfőnek mostantól teljes mértékben magára kell vállalnia, nyíltan és kibúvók nélkül a nagykorrupció képviselőinek szavazógépezetével szemben, akkor – talán – még van esély megmenteni a jogállamiságot, a jelenlegi szerencsétlen, újabban a Putyin-rezsimnek kedvező nemzetközi csillagzat ellenére.
Annak esélye, hogy Romániát meg lehet védeni belső és külső antidemokratikus ellenségeitől – természetesen – nagyobb lenne, ha a PNL-ből (Nemzeti Liberális Párt – a szerk.) és USR-ből (Mentsétek meg Romániát Szövetség – a szerk.) álló parlamenti ellenzék besegítene, a bírói szervezetek pedig nem kapitulálnak a törvényhozási többség előtt. Hiszen ezzel egy verhetetlen szövetség jönne létre annak megvédésére, amit a románok nehezen, harccal értek el az utóbbi évtizedekben.
Tehát le a kalappal azok előtt, akiknek az intelligenciájuk, az információik és a lelkiismeretük (vagy Iohannis, a DNA vezetője és a főügyész esetében a tisztségük) azt diktálta, hogy világosan és határozottan „nemet” mondjanak a korrupcióellenes harc kicsinálásának. De a legnehezebb csaták még csak most kezdődnek. És akár már az első sortűz előtt el is lehet bukni, ha a románok továbbra is nagylelkűen megtűrik a nép tévéken, a meghívottak és álelemzők – a nagy bűnözők seregeinek politikai és jogi védői – sűrű csapatain keresztül történő átverését. „Látunk benneteket”, skandálták a tüntetők. Dicsőség nekik. De sikerük annak köszönhető, hogy nem nagyon nézik azt, amit a Ghiţă-tévé nézőinek fel szoktak szolgálni.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.