Amit Dragnea és bandája tesz, államcsíny. Gengszterakció. Sőt, hadüzenet a népnek. Ez egyre meredekebb.
Valójában mi is történt 2017. január 31-én Bukarestben, azelőtt, hogy több ezer ember tüntetni kezdett a fagyos éjszakában? Mi a teendő? És mit mond és tesz, ha éppen nem hallgat, a nyugat?
Miként lehet minősíteni címzett, suttyomban, gazember módjára, az éjszaka kellős közepén beterjesztett ukázok napirendre tűzését, melyek elősegítik a lopást és megsemmisítik a polgárok törvény előtti egyenlőségét, lenullázva az alkotmányos rendet? Hogyan lehetne nevezni az ország lángra lobbantását az alapvetően igazságtalan sürgősségi rendeletek be nem jelentett, a román igazságszolgáltatás véleményét, az elnök és a civil társadalom akaratát, az ellenzék opcióját és – főleg – a románok nagy részének egyértelműen kifejezett óhaját semmibe vevő elfogadásával?
Ezeket a joggal visszaélő és önkényes lépéseket egyszerűen nemzetárulásnak lehet nevezni. Politikai gengszterségnek. Vagy államcsínynek. Melyet – emberemlékezet óta először – nem a hatalom ellenfelei, hanem a kormány követ el. Igaz, egy tolvajokból, semmirekellőkből és maffiózókból álló kormány. Íme, Európa politikai történelmében újabb figyelemre méltó román premiernek vagyunk a tanúi az eredeti antidemokrácia terén.
Mindezt még hadüzenetnek is lehet nevezni. Mely nemcsak az ellenzéknek és a kormánypártokra nem szavazó románoknak szól, hanem az igazságszolgáltatásnak, a hatalmi ágak szétválasztása elvének és – ezáltal – a jogállamnak és a társadalomnak is. Röviden, a román nemzet, az intézményi gerince, az értékei és ebből következően az EU és a NATO értékei elleni hadüzenetről van szó, melyek – ne feledjük – nemcsak kereskedelmi és katonai profilú szervezetek, hanem szabad és demokratikus nemzetekből álló axiologikus, büszke közösségek. De ki üzent hadat?
Nemcsak a kormányfő és a döntést a maga szemtelen módján, Dragnea PSD-s (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) elnök, valamint a szenátusi elnök és kabineten belüli szolgáik, a kérdéses rendeletek közvetlen haszonélvezői kimondott kérésére magára vállaló igazságügy-miniszter a felelős. Mely rendeletek többek között dekriminalizálják a hivatallal való visszaélést, szélesre tárva az ajtót a közpénz kiszipkázása előtt, és gyakorlatilag kinyírják a korrupcióellenes harcot.
Mindezek rekordgyorsasággal fosztották meg a kormányt a választás nyomán szerzett legitimitásától. Mostantól kezdve mindenki, polgárok és intézmények jogává és kötelességévé válik a polgári engedetlenség és a tiltakozás és az aljas rendelkezések végrehajtásának megtagadása. De nemcsak a kormány hibás.
A felelősség jelentős része a kormánypártokra, elsősorban a PSD-re, valamint e szervezet támogatóira hárul. Jó, ha ezek az emberek tudják, hogy mától kezdve – amennyiben nem határolódnak el egyértelműen a párt vezetőségétől és a „kormánynak” nevezett szervezett bűnözői csoporttól – azok cinkosaivá válnak, akiktől ennyire nehezükre esik megválni.
Márpedig sokuk számára még nem világos, hogy a PSD mostantól kezdve egészen a betiltásáig vagy az alapoktól történő megreformálásáig egy bűnözői csoport által foglyul ejtett, szélsőséges, antidemokratikus, eredeti céljaitól eltérített pártnak fog számítani. Ezek a bűnözők úgy döntöttek, hogy túszul ejtik az országot, tekintettel arra, hogy szétverték a demokráciáját, hogy megmentsék az oligarchiát az igazságszolgáltatástól, ezzel egyaránt elárulva a szociáldemokráciát, a törvény előtti egyenlőség szentségesen szent elvét, általában véve a románokat, mint ahogy nyugati szövetségeseiket is.
A demokrácia lebontása következtében sok tapasztalt román pillanatnyilag úgy érzi, hogy a múlt század 80-as évtized utolsó éveibe vetették vissza őket. Az 1989-es vérontástól eltekintve a 2017-es helyzetet elszomorítóbbnak tartom. Hiszen akkor egy bizonyosfajta szabadságot hozó korszak kezdődött, míg most a nemzet egy olyan ravatal előtt áll, melyen – lejáratva és meggyilkolva – a demokrácia fekszik kiterítve.
De vajon mit lehet még tenni? A döntő fontosságú következő tíz nap során minden eddiginél nagyobb szükség van eltökéltségre, határozottságra és egységre, általános szolidaritásra az oligarchikus diktatúrával szemben, mely a Florin Iordache által négy éven belül megszervezett második fekete kedden kezdődött el.
A békés tömegtüntetések, a sztrájk, az Alkotmánybírósághoz fordulás a CSM-n (Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács – a szerk.) vagy a nép ügyvédjén (ombudsman – a szerk.) keresztül és az ellenzéki pártok lemondása parlamenti mandátumaikról, amivel esetleg előrehozott választást lehetne kikényszeríteni, csak néhány lépés egy széles palettáról, mely a jogállamiság helyreállításához a románok rendelkezésére áll.
De más felelős tényezők felébresztésében most rendkívül fontos szerepe van az elnöknek, a tüntetések nyomásának és a segélykiáltásnak. Nevezetesen, a nemzeti és nemzetközi intézményekhez és hatóságokhoz kell fordulni. Semmit sem tűnik számomra siralmasabbnak, mint a nyugat-európai fórumok, valamint az európai szocialisták és liberálisok be nem avatkozása és látszólagos közömbössége.
Lengyelországtól, Csehországtól vagy Magyarországtól elszörnyedve, valamint a Trump-jelenség által lenyűgözötten és amnéziáig, bűnös közömbösségig, ha nem éppen Európa egy részének megtagadásáig rögeszméssé válva, mindnyájan
Hiszen a mindenfelé antidemokratikusan egyszerre meggyújtott populista tüzekre bedugták a fejüket a tél mocsarába, ahelyett, hogy locsolócsövet ragadtak volna.
Ezért aztán ezzel összefüggésben rendkívül üdvözlendőnek tartom Rebecca Harms zöld euroképviselő felhívását, aki véget vetett a nyugati közömbösségnek és a románok nevében Európa segítségét kérte. „Európa polgárai a korrupció ellen és a jogállamiság mellett tiltakoznak, és az EU figyelmére és segítségére van szükségük”, figyelmeztette, váratlanul, egy twitteres bejegyzésben az Európai Bizottság és az Európai Tanács vezetőit.
Felmerül a kérdés, hogy mit várhatunk utóbbi kettőtől? Felébredtek vajon? Miért kellett őket másnak felrázni? A „Grindragnea” bűnözői csoport milyen mértékben használta ki Európa eszének álmát, hogy megszülje a kormányzati szörnyet?
És egy utolsó kérdés. Megértették a románok, a tüntető fiatalokon túlmenően, hogy mi történt valójában? Hogy mit csinálnak az országgal? Hogy holmi eszetlen büntetőügyesek semmibe veszik Romániát? Hogy a börtöntől rettegve levegőbe röpítették a jogállamiság kezdeményeit, száműzve a gyászba borult nemzetet – akárcsak a bányászjárások alkalmával – Európából és a civilizált nemzetek családjából?
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.