Önt nem lőtték meg 1989 decemberében? A haja szála se görbült meg? Nem is vitték be a zsaruságra? Nem baj. Pár száz euró, és elintézzük.
A Forradalmárügyi Államtitkárság vezetői könnyedén osztogatták a „Meghatározó Szerepű Harcos” címeket, azok a városok pedig, ahol 1989. december 22-ig egyetlen lövés sem dördült el, bekerültek azon települések kategóriájába, ahol Nicolae Ceauşescu elmeneküléséig embereket gyilkoltak, sebesítettek meg vagy vettek őrizetbe.
290 személy kap törvénysértő módon 2.020 lejes „meghatározó szerepű harcosi” járadékot havonta, miután öt város, Déva, Buzău, Brăila, Târgovişte és Herkulesfürdő is bekerült azon települések kategóriájába, ahol emberek haltak meg 1989. december 22-ig, Nicolae Ceauşescu elmeneküléséig. Ezáltal az államot 12,8 millió lejes kár érte. De az ügyészek állítása szerint eddig összesen csaknem 3.505 olyan személy kapta meg a „forradalomban meghatározó szerepet játszó harcosi” címet, akik nem feleltek meg a törvényi feltételeknek.
Ezek a részletek a Főügyészség Bűnvádi és Kriminalisztikai Részlege (SUPC) ügyészeinek vizsgálatából derültek ki, akik csütörtök reggel hét személyt vettek őrizetbe ebben az ügyben. A bíróság közülük csak hat ellen rendelte el az előzetes letartóztatást, egy személy házi őrizetbe került. Az őrizetbe vettek között van a Forradalmárügyi Államtitkárság (SSPR) elemzőbizottságának több tagja.
Rácsok mögé került Adrian Sanda államtitkár, aki a bizottság elnöke is volt, Denisa Corina Tănase, a SSPR főtitkára és Cristina Valentina Cechi, a forradalmárügyi főosztály vezetője. Mindnyájukat négyrendbeli rendkívül súlyos következménnyel járó hivatali visszaéléssel és egyrendbeli hivatali visszaéléssel vádolják.
Ezen kívül őrizetbe került Mihail Valentin Gadină, a SSPR szakfelügyelője, Andreea Dragomir, az 1989. decemberi forradalmárokkal foglalkozó parlamenti bizottság (CPRD) alkalmazottja, a SSPR-ben és a CRPD-ben kapcsolatokkal rendelkező Gheorghe Neagu és Ionel Iosef, az 1989. December 16-21-i Mártír Hősök Emlékének Megőrzéséért Küzdők Szervezetének bukaresti elnöke is.
Hivatali visszaéléssel vádolják őket, mert állítólag megvesztegetésekben közvetítettek forradalmári címek megszerzése ügyében. További öt személy ellen befolyással való üzérkedésben való bűnrészesség vagy befolyás vásárlása miatt folyik vizsgálat, szintén forradalmári címek megszerzése érdekében. A „meghatározó szerepű harcos” cím esetében a megvesztegetés néhány száztól néhány ezer euróig terjedt. Az ügyészek több telefonlehallgatással rendelkeznek ebben az ügyben.
A „meghatározó szerepű harcos” története a Ponta-kormány egyik sürgősségi rendeletével kezdődik. 2014 decemberében történt, amikor a „történelmi igazság tiszteletben tartása” indokával a kormány egy új forradalmári kategória létrehozásáról döntött: „a román forradalomban meghatározó szerepet játszott forradalmárról” van szó. Konkrétan, a rendelet lehetőséget teremtett a forradalmároknak régi igazolványuk lecserélésére, és az új cím megszerzésével visszakaphatták a Boc-kormány által 2012-ben felfüggesztett havi járadékukat.
„Azokról van szó, akik Ceauşescu elmenekülése előtt mentek ki az utcákra olyan városokban, mint Temesvár, Nagyszeben, Kolozsvár vagy Bukarest. Olyan emberekről, akik kockára tették az életüket és elfoglalták a kommunista hatalom székházait”, mondta 2015 augusztusában az Adevărulnak Adrian Sanda forradalomügyi államtitkár, akit megbíztak a cserefolyamat koordinálásával.
Az ügyészek azt állítják, hogy ezt a címet valójában olyanok kapták meg, akik nem érdemelték meg. Az egyik kiskapu az volt, hogy olyan városokat, ahol 1989. december 22-e előtt egyetlen lövés sem dördült el, azoknak a kategóriájába sorolták, ahol a diktátor elmeneküléséig embereket gyilkoltak, sebesítettek meg vagy vettek őrizetbe. A SSPR-n belüli elemzőbizottság, melynek Sanda, Tănase és Cechi is tagja volt, szemet hunyt afelett, hogy erre a listára felkerült Déva, Buzău, Brăila, Târgovişte és Herkulesfürdő is.
Konkrétan, a vizsgálatból kiderül, a SSPR-bizottság tagjai 2016. január 8-án, a 1989-es Forradalmárok Herkulesfürdői Egyesületének kérésére döntettek arról, hogy Herkulesfürdőt felveszik azoknak a településeknek a listájára, ahol emberek haltak, sebesültek meg vagy kerültek őrizetbe. Az egészre a milícia egyik volt törzsőrmestere, az 1996-ban tartalékos állományba helyezett Adrian Puiu Şumandan közjegyző előtt tett nyilatkozat alapján került sor, aki azt mondta, hogy 1989. december 21-én őrizetbe vett egy helybélit, Ion Havrielót, aki állítólag a PCR (Román Kommunista Párt – a szerk.) vezetősége és Nicolae Ceauşescu elleni szlogeneket skandált. Ennek alapján 13 személy kapta meg a „meghatározó szerepű harcos” címet és a 2.020 lejes járadékot.
Az ügyészek azonban azt állítják, hogy a SSPR tudatosan figyelmen kívül hagyta a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék Ügyészsége Katonai Ügyészségi Részlegének egyik átiratát, melyből az derül ki, hogy „az 1989. decemberi események kapcsán, a diktátor elmeneküléséig, nevezetesen 1989. december 22-e 12.10 percig Herkulesfürdő városban nem voltak meggyilkolt, megsebesült vagy őrizetbe vett személyek”.
Sőt, a SSPR-bizottság figyelmen kívül hagyta egy volt műveleti milícia-tiszt, Aurică Bordea közjegyző előtti nyilatkozatát is, aki elmondta, hogy Ion Havrielót a társadalmi együttélés, a közrend és köznyugalom szabályaira vonatkozó szabálysértések megállapításáról és büntetéséről szóló 153/1970. sz. rendelet alapján vitték be a milícia székházába, ahol szabálysértési bírságot róttak ki rá és néhány óra után szabadon engedték.
Szinte ugyanez történt Buzău esetében is, mely 2015. augusztus 27-én került fel azoknak a településeknek a listájára, ahol emberek haltak, sebesültek meg vagy kerültek őrizetbe. Erre a helyi „22”-es Klub kérésére került sor. A SSPR egy bizonyos Gabriel Andreescu főügyészségi vizsgálat során tett tanúvallomása alapján hozta meg a döntést, aki elmesélte, hogy 1989. december 22-én a lakásáról Bukarestbe vitték a Securitate-tisztek, letartóztatták, majd Ceauşescu elmenekülése után szabadon engedték. Ez a tanúvallomás 52 személyt segített hozzá, hogy törvénysértő módon megszerezzék a „meghatározó szerepű harcos” címet, akiknek az állam 2016 novemberéig 2,3 millió lejt fizetett ki.
A nyomozók azt mondják, hogy a SSPR vezetői a döntés meghozatalakor figyelmen kívül hagyták a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék Ügyészsége Katonai Ügyészségi Részlegének átiratát, mely egyértelműen rögzíti, hogy az ügyészek nyilvántartásában nincs nyoma a Gabriel Andreescuval szembeni őrizetbe vételi vagy letartóztatási eljárásnak.
A fentiek indigóval készült másolata Târgovişte esete, ahol kivégezték Elena és Nicolae Ceauşescut. A város 2015. április 14-én került fel azon települések listájára, ahol a diktátor elmeneküléséig emberek haltak, sebesültek meg vagy kerültek őrizetbe. A döntést több személy közjegyző előtti nyilatkozata alapján hozták meg, akik azt állították, hogy a Securitate őrizetbe vette és a milícia épületében, vagy a Tergovistyei Kőolajipari Gépgyár adminisztratív épületében kihallgatta őket. A nyomozók azt mondják, hogy a SSPR vezetői figyelmen kívül hagyták a Főügyészség Katonai Ügyészi Igazgatósága által a 88/P/1990. sz. ügyiratban 1990. április 23-án összeállított, az 1989-es áldozatokról szóló jegyzőkönyvhöz csatolt táblázatot. Dâmboviţa megye egyetlen sebesült személlyel sem szerepel az 1989. december 16–21. időszakban. Ennek ellenére 91 személy megkapta a „meghatározó szerepű harcos” címet, akiknek az állam 2016 novemberéig 4 millió lejt fizetett ki.
A katonai ügyészek a forradalomról szóló aktában vizsgálja a kommunista rezsim bukása után elkövetett bűncselekményeket, melynek során emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolják azokat, akik átvették a hatalmat. 1989. december 22-e előtt csaknem hétszer kevesebben haltak vagy sebesültek meg, mint e dátum után.
A címet a szerkesztőség adta.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Az AUR-vezér most a kommunizmus után vágyakozók hátát vakargatja. Novembertől többe kerül a repjegy Kolozsvárról.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.