Tulajdonképpen ez volt a forradalom. Ugyanis később az államcsíny szépen ráült.
1989. december 15-én a temesvári református templom lett a legforróbb pont Romániában. Néhány száz magyar hívő érkezett Tőkés László református lelkész – a kommunista rezsim egyik opponense – megvédésére, akit bírósági határozattal lakoltattak ki a református templommal közös épületben lévő paplakból. Ez még nem rezsim- vagy Ceauşescu-ellenes, hanem Tőkés-párti tüntetés volt.
Egy adott pillanatban sok román érkezett a baptista templomból is. Akkor énekelték először az „Ébredj, román!”-t. Meggyulladt a láng!
A lázadás december 16-a délutánján a Mária téren folytatódott. A Temes Megyei Securitate Megfigyelési Szolgálatának Jegyzőkönyve szerint, december 16-án 14:00 órakor skandálták azt, hogy „Le Ceauşescuval!” és „Szabadságot!”.
Útját állták a villamosoknak, a forgalom is leállt, a tüntetők száma pedig meghaladta a 2000 főt.
A hatóságok erőszakos fellépése következett. A Belügyminisztérium (MI) egyik bevetési szakasza és tűzoltóautói működésbe léptek. Ceauşescu azt kérte a Megyei Pártbizottság első titkárától, Radu Bălantól, hogy egy óra alatt oldja meg a helyzetet.
Menetoszlopokba rendeződő tüntetők indultak a város fő lakónegyedei és a PCR (Román Kommunista Párt – a szerk.) Megyei Bizottsága felé, ahol gazdasági és politikai követeléseket fogalmaztak meg.
a tüntetőkkel és brutális fellépésre adott utasítást, gumibotokkal, vízsugarakkal és kutyákkal próbálva meg szétkergetni őket.
Radu Bălan és a Központi Bizottság éppen Temesváron tartózkodó titkára, Ilie Matei megkezdték a Belügyminisztérium 002600. számú utasítása alapján kidolgozott bevetési terv végrehajtását.
A Temes Megyei Milícia Ioan Popescu ezredesből, a Milícia főnökéből, Ion Deheleanuból és a Securitate főnökéből, Traian Simából álló irányítócsoportja a tüntetők erőszakos szétkergetésére adott parancsot. Ennek alapján a Milícia bevetési szakaszaival, valamint a Securitate- és tűzoltócsapatok alegységeivel támadták őket. Több tucat személyt sebesítettek meg és vettek őrizetbe. Őket
A tüntetők egyik menetoszlopa a Megyei Pártbizottság felé haladt, át a Michelangelo-hídon. A tüntetők megtámadták a székházat, betörték az ablakait és megpróbálták leverni a kommunista jelképeket. Az első titkár erősítést kért a Milícia Felügyelőségétől. Szakasznyi kezeslábasba öltözött, pajzsos, gumibotos és sisakos harcos érkezett az antiterrorista alegységtől (USLA), akik többek között könnygázt is bevetettek. Helyreállították a rendet.
Ilie Matei első titkár 20:45 órakor azt kérte Constantin Zeca alezredestől, a Temesvári Gépesített Nagyegység parancsnokának helyettesétől, hogy a Milíciának nyújtott segítségként vezényelje ki a laktanyából a csapatokat és a haditechnikát.
A MApN (Honvédelmi Minisztérium – a szerk.) két hadosztályának parancsnokai 24, egyenként 10 felfegyverzett, de lőszerrel nem rendelkező katonából álló őrjáratot küldtek a városba.
A tüntetők a Mária téren gyülekeztek újra. 23 óra után a Katedrális felé indultak. Tüntetők mentek az Egyetemi Komplexumba is, azt remélve, hogy a fiatalokat is megmozdítják, de itt nem jártak túl nagy sikerrel.
A temesváriak elindultak a Circumvalaţiunii, Aradi és Lippai úti lakótelepek felé is, hogy tüntetésre hívják az embereket.
Radu Bălan utasítást adott, hogy „minden erőt be kell vetni a tüntetők szétkergetésére és aztán a városban sétálók letartóztatására”. Reggelig több mint 200 személyt tartóztattak le.
Vasárnap, december 17-e korai óráiban Temesvár ostromlott és feldúlt város benyomását keltette. Zajlott a betört kirakatüvegek pótlása, rendfenntartó erőket helyeztek el a város különböző pontjain. Helyreállították a nyugalmat. Egyelőre.
A tüntetés elfojtására irányuló tevékenység a Temes Megyei Milícia egyik belső dokumentumából derül ki, melyet Romeo Bălan bíró ismertetett.
„1.000 személy található a Mária téren… Két Securitate-szakasz és 100 milicista állítja helyre a rendet.”
22:10 óra – A Banatul Vállalatnál 150 személy az „Ébredj, román!”-t énekli. Be akarnak menni a vállalat területére, de nem engedik be őket.
22:15 óra – A rendfenntartó erők 14 őrizetbe vett személyt hoznak a Milícia székházába. Popescu Ioan ezr. a megyei pártbizottsággal beszél és jelentést tesz az műveleti helyzetről, új eligazítást kap.
22:25 óra – Matei Ilie titkár közli Popescu Ioan ezredessel, a főfelügyelővel, hogy nem uralja megfelelően a helyzetet a Máriánál.
22:30 óra – Radu Bălan közli Popescu Ioan ezredessel, hogy bizonyos ellenszegülő elemek a Központi Parkba vezető hídon tevékenykednek, ahova utóbbi erősítést és egy tűzoltókocsit küld.
22:50 óra – Sima Traian ezredes jelenti, hogy uralja a műveleti helyzetet.
23:07 óra – Sima Traian jelenti Vlad Iuliannak (a Securitate parancsnoka – a szerk.) a pillanatnyi műveleti helyzetet.
23:15 óra – Popescu Ioan ezredes jelenti Tudor Postelnicunak (a belügyminiszter – a szerk.), hogy 16 személyt vettek őrizetbe, további 34-et a későbbiekben hoznak a székházba, a Securitate tisztjei pedig 75 személyt ismertek fel a tüntetők közül…
23:50 óra – Popescu Ioan ezredes jelenti Radu Bălannak, hogy bekapcsolódik a két aradi szakasz is.
A terepen lévő egység jelenti, hogy az AEM-től 200-an haladnak a város felé.
0:15 óra – Popescu Ioan ezredes jelenti Postelnicunak, hogy 1.000 személy a Máriáról és 700 a Buziaşului útról a Megyei Pártbizottság felé indult. Parancsot adnak a feloszlatásukra.
0:35 óra – Bunoaică alezredes egy kutyás szakaszt küld a térségbe a helyzet megoldására.
0:45 óra – Popescu Ioan ezredes jelenti Postelnicunak, hogy a Megyei Pártbizottságnál Deheleanu Ion ezredes irányítja a fellépést, és meghiúsították a 700 személy akcióját.
1:15 óra – A Securitate-csapatok 20 tüntetőt vettek őrizetbe, akiket majd az egységbe visznek. Sima Traian ezredes a börtön vezetőségével tárgyal, hogy készítsenek elő néhány cellát azoknak, akiket a térségből bevisznek.
1:50 óra – Sima Traian jelentés tett Vlad Iuliannak a térségbeli helyzetről. A Securitate-zászlóalj parancsnokától azt követelik, hogy akciói során minél több személyt vegyen őrizetbe.
Ilie Matei december 17-én arra hívja fel Popescu figyelmét, hogy: „Nem lépnek fel teljes eréllyel!”
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.