// 2026. június 27., szombat // László
homok a szélben

És akkor a miniszter felvett egy maroknyi homokot és odadugta a lefagyott hivatalvezető orra alá

// HIRDETÉS

Ha csak egy rövid videót nézne meg arról, hogy miként működik az ország, és mekkora munka a megreformálása, akkor ez legyen az.

Diana Buzoianu (USR), a környezetvédelmi, vízügyi és erdőgazdálkodási minisztérium vezetője március közepén elment a román tengerpartra, egészen pontosan Năvodarira. A miniszter munkalátogatásának az volt a célja, hogy a helyszínen ellenőrizze, hogyan készítik elő a tengerpartot a nyári szezonra.

A Fekete-tenger romániai partszakaszának déli fele – Năvodaritól Vama Vechéig – ugyanis igen népszerű turisztikai célpont a nyári időszakban, a parton egymást érik az üdülővárosok és a homokos tengerpartok. Ezeket az üdülőtelepeket még a kommunista időszakban építették ki, a munkásosztály pedig egy-két hetes üdülőjeggyel mehetett oda kipihenni a dicsőséges szocializmus építésének egész éves fáradalmait.

Aztán a rendszerváltás után a korábbi központosított viszonylagos rendszerezettség a feje tetejére állt és megjelentek a deszkurkörec vállalkozók.

A vendéglátósok, szállodások és egyéb ügyeskedők elkezdték egy sor törvényes vagy törvénytelen módszerrel kisajátítani a homokos partszakaszokat, és gombamódra jelentek meg a plázson a mindenféle építmények, éttermek, teraszok, elkerített fizetős magánnapozók. És persze épülni kezdtek a szállodák, panziók és apartmanházak – minél közelebb a tengerhez, annál sikkesebbek és drágábbak.

// HIRDETÉS

Aki járt az elmúlt években a román tengerpartnak ezeken a részein, nagyon jól tudja, milyen, amikor több tízezer összezsúfolódott ember tolong a vízparton, közben meg száll a lacikonyhák miccs-füstje és szaga, húsz méterenként bömböl valami más-más borzalmas zene, a rengeteg bódé és egyéb vállalkozás megpróbál jó drágán rásózni az elvileg pihenni érkezett turistára valami enni- és innivalót, ócska bóvlit vagy egyéb szolgáltatást.

Szóval a román tengerpart úgy nézett ki, mint egy ócska, koszos, hangzavaros és drága zsibvásár.

Nagyon sokan emiatt fogadták meg, hogy soha többé nem mennek a román tengerpartra nyaralni, inkább átmennek Bulgáriába vagy még tovább, Görögországba, Horvátországba.

Aztán tavaly nyáron hivatalba lépett a Bolojan-kormány, a környezetvédelmi minisztérium élére pedig a 31 éves Diana Buzoianu került. Neki ugyan a turizmus területén nincs illetékessége, de a tengerpart felügyeletével is foglalkozó vízügyi hivatal bizony a környezetvédelmi minisztériumnak alárendelt.

A vízügy pedig tavaly ősszel nekiment a tengerparti káosznak és az érdekelt vállalkozók heves tiltakozása ellenére kiadta az ukázt: a partokat bitorló vállalkozások bérleti szerződéseit nem hosszabbítják meg, a tákolmányokat le kell bontani és nulláról, átlátható feltételek között kezdődik a partok bérleti értékesítése. A befolyó összegek fele az állami költségvetésbe megy, a másik felét pedig a partszakaszok védelmére és gondozására fordítják.

Na és akkor vissza a március közepi miniszteri látogatáshoz.

Diana Buzoianu kitett a Facebook-oldalára egy videót, amelyen a homokos tengerpartot ellenőrzi és tárgyal különféle illetékesekkel. Pontosabban rendesen megleckézteti őket.

Áll a miniszter a plázson, húz egy vonalat a cipőjével a homokba, majd azt mondja: a papírok szerint eddig a vonalig tart az agyagos talaj és a vonalon túl homok van. A zakós illetékesek nézik dülledt szemmel. Mert hogy teljesen egyértelműen látszik, hogy a vonal mindkét oldalán homok van, jó széles sávban. A zakósok nem tudnak mit mondani, továbbra is néznek meredten.

– Tehát ez itt agyagos talaj, amire lehet építkezni, ugye? – mutat a cipője orrával a homokra a miniszter.

Mert hogy Ön, kedves területileg illetékes konstancai környezetvédelmi hivatal vezetője – villan rá a Diana Buzoianu szeme az előtte majdhogynem vigyázzban álló pasasra –, jóváhagyta, az aláírásával szentesítette ezt az állapotot, hogy erre a területre kibocsátható az építkezési engedély. A homokra. Ami papíron építkezésre alkalmas szilárd talaj, a valóságban azonban az, ami itt van a cipőm orra előtt: HO-MOK, látja?

A szolgálatkészen álló, kezeit alázatosan összekulcsolva tartó férfi – akinek a feszülő zakója az isten tudja, milyen divat szerint legalább két számmal kisebb –, csak néz, majd kibök valamit, hogy hát izé, tecciktudni… a vízügy, meg hogy ők kéne megmondják, hogy ez micsoda.

Mire a miniszter rábök a homokra, fel is vesz egy maroknyit, majd szétmorzsolja a lágy tengerparti szellőben: Ön szerint EZ agyagos talaj?

Mert ugye minek is kellene valami papírokban megnézni, hogy az ott agyagos talaj vagy homok, amikor itt állunk rajta, teljesen világos, hogy ez homok, hát miért nem hiszünk a saját szemünknek és a józan eszünknek? A zakós pasas megint csak makog. És megint. És zavarban van, mint a kutya, akit a gazdi elkapott a szájában a csirkecombbal. Majd elkezd hárítani, úgy látszik, ebben a helyzetben csak erre képes. Végül a miniszter elmondja az egyetlen lehetséges és logikus következményét az ügynek: a „talajügyi szakértő” véleménye alapján kiadott összes építkezési engedélyt érvényteleníteni kell és hivatalos fegyelmi eljárásokat kell indítani mindazok ellen, akik ezt lehetővé tették. A zakós készségesen bólogat.

A videó nagyon rövid, szűk két és fél perc hosszú. Mégis benne van a teljes romániai hivatali rendszer minden nyomorúsága.

De annyira töményen, hogy tanítani kellene, legalábbis többször meg kellene nézetni mindenkivel, akit bármilyen állami intézménybe alkalmaznak.

A Ceaușescu-korszakban a hivatalos jelentésekben ordas hazugságokat költöttek a nyomorúságos valóság helyett: ha a termelőszövetkezetnek volt száz tehene, annak felét ellopta a helyi apparátus, majd a jelentésbe beírtak százhúszat, így épült fel az aranykorszak díszletgazdasága. Itt, a tengerparton a helyi potentát agyagos talajnak hazudja a homokot, hogy kiadhassák rá az építkezési engedélyt, amiből aztán az apparátusnak, a haveri körnek anyagi haszna van. A minisztert pedig megpróbálják félrevezetni. Aki – ó, jaj – inkább a szemének hisz, mint a papíroknak.

Ott áll a miniszter, a szakterület legfőbb vezetője – fölötte csak a miniszterelnök van –, és egyszerűen csak végzi a dolgát.

Minden, amit mond és ahogy mond, teljesen logikus, észszerű és természetes. A szemének hisz, nem a papírokban felépített hazugságoknak.

És ott áll a miniszterrel szemben a Hazug Helyi Apparátus, a két számmal kisebb zakóba préselődött hivatalvezető, a helyi érdekhálózat útjainak egyengetője, aki az aláírásával, a hivatali hatáskörével való sorozatos visszaéléssel segíti köreinek anyagi gyarapodását, aki átveri az államot, a társadalmat, és akit éppen lelepleztek, tetten értek az ellopott csirkecombbal a szájában, emiatt pedig zavarban van. De nem tud ellentmondani.

Igen erős szimbolikus két és fél perc ez, mert lecsupaszítva látjuk benne az egész országot,

bele tudjuk érezni mindazt, ami más területeken, más helyszíneken történik, ugyanígy, ugyanilyen szereplőkkel, érdekekkel, eltűnő közpénzekkel és eltérített tervekkel.

Ugyanilyen alakok ülnek egy sor más hivatalban, ugyanilyen ízlésficamos öltözéket viselnek, ugyanilyen ízlésficamos frizurákat nyíratnak, ugyanilyen 5-10-20 ezer eurós karórákat viselnek, ugyanilyen luxusautókkal közlekednek és ugyanígy ferdítik a valóságot és szolgálják ki a helyi érdekhálózatot. Mintha ugyanarra a tanfolyamra jártak volna, mintha ugyanazt a gazemberképzőt abszolválták volna.

És akkor ott szobroznak feszengve egy lazán öltözött, sportcipős, természetesen viselkedő, összefüggően érvelő fiatal nő előtt,

aki ugyanilyen lazán és összefüggően beszélve megsemmisíti őket, pusztán azzal, hogy felvesz egy maroknyi homokot és szétmorzsolja a szélben.

Na, hát ez a két és fél perces videó minden nagyelemzésnél, grafikonnál, adattáblázatnál, konferenciánál és leleplező dokumentumfilmnél jobban megmutatja egyrészt, hogy miként működik a teljes országot átszövő állami intézményi maffia, másrészt felvillantja, mekkora kiterjedésű és mélységű projekt egy állami intézményi reform, ha valaki komolyan gondolja.

Nézzék csak meg azt a videót, többször is.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?
Főtér

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Krónika

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában
Főtér

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval
Székelyhon

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval

Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
Krónika

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni
Székelyhon

Bagossy-láz Udvarhelyen: akár 15 ezren is érkezhetnek, jelentős forgalomkorlátozásokra kell készülni

A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.

// még több főtér.ro
Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában
2026. június 25., csütörtök

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában
2026. június 25., csütörtök

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS