Mire következtethetünk a Kriterion igazgatója és egy Koltai Ervin fedőnevű diplomata kapcsolatából? Fodor János történésszel beszélgettünk.
A román kommunista rendszer stabilitására potenciális veszélyt jelentő romániai magyar értelmiségi elitnek a Securitate által történő megfigyelés, a beszervezés módozatai jól dokumentált, alaposan kutatott terület. A megfigyelési és a hálózati dossziék tudományos feldolgozásának üteme jelentősen visszaesett az elmúlt két évtizedben, és a tudományos munkát az sem könnyíti meg, hogy a történészeknek továbbra sincs lehetőségük hozzáférni minden dokumentumhoz.
Például a beszervezési dossziékat szűrve kapják meg, míg a hírszerzési igazgatóság és a hadsereg archívuma titkosított. A kutatóknak ilyen körülmények között kell megpróbálni feltérképezni, értékelni a korabeli elitek és az állambiztonsági szervek közötti kapcsolatokat. Magyarán az kutatható, amit a rendszer kutatni enged. Ez az állapot egyébként nem romániai sajátosság.
Ha szóba kerül a kommunizmusbéli romániai magyar értelmiségi elit megfigyelése, a legtöbben a Securitatéra gondolnak, holott a magyarországi kémelhárítás is élénken érdeklődött a romániai magyar értelmiség helyzete iránt. Ez utóbbi tevékenységről már jóval kevesebbet olvashat a téma iránt érdeklődő nagyközönség, ezért is kaptam fel a fejem, amikor a Korunk 2024-es július számát lapozgatva megakadt a szemem Fodor János történésznek, A romániai magyar értelmiségi elit a magyarországi kémelhárítás hálójában 1971–1983 között című tanulmányán.
Az értekezés célja, hogy támpontot nyújtson a magyarországi kémelhárítási és információszerzési tevékenységek romániai viszonyaihoz, kiegészítve az eddigi szakirodalmi narratívát, miszerint a szervezet mindössze a hetvenes évek végétől kezdett információkat gyűjteni Romániáról.
Megkerestem a szerzőt, a BBTE Kolozsvári Magyar Történeti Intézetének egyetemi adjunktusát, hogy osszon meg további részleteket a tanulmány születésének körülményeiről és a kutatómunkáról, valamint arról, hogy miként került a budapesti állambiztonság látókörébe Domokos Géza író, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója, az RMDSZ alapítója és első elnöke.
Kiderült, hogy Fodor János Domokos Géza politikai életrajzának összeállításán dolgozik. A romániai magyar értelmiség egyik prominens alakjának a román állambiztonság által összeállított, tekintélyes hosszúságú megfigyelési dossziéja mellett arra is kíváncsi volt, hogy ezzel párhuzamosan a magyar állambiztonság mit tudhatott a Kriterion igazgatójáról, aki a kommunizmus időszakában számos külföldi látogatáson vett tett, New Yorktól Kínáig.
Az ilyenkor szokásos protokollnak megfelelőn felvette a kapcsolatot a Magyar Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárával, ahonnan később jeleztek, hogy felbukkan Domokos Géza neve néhány dossziéban. A vizsgált iratokból az derült ki, hogy Domokos Gézának inkább a kiadói vonalon történő mozgásait figyelték. Ezek a részletek főleg akkor lehetnek érdekesebbek, ha további kontextust találnak nekik.
E mellett viszont előkerült egy dosszié a III/II-es anyagokból, ami a kémelhárítás tevékenységét dokumentálja. A nyilvánosságban sokkal többször elhangzik a Belügyminisztérium III/III-as Csoportfőnökségének a neve, ami a belső elhárítást jelöli, és a közvélemény is úgy tudja, hogy ennek a tevékenysége rejti a több izgalmat a kémek, ügynökök, besúgók jelenléte okán.
Fodor János szerint a kémelhárítás azért érdekes, mert Domokos Géza kapcsán sokkal több volt az esély, hogy a személye egy III/II-es dossziéba kerüljön, mivel nem életvitelszerűen élt Magyarországon. Utóbb kiderült, hogy egy egészen komplex dossziéról van szó, ami egyetlen személyhez, a Koltai Ervin fedőnevű titkos megbízotthoz, aki a bukaresti magyar nagykövetség diplomatájához köthető. Az 1971 és 1983 közötti tevékenysége alatt beszámolt a romániai politikai eseményekről, a romániai magyar értelmiség helyzetéről, illetve annak magyarországi kapcsolatairól.
Az informátoron keresztül megfigyelték a román titkosszolgálat tevékenységét is, így a magyar külügy árnyaltabb információkhoz jutott a hagyományos hírszerzési módszerek mellett. Koltai nemcsak Domokos Gézával, hanem a romániai magyar értelmiség számos korabeli alakjaival, ezen belül is a bukaresti magyar elitekkel – pl. Bodor Pál, Bitay Ödön, Huszár Sándor – is kitűnő kapcsolatokat ápolt, információkat osztott meg róluk az otthoni feletteseivel.
– magyarázza a szakember.
Páratlanul hosszú karrierről beszélünk, mivel a diplomaták rotációs rendszerben tevékenykednek, ezért nagyon ritka, hogy egy-két mandátumnál többet tartózkodnak egy kirendeltségen. Az is bizonyos, hogy Koltai Ervin jól beszélt románul, és a kapcsolatai révén alaposan kiismerte magát a romániai viszonyok között, illetve a román–magyar viszonyrendszerben.
Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen részletes dossziéból pontos rálátást kaphatunk Koltai tevékenységéről, de mint kiderült, nem egy lineárisan felépülő, egyszerűen értelmezhető anyagról van szó. A titkos megbízott több helyen is működött, vissza-visszatért Bukarestbe, vannak megszakítások, olyan időszakok, amikor látszólag nem Romániában tartózkodik. Ez alatt is a román ügyekkel foglalkozik, valószínűleg a magyar külügy, vagy a magyar kémelhárítás központjában, és a magyarországi román nagykövetség munkatársaihoz fűződő kapcsolatai révén szerez információkat.
Főként a román–kínai kapcsolatról, a bukaresti pártvezetés egyes képviselőiről, azok magyarországi látogatásairól számol be. Az nem derül ki, hogy a személyes érdeklődés is vezette, vagy csak megbízást teljesített, de az általa összeállított iratanyag tekintélyes részét értékelte a III/II-es csoportfőnökség, ennek pedig nagyon szokott örülni az utókori történészszakma.
Fodor szerint a legaktívabb időszaka a hetvenes éves közepétől a nyolcvanas évek elejéig tartott. Ebben az időszakban nemcsak Bukarestben, hanem például Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen is jó beágyazottsággal bírt. Jó kapcsolatokat ápolt például Sylveszter Lajos íróval, újságíróval.
A hozzá leszűrődő információkat Koltai leírta, sőt, több esetben összegezte is. Aktivitása utolsó időszakában készített egy többoldalas jelentést, elemzést a romániai magyar társadalom aktuális állapotáról.
Fodor János szerint Koltai Ervin felbukkanása egy ilyen dossziéban külön érdekesség, hisz ebben a történetben ő egy nagyon fontos szereplő, akit a felettesei különböző feladatok végrehajtására utasítanak, akit dicsérnek, és akit néha megfeddnek. A tevékenysége egyben árnyalja is azt a Stefano Bottoni, Ungváry Krisztián és más történészek kutatásai által alkotott képet, hogy a magyar kémelhárítás csak a nyolcvanas évek közepétől kezdett intenzívebben érdeklődni a romániai, és ezen belüli is a romániai magyar ügyek iránt
Az előkerült anyag arra utal, hogy ez az érdeklődés, a tevékenység intenzívvé válása korábbra tehető. Ahhoz, hogy még biztosabbat lehessen mondani ebben a kérdésben, szükség lenne a külügyi anyagok átvizsgálására is. Ebből kiderülhetne, hogy Koltai jelentéseiből mi szivárgott át a magyar külügyminisztériumhoz, és azokból mit használtak fel ténylegesen a külpolitika alakításakor.
A történetben úgy vált fajsúlyos szereplővé Domokos Géza, hogy Fodor János megvizsgálta a szóban forgó korszak vele kapcsolatos romániai dossziéit. Arra volt kíváncsi, mikor, miként érhető tetten abban a kontextusban, hogy tartja a kapcsolatot Helgával, azaz Magyarországgal. A Securitate a Helga kódnevet használta Magyarországra, azokra az objektumokra, amelyek Magyarországot jelentik.
Adott esetben Rajnai Sándor nagykövet, Szűts Pál nagykövet vagy Karikás Péter, Vékás Domokos, Göndör Péter, Szuhacs Katalin, Hodicska Tibor, a bukaresti magyar nagykövetség különböző beosztású diplomatáit is jelölhették Helga, vagy ritkábban Hilda névvel. Domokos Géza saját visszaemlékezésében is írt ezekről a találkozókról, azzal a megjegyzéssel, hogy ezek piszkálhatták a román belügyi szervek fantáziáját.
A Kriterion egykori igazgatójának román állambiztonsági dossziéja mintegy húsz kötetre rúg. A dokumentumköteg első negyede konkrét megfigyelési adatokat, jelentéseket tartalmaz, a fennmaradó rész technikai-operatív anyag, a lehallgatások átiratai.
– ad ízelítőt Fodor János a lehallgatószakma korántsem irigylésre méltó képviselőinek munkájából.
Domokos Gézának egy adott ponttól kezdve tudomása volt arról, hogy lehallgatják, ezért fokozott óvatosságot tanúsított, amikor érzékenyebb információkról beszélt. Ilyenkor megengedte a vízcsapot, vagy elment a Herăstrău parkba egy sétára. A történész szerint a lehallgatási anyagot is ennek tükrében kell értelmezni.
Fodor leszűkítette a kutatás spektrumát, és azokat a bejegyzéseket kereste, amikor Domokos vélhetően Koltai Ervinnel, vagy valamelyik egyéb követségi munkatárssal tartotta a kapcsolatot, mivel ezt különösen figyelték a szervek.
A dossziékból világosan látszik, hogy Domokos Géza minden további nélkül tartott a kapcsolatot ezekkel az állam számára ellenséges személyekkel, objektumokkal. A beszélgetései leiratai között kevés érzékeny információ található. Az ezzel párhuzamos Koltai-anyagból viszont kiderül, hogy Domokos Géza igyekezett egyfajta felvilágosítást nyújtani neki.
– sorolja Fodor János, aki megjegyzi, hogy az eddigi narratíva úgy szólt, hogy Domokos Géza olyan információkat osztott meg, amelyeket egyébként is szükségszerűen közvetített a pártvezetés felé. Például, hogy papírhiány van, vagy nem engedik egyik-másik könyvet megjelentetni.
Nem titok, hogy a külképviseletek a világban mindenhol információgyűjtéssel is foglalkoznak. Azzal ő is tisztában volt, hogy amikor elmegy a nagykövetségre, vagy ha kapcsolatokat tart fenn a követség munkatársaival, ők információra kíváncsiak, és rajta múlik, hogy nyújt-e információt vagy nem. Domokos Géza pedig nemcsak információt szolgáltatott, hanem olyan érzékeny és vélhetően az állambiztonságok számára értékes adatokat közölt, amelyekre máshonnan nem derülhetett volna fény. A készülő politikai életrajzában erre is fog reflektálni részletesen a történész.
A román és magyar állambiztonsági dokumentumok összehasonlító vizsgálata különösen érdekesnek bizonyulhat, hisz a kommunista tömbön belül baráti államokról van szó. Feltehető a kérdés, milyen intézményi kapcsolatokat ápoltak a két ország állambiztonsági szolgálatai?
Fodor itt a terület egyik legismertebb szakértője, Stefano Bottoni kutatásaira hivatkozva úgy válaszol, hogy a korai időkben igen intenzív kapcsolatokról lehet beszélni. Az 1956-os események után megroggyant a magyar állambiztonság és kémelhárítás, mindent újra kellett építeni. A munkában intenzíven segítettek a szovjetek mellett a románok is. Ez a szoros együttműködés idővel degradálódik, ezzel egyidőben pedig a román–magyar diplomáciai viszony is fokozatosan elhidegül.
A nyolcvanas évekre már nagyon elmérgesedett a helyzet, a két biztonsági szolgálat közötti kapcsolatok gyakorlatilag a határellenőrzésekre korlátozódtak. Ezt a változást jól érzékelteti az alábbi momentum is, amelyről Koltai Ervin számolt be.
Vacsorára volt hivatalos Sylveszter Lajoshoz 1983. február 15-én. A titkos megbízott és társai egy diplomata rendszámú Ladával érkeztek Sepsiszentgyörgyre, ahol a vacsora után egy rendőri egység igazoltatta őket. Koltai megkérdezte őket, hogy látják-e, milyen rendszámú autóval van dolguk. A belügyisek egy ingerült igennel válaszoltak, majd közölték, hogy igazoltatják, megvizsgálják a kocsiban tartózkodó magyar állampolgárokat.
Az utasok szerint az alig tíz perces feszült közjáték célja a megfélemlítés volt. Koltai felettese úgy értékelte, hogy a történtek állambiztonsági értékű információt hordoznak, mivel a Securitate szoros ellenőrzés alatt tartja a VI. sz. objektum (a nagykövetség) diplomata beosztású munkatársait, azok vidéki utazásait. Az igazoltató rendőr viszonosságra utaló megjegyzése összefügghetett a budapesti román kereskedelmi kirendeltség helyettes vezetője elleni intézkedéssel.
A történtek tanulsága, hogy a két ország állambiztonsági szervei az adott időszakban intenzíven kóstolgatták egymást. Ez nemcsak ebből a jelenetből derül ki, hanem nyilvános források, például diplomata visszaemlékezések is tartalmaznak hasonló sztorikat, anekdotákat, amelynek vannak erre vonatkozó igazságtartalmuk.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
A rendőrök pedig csak karácsonykor 8,5 tonna petárdát és tűzijátékot koboztak el.
Zajlik az alapozás Erdély legnagyobb kórháza, a kolozsvári regionális sürgősségi egészségügyi intézmény építőtelepén, a munkálatok első szakasza mintegy nyolcvan százalékban elkészült.
Közben elkészült a kormány „salátarendelete” a gazdasági megszorításokról, jön a kampányígéretek utáni kijózanodás éve.
A jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől.
Soha nem látott mértékben bővülhet 2025-ben a romániai autópálya-hálózat, hiszen a tervek szerint akár több mint 300 kilométernyi sztráda- és autóútszakaszt is átadhatnak.
2025 első órájában négy tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Huszonöt napig követte Mircea Gherase és Lucian Mircu dokumentumfilmes kilenc hosszútávfutó teljesítményét az erdélyi túraútvonalon. Megnéztük.
Huszonöt napig követte Mircea Gherase és Lucian Mircu dokumentumfilmes kilenc hosszútávfutó teljesítményét az erdélyi túraútvonalon. Megnéztük.
A romániai államszocializmus utolsó évtizedeinek székelyföldi társadalma elképzelhetetlen volt a hétköznapi ügyeskedések nélkül – mondja Kovács Eszter szociológus.
A romániai államszocializmus utolsó évtizedeinek székelyföldi társadalma elképzelhetetlen volt a hétköznapi ügyeskedések nélkül – mondja Kovács Eszter szociológus.
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
Népvándorláskori kincskeresés a kincses város Történeti Múzeumában – bécsi, budapesti és romániai múzeumok fogtak össze, hogy először látható legyen a híres szilágysomlyói aranylelet Erdélyben. Megnéztük.
Népvándorláskori kincskeresés a kincses város Történeti Múzeumában – bécsi, budapesti és romániai múzeumok fogtak össze, hogy először látható legyen a híres szilágysomlyói aranylelet Erdélyben. Megnéztük.
Megnéztük a romániai választások előtt egy hónappal a hazai piacra dobott új román ponyvaszatírát. És a kolozsvári tankhadműveleten meg pár hasonló poénon túl azt láttuk, hogy az élet valóban jobb, mint a film.
Megnéztük a romániai választások előtt egy hónappal a hazai piacra dobott új román ponyvaszatírát. És a kolozsvári tankhadműveleten meg pár hasonló poénon túl azt láttuk, hogy az élet valóban jobb, mint a film.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Az eurodance svájci úttörője Kolozsváron zárta a 2023-ban indult turnéját. Talán maga sem gondolta, hogy ekkora sikerrel.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Meghalt az író, akinek a könyveit mindenki olvasta, de nem mindenki meri bevallani.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.