Befejezhetetlen írás a Pénzpazarlásra Harminc Éve Rácsodálkozó Döntéshozók Országára rácsodálkozásról.
Fotó: Des Récits / Unsplash.com
Romániát harmincöt éve reformálják. A rendszerváltás óta minden egyes kormány azzal lépett hivatalba – és a jövőben is azzal fog –, hogy ez így tovább nem mehet, lépni kell, változtatni kell, jönnek a reformok, namostaztán. Ami egyben azt is jelenti, hogy az előző kormány nem tett eleget és így meg úgy.
A reformok ugye azért szoktak szükségessé válni, mert valami nem működik, vagy nem úgy működik, ahogy kellene. Vagyis tudjuk, hogyan kellene, de mégsem működik úgy. Azaz itt állunk a tudásunkkal, tudjuk, mit kellene csinálni, különben nem gondolnánk folyamatosan a reformokra, de aztán mégsem csináljuk. Néhány reform valahogy mégis lezajlik, utána nézünk ki a fejünkből, hogy akkor most mi van, és mi ez a rengeteg új probléma, amit szintén meg kell oldani, a kialakult új helyzetet pedig megreformálni. És így tovább a végtelenségig.
Most éppen megint ilyen reformállapotok és megszorítások közepette vagyunk, mert a kormány rájött, hogy fogytán a pénz. De gonosz leszek és úgy fogalmazok, hogy
Azért leszek gonosz és azért írom le ezt a mondatot, mivel éppen most jött szembe a hír, hogy a reformlázban a kormánynak úgy sikerült csökkentenie a politikai pártoknak járó állami támogatást, hogy az összegek tulajdonképpen nem csökkennek. Mert hogy a látványos 40 százalékos csökkentést a 2024-es évben kiutalt pénzekre alkalmazzák, ámde abban az évben a korábbinál jelentősen több közpénzt kaptak a pártok. Vagyis a mostani naaagy visszavágással nagyjából ugyanannyit kapnak, mint a 2024 előtti években.
Nesze neked, reform, nesze neked takarékoskodás és költségvetési spórolás!
Na de menjünk tovább. A megszorításos reformok, különösen az ilyen nagyratörő pénzügyi-költségvetési tervek, amiket a kormány most készül megvalósítani, mindig nagy számolásokkal indulnak. És a nagy számolások végén a minisztériumok, a kormány beírja a célszámokat a rubrikákba: ennyit fogunk spórolni és a sikeres reformok végén ennyi plusz pénz lesz az államkasszában. Ez pedig jól néz ki. Papíron.
Kiáll a miniszterelnök és bejelenti, hogy az állam és intézményeinek rengeteg működési területén micsoda iszonyú pénzpazarlásokat azonosítottak, ami nem mehet így tovább (nu putem tolera așa ceva – egyik kedvenc kormánypolitikai szakkifejezésem. És hogy Szigorú Megszorító Intézkedések Foganatosítása (SZMIF) következik (vom lua măsuri, esetleg kiegészítve azzal, hogy drastice – másik kedvenc kormánypolitikai szakkifejezésem), különben baj lesz.
Mondjuk baj mindenképpen lesz, mivel ha a kormány SZMIF-ről beszél, akkor tudni lehet, hogy mik lesznek az első következmények: infláció, drágulás, vásárlóerő-csökkenés, drága áram és gáz, drága üzemanyag, drága minden, kevesebb pénz az emberek zsebében. Az emberekében. Akik ettől eléggé morcosak szoktak lenni, olyannyira, hogy még az utcai tüntetésektől sem riadnak vissza. Amitől viszont a kormány is durcás lesz és közli, hogy ilyen feszült idegállapotban nem lehet nyugodtan reformokat csinálni. És akkor jön az, hogy „Halló, Nemzetközi Valutaalap? Kéne pár milliárd kölcsönbe’, fizetésig…”
Na de persze van még más lehetőség is. Ki lehet állni a nép elé azzal, hogy az elmúlt kormányzás nehéz öröksége, az előző kormánypártok felelőtlen költekezése… De várjunk csak, ki kormányzott korábban?
Az a baj, hogy hiába drukkolok – tényleg drukkolok na – a kormánynak, hogy most az egyszer sikerüljenek a reformok, hogy állítsák meg a pénz elfolyását az államkasszából, ha folyton szembejönnek ilyen-olyan bosszantó hírek. Például hogy a Ciolacu-kormány miniszterei lényegében kifosztották a kormány tartalékalapját. Ez az állami költségvetésnek egy része, egy biztonsági alap, amely a kormány rendelkezésére áll, ha valamilyen vészhelyzetben hirtelen szükség van pár száz millióra. Erre 2024 decemberében jött Sorin Grindeanu akkori szállításügyi miniszter, a jelenleg is kormányzó PSD ideiglenes elnöke, és bemondásra kért 167 millió lejt a tartalékalapból, mondván, hogy kell a pénz az évtizedek óta veszteséges, lepusztult CFR működtetéséhez. És meg is kapta! Aztán bekopogott Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter is és kért a tartalékalapból 30 millió lejt, hogy kifizethessék a decemberi szociális segélyeket. És meg is kapta!
Nos, a jelek szerint 2024-ben a Ciolacu-kormány több mint 50 milliárd lejt, azaz 10 milliárd eurót osztott ki az alárendelt állami intézményeknek a tartalékalapból.
Tíz milliárd euróból pontosan százezer darab olyan GLE450-es veretős Mercedest lehet vásárolni, amivel az előző PSD-s pénzügyminisztere, Adrian Câciu elkocsikázott az egyik válságtanácskozásra, amit június elején tartottak az államelnöki hivatalban a szükséges pénzügyi megszorításokról.
Mellette parkolt Mihai Tudose volt PSD-s miniszterelnök, jelenlegi európai parlamenti képviselő V8-as Mercedes GLE 63-asa.
Meg aztán sorra derül ki a többi is. Vannak ugye az állami (részvény)társaságok, amiket egy-egy igazgatótanács vezet. Ezek az igazgatótanácsok amolyan politikai kifizetőhelyek, általában olyan politikusok vagy hozzájuk közel álló figurák kerülnek oda tagként, akik éppen parkolópályán vannak vagy meg kell hálálni korábbi áldozatos országvezetési munkájukat. Az ilyen igazgatótanácsokban a munka nem igazán öli meg a nagyra becsült tagokat, néha összeülnek a hónap végén pedig a bankszámlájukon megjelenik a jól megérdemelt 20-25-30 ezer lejes fizetés.
Romsilva, Tarom, CFR, hogy csak néhány példát említsünk. De gondolhatunk a hajdani parajdi sóbányát „működtető” Salrom társaságra is, ahol a bányakatasztrófa után emelték az igazgató fizetését 32 ezer lejről 38 ezer lejre.
De könyörgöm, mindezt évtizedek óta tudjuk. Akkor meg miért csodálkozik rá mindig az éppen aktuális miniszter arra, hogy az alárendelt intézmény, állami társaság vagy egyéb struktúra vezetője több tízezer eurót keres havonta? Minél csődösebb az intézmény, annál többet.
Persze most a kongó államkassza feltöltésére hadba induló új kormánynak, élén a romániai politika megváltójának nézett Ilie Bolojannal, az a ki is mondott célkitűzése, hogy ezeket a gigantikus közpénz-elfolyásokat és haveri-rokoni kifizetőhelyeket felszámolja, megszünteti, tűzzel-vassal kiirtja, karóba húzza és atomjaira bombázza. Mondjam, hogy mi lesz belőle? Említettem korábban: infláció, drágulás, vásárlóerő-csökkenés, drága áram és gáz, drága üzemanyag, drága minden, kevesebb pénz az emberek zsebében. A Mercedes GLE450-esek maradnak. A dubaji apartmanok is.
Meg aztán, képzeljük el: amikor az államkassza-feltöltő üzemmód lázában élő kormány bekopog a Közpénzt Felelőtlenül Pazarló Intézmény (KFPI) ajtaján, ki fog neki ajtót nyitni? Hát valamelyik miniszter, államtitkár, főosztályvezető vagy egyéb potentát sógora, nagynénje, unokaöccse, horgászbarátja, volt iskolatársa stb. És ez nem csak a csúcsintézmények csúcsfunkcióira igaz, hanem egy szürke vidéki kórház, adóhivatal, művház vagy más állami hivatal gépkocsivezetői, portási vagy kazánfűtői posztjára is. Kórházi portásnak nem lehet csak úgy, az utcáról jelentkezni, oda kapcsolatok kellenek. Vagy euróval kitömött boríték a megfelelő zsebekbe.
A magyarázat végtelenül egyszerű, egyben végtelenül lehangoló. A lehető legegyszerűbben úgy tudnám megfogalmazni, hogy az országot annyira mélyen átitatja a Nem Hivatalos Úton Történő Érdekérvényesítés, Pénzszerzés és Deszkurkálódás (NHÚTÉPD), hogy egyszerűen nem lehet kiirtani a társadalom szövetéből. Az ország valahogy mégis elműködik, fű alatt, borítékokkal, zsebekkel, összekacsintásokkal, mismásolással és egyéb Pragmatikus Országműködtető Gyakorlatokkal (POGY). Ezt hívjuk hivatalosan országnak, államnak, társadalomnak.
És tessék, most, amikor éppen valahogy lezárni készülök ezt a befejezhetetlen írást, jön szembe az újabb örömhír: Radu Miruță gazdasági miniszter arról beszélt, hogy sok állami társaság igazgatótanácsának fizetését éppen akkor emelték meg jelentősen (volt olyan eset, hogy megötszörözték az összegeket), amikor az új kormány megalakulása előtt a pártok az állam működési költségeinek csökkentéséről tanácskoztak. Hatezer lejről hirtelen 20 ezer lejre ugró fizetések, bónuszok, több igazgatótanácsban is ülő emberek, állami társaságok három alkalmazottal és négy fős igazgatótanáccsal, infrastruktúrával, költségtérítéssel.
Folytassam? Nem folytatom, úgyse érnék soha a végére.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A Salrom igazgatójának lemondását és új bánya megnyitását követelték Parajdon. A környezetvédelmi miniszter szerint nem orvosolható pusztán vadászattal a medveprobléma.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
A birminghami műfajteremtő metállegendák hagyatéka az egyetemes kultúra része marad. Azoknak is, akik a vasfüggöny mögül lesték őket, és azoknak is, akik az angol vasöntödékből.
A birminghami műfajteremtő metállegendák hagyatéka az egyetemes kultúra része marad. Azoknak is, akik a vasfüggöny mögül lesték őket, és azoknak is, akik az angol vasöntödékből.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”
Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?
Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?
Az embernek kedve lenne, nem emigrálni, dehogy, máshol se kolbászabb a kerítés, csak a reklámokban… inkább elbújni szégyenében, hogy ez a román(iai) rendszer ennyire képes.
Az embernek kedve lenne, nem emigrálni, dehogy, máshol se kolbászabb a kerítés, csak a reklámokban… inkább elbújni szégyenében, hogy ez a román(iai) rendszer ennyire képes.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Mert a szakik szerint már csak idő kérdése, hogy mikor veszi át az irányítást…
Mert a szakik szerint már csak idő kérdése, hogy mikor veszi át az irányítást…
A 85 éves Emil Constantinescu meglepően őszinte volt egy, a bányászjárás évfordulójára szervezett eseményen, de ez aligha nyújt elégtételt a történelmi sérelmekre…
A 85 éves Emil Constantinescu meglepően őszinte volt egy, a bányászjárás évfordulójára szervezett eseményen, de ez aligha nyújt elégtételt a történelmi sérelmekre…
Ami megfogalmazhatatlan, mégis mindig megpróbálkozunk vele.
Ami megfogalmazhatatlan, mégis mindig megpróbálkozunk vele.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.