// 2025. április 4., péntek // Izidor
Fall Sándor Fall Sándor

Műemlékek, gyerekek, életek

// HIRDETÉS

Képesek vagyunk felismerni, hogy a műemlék épületeink mikor veszélyeztetnek emberéleteket?

(Külön)Vélemény

Szerző: Fall Sándor
2024. január 18., 17:28

Nincs nekem bajom a műemlék épületekkel, csak ha emberek halnak meg a romjaik alatt. Gyerekek.

Mi magyarok, itt Erdélyben kicsit fetisizáljuk a műemlék épületeinket.

Nyilván nem eleve így akarjuk, ez csak melléktermék. A kérdéskör persze roppant bonyolult, és az az alapja, hogy nekünk itt, ezen a földön múltunk van, amibe durván beleavatkozott a történelem. Van egy hatalmas épített örökségünk, amit elvettek „tőlünk”, aztán igen nehezen kaptuk vissza. Persze, egy ilyen épület ténylegesen csak akkor a „mienk” is, ha eredeti tulajdonosa vagy örököse, magánszemély, intézmény vagy egyház a visszaszolgáltatás utáni birtokbavétel után tényleg a „mi” szolgálatunkba állítja és lehetővé teszi, hogy az az épület valamilyen közösségi célt szolgáljon. Kastélyok, paloták, bérházak, egykori középületek, bőven van rá példa, látjuk Erdély-szerte.

De az elkobozott, majd visszaszolgáltatott (műemlék) épületek nem pusztán csak ingatlanok, hanem eszmei és érzelmi jellegű, az erdélyi magyar nemzeti, kulturális, vallási identitásba mélyen belenőtt tényezők is. Ezért van az, hogy az ilyen épületet nem csak eredeti tulajdonosuk kapja vissza, hanem „mi” is. És mivel tudjuk, hogy ez egykoron „a mienk” volt, majd hosszú időre, fél évszázadra megfosztottak tőle, mielőtt ismét a „mienk” lett, a szokásosnál jobban ragaszkodunk hozzá, majdhogynem szent tárgyként kezeljük, fetisizáljuk. Amivel lényegében nem is lenne gond, mert ez a viszonyulás, ha nem is lényegi, de mondhatni természetes, elkerülhetetlen, legalábbis érthető járuléka egy ilyen elkobozós-visszaszolgáltatós-ragaszkodós történetnek. Érdekes, hogy ezzel szemben a visszaszolgáltatott (termő)földeket minden probléma nélkül eladjuk, úgy tűnik, a föld nem a „mi” része…

A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákbentlakásának épülete a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye tulajdona. A román állam 1948-ban elvette az épületet, amely 2004-ben került vissza eredeti tulajdonosához. Nem kifejezetten jó állapotban, mint szinte kivétel nélkül az összes ilyen államosított, majd kényszeredetten visszaszolgáltatott épület. 2004-től a székelyudvarhelyi városi önkormányzat bérli az épületet, ahol a Gimi diákjai laknak.

Aztán jött 2023 átkos december 18-a, éppen egy hónappal ezelőtt, amikor a műemlék épület egyik szárnya részben leomlott, maga alá temetve az éppen a szobáikban tartózkodó iskolásokat. Két gyerek meghalt. A történtek természetesen óriási közfelháborodást keltettek, és egyelőre ma sem tudni egészen pontosan, hogy kit vagy kiket terhel értük a felelősség.

A tragédia bekövetkezett és nem lehet visszacsinálni. Teljesen nyilvánvaló, hogy utólag két fontos vonatkozása van a történteknek. Egyrészt meg kellene állapítani a felelősséget, ez éppen folyamatban van. Másrészt pedig meg kellene előzni, hogy a jövőben hasonló tragédiák történjenek. Mert főleg ez utóbbit nehezíti az a járulékos fetisizálás, amiről beszéltem.

Az udvarhelyi bentlakásépület fala leomlott, és ez nem csak a fizikai világban, hanem érzelmi-identitárius síkon is sérülés és veszteség, traumatikus és durva törés egy szent létsíkon. „Mi” sérülünk általa.

Csakhogy meghalt két gyerek.

Ennek pedig – ha józanul ítéljük meg –, azonnal felül kellene írnia mindenféle nemzeti, kulturális, vallási meg bármilyen más egyéb identitásra tekintettel levő viszonyulást. Mert ha a fétis-épületek emberek életét veszélyeztetik, akkor nekünk, akik a „mi”-t alkotjuk, az a legelső és mindenek feletti kötelességünk, hogy megakadályozzuk a további tragédiák bekövetkeztét.

Ezért a legfontosabb kérdés, hogy mi lesz a megomlott székelyudvarhelyi épület további sorsa. Megerősítik, helyreállítják? De kik? Ki fogja ezért vállalni a felelősséget? És miután az épületet megerősítették és helyreállították, mi fog történni? Ismét diákbentlakás működik majd benne?

De menjünk tovább: honnan tudhatjuk, hogy még álló, jelenleg biztonságosnak tűnő régi fétis-épületek nem omlanak meg a jövő héten, holnap? Diákbentlakások, iskolák, óvodák, kastélyok, különféle intézmények – Erdély tele van öreg, több száz éves épületekkel, a „mi” épületeinkkel, amiket jelenleg is belakunk, és nem biztos, hogy tudjuk, melyik a ketyegő bomba.

Lehet, hogy nem kellene minden egyes visszaszolgáltatott évszázados épülethez foggal-körömmel ragaszkodni.

Lehet, hogy van közöttük olyan is, amit el kellene engedni. Vagyis nem felújítani, hanem lebontani kellene. A helyére vagy helyette pedig új, biztonságos, kényelmes és célszerű épületet emelni. Világos, kényelmes, rendesen kifűthető iskolákat, óvodákat, bentlakásokat. Természetesen nem arról van szó, hogy dózeroljuk le a Kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumot, a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceumot, a csíkszeredai Márton Áront vagy a marosvásárhelyi Bolyait. Hanem arról, hogy sok épület van, ami műemlék besorolású ugyan, de nem annyira fontos, vagy nincs olyan állapotban, hogy mindenáron megtartsuk.

És ezek után szinte önmagától adódik a (költői?) kérdés: megéri továbbra is megtartani az Udvarhelyen beomlott épületszárnyat, csak azért, mert műemlék, csak azért, mert visszakaptuk, csak azért, mert a „mienk”?

Nem éri meg jobban az egyháznak, az önkormányzatnak, nekünk, ha a gyerekeink biztonságos helyre mennek iskolába vagy fekszenek le este aludni? Persze, a pénz. Többe kerül lebontani egy rogyadozó épületet, a helyére pedig újat építeni, mint kipofozni a meglévőt.

De meghalt két gyerek, mert rájuk omlott a régi fal. Mi fontosabb, a műemlék vagy gyerekek élete? Mi fontosabb, pár millió euró vagy gyerekek élete? A kérdés leegyszerűsítőnek és áldilemmának tűnhet, de nézzük csak az Udvarhelyen történtek fényében, rögtön nem lesz az.

Nos, tudunk, akarunk ezekre a kérdésekre válaszolni?

Mondom: nekem nincs bajom a műemlék épületekkel, csak ha emberek halnak meg a romjaik alatt. Gyerekek.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban
Főtér

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban

Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák
Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
Székelyhon

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

// még több főtér.ro
Demokráciavédelem mindörökké
2025. április 02., szerda

Demokráciavédelem mindörökké

Meglepő, sokkoló volt az elnökválasztás érvénytelenítése? A román politikai mintázatok alapján nincs új látnivaló.

Demokráciavédelem mindörökké
2025. április 02., szerda

Demokráciavédelem mindörökké

Meglepő, sokkoló volt az elnökválasztás érvénytelenítése? A román politikai mintázatok alapján nincs új látnivaló.

Várjuk-e még az amerikaiakat?
2025. március 26., szerda

Várjuk-e még az amerikaiakat?

Jönnek az amerikaiak – majdhogynem Jézus második eljövetelével volt egyenrangú ez a vágy, ez az állandóan késő ígéret, ez a soha el nem jövő, egyre valószerűtlenebbé váló mesevilág.

Várjuk-e még az amerikaiakat?
2025. március 26., szerda

Várjuk-e még az amerikaiakat?

Jönnek az amerikaiak – majdhogynem Jézus második eljövetelével volt egyenrangú ez a vágy, ez az állandóan késő ígéret, ez a soha el nem jövő, egyre valószerűtlenebbé váló mesevilág.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot
2025. március 12., szerda

Egy ágyban az ellenséggel, avagy hogyan váltottam bankot

A bank évszázadok óta barátja, szeretője, házastársa, anyósa, szomszédja, esküdt ellensége az embernek, helyzete válogatja. A történet, amit most elmesélek, igazán cuki… lett volna. Mint egy vakrandi. Ha minden olajozottan alakul.

Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS