Ha leírjuk, hogy az amerikai elnök hagyja abba, és az oroszok menjenek haza, akkor kitör a béke?
Emlékeim szerint minden a Je suis Charlie (Én vagyok Charlie) mozgalommal kezdődött 2015 januárjában. A jelenség a párizsi Charlie Hebdo szatirikus magazin szerkesztősége ellen elkövetett terrortámadás nyomán bontakozott ki.
A támadásban 12 ember vesztette életét és további 11-en megsebesültek, az elkövetők az Al-Káida jemeni szárnyához köthető iszlamista fegyveresek voltak. Az indítékot a magazin Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrái jelentették, amelyek sokak szerint sértették az iszlám vallási érzékenységét.
A merénylet után a „Je suis Charlie” szlogen és mozgalom villámgyorsan terjedt el világszerte, különösen a közösségi médiában, a szólásszabadság és a sajtószabadság melletti szolidaritás kifejezéseként.
Az első sokkot követően egyre többen kezdték használni a közösségi médiában, mindenekelőtt a Facebookon a szóban forgó mottót. A profilképekhez illesztett szlogen, valamint a számos demonstráció azt hirdette, hogy a sajtószabadság és a véleménynyilvánítás sérthetetlensége alapvető érték, amelyet erőszakkal nem lehet elhallgattatni.
A mozgalom egyfajta globális azonosulássá vált a támadás áldozataival és azokkal az értékekkel, amelyeket a Charlie Hebdo képviselt: a szabad véleménynyilvánítás joga, még akkor is, ha az provokatív vagy sértő. Tüntetések, virrasztások és szolidaritási akciók zajlottak szerte a világon, különösen Franciaországban, ahol több millióan vonultak az utcára. A szlogent pólókra, plakátokra nyomtatták, és hírességek, politikusok is széles körben használták, hogy kifejezzék támogatásukat.
Ez volt ugyanakkor az első olyan globális megnyilvánulása annak az azóta automatizmussá váló jelenségnek, amelynek legfőbb jellemzője, hogy egy jelentős hatást kiváltó eseményre reagál morálisan világos, de politikailag és társadalmilag ellentmondásos, végletesen leegyszerűsített narratívák mentén. A „Je suis Charlie” szlogen eredeti üzenete – a szólásszabadság védelme – fontos és legitim volt, viszont a kivetülése során a szabad véleménynyilvánítás és a kulturális tisztelet, érzékenység közötti töréspontokat is kiélezte.
Emlékszem, hogy Kolozsváron is szerveztek felvonulást az áldozatokra emlékezés és a mottó jegyében. Miközben engem is megdöbbentettek a történtek és hitetlenkedve követtem az fejleményeket, nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy
Ahogy egyre nagyobb hullámokat vetett az ügy, és egyre szélesebb dimenzióban értelmezték azt a politikusok, a különböző szakterületek képviselői és a sajtónyilvánosság, úgy egyre inkább kiviláglott, hogy például a pajzsra emelt szólásszabadság alapelvében sincs társadalmi konszenzus.
Olyan vitás kérdések merültek fel, mint:
A „Je suis Charlie” egyszerre volt a szólásszabadság és az emberi szolidaritás erőteljes szimbóluma, de egyben morális ellentmondásokkal terhelt jelenség. A mozgalom kiválóan példázta, hogy a szabadság eszméje és annak gyakorlati alkalmazása között mély szakadékok húzódhatnak, különösen egy multikulturális, globalizált világban, ahol az értékek és érzékenységek ütközése mindennapos. Tankönyvi példája volt annak, hogy egy adott ügy melletti kiállást milyen gyorsan követheti az ügy politikai instrumentalizálása, és világosság vált, hogy egy egyszerű szlogen soha nem lehet teljes válasz egy mély társadalmi konfliktusra.
Azóta számos ügy mentén léptek működésbe a fenti társadalmi és szociálpszichológiai reflexek, amelyek az orosz–ukrán háború kitörésekor minden eddiginél jobban megosztották nemcsak a globális, de az erdélyi magyar közvéleményt is.
A konfliktus kitörésekor tapasztalt társadalmi zaj néhány decibellel tovább erősödött Donald Trump megválasztásával, és az általa képviselt, a demokrata adminisztráció felfogásától gyökeresen eltérő, amerikai belpolitikára és a nemzetközi politika alakítására vonatkozó stratégia gyakorlatba ültetésével, amely nemcsak a fegyveres konfliktus lezárásának módjával, hanem a világrendszer visszafordíthatatlannak tűnő többpólusúvá válásával okoz széles körű zavart és bizonytalanságot.
Tudatosan vagy tudattalanul, de mindenki érzékeli, hogy egy hosszú folyamatnak a végén járunk, a bizonytalanság és félelem kísértete járja be az általunk jól ismert világ biztosnak tűnő szféráit, sokan úgy érzékelik, hogy vége a boldog békeidőknek, a stabilitásnak. Teljesen érthető reakció, hisz egyszeriben olyan hitrendszerek, egzisztenciális bizonyosságok és meggyőződések álltak a fejük tetejére, amelyek nélkül
A kérdéskör keveseket hagy hidegen, parázs, gyakran személyeskedésbe torkolló végtelen szócsaták jellemzik. Ezek közös jellemzője, hogy a vita eredeti jelentésétől, tartalmától és funkciójától eltérően, nem módszerként és eszközként szolgál a vitapartnerek számára az igazsághoz való közelítéshez, a tárgyalt jelenség és egymás nézőpontjainak a megértéséhez, hanem az egyet nem értés kultúrájához méltatlanul a parttalan veszekedés hínárjaiban fuldoklik, miközben a sokszor egymásra ellenségként tekintő felek nem tudnak, nem akarnak érveket megfogalmazó beszélgetésbe bocsátkozni.
Ebben a közhangulatban telt el az ukrajnai háború három éve, és csúcsosodott ki egy újabb gigászi acsarkodásfolyamban, ami ugyancsak nem vitt közelebb a lényeghez, jelen esetben a háború okainak világos megértéséhez, amiből logikusan következhetnének a békekötés feltételei is. Többen is megosztották a vitákkal kapcsolatos keserű tapasztalataikat arról, hogy miként fajult olyan mértékű konfliktusig a folyamat, hogy szélsőséges esetben miatta emberi kapcsolatok romlottak meg.
A sehová nem vezető vitákban gyakran felmerülő, morális alapállásból megfogalmazott minimalista érvek („hülye és hazudós Trump”, „velejéig gonosz Putyin”, „menjenek haza az oroszok és béke lesz”, „kokós Zelenszkij”, „banderista náci ukrán hadsereg”, „ ukrán katonák verték le az 56-os forradalmat”) problémamagja abban rejlik, hogy az érveket megfogalmazók tudatosan vagy tudattalanul mellőzik a kérdés többdimenziós okrendszerének elemzését.
A történelem jó oldalán állás pozíciója kényelmes, de egyben veszélyes gondolati séma. Aki a jó oldalon áll, az elkényelmesedhet, nem gyakorol önreflexiót, így nem kell szembenéznie saját politikai közössége hibáival, egyben csökkenti a kognitív disszonanciát is. A csoportgondolkodás erősíti a nekünk van igazunk-érzést, simogatja az önképet, ami különösen mámorítóan hat a közösségi média korában, ahol emiatt is dívik az erkölcsi pozicionálás, az erényfitogtatás (virtue signaling).
Ha egy konfliktus túl bonyolult, és a komplex értelmezés belső feszültséget kelt, a legegyszerűbb védekezés az, ha az egyik felet teljesen elítélik, a másikat pedig kizárólag áldozatként kezelik. A már említett gúny, a csúfondáros szóhasználat lélektani védekező mechanizmusként is funkcionálhat, és ha kizárólag a kifigurázással él a vitapartner, akkor valójában kerülheti a valódi intellektuális kihívást. Egy bonyolult konfliktus elemzése nehéz, viszont ha az azt alakító egyik szereplőre karikatúraként tekintünk, az feloldhatja ezt a szorongást.
Ez a gondolatrendszer kizárja a kritikai gondolkodást, hisz bárminemű kritika a „rossz oldalt” legitimálná. Ha valaki megpróbálja megérteni Oroszország geopolitikai motivációit, anélkül hogy elfogadná azokat, azt rögtön „Putyin-pártinak” bélyegezhetik. Ha valaki az ukrán geopolitikai érdekeket vizsgálja behatóan, az megkaphatja, hogy „atlantista szekértoló”. A valódi politikai és történelmi helyzetek nem redukálhatók kizárólag morális ítéletekre, a kritikus gondolkodásnak felül kell írnia az érzelmi és erkölcsi önigazolás vágyát.
Az emberiség nem tud meglenni fikciók nélkül – erre a megállapításra jutott Hans Vaihinger német filozófus 1911-ben. Szerinte a fikciók (mítoszok, fogalmak, viszonyrendszerek, törvények) az emberi tudat és képzelet termékei, amelyeknek nincs tárgyi megfelelőjük, de képessé teszik az embert a tárgyi világ kezelésére. Hidat képeznek az ismeretlen valóság felé, és ez a híd lebontható, ha már nincs rá szükség, és úgy gondoljuk, hogy egy új állványzat segíthet a minket körülvevő idegen világhoz való alkalmazkodásunkban. Nem túlzás azt állítani, hogy történelmi időket élünk, ami nemcsak radikális változásokat hoz, hanem arra is kényszerít, hogy új szempontok mentén értelmezzük a világot.
A veszélyek mellett ez egyben lehetőséget is jelent arra, hogy a társadalmi együttélés és a felelősségteljes emberi cselekvés alapjául szolgáló mítoszaink, hitrendszereink, a filozófiai értelemben vett szabadságunk – legyenek azok vélt vagy tényleges fikciók –, minden vadhajtásuk ellenére legalább olyan hatékonyan betöltsék rendeltetésüket, mint ahogy eddig az emberi történelem folyamán.
Szeretném hinni, hogy ebbe a konfigurációba a közbeszéd polarizáltsága, a különböző nézőpontok közötti párbeszéd, közös alap hiánya, a másik álláspontjának gyakran teljes elutasítása, morálisan vagy intellektuálisan érvénytelennek tekintése már nem fog beleférni.
Még akkor is szeretném, ha mindez végül fikciónak bizonyul.
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
Nem jött össze a bennmaradás a sepsiszentgyörgyi rendezésű vébén, a román jégkorong válogatott 2019 után ismét a divízió 1/B-ben kötött ki. Külföldön már kinyitottak a szavazókörzetek.
A tavaly novemberi, érvénytelenített voksoláshoz hasonló arányban járultak az urnákhoz a romániai választópolgárok vasárnap a megismételt államfőválasztás első fordulójában.
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
George Simion és Nicușor Dan jutott be a romániai elnökválasztás második fordulójába a szavazatok hétfő reggel 7 órai, 99,99 százalékos feldolgozottsága szerint.
Reggel hét órakor elkezdődött Romániában a megismételt elnökválasztás első fordulója, amelyben 11 jelölt közül választhat a több mint 18 millió választópolgár.
Székelyföld három megyéje közül tíz óráig a Maros megyei szavazók 6,54 százaléka járult az urnák elé. Hargita megyében 5,76 százalék, Kovászna megyében pedig 5,36 százalék szavazott tíz óráig.
„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”
„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”
Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?
Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Avagy lamentáció arról, hogy milyen következményekkel járt egy hajdani nagypénteki gyermekcsíny.
Avagy lamentáció arról, hogy milyen következményekkel járt egy hajdani nagypénteki gyermekcsíny.
„A gyergyói biotechnológiai központból kiszabadult a BY-4 szintetikus kórokozó és szinte napok alatt végzett az összes fával és bokorral a Gyergyói-medence déli részén és a Marosfőtől az egykori Tusnádfürdőig húzódó hetven kilométer hosszú sávban.”
„A gyergyói biotechnológiai központból kiszabadult a BY-4 szintetikus kórokozó és szinte napok alatt végzett az összes fával és bokorral a Gyergyói-medence déli részén és a Marosfőtől az egykori Tusnádfürdőig húzódó hetven kilométer hosszú sávban.”
Különösen a közvélemény-kutatások, a választások, a demokrácia és a csavarhúzószettek cserélhető fejekkel…
Különösen a közvélemény-kutatások, a választások, a demokrácia és a csavarhúzószettek cserélhető fejekkel…
A virágvasárnap bizonyos értelemben a nagyvárosi ember találkozása az istenséggel. Az óriásfarkasok genetikai újrateremtése pedig bizonyos értelemben istenséggé válás.
A virágvasárnap bizonyos értelemben a nagyvárosi ember találkozása az istenséggel. Az óriásfarkasok genetikai újrateremtése pedig bizonyos értelemben istenséggé válás.
A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…
A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…
„De gyűlölni kell a népnek tetsző táposokat is. A pszichológust, a konteóterjesztőt, a szavalót. Az ő előadásaikat meg kell akadályozni, ez indokolt és jogos. A nekünk tetszőkét nem, a nekik tetszőkét igen.”
„De gyűlölni kell a népnek tetsző táposokat is. A pszichológust, a konteóterjesztőt, a szavalót. Az ő előadásaikat meg kell akadályozni, ez indokolt és jogos. A nekünk tetszőkét nem, a nekik tetszőkét igen.”
A húsvéti ünnepkör alatt a hétköznapokból kilépni képes ember másképp figyel: egy-egy apró gesztus, esemény mintha felhasítaná a szürke függönyt, amely a szentséget eltakarja. És az így kiáradó fény maga a csoda.
„Szokták mondani, hogy a sok nosztalgiázás elfedi a valóságot – hát hogyne fedné, hiszen ez a dolga: megszabadulni attól, ami éppen van, maga az eszképizmus.” A nyolcvanas évek mindig velünk maradnak.
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.