// 2024. november 27., szerda // Virgil
Belgium

Nagy meccsen, hosszas egykapuzás után jutottak tovább a belgák

// HIRDETÉS

Ilyenkor mondják azt: kár, hogy nem juthat tovább mindkét csapat. Belgium végig támadva verte meg a szimpatikusan játszó, jól védekező és bátran támadó amerikaiakat.

Kár, hogy nem lehet megoldani, hogy az egyenes kieséses meccseken csak a hosszabbítást játsszák le. Ugyanis akárcsak a brazíliai labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjének német-algériai és argentin-svájci összecsapásán, az utolsó meccsen, a kedd esti Belgium – Egyesült Államok mérkőzésen sem született gól a rendes játékidőben. Ellenben a ráadásban mindjárt három is, így Belgium 2-1-es győzelemmel jutott a legjobb nyolc közé.

Nem mintha amúgy unalmas meccs lett volna: a csapatok egymásnak rontottak, a torna titkos esélyesének tartott belgák pedig a mérkőzés hetven százalékában egykapuztak.

A belgák egyébként mind a közönséget, mind az amerikaiakat meglepték, ugyanis a csoportmeccseken mutatott játékkal ellentétben azonnal letámadtak, olyan hévvel, hogy talán még maga Origi is meglepődött, amikor rögtön az első percben szemtől szemben találta magát Howard kapussal, így hét méterről leadott lövése a hálóőr közbelépése nyomán nem a kapuban landolt.

Az amerikaiak nem törődtek bele abba, hogy őket tartják az esélytelenebb csapatnak a vébé megnyerésére titkos esélyesnek tartott belgákkal szemben, így több ízben is tetszetős támadásokat vezettek, de mivel a labdarúgásban az esztétikai kategória még mindig nem ér pontot, ezt csak e szép sportág fejlett szépérzékkel megáldott kedvelői díjazták.

Mint például az az amerikai szurkoló, aki valamikor a 15. perc táján beszaladt a pályára, bár ő esztéta helyett inkább csendes őrültnek tűnt, nem csapott össze ugyanis az utána loholó légiónyi biztonsági emberrel, sőt még menekülni sem próbált, csöndben és nyugodtan tűrte, hogy a tizenöt másodpercnyi hírnév kibulizását követően lekísérjék a pályáról.

Azért foci is volt, a belgák és az amerikaiak  sem ölték a játékot, így egész jó ki meccs kerekedett, Dempsey például akár a vezetést is megszerezhette volna az amcsiknak, de Courtois megfogta a tizenhétről leadott, középre tartó lövést, majd kevéssel később De Bruyne lőtt kevéssel a kapu mellé a túloldalon.

A folytatásban a belgák mindent bedobtak, és nem nagyon engedték ki a saját térfeléről az amerikai válogatottat. Gól viszont nem született, így a nyomás enyhülésével Beasleyék ismét csak el-eljutottak néhány gólhelyzetig. De csak helyzetig.

A fordulás után megint csak a belgák voltak közelebb a gólszerzéshez – konkrétan percenként majdnem két helyzetet produkáltak –, de a legziccerebb ziccereket sem tudták belőni, jórészt Howardnak köszönhetően, aki hihetetlen formában védett.

A rendes játékidő háromperces hosszabbításában az amerikaiak támadtak többet, olyannyira, hogy  Wondolowski az utolsó percben behúzhatta volna a győzelmet is – ha nem lő hat méterről a kapu fölé.

Jött a kétszer tizenöt perces ráadás, amelyben – akárcsak a németek Algéria ellen – az ismét többet támadó belgák rögtön az elején betaláltak de Bruyne révén, majd a csereként beált Lukaku növelte az előnyt. Az amerikaiak azonban nem omlottak össze, sőt Green rögtön a második 15 perc elején szépített. Hiába támadtak azonban Jürgen Klinsmann tanítványai a végéig, és hiába alakítottak ki nagy helyzeteket, a végén a győzelemért jobban hajtó belgák jutottak a negyeddöntőbe, ahol Argentínával játszanak a négy közé jutásért. 

Wilmots: megérdemeltük a győzelmet

A meccs után Marc Wilmots, a belgák szakvezetője megérdemelt győzelemről beszélt. “Rengeteg helyzetünk volt, uraltuk a játékot, a végén megérdemelten nyertünk, még ha az amerikai gól után kissé ijesztő is lett a játék” – mondta.

Jürgen Klinsmann, az amerikaiak német szövetségi kapitánya a csapatot dicsérte a vereség ellenére is. “Nagyon büszke vagyok a csapatunkra. Minden játékos büszkévé tette hazáját a vébén nyújtott teljesítménnyel” – mondta, hozzátéve: nem adják fel, felkutatják a tehetségeket, és a jövőben tovább akarnak fejlődni.

A további program:

negyeddöntő:
július 4.:
1.: Franciaország-Németország, Rio de Janeiro 19.00
2.: Brazília-Kolumbia, Fortaleza 23.00
július 5.:
3.: 7. nyolcaddöntő győztese-8. nyolcaddöntő győztese, Brazíliaváros 19.00
4.: Hollandia-Costa Rica, Salvador 23.00
elődöntő:
július 8.:
1. negyeddöntő győztese-2. negyeddöntő győztese, Belo Horizonte 23.00
 július 9.:
3. negyeddöntő győztese-4. negyeddöntő győztese, Sao Paulo 23.00
a 3. helyért:
július 12.:
a két elődöntő vesztese, Brazíliaváros 23.00  
döntő:

július 13.:
a két elődöntő győztese, Rio de Janeiro 22.00
 

A brazíliai labdarúgó-világbajnokság góllövőlistája:

5 gólos:
J. Rodríguez (kolumbiai)

4 gólos:
Neymar (brazil), Messi (argentin), Müller (német)

3 gólos:
Benzema (francia), Robben (holland), Shaqiri (svájci), E. Valencia (ecuadori), van Persie (holland)

2 gólos:
A. Ayew (ghánai), Bony (elefántcsontparti), Cahill (ausztrál), Dempsey (amerikai), Depay (holland), Dzsabu (algériai), Gervinho (elefántcsontparti), Gyan (ghánai), Mandzukic (horvát), Martinez (kolumbiai), Musa (nigériai), Perisic (horvát), Ruiz (Costa Rica-i), A. Sánchez (chilei), Suárez (uruguayi), Szlimani (algériai)

1 gólos:
Armero (kolumbiai), Aránguiz (chilei), Balotelli (olasz), Beausejour (chilei), Brahimi (algériai), Brooks (amerikai), Campbell (Costa Rica-i), Cavani (uruguayi), Costly (hondurasi), Cuadrado (kolumbiai), David Luiz (brazil), De Bruyne (belga), de Vrij (holland), Di Maria (argentin), Dos Santos (mexikói), Duarte (Costa Rica-i), Dzemaili (svájci), Dzeko (bosnyák), Feguli (algériai), Fellaini (belga), Fer (holland), Fernandinho (brazil), Fred (brazil), Giroud (francia), Godin (uruguayi), Goohannedzshad (iráni), Götze (német), Green (amerikai), Guardado (mexikói), T. Gutiérrez (kolumbiai), Halis (algériai), Hernandez (mexikói), Honda (japán), Hummels (német), Huntelaar (holland), Ibisevic (bosnyák), Jedinak (ausztrál), Jones (amerikai), Kerzsakov (orosz), Klose (német), Kokorin (orosz), Ku Dzsa Szol (dél-koreai), Li Kun Ho (dél-koreai), Lukaku (belga), Marchisio (olasz), Marquez (mexikói), Mata (spanyol), Matip (kameruni), Matuidi (francia), Mehmedi (svájci), Mertens (belga), Nani (portugál), Odemwingie (nigériai), Okazaki (japán), Olic (horvát), Origi (belga), Oscar (brazil), Özil (német), Papasztatopulosz (görög), Peralta (mexikói), Pjanic (bosnyák), Pogba (francia), Rojo (argentin), Ronaldo (portugál), Rooney (angol), Seferovic (svájci), Schürrle (német), Sissoko (francia), Sneijder (holland), Sturridge (angol), Szamarasz (görög), Szamarisz (görög), Szon Hung Min (dél-koreai), Torres (spanyol), Urena (Costa Rica-i), Valdivia (chilei), Vargas (chilei), Valbuena (francia), Varela (portugál), Vertonghen (belga), Villa (spanyol), Vrsajevic (bosnyák), Xabi Alonso (spanyol), Xhaka (svájci)

öngól:
Boye (ghánai, a portugálok ellen), Marcelo (brazil, a horvátok ellen), Kolasinac (bosnyák, az argentinok ellen), Valladares (hondurasi, a franciák ellen), Yobo (nigériai, a franciák ellen)

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!
Főtér

Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!

Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott
Krónika

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Megvan a külföldi voksolás végeredménye, Călin Georgescu a diaszpórában is mindenkit lepipált
Krónika

Megvan a külföldi voksolás végeredménye, Călin Georgescu a diaszpórában is mindenkit lepipált

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a külföldi szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak
Székelyhon

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak

Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS