Több, mint bárki is gondolná. Az eurázsiai eszme ugyancsak divatos mostanában. Kosztur András történész segítségével betekinthettünk a háttértörténetbe is.
Első ránézésre valóban bizarrnak tűnhet a két Vezér összehasonlítása. Viszont Kosztur András ungvári történész világosságot gyújtott a fejekben. Legalábbis azokéban, akik ellátogattak a Bocskai ház Óváry termébe kedden délelőtt (egyeseknek hajnalban) 11 órakor. Igaz, a titkok kapuja egy ideig (pontosabban kerek 20 percig) nem tárult fel, ugyanis… nem volt laptop. Hihetetlennek tűnik, de igaz. A közönség olyan 18 perc táján kicsit elvesztette a türelmét, egy hölgy be is szólt a szervezőknek, hogy ekkora késés azért nincs annyira rendben. Ám aztán megjött a laptop (elvégre egy média tanszék működik az épületben) és beléptünk a történelem labirintusába.
Az egyik (ez a régebbi) földrajzi: két kontinenst jelöl, Európát és Ázsiát. Viszont újabban a szóhoz politikai dimenzió is társul: eszerint lényegében egy kontinenst jelölnek vele, nevezetesen az Oroszország és a volt Szovjetunió tagállamai által elfoglalt területek összességét.
Kuriózum: az „Eurázsia” kifejezést annak földrajzi értelmében először Alexander von Humboldt használta, orosz nyelvi közegbe pedig Vlagyimir Ivanovics Lamanszkij orosz kultúratörténész ültette át 1892-ben.
Hogyan kezdtek az oroszok másképp tekinteni Eurázsiára? A kérdésre 1917 eseménydús éve adja meg a választ. A forradalmakat követően a bolsevikok átvették a hatalmat, az addig „regnáló” értelmiség és az elitek tömeges emigrációra kényszerültek és hatalmas orosz kolóniákat hozta létre szerte a világon. Persze nem ültek tétlenül ezekben a kolóniákban: a legkülönbözőbb ideákkal és ideológiákkal álltak elő Oroszország anyácska sorsának jobbítása érdekében.
Az eszmének két úttörőjét említhetjük meg: Nyikolaj Trubeckojt és Pjotr Szavickijt. Mindketten könyvet írtak a témában, és szövegeikben felvonták az ideológiai zászlót. Többek közt olyanokat írtak, hogy az ázsiai népeknek le kell rázniuk magukról Európa igáját. Hátat kell fordítani az európai eszméknek, és saját eszmékre kell támaszkodni. A korabeli Oroszország a térség legerősebb hatalma, neki kell tehát vezetnie az Európa-ellenes forradalmat. És, figyelem, Oroszország nem csak Európa, hanem Eurázsia. És ha a zászló magasan lobogott, akkor követői is akadtak.
Na de mi köze mindehhez Dzsingisz kánnak? Máris mondjuk. Nyikolaj Trubeckoj írt egy másik könyvet is. Az a címe, hogy Dzsingisz kán hagyatéka. Nos, ebben a könyvben a szerző kijelentette: az orosz birodalom elődje márpedig nem a kijevi Rusz volt, hanem Dzsingisz kán birodalma. Ő volt ugyanis az első vezér, aki a földrajzi Eurázsia nagy részét egyetlen államalakulatban egyesítette.
Na de mi az a kijevi Rusz? Kijevi Nagyfejedelemségnek is szokták nevezni, valamikor a 9. században jött létre és ez volt a kelet-európai térség első szervezett állama, amely magába foglalta a keleti szláv törzseket. Igen ám, de a Rusz nem tekinthető tiszta szláv struktúrának: jelentős bizánci és varég (magyarán, viking) hatások is érték. Ugyanakkor (és Trubeckoj ezt is hangsúlyozta) a kijevi Rusz kicsi volt a későbbi orosz birodalomhoz képest. És hogy néz ki egy ilyen „vakarék”, mint a nagy orosz birodalom elődje?
A mongolok a 13. században léptek színre, és 1223-ban a Kalka folyónál megverték a kijevi Rusz seregeit. (Amolyan saját mohácsa volt ez a Nagyfejedelemségnek.) Az is igaz, hogy ebben az időszakban a Nagyfejedelemség már nem volt az: több kis fejedelemségre szakadt, ennek minden káros következményével egyetemben. Aztán később színre lépett Batu kán, aki megszilárdította a hatalmát a térségben, és ezzel kezdetét vette az Arany Horda igájának időszaka. 150 évről beszélünk. Na mármost, Trubeckoj szerint valójában ezzel az időszakkal veszi kezdetét az igazi orosz történelem, a mongolokkal szimbiózisban.
Aztán a 14. században fordulni kezdett a kocka. A kijevi Rusz nagy széttöredezettségéből kiemelkedik az egyik államalakulat. Bizony, a Moszkvai Fejedelemségről van szó. 1380-ban az egyesült orosz fejedelemségek (a Moszkvai vezetésével persze) megverik az Arany Hordát. A 16. században aztán Rettegett Iván meghódította a Horda utódállamait is. A Moszkvai állam ekkor lépte át az Urál hegységet.
És akkor ugorjunk egyet, egészen Nagy Péter cárig, aki rájött, hogy a folyamatos terjeszkedés ellenére az orosz birodalom lemarad a Nyugat mögött, mégpedig a technikai lemaradás okán. Ezért Péter cár minden erejével azon volt, hogy modernizálja a birodalmat. Csakhogy ez egy
Egyrészt, ott voltak a zapadnyikok (a nyugatosok), akik örömmel fogadták és minden erejükkel támogatták a modernizálást. A másik oldalon viszont ott álltak a szlavofilek, akik értelemszerűen nyugatellenesek voltak. A szlavofil vonal központi gondolata a szláv népek testvérisége, illetve a szláv egység megteremtése volt. Ez a törésvonal átívelt az évszázadokon, és mindkét irányvonal különböző ideológiai változásokon ment keresztül.
A 20. századi szlavofilek (afféle új konzervatívok) már elvetették a szláv egység gondolatát, és leporolták az eurázsianizmus eszméjét. Szerintük a nyugati és déli szlávok eltávolodtak a szláv középponttól, Európa felé vették az irányt. Ezért el kell fordulni tőlük, és Eurázsia felé kell tekinteni.
Geopolitikai adalék: Halford Mackinder angol földrajztudós és politikus 1904-ben megfogalmazott egy elméletet a világtörténelem földrajzi tengelyéről. Megrajzolt egy térképet, amelyen ott van egy Heartland nevű terület (szabad fordításban: Belterület), vagyis az eurázsiai sztyeppe maga. Innen indultak el a nagy vándorlások, hódítások, amelyek döntő módon befolyásolták a világtörténelem menetét. (A magyarok is innen indultak, ugye.) Mackinder azt állította, hogy
Természetesen a Heartlandnek van ellenlábasa, az úgynevezett tengeri birodalom (régebben Anglia, mostanság az Amerikai Egyesült Államok). Napjainkban Alexandr Dugin politológus körülbelül ugyanazokat a nézeteket vallja. Vagyis egyfajta neo-eurázsianizmus képviselőjeként azt mondja, hogy az atlanti tengeri hatalom és az eurázsiai kontinentális hatalom szembeszegül egymással.
Na és itt ér össze Dzsingisz kán Vlagyimir Putyinnal. Ugyanis napjaink orosz vezére is felkarolta a Lisszabontól Vlagyivosztokig terjedő integrációt, egy jövőbeni és esetleges Eurázsiai Unió formájában. Azonban ez az a pont, ahol a történész leteszi a fegyvert, ugyanis a folyamatok éppen zajlanak, és mi nem olvasói, hallgatói vagy nézői, hanem többé-kevésbé megélői vagyunk a zajló történelemnek. Türelmet és kitartást hozzá!
Fotó: KMN Facebook
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.
Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.
A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?
Lesz-e vagy sem, ki lesz ott és ki nem, ki hív meg kit és kit nem, ki utasítja vissza és ki nem – az elmúlt hónapokban ezek a kérdések „csapták a reklámot” az idei Tusványosnak. Magyar Péternek a jelek szerint bejött az idei jelmondat: „Veled teljes!”.
Ikertestvére amszterdami útja miatt illegális schengeni tartózkodással gyanúsították meg a Politico újságíróját a kolozsvári reptéren. Több tengerparti üdülőhely maradt áram nélkül a hálózat túlterheltsége miatt.
Magyarországi motoros vesztette életét egy balesetben szerdán a 67C jelzésű országúton, a Transalpinán, miután egy kanyarban feltehetően elvesztette uralmát a jármű felett, és nekiütközött a fém szalagkorlátnak.
Egy férfi leköpte Magyar Péter miniszterelnököt a budapesti Nyugati pályaudvaron, ahová a kormányfő Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszterrel együtt érkezett, hogy ismertesse a 3500 milliárd forintos Baross Gábor Vasútfejlesztési Programot.
Történelmi jelentőségű eseménynek adott otthont a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: kedden négyes ikrek jöttek világra az intézményben. A kórházi nyilvántartás szerint ez az első alkalom, hogy négyes ikerszülés történt a csíkszeredai kórházban.
Továbbá: nincs elég orvosunk és ápolónk, mentesíteni kellene a kórházakat az új alkalmazottak felvételének tilalma alól. Egy volt parlamenti képviselő pedig lerántja a leplet a hazai profit illúziójáról: 146 milliárd lej az állami vállalatok adóssága.
Továbbá: nincs elég orvosunk és ápolónk, mentesíteni kellene a kórházakat az új alkalmazottak felvételének tilalma alól. Egy volt parlamenti képviselő pedig lerántja a leplet a hazai profit illúziójáról: 146 milliárd lej az állami vállalatok adóssága.
További hírek: üzemanyagválság alakulhat ki, mivel Kazahsztán elzárta a kőolajvezetéket, amelyen keresztül Románia szükséglete 60 százalékát kapta. A lakosságnak szinte a fele pedig hajlandó lenne kevésbé demokratikus, de stabil rendszerben élni.
További hírek: üzemanyagválság alakulhat ki, mivel Kazahsztán elzárta a kőolajvezetéket, amelyen keresztül Románia szükséglete 60 százalékát kapta. A lakosságnak szinte a fele pedig hajlandó lenne kevésbé demokratikus, de stabil rendszerben élni.
… lezuhant egy szikla az Olt-völgyében, tragédia lett a vége… és megjött az igazi nyár, mert megjelentek a terepjárós tahók a tengerparton.
… lezuhant egy szikla az Olt-völgyében, tragédia lett a vége… és megjött az igazi nyár, mert megjelentek a terepjárós tahók a tengerparton.
További híreink: Grindeanu kormányalakítás helyett válságbizottság létrehozásáról delirál, a hétvégi viharok pedig 16 megyében és Bukarestben is károkat okoztak.
További híreink: Grindeanu kormányalakítás helyett válságbizottság létrehozásáról delirál, a hétvégi viharok pedig 16 megyében és Bukarestben is károkat okoztak.
Ikertestvére amszterdami útja miatt illegális schengeni tartózkodással gyanúsították meg a Politico újságíróját a kolozsvári reptéren. Több tengerparti üdülőhely maradt áram nélkül a hálózat túlterheltsége miatt.
Ikertestvére amszterdami útja miatt illegális schengeni tartózkodással gyanúsították meg a Politico újságíróját a kolozsvári reptéren. Több tengerparti üdülőhely maradt áram nélkül a hálózat túlterheltsége miatt.
A román autógyártás lassú halálát jelzi, hogy havonta ezernél is több munkahely szűnik meg az ágazatban. Továbbá: mire figyeljünk gyógyszerszedésnél hőségben?
A román autógyártás lassú halálát jelzi, hogy havonta ezernél is több munkahely szűnik meg az ágazatban. Továbbá: mire figyeljünk gyógyszerszedésnél hőségben?
További pénteki hírek: eljárás indult Dan Tanasă ellen gyűlöletkeltés miatt, a kataszteri hivatal működését megbénító hacker pedig a neten árulja az ellopott adatokat.
További pénteki hírek: eljárás indult Dan Tanasă ellen gyűlöletkeltés miatt, a kataszteri hivatal működését megbénító hacker pedig a neten árulja az ellopott adatokat.
… Ilie Bolojan régi ellenlábasa végleg begorombult és saját platformot indít a liberális párton belül… és egy török fogorvosi klinika egy erdélyi szállodában hirdetett szakrendelést.
… Ilie Bolojan régi ellenlábasa végleg begorombult és saját platformot indít a liberális párton belül… és egy török fogorvosi klinika egy erdélyi szállodában hirdetett szakrendelést.
További híreink: 15 éve nem romlott annyit a pénzünk reálértéke, mint most, a közintézmények pedig gyakorlatilag tehetetlenek a hekkertámadásokkal és a nevükkel visszaélő online csalókkal szemben.
További híreink: 15 éve nem romlott annyit a pénzünk reálértéke, mint most, a közintézmények pedig gyakorlatilag tehetetlenek a hekkertámadásokkal és a nevükkel visszaélő online csalókkal szemben.
Illegális kavicsbányászatot lepleztek le Krassó-Szörény megyében. Továbbá: akár decembertől már repeszthetjük az autópályán a magyar határig!
Illegális kavicsbányászatot lepleztek le Krassó-Szörény megyében. Továbbá: akár decembertől már repeszthetjük az autópályán a magyar határig!
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.
Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.
A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?