A lagymatagtól a fantáziátlanig: Argentína, Franciaország és Svájc se brillírozott, csak győzött. Még van hova felpörögniük.
A jobban jegyzett sztárcsapatok papírforma győzelmét hozta a brazíliai labdarúgó-világbajnokság negyedik, vasárnapi játéknapja. Ez azonban a legkevésbé sem jelenti azt, hogy különösebben brillíroztak volna: a lagymatagtól a fantáziátlanig terjed a skála, amelyen leírható az argentin, a francia és a svájci válogatott teljesítménye.
Argentína volt, amely kelet-európai idő szerint éjjel egy órakor csapott össze a világbajnokságon először szereplő Bosznia-Hercegovinával az F-csoportban.
A gauchók a legkevésbé sem vették figyelembe, hogy újonccal van dolguk, igaz, első góljukhoz egy bosnyák játékos közreműködésére is szükség volt. Messi ívelt a harmadik percben egy szabadrúgást a tizenhatosba, Rojo megcsúsztatta a labdát, amely így éppen Kolasinacot találta el, akiről komótosan becsorgott a hálóba.
H/T Argentina 1-0 Bosnia-Herce. Sead Kolasinac's own goal after 3 minutes gives #ARG lead http://t.co/9YRbpVZ0Bi pic.twitter.com/IMRaSJLMQ2
— BBC Sport (@BBCSport) June 15, 2014
A meccs irama szempontjából nem jött különösebben jól a korai találat, a Messi vezérelte argentinok nem akartak különösebben meghalni a pályán, így néhány erőtlen bosnyák akción kívül nem sok minden történt.
A változatosság kedvéért a fordulás sem indult másképp, egyik együttes sem kápráztatta el a nézőket briliáns, villámgyors akciókkal.
Egészen a 65. percig, amikor Messi amolyan igazi messiset vilant: a bosnyák térfél közepén labdát kapott, megindult a kapu felé, egy kényszerítőzés után bevezette a játékszert a tizenhatos előterébe, ott a komplett védelemtől kezdve a lelátóig mindenkiből majmot csinált, majd laposan, a jobb kapufa érintésével védhetetlen lövést zúdított Begovic hálójába.
Itt akár le is lehetett volna húzni a rolót, de a végére csak összejött a bosnyákoknak a szépítés: Ibisevic egy kontra után Romero kapus alatt gurított a hálóba.
Argentína vélhetően a későbbi mérkőzésekre tartalékolja az erejét, Messi viszont a jelek szerint bomba formában van, ami jó hír az albiceleste drukkereinek.
Bosznia-Hercegovina sem vallott szégyent világbajnoki debütmeccsén, és ha már magyarként mással nem nagyon dicsekedhetünk, akkor mi is megemlítjük, hogy a bosnyákoknál pályára lépett a Ferencvárosban játszó Muhamed Besic, így 1994 óta először lépett vb-n pályára magyar klubban játszó futballista. Mondjuk, bennünket ez annyira nem vigasztal, de hát mit csináljunk, ha a magyar nemzeti tizenegy utoljára 1986-ban szerepelt vébén. És akkor is hogy.
F csoport, 1. forduló:
Argentína - Bosznia-Hercegovina 2-1 (1-0)
Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 73 500 néző, v.: Joel Aguilar (szlovén)
gólszerző: Kolasinac (3., öngól), Messi (65.), illetve Ibisevic (84.)
sárga lap: Rojo (25.), illetve Spahic (63.)
A franciák amolyan igazi franciás első meccset játszottak Honduras ellen az E csoport nyitómérkőzésén, amelynek elején valamiért elmaradtak a himnuszok.
A Kékek már az elejétől uralták a játékot az enyhén szólva is szerény képességekkel rendelkező közép-amerikaiak ellen, akiknek taktikája nagyjából annyiban merült ki, hogy megpróbáltak a saját térfelükön, illetve a kapujuk előterében minden francia akciót rombolni. Vagy ha ez nem ment, akkor magukat a franciákat: egy adott pillanatban úgy tűnhetett a kívülálló számára, mintha a labdarúgást arra játszanák, hogy ki tudja az ellenfél több játékosát agyonrúgni.
A franciák mondjuk amúgy sem játszottak valami fantáziadúsan, és hiába támadtak végig, és hiába vitézkedett Valbuena, Griezmann vagy Debuchy, az is benne volt a levegőben, hogy megalázó döntetlent érnek el az enyhén szólva szerény képességű ellenfél ellen, vagy akár ki is kaphatnak.
A mentőangyal a hondurasiak egyik legjobbja, Wilson Palacios személyében érkezett, aki az első félidő végén teljesen fölöslegesen, egy rögbimegoldással feldöntötte a labdát éppen megkapó Pogbát a hondurasi tizenhatoson belül, amiért egyrészt tizenegyest ítéltek, másrészt megkapta a második sárga lapját, így a hondurasiak emberhátrányba kerültek, a büntetőt pedig Benzema kíméletlenül bevágta.
A fordulás után mindezek fényében még nyomasztóbbá vált a francia mezőnyfölény, és végre igazán hasznát lehetett venni a most először szereplő számítógépes gólvonal-technológiának: Benzema durrantott kapura közelről, a labda azonban a bal kapufát találta el, majd Valladares kapushoz pattant, aki némi szerencsétlenkedés után összekanalazta.
A technika gólt jelzett, az ismétlésnél azonban az látszott, hogy a kapufáról kifelé vágódott a labda. Ekkor a hondurasi közönség, illetve a francia ellendrukkerek egy emberként hördültek föl, mondván: az egész elektronika mehet a levesbe, de a folytatás megmutatta, hogy tényleg gól volt, csak nem Benzema lövése nyomán, hanem Valladares pofozta be a labdát a kapuba, amikor megpróbálta begyűjteni. Kár amúgy, mert az egész hondurasi mezőnyből ő volt kiemelkedően a legjobb.
Honduras goalkeeper Noel Valladares fails to keep the ball out. #FRAvsHON pic.twitter.com/oRMsUImcXV
— ESPN FC (@ESPNFC) June 15, 2014
A végére azért Benzema csak berúghatta a második gólját, így a Kékek 3-0-ra lépték le Hondurast. A nagyarányú győzelem ellenére azonban kijelenthető: ezzel a játékkal komolyabb ellenfél ellen nem sokat érnek. Mondjuk, lehet, hogy akkor már ők sem ezt a játékot erőltetik majd.
E csoport, 1. forduló:
Franciaország-Honduras 3-0 (1-0)
Porto Alegre, Beira-Rio Stadion, 40 000 néző, v.: Sandro Ricci (brazil)
gólszerző: Benzema (45., 72., előbbit 11-esből), Valladares (48., öngól)
piros lap: W. Palacios (43.)
sárga lap: Evra (7.), Pogba (28.), Cabaye (47.), illetve W. Palacios (28., 43.), O. B. Garcia (53.), Garrido (83.)
Svájcot általában sötét lóként szokták emlegetni a nemzetközi tornákon, mert az is bennük van, hogy titkos esélyesek, de az is, hogy megszégyenülten távoznak. A velük kapcsolatos sztereotípiák egyik alapdarabja még a svájci retesz, azaz a szinte feltörhetetlen védelem.
Ezekhez most még egy hozzáadódik, hogy a kantonok népének válogatottjában épp svájci németből, franciából, olaszból vagy rétorománból van a legkevesebb. Van viszont benne török, albán és délszláv, amitől meglehetősen érdekesen cseng a „nemzeti tizenegy” meghatározás.
Mindemellett a svájci válogatott sem égett le az E csoport nyitómeccsén, igaz, ahhoz, hogy viszonylag jó iramú legyen a mérkőzés, az kellett, hogy a meglehetősen lagymatag kezdést követően Ecuador szerezze meg az első gólt.
Switzerland 0-1 Ecuador .Great picture of Enner Valencia's header that put #Ecu into the lead http://t.co/cDGAiIzWEf pic.twitter.com/OyyZ1xAZLT
— BBC Sport (@BBCSport) June 15, 2014
Valencia egy, a tizenhatosba beívelt szabadrúgást követően fejjel szerezte meg a vezetést, emiatt a svájciaknak támadniuk kellett. A szünetig ennek nem sok eredménye volt, a fordulás után azonban a szünetben beállt Mehmedi egy szöglet utáni fejesgól révén kiegyenlített.
Svájc ezek után nagyon hajtott a fordítást jelentő gólért, de az nagyon nem akart összejönni. Egészen a 93. percig, amikor az ecuadori Arroyo egy támadás végén már a svájci tizenhatoson belülre gyalogolt a labdával, de ahelyett, hogy rálőtte volna, elkezdett körülményeskedni, így Behrami becsúszva szerelte, majd a labdával megindulva az sem zavarta, hogy felvágták, gyorsan felpattant, a játékvezető így előnyszabályt intett, lepasszolta a labdát, a kontra végén pedig a védőket lefutó Seferovic – akit Mehmedihez hasonlóan szintén csereként küldött a pályára Ottmar Hitzfeld – közelről a léc alá vágta a fordítást jelentő svájci gólt.
E csoport, 1. forduló:
Svájc-Ecuador 2-1 (0-1)
Brazíliaváros, Mané Garrincha Nemzeti Stadion, 40 000 néző, v.: Ravsan Irmatov (üzbég)
gólszerző: Mehmedi (47.), Seferovic (93.), illetve E. Valencia (22.)
sárga lap: Djourou (84.), illetve Paredes (53.)
Ma este hét órától a G csoportban Németország Portugáliával, éjjel egytől pedig Ghána az Egyesült Államokkal csap össze. Tíztől az F csoportban Irán Nigéria ellen lép pályára.
Címlapkép: www.fifa.com
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.
Medvék jelentkeztek Gyulafehérváron. A szavazókedv nem olyan mértékű a külföldön élő román állampolgároknál, mint 2019-ben.
Medvék jelentkeztek Gyulafehérváron. A szavazókedv nem olyan mértékű a külföldön élő román állampolgároknál, mint 2019-ben.
...nagy a magyar-román diplomáciai erőfeszítés a teljeskörű schengeni csatlakozás irányába, nem kis eredménnyel. Egy Bihar megyei férfit gyanúsítanak illegális migránsok szervezett szállításával. Az amerikai vízummentesség után jöhet a kínai.
...nagy a magyar-román diplomáciai erőfeszítés a teljeskörű schengeni csatlakozás irányába, nem kis eredménnyel. Egy Bihar megyei férfit gyanúsítanak illegális migránsok szervezett szállításával. Az amerikai vízummentesség után jöhet a kínai.
Az egyik elnökjelöltnek pedig törölnie kell az internetről a kampányanyagait, amire eddig nem volt példa.
Az egyik elnökjelöltnek pedig törölnie kell az internetről a kampányanyagait, amire eddig nem volt példa.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
December elsejétől nem vásárolható használt autó RAR AutoPass nélkül. Most már tényleg nem ússzuk meg az erős széllel megtámogatott havazást.
December elsejétől nem vásárolható használt autó RAR AutoPass nélkül. Most már tényleg nem ússzuk meg az erős széllel megtámogatott havazást.
Alig egy hét van hátra az elnökválasztás első fordulójáig, de az emberek többsége nem tudja, mi a dolga az államfőnek. Titokzatos holttestet találtak Arad megyében egy szennyvíztartályban.
Alig egy hét van hátra az elnökválasztás első fordulójáig, de az emberek többsége nem tudja, mi a dolga az államfőnek. Titokzatos holttestet találtak Arad megyében egy szennyvíztartályban.
… Peszedisták: a penelisták már a kampányvideókat is lopják… és az időjósok belenéztek kristálygömbjeikbe, majd megjósolták a kis meleget.
… Peszedisták: a penelisták már a kampányvideókat is lopják… és az időjósok belenéztek kristálygömbjeikbe, majd megjósolták a kis meleget.
Az RMDSZ bárkivel kormányozna, ha nincs a környéken az AUR. Közben még akár Elena Lasconi is bejuthat az elnökválasztás második fordulójába – állítja egy USR-megrendelésre készült felmérés.
Az RMDSZ bárkivel kormányozna, ha nincs a környéken az AUR. Közben még akár Elena Lasconi is bejuthat az elnökválasztás második fordulójába – állítja egy USR-megrendelésre készült felmérés.
Valós időben, térképen lehet követni a romániai vonatok pozícióját. Kitartó volt egy tolvaj Nagyváradon: több templomba is betört.
Valós időben, térképen lehet követni a romániai vonatok pozícióját. Kitartó volt egy tolvaj Nagyváradon: több templomba is betört.
Hetven kilométert vezetett egy 14 éves Argeș megyei tini anélkül, hogy bárkinek feltűnt volna. Fegyvercsempészet, birtokháborítás, verekedés, lövöldözés, mindez egy hírben.
Hetven kilométert vezetett egy 14 éves Argeș megyei tini anélkül, hogy bárkinek feltűnt volna. Fegyvercsempészet, birtokháborítás, verekedés, lövöldözés, mindez egy hírben.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.