A lagymatagtól a fantáziátlanig: Argentína, Franciaország és Svájc se brillírozott, csak győzött. Még van hova felpörögniük.
A jobban jegyzett sztárcsapatok papírforma győzelmét hozta a brazíliai labdarúgó-világbajnokság negyedik, vasárnapi játéknapja. Ez azonban a legkevésbé sem jelenti azt, hogy különösebben brillíroztak volna: a lagymatagtól a fantáziátlanig terjed a skála, amelyen leírható az argentin, a francia és a svájci válogatott teljesítménye.
Argentína volt, amely kelet-európai idő szerint éjjel egy órakor csapott össze a világbajnokságon először szereplő Bosznia-Hercegovinával az F-csoportban.
A gauchók a legkevésbé sem vették figyelembe, hogy újonccal van dolguk, igaz, első góljukhoz egy bosnyák játékos közreműködésére is szükség volt. Messi ívelt a harmadik percben egy szabadrúgást a tizenhatosba, Rojo megcsúsztatta a labdát, amely így éppen Kolasinacot találta el, akiről komótosan becsorgott a hálóba.
H/T Argentina 1-0 Bosnia-Herce. Sead Kolasinac's own goal after 3 minutes gives #ARG lead http://t.co/9YRbpVZ0Bi pic.twitter.com/IMRaSJLMQ2
— BBC Sport (@BBCSport) June 15, 2014
A meccs irama szempontjából nem jött különösebben jól a korai találat, a Messi vezérelte argentinok nem akartak különösebben meghalni a pályán, így néhány erőtlen bosnyák akción kívül nem sok minden történt.
A változatosság kedvéért a fordulás sem indult másképp, egyik együttes sem kápráztatta el a nézőket briliáns, villámgyors akciókkal.
Egészen a 65. percig, amikor Messi amolyan igazi messiset vilant: a bosnyák térfél közepén labdát kapott, megindult a kapu felé, egy kényszerítőzés után bevezette a játékszert a tizenhatos előterébe, ott a komplett védelemtől kezdve a lelátóig mindenkiből majmot csinált, majd laposan, a jobb kapufa érintésével védhetetlen lövést zúdított Begovic hálójába.
Itt akár le is lehetett volna húzni a rolót, de a végére csak összejött a bosnyákoknak a szépítés: Ibisevic egy kontra után Romero kapus alatt gurított a hálóba.
Argentína vélhetően a későbbi mérkőzésekre tartalékolja az erejét, Messi viszont a jelek szerint bomba formában van, ami jó hír az albiceleste drukkereinek.
Bosznia-Hercegovina sem vallott szégyent világbajnoki debütmeccsén, és ha már magyarként mással nem nagyon dicsekedhetünk, akkor mi is megemlítjük, hogy a bosnyákoknál pályára lépett a Ferencvárosban játszó Muhamed Besic, így 1994 óta először lépett vb-n pályára magyar klubban játszó futballista. Mondjuk, bennünket ez annyira nem vigasztal, de hát mit csináljunk, ha a magyar nemzeti tizenegy utoljára 1986-ban szerepelt vébén. És akkor is hogy.
F csoport, 1. forduló:
Argentína - Bosznia-Hercegovina 2-1 (1-0)
Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 73 500 néző, v.: Joel Aguilar (szlovén)
gólszerző: Kolasinac (3., öngól), Messi (65.), illetve Ibisevic (84.)
sárga lap: Rojo (25.), illetve Spahic (63.)
A franciák amolyan igazi franciás első meccset játszottak Honduras ellen az E csoport nyitómérkőzésén, amelynek elején valamiért elmaradtak a himnuszok.
A Kékek már az elejétől uralták a játékot az enyhén szólva is szerény képességekkel rendelkező közép-amerikaiak ellen, akiknek taktikája nagyjából annyiban merült ki, hogy megpróbáltak a saját térfelükön, illetve a kapujuk előterében minden francia akciót rombolni. Vagy ha ez nem ment, akkor magukat a franciákat: egy adott pillanatban úgy tűnhetett a kívülálló számára, mintha a labdarúgást arra játszanák, hogy ki tudja az ellenfél több játékosát agyonrúgni.
A franciák mondjuk amúgy sem játszottak valami fantáziadúsan, és hiába támadtak végig, és hiába vitézkedett Valbuena, Griezmann vagy Debuchy, az is benne volt a levegőben, hogy megalázó döntetlent érnek el az enyhén szólva szerény képességű ellenfél ellen, vagy akár ki is kaphatnak.
A mentőangyal a hondurasiak egyik legjobbja, Wilson Palacios személyében érkezett, aki az első félidő végén teljesen fölöslegesen, egy rögbimegoldással feldöntötte a labdát éppen megkapó Pogbát a hondurasi tizenhatoson belül, amiért egyrészt tizenegyest ítéltek, másrészt megkapta a második sárga lapját, így a hondurasiak emberhátrányba kerültek, a büntetőt pedig Benzema kíméletlenül bevágta.
A fordulás után mindezek fényében még nyomasztóbbá vált a francia mezőnyfölény, és végre igazán hasznát lehetett venni a most először szereplő számítógépes gólvonal-technológiának: Benzema durrantott kapura közelről, a labda azonban a bal kapufát találta el, majd Valladares kapushoz pattant, aki némi szerencsétlenkedés után összekanalazta.
A technika gólt jelzett, az ismétlésnél azonban az látszott, hogy a kapufáról kifelé vágódott a labda. Ekkor a hondurasi közönség, illetve a francia ellendrukkerek egy emberként hördültek föl, mondván: az egész elektronika mehet a levesbe, de a folytatás megmutatta, hogy tényleg gól volt, csak nem Benzema lövése nyomán, hanem Valladares pofozta be a labdát a kapuba, amikor megpróbálta begyűjteni. Kár amúgy, mert az egész hondurasi mezőnyből ő volt kiemelkedően a legjobb.
Honduras goalkeeper Noel Valladares fails to keep the ball out. #FRAvsHON pic.twitter.com/oRMsUImcXV
— ESPN FC (@ESPNFC) June 15, 2014
A végére azért Benzema csak berúghatta a második gólját, így a Kékek 3-0-ra lépték le Hondurast. A nagyarányú győzelem ellenére azonban kijelenthető: ezzel a játékkal komolyabb ellenfél ellen nem sokat érnek. Mondjuk, lehet, hogy akkor már ők sem ezt a játékot erőltetik majd.
E csoport, 1. forduló:
Franciaország-Honduras 3-0 (1-0)
Porto Alegre, Beira-Rio Stadion, 40 000 néző, v.: Sandro Ricci (brazil)
gólszerző: Benzema (45., 72., előbbit 11-esből), Valladares (48., öngól)
piros lap: W. Palacios (43.)
sárga lap: Evra (7.), Pogba (28.), Cabaye (47.), illetve W. Palacios (28., 43.), O. B. Garcia (53.), Garrido (83.)
Svájcot általában sötét lóként szokták emlegetni a nemzetközi tornákon, mert az is bennük van, hogy titkos esélyesek, de az is, hogy megszégyenülten távoznak. A velük kapcsolatos sztereotípiák egyik alapdarabja még a svájci retesz, azaz a szinte feltörhetetlen védelem.
Ezekhez most még egy hozzáadódik, hogy a kantonok népének válogatottjában épp svájci németből, franciából, olaszból vagy rétorománból van a legkevesebb. Van viszont benne török, albán és délszláv, amitől meglehetősen érdekesen cseng a „nemzeti tizenegy” meghatározás.
Mindemellett a svájci válogatott sem égett le az E csoport nyitómeccsén, igaz, ahhoz, hogy viszonylag jó iramú legyen a mérkőzés, az kellett, hogy a meglehetősen lagymatag kezdést követően Ecuador szerezze meg az első gólt.
Switzerland 0-1 Ecuador .Great picture of Enner Valencia's header that put #Ecu into the lead http://t.co/cDGAiIzWEf pic.twitter.com/OyyZ1xAZLT
— BBC Sport (@BBCSport) June 15, 2014
Valencia egy, a tizenhatosba beívelt szabadrúgást követően fejjel szerezte meg a vezetést, emiatt a svájciaknak támadniuk kellett. A szünetig ennek nem sok eredménye volt, a fordulás után azonban a szünetben beállt Mehmedi egy szöglet utáni fejesgól révén kiegyenlített.
Svájc ezek után nagyon hajtott a fordítást jelentő gólért, de az nagyon nem akart összejönni. Egészen a 93. percig, amikor az ecuadori Arroyo egy támadás végén már a svájci tizenhatoson belülre gyalogolt a labdával, de ahelyett, hogy rálőtte volna, elkezdett körülményeskedni, így Behrami becsúszva szerelte, majd a labdával megindulva az sem zavarta, hogy felvágták, gyorsan felpattant, a játékvezető így előnyszabályt intett, lepasszolta a labdát, a kontra végén pedig a védőket lefutó Seferovic – akit Mehmedihez hasonlóan szintén csereként küldött a pályára Ottmar Hitzfeld – közelről a léc alá vágta a fordítást jelentő svájci gólt.
E csoport, 1. forduló:
Svájc-Ecuador 2-1 (0-1)
Brazíliaváros, Mané Garrincha Nemzeti Stadion, 40 000 néző, v.: Ravsan Irmatov (üzbég)
gólszerző: Mehmedi (47.), Seferovic (93.), illetve E. Valencia (22.)
sárga lap: Djourou (84.), illetve Paredes (53.)
Ma este hét órától a G csoportban Németország Portugáliával, éjjel egytől pedig Ghána az Egyesült Államokkal csap össze. Tíztől az F csoportban Irán Nigéria ellen lép pályára.
Címlapkép: www.fifa.com
Rókák, jég, cégérek. A kolozsvári polgárok nap mint nap fenyegetettségben és rettegésben élnek. Jöhet a tél, a hó, a karácsony, a polgártársak nem győzik a sok aggodalommal. Amerre néznek, mindenhol veszélyforrás, némi elégedetlenkedéssel fűszerezve.
Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.
Megnéztük, hogy tartanak maguk elé görbe tükröt a komédiázó (erdélyi) románok: egy kortárs népmesét láttunk, egy parasztlázadásocskát. Amely jobban sül el, mint a valóságban, mert hát ilyenek a népmesék. És közben nevetni is tudtunk.
Mi az az Éber, és hogyan képezi le kicsiben a rendszerváltás utáni pillanatnyi eufória szabadságrohamát? És mi köze mindennek a bányákhoz?
Hiába tetováltatta a karjára Ciolacu, hogy nem lesz áfa-emelés, mert elképzelhető, hogy áfa-emelés lesz. Nagyon rosszul járt egy férfi, aki bűnözők pénzéből gazdagodott meg a bitcoin-piacon.
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik kölcsöneiket.
… nem egészen potom áron, de eladó Erdély volt kormányzójának szülőháza Szeben megyében… és Crin Antonescu, a kormánykoalíció közös államelnök-jelöltje elárulta, mivel foglalkozott az elmúlt évtizedben, amióta munkanélküli.
Egy többek között szexuális erőszak miatt elítélt visszaeső bűnöző, egy 29 éves éradonyi (Adoni) férfi „rendkívüli kegyetlenséggel” megölt otthonában egy szintén éradonyi 63 éves nőt és annak 27 éves fiát.
Tíz európai uniós ország – köztük Románia – azt kéri, hogy a közösség tiltsa be az Oroszországból származó gáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát – derül ki egy, a <a href="https://www.reuters.com/world/europe/ten-eu-countries-call-sanctions-russian-gas-lng-document-shows-2025-0
Egy székelyudvarhelyi autóműhelyben csaptak fel kedd este a lángok.
Közben elkészült a kormány „salátarendelete” a gazdasági megszorításokról, jön a kampányígéretek utáni kijózanodás éve.
Közben elkészült a kormány „salátarendelete” a gazdasági megszorításokról, jön a kampányígéretek utáni kijózanodás éve.
A rendőrök pedig csak karácsonykor 8,5 tonna petárdát és tűzijátékot koboztak el.
A rendőrök pedig csak karácsonykor 8,5 tonna petárdát és tűzijátékot koboztak el.
Románia gázkészletei pedig alaposan leapadtak az elmúlt hónapokban.
Románia gázkészletei pedig alaposan leapadtak az elmúlt hónapokban.
Rendőrautóba csapódott egy Porsche, a sofőr elhagyta a helyszínt. Karácsonykor került rendőrkézre két Belgiumban bujkáló két román szökevény.
Rendőrautóba csapódott egy Porsche, a sofőr elhagyta a helyszínt. Karácsonykor került rendőrkézre két Belgiumban bujkáló két román szökevény.
A Főtér szerkesztősége áldott, boldog karácsonyt kíván minden kedves Olvasónak!
A Főtér szerkesztősége áldott, boldog karácsonyt kíván minden kedves Olvasónak!
– És ki kérte fel? – Iohannis! – De neki nem járt le a mandátuma? – De!
– És ki kérte fel? – Iohannis! – De neki nem járt le a mandátuma? – De!
… viszont több államelnök-jelölt került, mint ahány lovasa van az Apokalipszisnek… Klaus Iohannis nyakunkon maradt államelnök pedig bejelentette, hogy Ő OPTIMISTA!
… viszont több államelnök-jelölt került, mint ahány lovasa van az Apokalipszisnek… Klaus Iohannis nyakunkon maradt államelnök pedig bejelentette, hogy Ő OPTIMISTA!
És a hirtelen felívelő Georgescu-kampányról derültek ki újabb megdöbbentő (?) részletek.
És a hirtelen felívelő Georgescu-kampányról derültek ki újabb megdöbbentő (?) részletek.
A Marosvásárhelyi Állatkertben pedig karácsony előtt megszületett egy kis pettyes szarvas.
A Marosvásárhelyi Állatkertben pedig karácsony előtt megszületett egy kis pettyes szarvas.
Január 1-jétől pedig tényleg nem kell felmutatni az úti okmányokat a Schengeni határon, de attól véletlenszerű ellenőrzések még lesznek.
Január 1-jétől pedig tényleg nem kell felmutatni az úti okmányokat a Schengeni határon, de attól véletlenszerű ellenőrzések még lesznek.
Rókák, jég, cégérek. A kolozsvári polgárok nap mint nap fenyegetettségben és rettegésben élnek. Jöhet a tél, a hó, a karácsony, a polgártársak nem győzik a sok aggodalommal. Amerre néznek, mindenhol veszélyforrás, némi elégedetlenkedéssel fűszerezve.
Az egységes és oszthatatlan román nemzeti mítoszgenerátor rajongói számára a nagy egyesülésről mesél, akkor is, ha hallgat. Ám a polgárok többségének valószínűleg nem mond semmit.
Megnéztük, hogy tartanak maguk elé görbe tükröt a komédiázó (erdélyi) románok: egy kortárs népmesét láttunk, egy parasztlázadásocskát. Amely jobban sül el, mint a valóságban, mert hát ilyenek a népmesék. És közben nevetni is tudtunk.
Mi az az Éber, és hogyan képezi le kicsiben a rendszerváltás utáni pillanatnyi eufória szabadságrohamát? És mi köze mindennek a bányákhoz?