// 2026. június 17., szerda // Laura, Alida
in the army now

Mennek is, maradnak is: az USA katonákat von ki Romániából, de ez nem veszélyezteti az ország biztonságát – hírmix

Illusztráció: Pixabay

Illusztráció: Pixabay

Illusztráció: Pixabay

// HIRDETÉS

Továbbá: függőségek kezelésére és megelőzésére szolgáló központ fog megépülni Kolozsváron, és jövő évtől emelkedni fog az étkezési utalványok értéke.

Mennek is, maradnak is: az Egyesült Államok katonákat von ki Romániából, de ez nem veszélyezteti az ország biztonságát

Ionuț Moșteanu védelmi miniszter szerdán kijelentette, hogy Románia stratégiai képességei változatlanok maradnak, mindamellett, hogy az Egyesült Államok úgy döntött, kivonja az amerikai katonákat Románia területéről.

A védelmi miniszter arra a kérdésre, hogy miért nem jelentette be hivatalosan az amerikai döntést, azt válaszolta, hogy bár hétfő óta tudott erről, a bejelentések között eredetileg szinkronizációnak kellett volna lennie. A hír azonban hamarabb kiderült bizonyos forrásokból (például a Kyiv Post is beszámolt róla), írja a Digi24.

// HIRDETÉS

Romániában körülbelül 1000 amerikai katona marad. A védelmi miniszter azt is kifejtette, hogy a deveselui rakétavédelmi rendszer továbbra is teljes mértékben működőképes, az aranyosgyéresi légibázis pedig továbbra is elengedhetetlen a légi műveletekhez, a Mihail Kogălniceanu bázis fejlesztése pedig folytatódik.

Moșteanu a védelmi minisztérium szerdai sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy a külügyminisztériumot hétfőtől keddig hivatalos szinten tájékoztatta a NATO-nagykövet, a védelmi katonai attasé. A helyzet újraértékelése pedig az Amerikai Egyesült Államok által az év eleje óta bejelentett szélesebb körű stratégia része, ez a javaslatuk az amerikai Kongresszusban van.

Arra is kitért, hogy az üzeneteket az elmúlt hónapokban már régóta közvetítették nyilvánosan, még két héttel ezelőtt is, NATO-szinten. A brüsszeli NATO-miniszterek találkozóján az amerikai védelmi államtitkár ismét közölte az európai partnerekkel, hogy most, hogy az európaiak megszilárdították álláspontjukat a keleti szárnyon és általában Európában, és megállapodtak abban, hogy jobban felfegyverkeznek, nagyobb figyelmet fognak fordítani saját védelmükre, ezért az Egyesült Államok az indiai és Csendes-óceáni térség felé fog inkább tekinteni.

A bejelentésre Nicușor Dan államfő is reagált: Románia és a keleti szárny biztonsága semmilyen módon nem fog csökkenni, az európai partner erők kompenzálni fogják az országunkból kivonandó amerikai katonák számát.

Mint írja, a Romániában is működő rotációs erők átméretezésével az amerikai csapatok jelenléte Romániában valójában visszatér az ukrajnai háború előtti szintre. A NATO keleti szárnyát fenyegető fenyegetések elrettentését a katonai felszerelések következetes kiegészítése és az európai erők jelenlétének növelése ellensúlyozza, teljes egyetértésben az amerikai partnerrel.

„Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség ugyanazokon a paramétereken belül marad. A Deveseluban, Aranyosgyéresen és Kogălniceanuban közösen kiépített stratégiai infrastruktúra továbbra is teljes mértékben működőképes marad, az amerikai csapatok továbbra is ezeken a bázisokon állomásoznak, és a katonai felszerelések átadása is folytatódik”

– tette hozzá.

Az Egyesült Államok hivatalos megerősítése szerint „a rotáció nem jelenti az USA kivonulását Európából, és nem jelzi a NATO és az 5. cikkely iránti elkötelezettség csökkenését”. Hozzáteszik, hogy az Egyesült Államok továbbra is erőteljes jelenlétet tart fenn egész európai hatáskörben, és továbbra is képes erőket bevetni a régióban kitűzött céljainak elérése és az amerikai prioritások támogatása érdekében, beleértve Trump elnök NATO-szövetségeseinek védelmére irányuló kötelezettségvállalását is.

A jövő évtől emelkedni fog az étkezési utalványok értéke

Az étkezési utalványok értéke 2026. január 1-jétől 50 lejre emelkedik – jelenleg egy étkezési utalvány értéke 40,18 lej. Romániában körülbelül hárommillió alkalmazott kapja ezt a béren kívüli juttatást, írja a HotNews az Antena3 hírtelevízióra hivatkozva.

Az étkezési utalványok értékének növeléséről Petre Florin Manole munkaügyi miniszter és Florin Jianu, a Kis- és Középvállalkozások Nemzeti Tanácsának elnöke egyeztetett Ilie Bolojan miniszterelnökkel. Manole szerint konszenzus született a szakszervezetek és munkáltatók között ez ügyben.

Az étkezési utalványok számának növeléséhez vezető megbeszélések akkor zajlottak, amikor a nagyobb szakszervezeti szövetségek a kormány előtt tiltakoztak. A szakszervezeti tagok bírálják a kormány által hozott megszorító intézkedéseket, valamint a minimálbér és a nyugdíjak emelését, a méltányos adózást és a munkahelyek védelmét követelik.

Függőségek kezelésére és megelőzésére szolgáló központ fog megépülni Kolozsváron

A kolozsvári polgármesteri hivatal jelentős lépést tesz a közeljövőben a függőséggel küzdő emberek támogatása irányába, miután a városi tanács október 29-én megszavazta a Gorbó völgyében épülő lakóotthon, a „Noi Orizonturi” Központ övezeti tervét. Ez Románia első, önkormányzat által épített, függőségeket kezelő és megelőző bentlakásos központja, több mint 100 millió lejes (körülbelül 25 millió euró) összberuházással.

A projekt személyre szabott szolgáltatásokat kínál minden segítségre szoruló személy számára, a drog- és alkoholfüggőségtől a szerencsejátékon, étkezési zavarokon, nikotin-, internet- és mobiltelefon-függőségen át a függőségek széles skáláját kezelve – írja a Știri de Cluj.

A városrendezési dokumentáció szerint a központ egy 1 hektáros telken épül fel, a kolozsvári Bükk erdő közelében, csendes környéken. A komplexum két épületből áll – egy felnőtteknek és egy kiskorúaknak –, földszintet és két emeletet foglalva magában. Lesz továbbá egy edzőterem fedett kosárlabdapályával, a terület legalább 20%-át elfoglaló zöldövezettel, parkoló- és pihenőhelyekkel.

A „Noi Orizonturi” Központ összesen 60 férőhellyel rendelkezik majd, 30-at felnőtteknek és szintén 30-at kiskorúak számára fognak fenntartani, és a Kolozsvári Szociális Segélyezési Igazgatóság koordinálása alatt fog működni. Kolozsvár ezzel Románia első városa lett, amely beruházott a függőségek kezelésére és megelőzésére szolgáló teljes infrastruktúrába, valódi esélyt kínálva az érintettek újbóli beilleszkedésére.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo
Főtér

A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo

Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon
Székelyhon

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon

Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS