// 2026. augusztus 6., csütörtök // Berta, Bettina
áram-latba helyezés

Bolojan: az általános energiaválság miatt rendkívüli intézkedéseket hoztunk csütörtökön – hírmix

Kép: Pixabay

Kép: Pixabay

Kép: Pixabay

// HIRDETÉS

Energiatakarékosságra hívja fel a lakosságot a kormány. Továbbá: gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolnak egy hegyi vezetőt a Bucsecs-hegységben történt baleset miatt.

Energiatakarékosságra hívja fel a lakosságot a kormány

Augusztus 31-ig szól az a felhívás, amelyet csütörtökön intézett az energiaügyi minisztérium a lakossághoz, a vállalatokhoz és az állami intézményekhez, amelyben azt kéri, csökkentsék villamosenergia-fogyasztásukat este hét és tizenegy óra között – az intézkedés megelőző jellegű, és csökkentené a nyomást az országos energiahálózatra, így elkerülhetők lennének a fogyasztási korlátozások és az áramellátás megszakításai.

A háztartási fogyasztókat arra ösztönzik, hogy 19 és 23 óra között a nagy energiaigényű készülékek egyidejű használatát minimalizálják, valamint halasszák el használatukat a délelőtt 11 és délután 17 óra közötti időszakra, amikor a napelemes forrásból származó energiatermelés nagyobb. Ezek az intézkedések a következőknél lehetnek hatásosak: mosógépek, mosogatógépek, szárítógépek, vízmelegítők, illetve lehet mellőzni az elektromos járművek feltöltését csúcsidőben, továbbá érdemes lekapcsolni a villanyt olyan helyeken, ahol nincs senki, vagy kikapcsolni olyan készülékeket, amelyeket senki se használ épp. Utóbbi nem érvényes azokra az eszközökre, amelyek elviselhető hőmérsékletet biztosítanak a lakásokban vagy orvosi berendezések működéséhez kellenek.

// HIRDETÉS

A nagy ipari fogyasztók számára ajánlott, hogy mérlegeljék az áramfogyasztás önkéntes csökkentésének lehetőségét 19:00 és 23:00 között, amennyiben a technológiai folyamat sajátosságai és a biztonsági követelmények ezt lehetővé teszik, mint például rugalmas folyamatok átütemezése, a saját termelési vagy tárolási kapacitások kihasználása, valamint a nagy teljesítményű berendezések csúcsidőszakban történő bekapcsolásának elkerülése.

Azokat a nem háztartási fogyasztókat, akiknek az éves fogyasztása nem haladja meg az 50 ezer Mwh-t, arra ösztönzik, hogy szintén ugyanebben az időintervallumban csökkentsék a fogyasztásukat, például a nem alapvetően szükséges világítás csökkentésével, a nem használt berendezések kikapcsolásával vagy a magas fogyasztással járó tevékenységek átütemezésével.

A közintézmények számára tett ajánlások esetében az építészeti és dekoratív világítás kikapcsolását, a nem használt helyiségekben lévő világítás kikapcsolását, a munkaidő vége után feleslegessé váló berendezések kikapcsolását, az üres helyiségekben a légkondicionálás korlátozását és a magas energiafogyasztással járó adminisztratív tevékenységek átütemezését említik a felhívásban.

Bolojan: az általános energiaválság miatt rendkívüli intézkedéseket hoztunk csütörtökön

A kormány augusztus 6-án elfogadott egy határozatot, amely jóváhagyja a kockázati felkészülési terveket – ez a dokumentum határozza meg a beavatkozás módját olyan helyzetekben, mint a földrengések, háborúk, világjárványok vagy aszály –, jelentette be Ilie Bolojan ideiglenes miniszterelnök.

Az intézkedés egyik főbb eleme, hogy így a Transelectrica lekapcsolhatja a nagy fogyasztókat a hálózatról szükség esetén. A kockázati felkészülési tervben foglaltak meghatározzák, hogy az egész kiket érinthet, kiket nem, ki irányítja ezeket válsághelyzetben. Az energetikai szektorban létrehoznak továbbá egy operatív központot, amelynek tagjai között Románia főbb energiatermelőinek és szolgáltatóinak képviselői lesznek (körülbelül 15-en), és akik megbízhatják a Transelectricát, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a jelenlegi válsághelyzetben. A Transelectrica 24 órával előre értesítést fog küldeni.

A kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy a magánlakások áramellátását nem fogják korlátozni vagy lekapcsolni, ugyanez vonatkozik a kórházakra is.

„A határozatok elfogadása felkészít minket egy esetlegesen bekövetkező helyzetre. A Dunán végzett munkálatok célja a megfelelő vízhozam fenntartása Cernavodánál, hogy olyan vízhozam álljon rendelkezésre, amely lehetővé teszi a cernavodai II. blokk működését” – nyilatkozta a miniszterelnök. A kormány által elfogadott intézkedésekre azért került sor, mert Románia energetikai riadóállapotban van a Duna alacsony vízállása miatt, ami a cernavodai atomerőmű leállásához vezethet.

Gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolnak egy hegyi vezetőt a Bucsecs-hegységben történt baleset miatt, amelyben az egyik hegymászó életét vesztette

Július 11-én történt a baleset, amely során hegymászók zuhantak le egy sziklafalról a Bucsecsben, és egyikük, egy nő életét vesztette, miután elszakadt a rögzítőkötelük. A hegymászó csapatban egy hegyi vezető is volt, aki ellen most a prahovai ügyészek vádat emeltek gondatlanságból elkövetett emberölés ügyében.

A nyomozásból kiderült, hogy a túravezető egy tanfolyamot szervezett, de megváltoztatta az eredetileg kiválasztott és a résztvevőknek szóban közölt hegyi útvonalat, továbbá figyelmen kívül hagyta a résztvevők tapasztalatlanságát és csak felületesen ellenőrizte azt a biztosítószeget, amelyet a sziklában talált és a leereszkedéshez használt. A szegecs azonban kilazult a sziklából és tizenöt méteres zuhanást okozott a hegymászóknak.

A hegyi vezetőt először őrizetbe vették az ügyben, ezt követően az ügyész 60 napos bírósági felügyelet alá helyezte, és megtiltotta neki, hogy hegyi vezetőként dolgozzon.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Piskolti Ödön, avagy egy városnap története

Sólyom István

A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezúttal tényleg utolérte a végzete Romániai Pál Fülöp herceget?

Sólyom István

A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon

Szántai János

Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Már csak 4-5 napig működhet a jelenlegi körülmények között a cernavodai atomerőmű
Főtér

Már csak 4-5 napig működhet a jelenlegi körülmények között a cernavodai atomerőmű

Százszázalékos kamatra adott kölcsönt a letartóztatott uzsorás. Akár 40 fok is várható vasárnap a nyugati országrészben.

Záporok, zivatarok hoznak felfrissülést a kánikula után – kéthetes időjárás-előrejelzés
Krónika

Záporok, zivatarok hoznak felfrissülést a kánikula után – kéthetes időjárás-előrejelzés

Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.

A Román Rendőrség azt üzeni, semmiképpen ne higgyenek a Román Rendőrségnek – hírmix
Főtér

A Román Rendőrség azt üzeni, semmiképpen ne higgyenek a Román Rendőrségnek – hírmix

További híreink: sziklát akart a Dunába robbantani a hadsereg, egyelőre sikertelenül, az illetékes szerint pedig semmiféle korlátozás nem lesz a lakossági áramfogyasztásban.

Életveszélyesen megfenyegették Majkát, elmarad a sepsiszentgyörgyi koncertje
Székelyhon

Életveszélyesen megfenyegették Majkát, elmarad a sepsiszentgyörgyi koncertje

Életveszélyes fenyegetést kapott Majka, ezért elmarad a sepsiszentgyörgyi koncertje. Az előadó közösségi oldalán azt írta, ismeretlenek azt is tudják, hol szállnának meg, kik biztosítanák a rendezvényt és milyen útvonalon közlekednének Erdélyben.

Majka életveszélyes fenyegetés miatt lemondta erdélyi koncertjét
Krónika

Majka életveszélyes fenyegetés miatt lemondta erdélyi koncertjét

Majka életveszélyes fenyegetést kapott, és emiatt lemondta a sepsiszentgyörgyi SIC Fesztre tervezett koncertjét. Majka ezt szerdán a Facebook-oldalán jelentette be.

Rejtélyes feljelentő kötött bele háromszéki székelykapukba
Székelyhon

Rejtélyes feljelentő kötött bele háromszéki székelykapukba

Több település bejáratánál álló székelykapu került valakik célkeresztjébe Kovászna megyében. A rejtélyes hátterű bejelentés sok fejtörést és nem utolsó sorban fölösleges pénzkidobást okoz az érintett önkormányzatoknak.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Piskolti Ödön, avagy egy városnap története

Sólyom István

A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezúttal tényleg utolérte a végzete Romániai Pál Fülöp herceget?

Sólyom István

A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon

Szántai János

Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

// HIRDETÉS