// 2024. november 22., péntek // Cecília

Az északi hangzás erdélyi úttörői – reflektorfényben a Musspell zenekar

// HIRDETÉS

A 2019-ben alakult női formáció alapítóival beszélgettünk arról, mi van az első nagylemez előtt és után.

A 2019-ben alakult Musspell zenekar a legújabb erdélyi könnyűzene egyik legnagyobb sikertörténete, egyben az egyik legígéretesebb és legérdekesebb új formáció. A csapat néhány éves fennállása óta már olyan fontos fesztiválokon lépett fel, mint az Electric Castle vagy a VOLT Fesztivál, tavaly pedig egy magyarországi pályázat révén profi körülmények között, egy elismert producer segítségével vehették fel első, Unity All and All című tízszámos nagylemezüket. A duóként indult, azóta háromtagúvá bővült lányformáció alapítóival, Dósa Noémi Diánával és Bölöni Anna-Tímeával beszélgettünk az eddigi tapasztalatokról, a kezdeti stíluskereséstől a legújabb tervekig.

Mindketten marosvásárhelyiek, látásból ismerték is egymást, de igazából a VIBE Fesztiválon találkoztak először talán öt éve, amikor Anna a Koszikáék backing énekese volt, Noémi pedig a Moonfellas zenekaré. A backstage-ben váltottak pár szót, aztán eltelt egy év, talán több is, amikor Noéminek az az ötlete támadt, hogy jó lenne egy női formációt alapítani. Ekkor kereste meg újra Annát, találkoztak, beszélgettek egy kávé mellett, és onnantól elkezdődött a közös történetük.

Dósa Noémi Diána és Bölöni Anna-Tímea

Anna szerint a kezdettől „megvolt a kémia”, hiszen már az első beszélgetéseken kiderült, hogy hasonló az érdeklődésük, hasonlóan gondolkodnak a zenéről, hasonló stílusokat kedvelnek. Az elején sokat beszélgettek, csak egy idő után bátorkodtak megmutatni egymásnak a saját dalaikat, dalötleteiket, ekkor kezdték el „összegyúrni” ezeket, és kíséretezni azzal, hogy ki mit tud hozzátenni a másik ötleteihez.

„Az volt szerintem egy nagyon meghatározó, nem is feltétlenül tudatos döntés részünkről, hogy nagyon sok időt áldoztunk arra, hogy kialakítsuk a saját zenei stílusunkat. Több mint egy év eltelt azzal, hogy csak kísérleteztünk és keresgéltük a mi közös nyelvünket” – meséli Anna.

Szerették volna „északibb irányba” elvinni a projektet, de igazából valahogy mégis természetesen, erőlködés nélkül alakult ki a hangzásuk. Noémi azért megjegyzi, hogy az eredeti tervük is megvalósult részben, hiszen több koncert után kaptak olyan visszajelzéseket, hogy a zenéjükben van némi „északi hangzás”. Gyorsan rákérdezek, hogy szerintük miben áll az északi zene sikere, hiszen több olyan előadó is van a skandináv térségből, akik úgy is nemzetközi ismertségre tudtak szert tenni, hogy közben nem feltétlenül angol szövegekkel dolgoztak, hanem az anyanyelvükön írták a dalokat.

„Megfoghatatlan és mégis nagyon konkrét maga az érzés és a hangulat, amit ez a zenei világ megteremt. Egy olyan állapotba kerül a hallgató, ahol rákényszerül arra, hogy önmagával is találkozzon a zenén keresztül” – mondja Anna.

Szóba kerül a természetközeliség, hiszen a szövegeikben gyakran hangsúlyozzák a természet fontosságát. Noémi szerint nem véletlenül kezdték el boncolgatni ezt a témát.

„Én például sokkal jobban érzem magam a várostól távol, ahol a természet hangját, zaját hallgathatom. Nagyon inspirálóak számomra ezek a neszek” – mondja.

Az is fontos szempont mindkettejüknek, hogy „lelassul az idő” a természetben, de tanulni is sokat lehet abból, ahogyan a természet önjáró módon működik: ugyanúgy megvan a teremtő és pusztító ereje is. Kiderül, hogy a zenéjükben is kísérleteztek már természetből származó hangokkal, zörejekkel (vannak olyan adatbázisok, ahonnan ilyeneket le lehet tölteni).

A gitár-billentyű hangszereléshez az elején úgynevezett backing-trackkel társították a ritmusokat és egyéb harmóniákat, de azóta már a ritmus is élőben szólal meg, hiszen nemrég csatlakozott hozzájuk a kolozsvári Patricia Stroia a dobok mögött. Korábban ő is alapított néhány ismerősével egy női formációt, de az valamiért abbamaradt. A Wonderest Fesztiválon találkoztak és beszélgettek vele először, majd felkérték, hogy csatlakozzon a duóhoz.

Bölöni Anna-Tímea, Patricia Stroia és Dósa Noémi Diána egy kolozsvári koncerten

Az elején furcsa volt az együttműködés, hiszen Patriciával románul kell kommunikálniuk, ez pedig nem mindig könnyű, hiszen nem mindig tudják pontosan kifejezni mindazt, amit az anyanyelvükön könnyedén kifejeznének, ez pedig egy alkotói folyamatokban félreértésekhez is vezethet. A lányok azonban úgy gondolják, hogy még nem dolgoztak annyit együtt, hogy felfedezzék, hogyan tudnak kevés szóval is pontos instrukciókat adni egymásnak, ötletelni közösen, de mindenképpen bizakodóak.

A nagylemezük bemutatóján különben már a csellószólam is élőben szólalt meg – igaz, az csak alkalmi együttműködés volt.

„A nagylemezen két dal is van, amiben van csellószólam, és számunkra nagyon fontos volt, hogy ez live-ban szólaljon meg a koncerten is” – meséli Noémi.

Nagylemez, igen, már az is van, alább meg is hallgathatja:

Ez egy 2019-ben alakult csapattól elég szép teljesítmény, főleg ha azt is számításba vesszük, hogy időközben már olyan nagy és fontos fesztiválokra is meghívást kaptak, mint az Electric Castle vagy a VOLT, de játszottak már a budapesti A38 hajón is, és ez csak néhány példa. Meg is kérdem tőlük, mennyire volt tudatos ez a gyors építkezés, és mennyire múlt a szerencsén.

„Nem volt tudatos. Egyetlenegy dolgot tudtunk biztosan az elején: hogy ezt addig fogjuk csinálni, amíg önazonosak tudunk maradni. Ezzel a hozzáállással egyre több időt kezdtünk belefektetni a projektbe, mert ahogy számunkra is elkezdtek letisztulni a dolgok, úgy egyre izgalmasabbá vált” – mondja Anna.

Az első zárt körű, a barátoknak, családtagoknak szervezett koncertet 2020-ban szervezték meg, majd elkezdtek koncertmeghívásokat kapni, de az elején olyan volt számukra az egész, mintha „egy álom nagyon sokáig hömpölygött volna”.

Ahogy több tapasztalatot szereztek, már volt bátorságuk pályázni is, ami nagy lendületet adott aztán a projektnek. Itt jön képbe a szerencse: 2022-ben a Musspell volt a Petőfi Kulturális Ügynökség Nagylemez programjának egyik nyertese, ennek köszönhetően pedig profi stúdióban vehették fel a dalaikat, olyan felszereléssel és közreműködőkkel, amit saját költségvetésből aligha engedhettek volna meg maguknak. Ez rengeteg kaput megnyitott, enélkül valószínűleg nem is jött volna össze a nagylemez – mondja Noémi.

A producerük az általuk nagyra tartott iamyank volt, akivel az első pillanattól kezdve megtalálták a közös hangot, ha valahol elakadtak, bizonytalankodtak a munkafolyamat során, akkor mindig nagyon jó ötleteket adott, eszközöket mutatott nekik, amik továbblendítették őket.

„Rengeteget adott nekünk technikai, és emberi szempontból is. Sokat mesélt a saját tapasztalatairól, sok pluszt adott nekünk ez az együttműködés” – mondja Noémi.

Az egyetlen gátoló tényező a távolság volt, a lemezfelvétel ugyanis egy budapesti stúdióban zajlott, de ezt is megoldották. Körülbelül kéthavonta jártak ki Budapestre, olykor egy hétre is, olyan is volt, hogy egy ottani koncerttel is össze tudták kötni az ottlétüket. A lemezfelvételhez is sikerült csellistát találniuk, aki az említett dalokhoz feljátszotta a csellószólamot, a vokálszólamok felvétele pedig egy életre szóló élménnyel is megajándékozta őket. A felvételsorozat utolsó napja ugyanis egy templomban zajlott, ott vették fel az utolsó énekszólamokat, ami megkoronázta az egész munkafolyamatot.

„A legutolsó felvételt úgy is készítettük, hogy leoltottuk a villanyokat, és engedtük, hogy kijöjjenek olyan dolgok is, amik lehet, hogy amúgy nem jöttek volna ki” – mesélik.

Felvetem azt az érdekességet is, hogy a lányok minden dalban végig ketten vokáloznak, két szólamban, mire szinte egyszer vágják rá, hogy: eddig. Noémi szerint ezentúl lesz a dologban „egy ilyen csűrés-csavarás”. Azt már Anna mondja, hogy olyan dal talán a továbbiakban sem lesz, amiben az egyikük végig csendben marad, de mindenképp lesznek részek az újabb számaikban, ahol a kevesebb több elve alapján bizonyos részekben csak az egyik hang szólal meg.

„A mi világunknak az egyik alappillére pont az, hogy megszűnik az alá-fölérendeltség, kísérjük egymást végig énekben is. Viszont ha kívülről hallgatnám magunkat, valószínűleg vágynék arra, hogy történjenek új, váratlan dolgok is. Visszajelzéseket is kaptunk erre vonatkozóan, és mi is egyetértünk abban, hogy ahhoz, hogy ne veszítse el az értékét és erejét a kettős női vokálszólam, ahhoz néha el kell távolodni ettől, hogy utána újra tudjon érvényesülni” – magyarázza Anna.

Ebből máris gyanítom, hogy a lemezfelvétel óta máris készülnek az új dalok, és nem kell csalódnom.

„Persze azért többen elmondják, hogy oké, elkészült a nagylemez, most jó lenne egy kicsit megszusszanni, de nekünk fontos az is, hogy az alkotófolyamat állandó legyen” – mondja Noémi hozzátéve, hogy két-három újabb szerzemény máris készülőben van.

Az első, vizuálisan igen érdekes videóklipet Ungvári Oszkár segítségével forgatták le baráti alapon, de Noémi szerint egyébként is nagyon sok mindent nem tudtak volna megvalósítani a barátaik segítsége nélkül.

A következő klip is hasonló módon készül, és reményeik szerint már a következő hónapban meglesz.

A további terveik között szerepel az is, hogy készítsenek egy élő felvételt valahol a természetben vagy akár a kolozsvári botanikus kertben, már csak azért is, mert elég kevés videós anyaguk van fenn eddig a világhálón, de szeretnének visualt is a koncertekhez – ám csak akkor, ha ez is hozzá tud adni a produkcióhoz.

Más zenészekkel is szeretnének kollaborálni, elsősorban fiatal pályakezdőkkel, hogy így segíteni tudják egymást az indulásban, kölcsönösen tanulhassanak egymástól. (Félig) viccesen rákérdek, hogy mikor jön a következő nagylemez. Ha csak a lelkesedésen múlna, Noémi már idén belevágna, de persze ez sok mindenen múlik. Kell még írni azért pár új dalt, és meg kell teremteni az anyagi forrásokat, és hát az alkotói folyamatok természetes idejét is meg kell adni, hiszen az önazonosság az egyik jelszavuk.

Az viszont egészen biztos, hogy sokat fogunk még hallani a Musspell zenekarról.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Schengen: január elsejétől csatlakozik Románia teljes jogú tagként a miniszterelnök szerint
Krónika

Schengen: január elsejétől csatlakozik Románia teljes jogú tagként a miniszterelnök szerint

Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.

Óriási: a román állam felújíttatja a gyulafehérvári Batthyáneumot…
Főtér

Óriási: a román állam felújíttatja a gyulafehérvári Batthyáneumot…

… Peszedisták: a penelisták már a kampányvideókat is lopják… és az időjósok belenéztek kristálygömbjeikbe, majd megjósolták a kis meleget.

A világ legjobbjai között a gyergyószentmiklósi sajt
Székelyhon

A világ legjobbjai között a gyergyószentmiklósi sajt

Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.

Fiaskó: egy nap után máris lerobbant a Románia által vásárolt vadonatúj vonat
Krónika

Fiaskó: egy nap után máris lerobbant a Románia által vásárolt vadonatúj vonat

Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.

Hol a legnagyobb a tél? Itt vannak a hivatalos adatok, hogy hol mekkora a hó
Székelyhon

Hol a legnagyobb a tél? Itt vannak a hivatalos adatok, hogy hol mekkora a hó

Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS