Argentína a mennybe ment, Messi a király, véget ért a focivébé

Franciaország kétszer is talpra állt a világbajnoki döntőben, de Mbappé mesterhármasa is kevés volt a meccs nagy részében jobban játszó és a 11-eseket is jobban rúgó Argentína ellen.

A nap rekordere: Lionel Messi. Immár ő játszotta a legtöbb meccset a világbajnokságok történetében, és ötödik nekifutásra végre meglett a világbajnoki címe. Két gólja ellenére lemaradt a gólkirályi címről, de ezt aligha bánja.

A döntő titkos fegyvere: Ángel Di María. A veterán argentin szélső a csoportkör után csak 9 percet játszott, a döntőben viszont újra kezdett, és egymaga hülyét csinált a francia védelemből. Büntetőt harcolt ki, gólt lőtt, amíg ő pályán volt, a franciáknak nem volt köze a meccshez.

A döntő legnagyobb vesztese: Kylian Mbappé. Rajta kívül csak az angol Geoff Hurst tudott mesterhármast rúgni egy vb-döntőben, és ez is kevés volt.

A döntő fordulata: Otamendi buta faultja. Az argentinok 80 percen át lefocizták a pályáról a franciákat, de a semmiből jött 11-es után lett igazán jó a meccs. A hosszabbítás őrült rohanásában akárki nyerhetett volna.

A vb-k továbbélő hagyománya: hatvan éve nem volt címvédés, a modern korban még senki sem tudott kétszer egymás után nyerni. Az olaszok (1934, 1938) és a brazilok duplázása (1958, 1962) még egy nagyon más futball-korszakban volt.

A nap tarolása: Argentína: A 36 éve várt harmadik világbajnoki cím mellé az összes egyéni díjat bezsebelték, Messi lett a legjobb játékos, Emiliano Martínez a legjobb kapus és Enzo Fernández a legjobb fiatal játékos.

DÖNTŐ: ARGENTÍNA–FRANCIAORSZÁG 2-2 – hosszabbítás után 3-3, 11-esekkel 4-2

Argentína: E. Martínez – Molina (Montiel, 91.), Romero, Otamendi, Tagliafico (Dybala, 120+1.) – De Paul (Paredes, 102.), Fernández, Mac Allister (Pezzella, 116.) – Messi, J. Álvarez (La. Martínez, 102.), Di María (Acuña, 65.)

Franciaország: Lloris – Koundé (Disasi, 120+1.), Varane (Konaté, 113.), Upamecano, T. Hernández (Camavinga, 71.) – Tchouaméni, Rabiot (Fofana, 96.) – Dembélé (Kolo Muani, 41.), Griezmann (Coman, 71.), Mbappé – Giroud (Thuram, 41.).

Gólszerzők: Messi (23. – 11-esből, 109.), Di María (36.), illetve Mbappé (80. – 11-esből, 81., 117. – 11-esből)
11-esek: Mbappé (0-1), Messi (1-1), Coman (védés), Dybala (2-1), Tchouaméni (mellé), Paredes (3-1), Kolo Muani (3-2), Montiel (4-2)