A csendőrrel és közlekedési rendőrrel szorítanák vissza a medveetetést
Megelégelte az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM), hogy a Transzfogarasi út Valea lui Stan és a Valea cu Pești közötti szakaszán nemzeti sportot űznek a turisták a medvék etetéséből, ezért a csendőrséghez és a közlekedésrendészethez fordult a vadállatok etetésére szakosodott tömegek visszatartására érdekében.
A közös fellépésnek köszönhetően így az ellenőrző egységek két bírságot is ki tudnak majd szabni a szabálysértőkre: egyet a medvék etetéséért, és egyet az országos úton való parkolásért – olvasható az ANPM keddi közleményében.
Olvasson még:
Az intézmény szerint azért kért segítséget, mert egyre több az olyan eset, amikor a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztériumnak az ANPM-en és a megyei környezetvédelmi ügynökségeken (APM) keresztül több százezer lejes kártérítést kell fizetnie a vadállatok által okozott károkért vagy sérülésekért azoknak, akik megállnak, hogy etessék őket.
2023 folyamán, csak Argeș megyében 260 hivatalos jegyzőkönyvet zártak le hasonló incidensek miatt, összesen 509 158 lej értékben. Ráadásul idén az ilyen incidensek nyomán felvett jegyzőkönyvek száma elérte a 68-at, míg a román állam által kifizetendő kártérítések összege 236.872 lejre rúg.
Laurențiu Alexandru Păștinaru, az ANPM elnöke reméli, hogy a két ellenőrző szerv jelenléte a térségben elrettenti a látogatókat a vadállatok etetésétől, és a rossz látási viszonyairól, valamint a számos kanyarjáról ismert úton való parkolástól. Szerinte a környéken tanyázó medvék elűzése, áttelepítése már nem jelent megoldást, mivel az állatok minden alkalommal visszatérnek azokra a helyekre, ahol megszokták, hogy élelmet kapnak.
Az argeși hatóságok időközben hozzáláttak a medvék befogására, és a speciálisan kialakított menedékhelyekre való átszállításukra irányuló intézkedésekhez, hogy a vadállatok többé ne kerüljenek kapcsolatba az emberekkel.
Amíg a probléma nem oldódik meg, az embereknek be kell látniuk, hogy sem az állatoknak, sem a turizmusnak, sem pedig az állami költségvetésnek nem tesznek jót azzal, hogy ezeken a területeken tartózkodnak, és a támadások közvetlen veszélye ellenére közelítik meg a medvéket – fogalmaz az ANPM közleménye, amellyel mélységesen egyetértünk.
A vadon élő állatok etetése a törvény szerint szabálysértésnek minősül, és 500-1500 lej közötti pénzbírsággal büntethető. A Transzfogarasi úton megálló sofőrök a szabálytalan megállásért 2-3 bírságpontot (290-435 lej) és 2 büntetőpontot kockáztatnak, míg a szabálytalan parkolásért 4-5 bírságpont (580-725 lej), illetve 3 büntetőpont jár.
Jól fontoljuk meg, mielőtt másodjára hívjuk a segélyhívót
Pénzbírságot kell fizetni egy bukaresti polgárnak, mivel másodszor is hívta a 112-es segélyhívó számot, hogy panaszt tegyen a 3. szektorban történő illegális fakivágások miatt.
Az első, júliusi hívás után a hatóságok megbírságolták az elkövetőket engedély nélküli favágásért. A Park Lake Mall területén található, bekerített magántelken ugyanis 20 fát vágtak ki engedély nélkül. A tulajdonosnak több mint 60 ezer lejes bírságot kellett fizetnie, az illegális favágókat mindössze 2000 lejre büntették, mivel a helyi szabályozás értelmében fánként 100 lejes bírság szabható ki.
Augusztus végén azonban visszatértek a bukaresti láncfűrészesek, ekkor a lakos ismét hívta a 112-t. Az újbóli tárcsázás viszont 2000 lejébe került, mivel kiderült, hogy a telek tulajdonosa valójában a júliusban kivágott fákat akarta eltakarítani, ezért a rendőrség úgy döntött, hogy minden jó szándék ellenére a hívás indokolatlan volt.
Az újabb fordulatot a Környezetvédelmi Őrség képviselőinek álláspontja jelentette, miszerint a 112-es számot ilyen helyzetekben is lehet hívni, akkor is, ha nincs szükség rendőri beavatkozásra. Állításuk szerint ez esetben a segélyhívó értesíti őket.
„Amikor felhívtam a 112-t, a városházára irányítottak, és arra kértek, maradjak a helyemen, amíg megérkeznek a hatóságok. Én maradtam, hogy szemmel tartsam a fákat. Amikor megérkeztek a rendőrök és látták, miről van szó, közölték, hogy legutóbb figyelmeztettek, ha még egyszer indokolatlanul hívjuk a 112-t, megbírságolnak, pedig ők is találtak törvénytelenséget. Kértem őket, mondják meg, hová telefonáljak vészhelyzetben, azt mondták a helyi rendőrségre. Csakhogy én nem bízom a helyi rendőrségben” – magyarázta a megbírságolt polgár a G4Media.ro-nak.
A vej, az anyós és a felgyújtott kutya
Őrizetbe vett a rendőrség egy biharszentjánosi férfit, miután az anyósával való veszekedést követően megrúgta a nő kutyáját, majd benzinnel leöntötte és felgyújtotta. A támadót akarata ellenére kórházba szállították, majd néhány nappal később 24 órás előzetes letartóztatásba helyezték. Állatcsonkítás, fenyegetés és rongálás miatt indítottak eljárást ellene.
A nyomozás során kiderült, hogy augusztus 28-án, este 11 órakor az élettársa otthonában tartózkodó férfi vitába keveredett a nő anyjával. A veszekedést követően a férfi egy fémkábellel többször megütötte az anyósa kaukázusi juhászkutyáját, majd lelocsolta gyúlékony anyaggal és felgyújtotta.
A tombolás itt nem ért véget, mivel a ház egyik szobájában található kályhát is tönkretette, végül a 73 éves asszonyt erőszakkal fenyegette meg.
A bántalmazott állat jelenleg állatorvosi kezelés alatt áll, már nincs életveszélyben. A férfi kedden áll az ügyészség elé jogi intézkedés céljából.