// 2026. június 24., szerda // Iván

Románia jövője ott ér véget, ahova „valaki” beteszi a lábát…

// HIRDETÉS

Na és ki az a valaki? Hát a magyarok. Akikkel Románia száz éve képtelen szembenézni.

A szenátus rendkívüli ülésszaka alatt a Románia területének közigazgatási megszervezésére vonatkozó 2/1998. számú törvény módosításáról és kiegészítéséről szóló, a szenátus által döntéshozó fórumként elfogadott törvénytervezettel Cseke Attila szenátoron keresztül az RMDSZ átcsempészett egy módosítót, mely a 10. cikkelynél a következőképpen rendelkezik:

„Tilos a megyék, városok, községek és falvak területi határainak olyan jellegű módosítása,

melynek célja vagy hatása a szóban forgó közigazgatási-területi egységekben élő nemzeti kisebbségekhez tartozó polgárok arányának megváltoztatása, valamint az alkotmányból, a Románia által aláírt nemzetközi szerződésekből és megállapodásokból származó jogaik sérülése.” Az RMDSZ csaknem másfél évtizede igyekszik keresztülverni ezt az aberrációt, eddig sikertelenül.

A Szenátus a július 5-i rendkívüli ülésszakán fogadta el a törvénytervezetet a Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Liberálisok és Demokraták Szövetségét (ALDE), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) képviselő 73 szenátor szavazatával (akik közül egyeseknek valószínűleg fogalmuk sem volt, miről van szó), és a törvény most Románia elnöke elé került kihirdetésre.

Nézzük csak, miről is van szó voltaképpen…

Romániának jelenleg egy 1968. február 16-án törvénybe iktatott közigazgatási-területi felosztása van.

Akkor a Nagy Nemzetgyűlés elfogadta a Románia Szocialista Köztársaság közigazgatási megszervezéséről szóló 2. sz. törvényt, mely – némi módosítással – a mai napig hatályban maradt. 1990 után nagy vita volt a közéletben és még politikai tervek is körvonalazódtak Románia közigazgatási-területi átszervezésének szükségességéről, mely megfelelne a hatékonyság, decentralizálás és helyi autonómiamérték növelése, az európai pénzek lehívási fokának növelése és bizonyos nagy, regionális fejlesztési projektek megvalósítása igényeinek.

Romániában jelenleg vannak ezer fő alatti községek és önigazgatásra nem alkalmas megyék, melyek képtelenek a saját erejükből létezni, vagy legalább a helyi közigazgatásban dolgozók fizetését, a közüzemekkel, energiával, közszolgáltatásokkal és közvilágítással kapcsolatos költségeket fedezni. Ezekben az esetekben nincs is értelme beruházásokról, fejlesztésről vagy európai pénzekből megvalósuló projektekről beszélni. Ezek a közigazgatási egységek azonnal összeomlanának, ha nem kapnának „perfúziókat” az állami költségvetésből a helyi költségvetések kiegyensúlyozására.

Összehasonlításképpen, a csaknem 39 millió lakosú Lengyelország, mely 1999-ben végrehajtotta a közigazgatási-területi reformot, a 49 regionális közigazgatási egységet összevonással 16 nagy és gazdaságilag hatékony régióra (vajdaságra) csökkentette, (a 67 millió lakosú) Franciaország pedig 18 regionális közigazgatási egységre.

A lengyel regionalizálási modell előnyei:

alacsonyabb költségek az adófizetők számára és a pénzek könnyebb mozgósítása. A pozitív aspektusok a köz-magán társulásokat és a közszféra versenyképességét érintik. Ezen kívül az európai programok egyetlen intézmény és hatékony szervezeti struktúra szárnya alá történő összpontosítása több mint 80 százalékos lehívási arányhoz vezetett az európai pénzek esetében. Egy másik pozitív hatás a közigazgatási és pénzügyi decentralizálás megvalósítása és a helyi autonómia mértékének fokozása volt. Lengyelország esetében a költségvetési bevételek nagyjából 55 százaléka a helyi költségvetésekhez kerül (a vajdaságok támogatásait és költségvetéseit is beleértve), az állami költségvetésnek befizetett 45 százalékkal szemben. Tehát költségvetési szempontból a súlypont a régiókon van.

Összehasonlításképpen a jelenlegi Romániában a helyi költségvetések és az állami költségvetés közötti aránypárban 36% (helyi) viszonyul a 64%-hoz (központi), amely egyértelműen az állami költségvetésnek kedvez. Ez az állam szintjén jelentkező központosító mentalitást tükrözi, mely bizonyos körülmények között degenerált módon nyilvánulhat meg, holott egyes hazai központok (mint például Bukarest, Konstanca, Kolozsvár, Temes, Prahova, Brassó és Ilfov) GDP-je sok más, többek között erdélyi megye bevételeit támogatja. Lehet beszélni a források központi ellenőrzéséről és ezek politikai klientúrával kapcsolatos kritériumok szerinti osztogatásáról, a – rossz döntések által generált – „szegénység” szétosztásának mentalitásáról és, íme, az egyes magyar politikusok, nevezetesen az MRDSZ politikai programjából fakadó, annak használó etnocentrista félelmekről, mely

a „székelyföld” autonómiájára vonatkozó, orosz-budapesti ihletésű tervek megvalósítására törekszik.

A magyar politikusok egyrészt nyilvánosan, de nyilvánvalóan populista és demagóg módon a közigazgatási reformok, a decentralizálás, a helyi autonómia szükségességét, azoknak a forrásoknak a növelését támogatják, melyeket a helyi költségvetéseknél kell hagyni, de valójában nem akarnak kiszakadni az általánossá vált etnikai szegénység közigazgatási-területi „kalitkájából”, mely Románia gazdaságilag legmagatehetetlenebb térségei közé sorolja Hargita és Kovászna megyéket.

De az alapvető probléma az, hogy az RMDSZ által a Románia területének  közigazgatási megszervezésére vonatkozó 2/1968. sz. törvény módosításáról és kiegészítéséről szóló törvénybe betett módosítással kizárják a modernista felfrissülést kínáló közigazgatási-területi reform bármilyen formáját és a román állam hatékony átszervezését. Más szóval,

Romániát etnikailag blokkolják az utopisztikus szocializmus struktúráiban,

melyektől úgy tűnik, hogy valamiféle állam szintű átokként sohasem fogunk megszabadulni.

Amennyiben kihirdetik a törvényt, a Románia fejlődését hosszú távra blokkoló inkriminált módosítóval, egyes parlamenti képviselők azt állítják, hogy mindent megtesznek majd annak az 50 aláírásnak az összegyűjtéséért a képviselők részéről, amely szükséges ahhoz, hogy a törvény ügyében az Alkotmánybírósághoz forduljanak. Ez a helyzet Marius Paşcan Maros megyei szenátorral és párttársaival, akik propagandát folytatnak egy olyan jogrend elfogadása ellen, mely egy anakronisztikus közigazgatási visszafejlődés felé fordítja az országot.

Ugyanakkor az RMDSZ által bevezetett paragrafust elemzők közül egyesek azt mondják, hogy ezt akár egy Maros, Hargita és Kovászna megyékből álló régió létrehozásának megakadályozásaként is lehetne értelmezni, mert tekintettel a Maros megyében élő románok nagy arányára, csökkenne a Kovásznában és/vagy Hargitában élő magyarok aránya. De mivel a törvény arra való, hogy a hatalmasok kénye-kedvét szolgálja, majd elválik, milyen szolgálatokat nyújt majd az RMDSZ a kormányon lévő – jobboldali vagy baloldali – szervezeteknek, hogy a jogrendet a saját érdekeiknek megfelelően értelmezzék, vagy változtassák meg, melyeket Budapest többször is támogatott, és melyek rendkívüli mértékben egybecsengenek Moszkva elképzelésével.

 

Az alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS