// 2026. június 23., kedd // Zoltán

A román posztkommunisták vége?

// HIRDETÉS

Lehet, hogy a PSD megnyeri a választásokat. De a teleormani PSD biztosan elveszti. Sabin Gherman ismét megmondja.

A „brüsszeli nem-románok”, „gyarmatosított Románia”, a „multik arroganciája” – ezekkel menetel ma a román szocializmus. És a szocialisták részéről ez nemcsak választási téma, hanem egyszerűen egy olyan célkitűzés, mely eltér az euroatlantitól – az Unió sebezhetővé vált és ezért elindult a versenyfutás.

És ez a diskurzus be is jön, főleg azokban a megyékben, ahol a leggazdagabb kiskirályok élnek, annak ellenére, hogy itt a legnagyobb a szegénység is; a PSD-sek (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) és szatellitjeik éppen a

saját, párt alapon létrehozott gyarmataik kellős közepén beszélnek gyarmatosításról,

ahonnan a korrupció elkergette az európai pénzeket. A román cégeket siratják, melyeket éppen ők terheltek agyon adókkal, a források újraállamosítását akarják, melyeket éppen ők adtak el. Megnézed, hogy kik szavaznak rájuk, és az a benyomásod, hogy létezik egy kisebb, segélyezett nép, mely a kocsma falát támasztva szidja Brüsszelt.

Igen, a román kommunisták utódai nagyon is értenek ahhoz, miként változtassák a szegénység lobogójává az euroszkepticizmust. Ők az eredeti demokrácia ügyeskedői. Nem számít, hogy kulturálisan egyszerűen korlátoltak, ez a játék – Brüsszel felé kinyújtott tenyér, Moszkva felé nyitott elme – egy Erdoğan által kitalált keleti modell. Annak az országnak a patrónusáról van szó, ahol a szocialisták a térdfájdalmaikat szokták kúrálni. De kikről is beszélünk?

A gratiai (Teleorman) milicista fia, Liviu Dragnea be akart tiltatni egy teleormani újságot, holott szintén neki, Dragneának még a román nyelv is nehézségeket okoz; és nem, még nem adott magyarázatokat a 2010-es oroszországi látogatásaira, kösz a kérdést. Ponta egy otthonról elszökött csavargó volt, zavaros párizsi múlttal – innen származnak a kommunista nomenklatúra száműzötteivel, vagy a DIE (a Ceauşescu-rendszer külügyi titkosszolgálata – a szerk.) ügynökeivel kialakított kapcsolatokról szóló gyanúk. Ezt csak így, kutyafuttában… Hogyan is foghatnák fel ezek, hogy egy ország modernizálási igénye nem blöffölős játék? A PSD-n belüli csoportosulások egyik jelképévé vált a csónakban ücsörgő Ponta és Dragnea képe: a víz csak bokáig ért, de ők éppen az özönvíztől mentegették a teleormáni népet…

De:

azt hiszik, hogy az Európai Unióban adott esetben nem muszáj minden szabályt betartani;

nincs abban semmi, hogy megjátszod a hülyét vagy tényleg hülye vagy, mert mások majd megmentenek a csődtől; Európában mindenki mindenkivel össze van kapcsolva, és ha valamelyik vezető elveszti a becsületét, a többiek majd a saját becsületükkel és pénzükkel „tisztára mossák” a szégyent. A Dragnea/Ponta féle szárny (Tăriceanut is ideszámíthatjuk) egyedülálló esélyt lát a globalizálásban. Miféle nemzeti terv, miféle kulturális kötődés? A hatalom olyan, mint valami Vadnyugat, melyet meg kell hódítani, nem fontos, hogy milyen módszerekkel – ebből fakadnak a 30-as évekre jellemző, legionáriusi diskurzusok.

Mit számít, ha kő kövön nem marad? Jöjjenek azok, az európaiak, és építsenek újra mindent, mert mi büszke románok vagyunk és nekünk ez dosztig elég! Elhagytuk a gyermekeinket és a feleségeinket, ezért tudjuk mélységesen átérezni a hagyományos család meghatározását; a szabadgondolkodó Ion Iliescu fejéből pattantunk ki, ezért alkudozunk a pópákkal azért, hogy megemlítsenek bennünket a templomban.

De ugyanezekre fog, szerintem, lesújtani a meglepetés. Igen,

valószínűleg a PSD fog kormányt alakítani. De nem a ma ismert PSD.

Dragneának lekonyuló ajkakkal kell majd lemondania a kormányfői álmairól – már amennyiben nem akarja maga ellen fordítani az ország másik felét. Pontának, Tăriceanunak szintén. És itt már nem ideológiákról beszélünk, végül is a szociáldemokrácia, a liberalizmus vagy a kereszténydemokrácia és sok más hasonló ugyanolyan tisztességesek vagy undorítóak, amennyire tisztességesek és undorítóak a vezetőik.

De – nem igaz? – a világ olyan kölcsönös kapcsolatokból áll, melyekben a rendszerek végső soron szabályozzák önmagukat. Egy szélhámosokból álló kormányt külföldön azonnal elszigetelnének, belföldön pedig utcára vonul a lakosság (félig-meddig) képzett fele, mely most láthatatlan autópályákra, láthatatlan iskolákra, láthatatlan kórházakra fizeti be az adóját. És a reakció nem a szociáldemokráciával, hanem azzal a veszéllyel száll szembe, hogy Románia megtorpanhat vagy letérhet az euro-atlanti pályáról. Azt már nem is kérdem – egyelőre –, hogy mi történne, ha az ország fele a Nyugatot, a populizmus által elcsábított másik fele inkább a Keletet szeretné. A Nyugat a Nyugattal, a Kelet a Kelettel?

Végső soron, ha nem történik valamilyen választási csoda az (úgy-ahogy) Európa-párti táborban, a kormányfőt a politikai realizmus alapján fogják kinevezni: vagyis elsősorban a román demokrácia bebiztosításáról fognak tárgyalni, akivel lehet és anélkül, hogy túl nagy erőszakot tegyenek a többség döntésén. Vajon Hans Morghenthau neve mond valamint a szocialistáknak?

Vegyük sorra a lehetőségeket:

George Maior, aki nemrég (és hirtelen) bekerült a George Washington University Law School világot alakító legfontosabb 150 végzőse közzé, Vasile Dâncu, akit a német kormány éppen kormányfő-helyettessé történt kinevezése előtt tüntetett ki az Érdemkereszttel, Sorin Moisă, a szocialista tábor egyik technokratája, akinek a szinte ismeretlensége biztosíthatná a hatalom nyugalmas átadását.

Hármójuk közül egyiknek sincs olyan előélete, melynek alapján jogunk lenne azt hinni, hogy a bolygó boldog, mert végre van kivel tárgyalnia: Maiornak némi nehézséget okozott, hogy elfogadják washingtoni nagykövetnek, Dâncu megmaradt a belpolitikánál, nem ingázott Berlinbe, hogy Merkellel vacsorázgasson, Sorin Moisă pedig a szocialisták tartalékembereként bukkant fel, amikor a pártot mindenféle korrupciós ügy terhelte. De ez a maximum, amire számíthatunk, ha Dacian Cioloş és a többi Európa-párti pofára esik a választáson – egyrészt. Másrészt Maior is, Dâncu is, Moisă is kikényszeríthetné a román szociáldemokrácia modernizálását, hogy többé ne kelljen attól rettegnünk, hogy ha hatalomra kerülnek, akkor a szocik eladnak minket Moszkvának. Olyan közéleti tekintély állna az oldalukon, amilyennel eddig egyik szociáldemokrata reformer sem rendelkezett.

Nagyjából így állnak a dolgok egy olyan országban, mely már nem igazán érti sem a Nyugatot, sem a Keletet – szerintem ez az egyetlen félig üres pohár, amelyet Románia most megengedhet magának. Az euro-atlantizmus (igen, sokszor kellemetlenül igyekszik helyes kerékvágásba terelni minket) és egy keleti szájalás között kell választanunk arról, hogy mit csinálnak mások velünk, hogyan lopnak meg minket, a nem-románokról, a szegény sorsüldözött fejünkről és így tovább – miközben mi azok ladikját toljuk, akik tisztító, rrromán özönvizet ígérnek nekünk.

 

A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke
Székelyhon

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Székelyhon

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS