Cîțu miniszterelnök és liberális pártja kettős játékot űz az aranykitermelés és az UNESCO-világörökség ügyében.
A szöveg eredetileg a Mediafaxon jelent meg, még azelőtt, hogy eldőlt volna: Verespatakot felveszik az UNESCO világörökségi listájára.
Az UNESCO ma tűzi napirendre Verespatak ügyét. Mivel nem volt más választása, a román kormány, a kulturális minisztériumon keresztül, elküldte az oly sokáig visszatartott dossziét, amelynek célja, hogy az Erdélyi-szigethegységben található területet, ahol a ciántechnológiás aranykitermelést végezték volna, nyilvánítsák a világörökség UNESCO által védett részévé. Ha ez mégsem történik meg, az kizárólag a koalíciós kormány hibája lesz, mert az jelenti, hogy egy rosszul összeállított dossziét küldtek el, kifejezetten azért, hogy azt viszautasítsák, és ezáltal kipipálhassanak egy, a saját választóik által elvárt kötelezettséget. Személy szerint azt gondolom, hogy függetlenül a döntéstől, Verespatakon a kitermelést nem lehet majd megkezdeni, akár védett területté nyilvánítja az UNESCO, akár nem. Csak az képzelheti, hogy a dolgok másként történhetnek, aki nem ismeri a mócokat.
Miért nem történt eddig semmi annak érdekében, hogy Verespatak az UNESCO világörökségi listájára kerüljön? Mert nem akarta az elnök. Nem Iohannis, hanem Băsescu. Iohannis ugyanazt az attitűdöt mások – például a „habozó” Cîțu – háta mögé bújva képviseli. Băsescu azonban egyenes volt, amilyen szokott lenni.
Traian Băsescu 2004-ben nyilvánosan kijelentette, hogy a Gold Corporation – Gabriel Resources verespataki projektjének megvalósítása „becsületbeli kötelesség a Mócvidékkel szemben”. Ugyanazon év októberében Băsescu leszögezte, hogy az arany ciántechnológiás kitermelése, ahogyan azt a Gold Corporation – Gabriel Resources szeretné megvalósítani, „kevésbé romboló”, mint a meddőhányók, illetve a hegyek dinamittal való szétrombolása, ahogyan azt az állami bányavállalat teszi, „amely jelenleg folytatja a kitermelést”.
A folyamat itt nem ért véget. 2004 november 4-én Traian Băsescu, mikor nekiszegezték a kérdést, hogy támogatja-e a Verespatak-projektet, azt nyilatkozta a Ziua napilapnak: „Igen, mert mindmáig senki nem nyújtott alternatívát a térségben élő embereknek.” És ő hol volt mindeközben? Aztán, 2004 október 8-án, egy kolozsvári sajtótájékoztatón, Traian Băsescu nyíltan (még csak nem is félig-meddig) a Verespatak-projekt támogatójának mutatkozott:
Traian Băsescu ugyanakkor azt is kijelentette, hogy „könnyelmű” az a megközelítés, miszerint „jobb, ha nem csinálunk semmit”, anélkül, hogy valamilyen gazdasági megoldást ajánlanánk a vidék számára: „A világ számos nagy bankja támogatja és kész finanszírozni a projektet. Jó okunk van azt feltételezni, hogy ezek a bankok nem szállnának be egy olyan projektbe, amellyel kompromittálhatnák magukat.”
– egy telekkel, házzal és irodával a nagyobbik lánynak, akiből jegyző lett. Vagy hozzájárulással valaki személyes választási kampányához, esetleg valakiéhez a rokonságból vagy a párt számos tagjáéhoz. De a „megvesztegetés láncolatáról”, valamint a titkosszolgálatok részvételéről ebben az ellentmondásos projektben, arról, hogy kicsoda Frank Timiș és ki támogatta őt Romániában, a következő napokban fogok írni.
2005. január 6-án, egy másik interjúban, amelyet az Adevărul napilapnak adott, Traian Băsescu ismételten ezt nyilatkozta a Verespatak-projektről:
Ahhoz, hogy megtudjuk, addig már mindent eldöntöttek: 2005 februárjában Traian Băsescu zárt körben kijelentette, hogy „Verespatakot Radu javasolta nekem”. Vagyis Radu Berceanu, akit „Aranyhercegnek” is nevezhetnénk, a „Gold” (corporation) alapján, mert miniszterként 1999-ben ő adott engedélyt a kitermelésre, hozzá vezethető vissza az egész történet. De a projekt teljes történetének nincs most helye itt, később visszatérek rá.
Jelenleg a liberálisok képmutató játékot űznek a Verespatak-üggyel kapcsolatban. Miniszterelnöküket, Florin Cîțut a PNL-ben belüli egykori PDL-s szárny támogatja, akárcsak Klaus Iohannis államelnök, aki ugyanezen a vonalon került a liberálisok élére, majd onnan a Cotroceni-palotába. Vagyis az egykori Demokrata Liberális Párt, amely időközben beleolvadt a Nemzeti Liberális Pártba (vagy inkább fordítva!), volt az egyetlen politikai alakulat, amely jeles képviselői révén támogatta a Gabriel Resources – Gold Corporation ellentmondásos projektjét.
Amikor a civil társadalom és a környékbeli mócok nyomására, 2013. szeptember 19-én létrehozták a Verespatakkal foglalkozó parlamenti különbizottságot (ez a bizottság 2014. június 3-ig „dolgozott”), abban helyet kaptak a PSD, PNL, PC, RMDSZ, PPDD és a kisebbségek képviselői. Traian Băsescu demokrata-liberálisai nem voltak hajlandók tagokat küldeni a bizottságba. Ők most liberálisok. Ugyanazok a Cîțut támogató liberálisok, akik valójában a Gabriel Resources érdekeit képviselik, és arra hivatkoznak, hogy az említett vállalat terve már folyamatban van, ennek következtében pedig
ennyit kér ugyanis a vállalat, amiért nem tudta megvalósítani a verespataki kitermelést.
Meg kell említenem még, hogy Adrian Videanu gazdasági miniszter 2009-ben bejelentette, hogy a Verespatak-projekt és a Gold Corporation aranykitermelése részévé vált a Boc-kormány „gazdasági programjának”, Emil Boc pedig pillanatnyilag Florin Cîțu leghangosabb támogatói közé tartozik.
Hagyjuk most azt, hogy ezt a (kétségkívül fenyegető) perspektívát bizonyosságként kezelik. Mert hasonlóan ahhoz, mint Creangánál a sótömb meséjében, a kormányon lévők egy része (a liberálisok) jajgat, hangosan vagy kevésbé hangosan, élükön Cîțu kormányfővel, a kárpótlás miatt.
A Verespatak-dossziét 2017. január 4-én küldte el az UNESCO-nak Corina Șuteu kulturális miniszter, a Cioloș-kormány utolsó napjaiban. 2018 júniusában a Dăncilă-kormány azt kérte George Ivașcu színész révén, gyáván megelőlegezve a pert a Gold Corporationnel, hogy
Kérését elfogadták, azzal a megjegyzéssel, hogy legfennebb három éven belül újra be kell nyújtani a dossziét, másként érvényét veszti. 2020 januárjának utolsó napján Ludovic Orban kormánya újrakezdte a folyamatot az UNESCO-val.
A kormány, amelynek annyi idejébe került, hogy összeállítsa, benyújtsa, majd napirendről visszavonja, az UNESCO-nál őrizteti a dossziét, szigorúan titkosított dokumentumként. Nem volt semmilyen közvita, egyeztetés a civil társadalmommal vagy különböző területek szakértőivel, akik közreműködhettek volna. Ez az első jele annak, hogy Cîțu körül „valami bűzlik Dániában”.
Ezt a feltételezést erősítik a kormányfő hezitálásai is. Miután értesülések kaptak lábra arról, hogy szándékában áll ismét visszavonni a projektet, mint Dăncilă, Cîțu visszakozott, a sajtóosztálya cáfolta az információt. De a hezitálásai nagyon átlátszóak. Ez kiderül a kultuszminiszter, Bogdan Gheorghiu attitűdjéből is.
Bár nem államtitok, a kulturális miniszter még most, a huszonnegyedik órában is elutasítja a Corina Șuteu miniszterségének utolsó napján, 2017-ben benyújtott Verespatak-dosszié nyilvánosságra hozatalát. A dossziét egyébként a törvényes engedélyek és szükséges konzultációk nélkül nyújtották be – kéz alatt, pult alatt. Sőt, múlt hónap közepén Gheorghiu miniszter ezt nyilatkozta egy rádióadónak: „kormányülésen én is megkérdeztem, a miniszterelnök is megkérdezte: rendben, a pénzügyminisztérium szerint ha nem vonjuk vissza a dossziét, ötmilliárdot fizetünk, ha visszavonjuk, egymilliárdot, mert mindenképpen kártérítést kell fizetnünk, azt mondják az ügyvédek”.
De más, nem a kormány által felkért ügyvédek – mint kiderül Mihai Goțiu volt USR-s szenátor állításaiból – más véleményen vannak. Mégpedig azon a véleményen, hogy ez az UNESCO-s folyamat egyben nyomásgyakorlásként is működhet, és jelentősen csökkenti a Gabriel Resources esélyeit egy második pereskedés esetén. Másfelől ott a bizonyosság, hogy a kulturális minisztérium lépései közérdeket védenek a verespataki örökség megóvásával.
Ugyancsak az USR-PLUS említett szenátora állítja, hogy
Lényegében, mondja Goțiu, és ez teljesen logikusan hangzik, „azokon az előnyökön túl, amelyet Verespataknak az UNESCO világörökségi listára kerülése jelentene a térség fejlődése és a helyi közösség szempontjából, ez megerősítené Románia pozícióit a washingtoni perben, semmissé téve a Gabriel Resources – Gold Corporation által alkalmazott ügyvédek érveinek egy részét a bíróság előtt”.
Így állnak a dolgok. A Verespatak-dosszié elfogadása vagy elutasítása a lakmuszpapír szerepét tölti be, amely megmutatja, a liberálisok milyen százalékban maradtak „băsisták” (Băsescu volt államelnök hívei – szerk. megj.), mint ahogy a kormányzás erejét is világossá teszi. Mert az USR-PLUS még csak rejtve vagy félszájjal sem támogathatja ezt a projektet. Ha ez megtörténne és kitudódna, az magának a létezésének a legitimitását kérdőjelezné meg. Hasonlóképpen,
A Verespatak-dosszié elfogadásán vagy elutasításán áll vagy bukik a Cîțu-kormány további léte: kell ennél jobb ürügy az USR-PLUS-nak a kormánykoalícióból való kilépésre, ha a miniszterük, Ghinea helyreállítási tervét ismét elkaszálják?
A Cîțu-kormány hozzáállása több mint habozó. Mi több, az Erdélyi-szigethegység legfőbb védelmezője, tekintettel a 90-es évek végi tiszai ciánszennyezésre, amelyet ugyanaz a vállalat okozott, mint amelyik a verespataki kitermelést végezné, és amelyet Bukarest hebegés-habogása csak bátorít, nem Románia kormánya, hanem a budapesti kormányzat.
„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”
A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.
Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.
Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”
A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.