// 2024. november 25., hétfő // Katalin
Traian Băsescu

Traian Băsescu úr és a Securitate második győzelme

// HIRDETÉS

Bizonyos szempontból mindegy is, hogy a játékos ex-elnök besúgó volt-e, vagy sem. A lényeg ismét az, hogy az asztal alá sepert szar ugyan nem látszik, de bűzlik.

A Főtér RoMánia rovatában a romániai román nyelvű média olyan véleményanyagait szemlézzük, amelyek vagy az itteni magyar közösséggel, a román-magyar kapcsolatokkal foglalkoznak, vagy a nyilvánosságot, a közbeszédet foglalkoztató forró témákat taglalnak.

Jelen szöveg a Contributors oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.

A Szabad Európa nemrég újra létrehozott román részlege közölte a múlt hét közepe táján azt az információt, mely szerint a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) olyan új bizonyítékokat fedezett fel, melyek igazolják, hogy Románia volt elnöke, Traian Băsescu úr együttműködött a kommunista titkosrendőrséggel (Securitate).

Nem, nem találták meg, legalábbis pillanatnyilag, sem a kötelezettségvállalást, sem a hálózati aktát. Csak egy sor másfajta bizonyítékot hoztak felszínre, melyekből egyértelműen az következik, hogy az akkoriban fiatal tiszt Băsescu a Securitate egyáltalán nem ártatlan forrásaként szolgált.

Olyan természetű információkat szolgáltatott, melyek alapján ma politikai rendőrségi tevékenységgel vádolható.

És ezeket az információkat Petrov fedőnévvel küldte a kommunista titkosszolgálatok embereinek. Mivel a hatályos törvény értelmében a CNSAS nem adhat ki együttműködést cáfoló vagy megerősítő határozatokat, bíróság fogja megállapítani, hogy Románia volt elnöke a Securitate együttműködője egyáltalán nem megtisztelő minőséggel rendelkezett-e, vagy sem.

Nem állíthatjuk, hogy a fentebb összefoglalt hír a várt hullámokat keltette volna. Persze, az egész sajtó átvette a szóban forgó információt, de nem került címoldalra. Nem váltott ki túl nagy érzelmeket a közvéleményben. Leplezetlen örömujjongásokkal fogadták a felixi tévék, melyek tulajdonosára, Dan Voiculescu úrra („Felix” volt a fedőneve – a szerk.) már rég rábizonyították – még ha csak informálisan is –, hogy jelentős múltja volt a Securitate hierarchiájában és aki számára Băsescu úr kiengesztelhetetlen személyes ellenségnek számít. Néhány – végső soron érthető – forgatókönyv is született, mert mégiscsak válaszra váró kérdés, hogy

a CNSAS miért éppen most fedezi fel és hozza nyilvánosságra a szóban forgó dokumentumokat.

Vagyis pontosan annak az új ellenőrzésnek a kapcsán, amelynek a volt elnököt az európai parlamenti választáson való indulása miatt vetették alá. Mint ismert, Traian Băsescu úr vezeti a Népi Mozgalom Párt (PMP) listáját, egy olyan pártét, mely a felmérések szerint a szavazatok nyomorúságos 5 százalékára számíthat. Márpedig abban az esetben, ha Băsescu urat visszalépésre kényszerítik vagy hiteltelenítik, illetve – pontosabban mondva – még egyszer hiteltelenítik, akkor nehezen feltételezhető, hogy politikai szervezetének bármilyen esélye maradna arra, hogy valakit Brüsszelbe vagy Strasbourgba küldjön. Hihető az a hipotézis, hogy egy ilyenfajta lépés a PMP politikai színpadról történő gyors eltávolításához és a párt széteséséhez vezetne. De azt kevéssé tartom valószínűnek, hogy az ilyenfajta dezintegrációban a jobboldali pálya megtisztítására törekvő Nemzeti Liberális Párt (PNL), illetve a jelenlegi elnök, Klaus Iohannis úr is érdekelt lenne, ahogy az a cristoiublog-on múlt pénteken megjelent szöveg állítja.

Ez az állítás, legalábbis Iohannis úr esetében, gyenge lábakon áll. Egyszerűen azért, mert bármennyire is szabadszájúnak bizonyult Băsescu úr azon csaknem öt év alatt, amióta már nem államfő, sohasem támadta az utódját. Csak néhány bírálatot fogalmazott meg, melyek legnagyobb részét jogosnak tartottam. Amúgy Băsescu úr tisztességesen bánt Iohannis úrral.

Traian Băsescu úr visszautasította a vádakat,

a Petrov fedőnév tényekkel való alátámasztottságát is cáfolta, nyilatkozataiban szűkszavú volt, annyit mondva, hogy csak egy ítélet birtokában fogja bőséges részletekkel kommentálni az egészet.

Néhány megjegyzést mégis meg kell fogalmazni az újonnan létrejött helyzetben.

1. Az első a közvélemény hírre adott gyenge reakciójára vonatkozik. Világos jele annak, hogy csaknem 30 évvel a forradalom után már csak nagyon kevés románt érdekel a múlt és még kevesebbet az az elítélendő kapcsolat, amely egy részük és a titkosszolgálatok között kialakult.

2. A második azzal az egyáltalán nem kényelmes helyzettel kapcsolatos, amelybe nemcsak Traian Băsescu úr, hanem a CNSAS is került. Persze, ha kiderül, hogy rajtakapták a volt elnököt, akkor a becsülete örökre kompromittálódik, de még ebben az esetben sem számítok különösebb reakcióra a közvélemény részéről. A románok többsége tudni vélte, még a CNSAS legutóbbi tette nélkül is, hogy Băsescu úr nem kerülhette el az együttműködés valamilyen formáját a Securitatéval. Ha másképp nem, akkor hajóskapitányként vagy a NAVROM anvers-i képviselőjeként. Bárki, aki akkoriban élt, tudja, hogy

minden intézményvezetőnek egyértelmű szolgálati kötelezettségei voltak a Securitate rendszeres tájékoztatására

mindarról, ami a beosztottak körében történt. Băsescu úr kivételt képezett volna? Nem túl valószínű. Ha bebizonyosodik, hogy a szóban forgó tájékoztatásokhoz mások is társulnak, szintén Petrov fedőnév alatt, akkor Băsescu úr helyzete bonyolultabbá válik. De nem hiszem, hogy ez bármelyik táborban jelentős mutációkhoz vezetne. Sem a támogatói, sem a volt elnököt egy életre meggyűlölők körében. Akit viszont büntetőper fenyeget a hamis nyilatkozatai miatt. Egyesek a szóban forgó ügyben az élet megkésett bosszúját látják amiatt, hogy Mona Muscă asszonyt hasonló vádak segítségével távolították el a politikai színpadról, amit Băsescu úr terhére írtak.

3. De ebből az egész cirkuszból a CNSAS kerül ki a leginkább megtépázottan. Mely eddig már 4 nem-együttműködői igazolást állított ki Băsescu úrnak. Persze, legalábbis a legutóbbiakon feketén fehéren az kell szerepeljen, hogy „jelen igazolás kibocsátása dátumáig”. De

a CNSAS még így is nehezen szabadul majd meg attól a vádtól, hogy politikai érdekeket szolgál.

Ez a történet számomra csak azért tűnik relevánsnak, mert újra bebizonyítja, hogy mekkora kárt okoz a mai Romániának a múlt elhallgatására szolgáló művelet. A társadalmi nyugalom nevében történt állítólagos megbékélés, melyet a forradalom utáni Románia első vezetői találtak ki és hajtottak végre.

Az, ami ezekben a napokban Băsescu úrral történik, azt mutatja, hogy mennyire igaza volt Adam Michnik volt disszidensnek, amikor a „Securitate második győzelméről” beszélt.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben
Krónika

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben

A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.

Úgy tűnik, földrengéssel zárul az államelnök-választás első fordulója
Főtér

Úgy tűnik, földrengéssel zárul az államelnök-választás első fordulója

És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Zajlik az államelnök-választás
Krónika

Zajlik az államelnök-választás

Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.

Ciolacu vezet – megvannak az első exit-poll eredmények
Székelyhon

Ciolacu vezet – megvannak az első exit-poll eredmények

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS