A román politikai észkombájnok Magyarországot, Lengyelországot vádolják populizmussal, miközben... bezzeg... ott jobb. Itthon, az európai demokrácia e mintaországában pedig rosszabb. És még rosszabb lesz.
Jelen szöveg a ziare.com oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Ha lenne egy általános név a román politikusra, akkor az a Nero lenne. Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus volt az a császár, akit azzal gyanúsítanak, hogy felgyújtotta Rómát és megerőszakolta az anyját.
Ő indított barbár üldözéseket a keresztények ellen, meggyilkoltatta Péter és Pál szent apostolokat és ő kényszerítette ki Seneca öngyilkosságát.
akit azzal vádoltak meg, hogy 64-ben ő gyújtotta fel a császári fővárost, a gyönyörű Rómát. És ahogy a juliusi-claudiusi dinasztia utolsó császára a Trója kirablásá-t énekelve gyönyörködött Maecenas tornyából a lángok látványában és örvendezett a szörnyűséges előadásnak, a vezetőink ugyanúgy nézik vidáman az ország rendszerszintű züllését, mely óriási fizetéseket, különleges nyugdíjakat, szeretőket, villákat és limuzinokat fizet nekik.
Már senki és semmi sem akadályozhatja meg a daganatok felhalmozódását a nemzeti szervezetben. A 465 parlamenti képviselő, a több száz miniszterrel és államtitkárral egyetemben napról napra mélyíti tovább a gazdaság nyílt sebeit, mohón ropogtatva a 2010-ben elkezdett vitaminkúra nyomán még meglévő utolsó immunitástartalékainkat.
Ezek közül a demográfiai deficit az első és legfájdalmasabb. A Világbank adatai szerint a kommunizmus bukása óta eltelt 30 évben Románia több mint 4 millió polgárát veszítette el, az 1990-es 23,5 milliós lakosságról 19,3 millió alá csökkenve 2020 februárjára. Tehát lakosságunk csaknem 18 százalékát veszítettük el:
Forrás: ITT
Nos, ezen időszak alatt a ligánkhoz tartozó országok nem szenvedtek el ekkora exodust. Lengyelország például 800 000-nél kevesebb lakost veszített el, az 1999-es 38,6 milliós maximumról a mai 37,8 millióra csökkenve, vagyis lakossága 2 százalékát veszítette el:
Forrás: ITT
Magyarország szintén egymillió embert veszített az utóbbi 30 évben, vagyis lakossága 5 százalékát:
Forrás: ITT
Másrészről Csehországban éppenséggel 3 százalékos (több mint 300 000 fős) növekedés történt a lakosságszámban:
Forrás: ITT
Sokkal súlyosabb, hogy mi a munkaerőnk egyharmadát veszítettük el, míg a térségbeli kollégák, a magyarok, a csehek és a lengyelek növelték munkaerejüket. Ezt szintén a Világbank állítja:
Forrás: ITT
Ez talán nem elég? Nézzük meg a munkaerő részvételi arányát is. Míg 1990-ben a térség bajnokai voltunk az aktív munkaerő legnagyobb arányú részvételével a munka piacán, mára a térség sereghajtói lettünk:
Forrás: ITT
Jó emberek, nektek nem úgy tűnik, hogy politikusaink más bolygón élnek? Hallottatok bármely kormánytól, az I. Nero-kormánytól az V. Nero-kormányig, vagy bármelyik parlamenti párttól olyasmit, hogy a demográfiai hanyatlás vagy a munkaerő-csökkenés megállításáért akar valamit tenni?
Nem, kedveseim,
melyek határozott lépéseket tesznek a születésszám növelése érdekében. Sőt, a vezetők legfőbb igyekezete arra irányul, hogy ott tartsák a Nagy-Britanniába eltávozott románokat, semmiképpen sem az, hogy segítsék őket hazajönni…
Azt azért tudnotok kell, hogy az elnéptelenedés fokozódásának tragikus hangsúlyai is vannak: a leggyorsabb elnéptelenedés éppen a legképzettebb kategóriák soraiban zajlik, ahol nehezen kompenzálható hiányok halmozódnak fel. Csaknem 40 000 IT-s és több mint 16 000 orvos hagyta el az országot.
Romániában az IT-szakértők hiánya minden évben 15 000 fővel nő. Eközben a kormányainknak sikerül elérniük, hogy az EU-ban itt a legalacsonyabb a vonatkozó szakokon tanuló egyetemi hallgatók aránya, 5,2 százalékot téve ki, ami a 10,4 százalékos európai átlag fele.
Ugyanez a helyzet az egészségügy (és a kapcsolódó tudományok) szintjén is, ahol miközben az európai átlag 14,2 százalék, mi alig érjük el a 9,2 százalékot. Miközben az EU-n belül Romániában a legalacsonyabb a tercier (egyetemi) tanulmányokkal rendelkező felnőtt lakosság aránya. (Forrás: Labor force projections up to 2053 for 26 EU countries, by age, sex, and highest level of educational attainment, Elke Loichinger, 2015).
Nézzük csak meg, hogy állunk – például – az autópályák terén: Romániának kevéssel több mint 800 km gyorsforgalmi útja van, Lengyelországnak több mint 3000 km, Magyarországnak csaknem 2000 km, Bulgáriának 800 km.
A Fekete-tenger második legnagyobb kikötője, a konstancai jelentős korszerűsítési hiánnyal küszködik, a bolgár Várna kikötője komoly versenytárssá vált, a dunai VTMIS hajóforgalmi ellenőrzési rendszer pedig mára szinte teljesen működésképtelen.
A repülőterek a bővítések és korszerűsítések hiányában fuldokolnak, a vasút pedig az átlagsebesség tekintetében a 26. helyen van a 27 tagú EU-ban.
Az ország fő városai: Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár (Iaşi), Nagyvárad legalább 7 órányi távolságra vannak a fővárostól. Csak Konstanca, Brassó és Craiova van körülbelül 3 órányira Bukaresttől, de ez a földrajz érdeme.
Ráadásul úgy tűnik, a következő több évre szóló európai költségvetési keretben felére (8 milliárdról 4 milliárd euróra) csökken az erre szánt összeg.
Az energia veszett ügy: a földgáz-ellátási hálózat a lakosság és a cégek alig több mint egyharmadát szolgálja ki, Magyarországgal ellentétben, ahol az elterjedtségi arány több mint 95 százalékos. A cernavodăi 1-es reaktort 2024-ig fel kellene újítani és eddig még semmilyen eljárást nem indítottak el, a 3. és a 4. reaktorok esetében pedig még nincs rajtra kész megoldás.
A zsil-völgyi szén, több száz millió tonna végleg a földben marad, az Olténia Energetikai Vállalat pedig a csőd szélén áll, a lignittartalékokat szintén az a veszély fenyegeti, hogy kihasználatlanul maradnak, a fekete-tengeri földgáz kitermelése még nem kezdődött el, a radnóti erőmű építése komoly késésben van, a kormányaink pedig bambán csodálják a nagy európai „Green Deal” projektet, ami miatt 2050-től az energetika terén le kell mondanunk a szénről.
Hogyan lehetséges, hogy
de mindegyik annak tapsol, hogy az európai pénzeket az autópályákról átirányítják a „dekarbonizálásra”?
Vajon a miniszterek, a román parlamenti és európai parlamenti képviselők tudják, hogy milyen országot vezetnek vagy képviselnek? Vagy ők netán német vagy osztrák állampolgároknak hiszik magukat?
Mi lenne, ha valamelyik vezető reggel ránézne a hazai járműforgalom eloszlásának térképére:
Vajon megértené, hogy mit jelentenek azok a vastag vonalak? Vajon észrevenné, hogy a második legjelentősebb forgalom a Jászvásár–Bukarest szakaszon van? Miközben ők Jászvásár és Marosvásárhely között akarnak autópályát építeni, vagyis ott, ahol szinte semmilyen forgalom nincs.
Végül, hé, ti miniszterek, helyezzétek a fenti térképet az eredményeitek, vagyis az általatok megépített autópályák térképére:
Vajon nem sokatmondó ez az összehasonlítás? Nos, íme, ezért vagytok ki Nero-kormányok.
melyek az élmezőnybe helyeznek minket a folyó fizetési mérleg hiányok világszintű rangsorában, közvetlenül Etiópia fölé:
Nos, jó emberek, ez a 2017-es helyzet volt. Nero teljesítménye mára ténylegesen legendássá vált: miközben Magyarországnak mikroszkopikus (a GDP 0,004 százaléka), Lengyelországnak elfogadható (a GDP 0,8 százaléka) folyó fizetési mérleghiánya van, Románia több mint 10 milliárd eurós hiányt halmozott fel, ami a GDP csaknem 5 százaléka és a legjelentősebb hiány a térségben.
A költségvetési hiányok terén tényleg „ragyogóan” teljesítünk: Romániában ezek a GDP 4,6 százalékát, Lengyelországban az 1,8 százalékát (a 2020-ra vonatkozó költségvetésben 0), Magyarországon pedig az 1,8 százalékát jelentik. A mi vezetőink pedig a lengyeleket és a magyarokat bírálják azzal, hogy állítólag populisták. Nos, nem látjátok, nagyokosok, hogy micsoda hiányokat okoztatok ti a költségvetésben és milyen kicsik a szomszédaink hiányai?
És hogy ne legyenek kételyek, íme, hogy álltunk, amikor jól álltunk, vagyis 2018-ban, amikor a költségvetési hiány a GDP alig 3 százaléka volt, nem 4,6 százalék, mint 2019-ben:
Románia vesz fel a legdrágábban hiteleket az egész Unióban, több mint kétszer drágábban, mint a következő helyeken lévők, vagyis Lengyelország és Magyarország:
Forrás: ITT
Vagyis az euróban felvett hitelek 2020 januárjában nekünk évente 4,28 százalékba kerülnek, a lengyeleknek 2,23 százalékba, a magyaroknak pedig 2,08 százalékba. Miért? Egyszerű: mert mi azért veszünk fel hiteleket, hogy alig 3 év alatt (2019–2022) 140 százalékkal (igen, jól olvastátok!) növeljük meg a nyugdíjakat!
A kormányok és a pártok átvertek bennünket azzal, hogy a nyugdíjak 40 százalékkal nőnek szeptember 1-étől. Ez a legfőbb hazugság, amit ezek a falkákban járó szégyentelen populisták ki tudtak ötölni. Mert a nyugdíjak idén 40 százalékkal nőnek, jövőre és két év múlva szintén nőni fognak, így összesen idén 25 milliárd lejes, 2021-ben 51 milliárd lejes, 2022-ben pedig 81 milliárd lejes többletkiadással fogják megterhelni a költségvetést.
Íme, itt vannak a Nero-kormányok a teljes pompájukban: Róma (vagyis Romániánk) több mint 4 százalékos költségvetési hiányokkal, az EU legnagyobb hitelköltségeivel lángol, márciusban pedig megérkezik majd az Európai Uniótól a „túlzott mértékű hiány miatti eljárás”, Nero pedig három év alatt 81 milliárd lejjel (vagyis a GDP mintegy 6 százalékával) növeli meg a nyugdíjakkal kapcsolatos kiadásokat!!! Miután szintén a Nero-kormányok juttattak bennünket ide…
három gyilkos hiányunk (demográfiai/munkaerői, infrastruktúrai és fizetési mérlegi) van és ahelyett, hogy ezek csökkentése lenne számunkra elsődleges, nekünk más bolygóról származó elsődlegességeink vannak, mint például a nyugdíjaknak a gazdaság számára elviselhetetlen mértékű megnövelése.
Hé, jó emberek, ezeket a nyugdíjemeléseket, ha egyszer megadták, örökké fizetni kell majd: sőt, semmi esély nincs arra, hogy ezek a pénzek bármikor is elérhetők lennének majd Románia költségvetésében! Lehet, hogy nem hiszitek, de 2030-tól óriási méretű, több mint 300 000 főből álló nemzedékek mennek majd nyugdíjba és liliputi, 150-160 000 fős nemzedékek lépnek majd be a munkaerőpiacra.
Hogyan lesz képes egy Romániához hasonló ország valaha is nyugdíjakra kifizetni GDP-je egynyolcadát? Ami 50 százalékkal több az európai átlagnál, 50 százalékkal több az OECD-átlagnál…
Valójában a következő a fő gondunk: Nero tudja, hogy azok a pénzek nem léteznek. Nero tudja, hogy Románia Görögország sorsára jut, gyilkos válságon fog keresztülmenni, de őt nem érdekli az ország sorsa.
Nero azért növeli a nyugdíjakat, hogy megszerezze az 5 millió nyugdíjas szavazatát. Nero a hatalmat akarja, Nero szavazatokat akar. Fiat Imperator, pereat Romania! Nagyjából így gondolkodik Nero…
De a szegény Dâmboviţa parti Nero nem olvasta el a híres római császárról szóló történet utolsó oldalát is, melyben az öngyilkosságát mesélik el nekünk, melyet személyes titkára, Epafroditus társaságában követ el. A piromániás színpadiasan felkiált: „Ó, micsoda művész vész el velem együtt!” Mert, igen, az az út, melyen Nero halad, az öngyilkosságához is elvezet majd, a politikaihoz, természetesen.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.