Egyszerűbb szóhasználattal élve: hosszabb békeidő után Románia abba a helyzetbe került, hogy... veszélyben van!
Jelen szöveg a ziare.com oldalon megjelent cikk fordítása.
A politikumnak az ország ügyeiről való lekapcsolódása, a nemzetközi kapcsolatok területére vonatkozó szakmaiatlanná válás és hiányos politikai kultúra miatt Románia veszélyes, stratégiai deszinkronizálódást kockáztat a globális politika valódi kérdéseire vonatkozóan.
A geopolitikai újrarendeződés veszélyes pillanatában, amikor a NATO-nak, az EU-nak, a transzatlanti kapcsolatnak, magának a Nyugatnak a jövője a tét, mi, román politikusok, bürokraták, szakértők vagy egyszerű polgárok nem hagyhatjuk figyelmen kívül mindezeket a negatív fejleményeket és nem kerülhetjük el annak végiggondolását, hogy mit jelent ez a személyes biztonságunkra nézve.
A román bürokrácia, egy kicsit félénken, egy kicsit bátran tesz lépéseket ebbe az irányba. Idén több stratégiai dokumentumot kell majd előkészítenie, a SNAp 2020-tól (nemzetvédelmi stratégia – a szerk.) és a nemzetbiztonsági stratégiától (strategia de securitate naţională) kezdve a Védelem Fehér Könyvéig.
Ráadásul egyes minisztériumok, mint például a Nemzetvédelmi Minisztérium (MApN) rendkívül fontos értékelésekbe kezdtek, ilyen például az ASA, a védelem stratégiai elemzése (analiza strategică a apărării). Két nagy esélyt és nemzeti lehetőséget látok ebben a folyamatban.
Az első, a legfontosabb: egy reform generálása, talán akár egy forradalomé is, a román stratégiai gondolkodásban. A jelenlegi gondolkodásmód, amennyi van, bürokratikus, tehetetlenségi, képzelőerő és vízió nélküli. A tehetetlenségi erő által hajtva még mindig olyan kifejezéseket használunk, mint a „biztonságszolgáltató”, melyek 20 évvel ezelőtt (amikor azokat kitalálták) szükségesek voltak, de ma már irrelevánsak.
Globális változások küszöbén állunk a világpolitikában. Az utóbbi évek geopolitikai fejleményeinek lineáris menetét több geopolitikai, gazdasági, műszaki és ökológiai jellegű korszakos változás egybeesése szabdalta fel. Megaváltozások folyamatában vagyunk. Ezért is beszélnek „westlessness”-ről, mert 500 évnyi nyugati dominancia után a Nyugatnak másokkal is osztoznia kell a hatalmon. Ez korszakos esemény, a korszakos szótól pedig meg kellene ijednünk, mert a változások amplitúdója annál nagyobb, minél nagyobbak az esemény történelmi dimenziói. Azt, hogy mekkora és mennyire vitatéma, a Fekete-tengernél, Szíriában és Líbiában láthatjuk.
Az a világ, amerre haladunk, nagyon eltér majd a maitól és nem feltétlenül nekünk kedvező módon. A jelenlegi fejlődési tendenciák közül sok nem kedvez nekünk. Míg a világ 1990-ben nekünk hasznos módon változott, egy csaknem 25 éves stratégiai vakációban lévén részünk, a jelenlegi változások inkább egy bennünket fenyegető világot generálnak majd.
Ahogy a krónikás már máskor is mondta, újra „nagy sorsforduló előtt áll a földünk és mi is”.
Ezért mondtam folyamatosan az utóbbi években, hogy számunkra a „VESZÉLY” szó írja le a nemzetközi helyzetet. Számunkra egyre veszélyesebb világban élünk, a nemzetbiztonságunkat közvetlenül megcélzó fenyegetésekkel.
Nőttek az esélyei annak, hogy a legrosszabb nemzetbiztonsági forgatókönyvekkel kell majd szembesülnünk, a háborúkkal. És nem feltétlenül használom a többes számot, mert egy ország ma szembesülhet klasszikus háborús helyzettel, katonai agresszióval, melynek hibrid komponense is lehet, de ugyanakkor politikai háborúkkal is, beleértve a felforgató és információs, gazdasági, kibernetikai vagy hírszerzési agressziós jellegűeket is.
A mai háborúk pedig sokkal alattomosabbak, mert hadüzenet nélkül szokták őket elindítani.
A második esélyt az az igény jelenti, hogy tisztázni kell a nemzetbiztonsági politika alapját képező elméletet és egyszer s mindenkorra meg kell oldani a fogalmi egyesítést. Mert helyes elmélet nélkül belehalunk majd a gyakorlatba.
Párhuzamosan használjuk a „nemzetbiztonság” és a „nemzetvédelem” fogalmakat. Ezek egymással azonosak, vagy az egyik az egészt képviseli, míg a másik csak egy részét? Hasonlóképpen a nemzetbiztonságra is két kifejezést használunk (az eredeti szövegben külön szerepelnek a magyar nyelvben azonos jelentésű „securitate naţională” és „siguranţă naţională” kifejezések – a szerk.). A köznapi szóhasználatban az egyik (a „securitate” – a szerk.) ártó szándékot, valakinek azt a vágyát feltételezi, hogy ártson valaki másnak, a másik (a „siguranţă” – a szerk.) a kockázathoz kötődik.
Egy háború nemzeti veszély, egy földrengés kockázati kérdés. Főleg, hogy a román jogrendben a polgári rendkívüli helyzetek kérdésköre is jelen van. Ugyanakkor, ha úgy gondoljuk, hogy az első (a „securitate” – a szerk.) ellenséges szándékot feltételez, akkor a hírszerzés területét miért tekintjük a másodikhoz (a „siguranţă” – a szerk.) tartozónak?
Úgy hiszem, hogy a fentiek szellemében a MApN és a hadsereg katonai tevékenységét szabályozó minden dokumentumban a „védelem” szóhoz a „hadsereg” vagy „katonai” fogalmat is társítani kell.
Így aztán a nemzet vagy az ország védelmét nemzetbiztonságként értelmezzék, mert az is. Ezért egy sokdimenziós nemzetbiztonsági koncepciót használunk. És amikor a MApN feladataihoz jutunk, vagy az ország katonai eszközökkel történő megvédéséről beszélünk, használjuk a „fegyveres vagy katonai védelem” kifejezést.
Tehát az ASA-ból ASAA vagy ASAM, vagyis a fegyveres védelem stratégiai elemzése (analiza strategică a apărării armate) vagy a katonai védelem stratégiai elemzése (analiza strategică a apărării militare) lesz. Helyesen fegyveres vagy katonai biztonságot és védelmet kellene használni. Vagyis az egész és annak egy része.
Nem utolsó sorban ez a fogalmi egységesítés esetleg egy helyesen megírt alkotmány számára is előkészítené a terepet. A jelenlegi, a 2003-as alkotmány egy fogalmi katyvasz.
Szövegében egyaránt megtalálható mindhárom forma (az eredeti szövegben: „securitate naţională”, „apărare naţională”, „siguranţă naţională” – a szerk.). Kíváncsi vagyok, mit mond majd az Alkotmánybíróság egy ezzel kapcsolatos megkeresésre, melyik a mind felett álló fogalom.
Végül e rövid elemzés elején nemzeti lehetőségről is beszéltem, nevezetesen arról, hogy ütemben legyünk a korral, ne legyünk deszinkronizáltak. Márpedig ez nem könnyű dolog, főleg a mi történelmi hozományunkkal.
Románia a 80-as évek elején, ideológiai merevségből és alkalmatlanságból elszalasztotta az ugrás lehetőségét az információs gazdaság és a poszt-indusztrális korszak felé. Ceauşescu továbbra is acélműveket épített, amikor a nem-kommunista világ a személyi számítógépet karolta fel és kihasználta az információs társadalom lehetőségét.
Ez sokba került az országnak, Románia tíz évre gazdasági csődbe süllyedt. 1989–1990-ben ugyanezen ideológiai merevségből (de ezúttal az alkalmatlansághoz a vezető elit félelmét is hozzá kell számítanunk) egy újabb esélyt szalasztottunk el a kedvező helyezkedésre.
Nemcsak az történt, hogy Románia volt az utolsó közép-európai ország, ahol megbukott a kommunizmus, de mi fizettük a legnagyobb árat is, több mint 1000 halottal. A miénk volt az egyedüli kommunista ország, ahol embereknek kellett meghalniuk, hogy megtegyük ezt a lépést. És hogy az elpuskázás tökéletes legyen, a Román Televízió (TVR) által élőben közvetített román forradalommal szerzett halovány nemzetközi hitelességet tönkretettük a Nemzeti Megmentési Front (FSN) aljas döntéseivel, beleértve a bányászok 1990. júniusi felelőtlen Bukarestbe hozását is.
Románia további hat évre újra gazdasági csődbe és nemzetközi elszigeteltségbe került. Az volt a szerencsénk, hogy a globális változások jó irányban haladtak.
A „történelem vége”, a demokratizálódási hullámok, a diktátorok bukása, a Szovjetunió szétesése, az amerikai egyoldalúság, mindezek mentesítettek bennünket a közvetlen nemzetbiztonsági fenyegetésektől egy olyan korszakban, amikor – megismétlem – Románia gazdasági csődben és nemzetközi elszigeteltségben volt.
Ezt a lélegzetvételnyi helyzetet kihasználva, a román nép az 1996. novemberi választástól kezdve – kétségbeesésében – megmentette a helyzetet, határozottan a Nyugat felé fordítva az országot. Ami ezután következett, ismerjük, Románia 1945 utáni legjobb évei, nagy gazdasági növekedéssel és nyugati reintegrációval.
A vakációnak sajnos vége. Még rosszabb: egy világvége típusú jelenséggel szembesülünk, annak a nemzetközi világnak a végével, melyet megszoktunk, melyet a Nyugat ural, pozitív összegű gazdasági játékokkal és sokoldalúsággal.
Az idők rossz irányban változnak és mi nem készültünk fel ezekre. Nézzék meg a politikai osztályt, hogyan él vissza a legrosszabb esetben a nemzetbiztonság gondolatával, a legjobb esetben pedig csak semmibe veszi. Már nem várunk tőlük jót, megelégszünk azzal, ha nem csinálnak rosszat.
Ezért úgy hiszem, hogy a SNAp 2020 az utóbbi 30 év legfontosabb nemzetbiztonsági stratégiája. Ugyanúgy, ahogy az ASA, hamarosan talán ASAM egy sorsdöntő kezdeményezés, főleg, ha azt a SNAp 2020 kiegészítőjeként dolgozzák ki.
Mindezek az intellektuális erőfeszítések, (mert egy stratégia elsősorban egy gondolkodási folyamat) segíthetnek bennünket elkerülni a stratégiai deszinkronizálódást. Az ország és valamennyiük javára.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
Azzal vádolnak két rendőrt, hogy egy aradi étteremben bántalmaztak egy férfit, és összetörték a telefonját. A verekedős rendőrök ellen bűnvádi eljárást indított az ügyészség.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy személyautó és egy autóbusz ütközött frontálisan szerda reggel Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratánál. A reggeli órákban ráadásul köd is nehezíti a baleset miatt lassan haladó forgalmat.
A legfelsőbb bíróság döntése értelmében egy köztisztviselő nyugdíjazásáról kiállított határozat a munkaviszony megszűnését jelenti akkor is, ha az illető köztisztviselő kérelmezte a nyugdíj kifizetésének felfüggesztését.
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék helybenhagyta a Bukaresti Ítélőtábla döntését, elutasítva a Hargita megyei önkormányzat fellebbezését, hogy érvénytelenítsék a korondi hulladékátrakó építőjének követeléseit. Így a megyei tanácsnak fizetnie kell.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.